Invence TODOTEXT

Metodika hodnocení udržitelných chytrých měst - Smart Cities
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Metodika hodnocení udržitelných chytrých měst - Smart Cities

Instituce / autor: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (ČVUT UCEEB), Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC)
Datum zveřejnění: 18.10.2021
Registrační číslo: 133
Klíčová slova: hodnocení, udržitelnost, chytré město

Souhrn problematiky

Metodika hodnocení udržitelných chytrých měst - Smart Cities má za cíl pomoci českým městům a obcím plánovat na základě objektivních dat. Hlavním uživatelem metodiky jsou pracovníci měst a obcí. Funkce metodiky je jak návodná, tak edukativní. Cílem autorů bylo jasně a srozumitelně formulovat návod, jak vyhodnotit pokrok na cestě ke Smart City. Vyhodnocení na základě této metodiky má pro město být především užitečné a má město minimálně zatížit dodatečnou administrativou. V každém případě představitelé  města, které aspiruje na označení Smart City, potřebují vzít na vědomí, že vyhodnocení rozvoje Smart City vyžaduje dodatečné úsilí a náklady. Tyto náklady však dlouhodobě vedou k vyšší efektivitě práce.

Metodika vychází z analýzy čtyř existujících indikátorových sad pro hodnocení měst (Metodiky konceptu inteligentních měst, Evropských společných indikátorů pro hodnocení udržitelnosti – ECI, Metodiky CityKeys a z Koncepce Praha 3 na cestě ke Smart City). Metodika byla formulována tak, aby byla maximálně v souladu s hodnocením udržitelnosti podle auditu Národní sítě zdravých měst. Na přípravě se podílel panel tří měst, která reprezentují tři typy uživatelů podle velikosti: Městská část Praha 3 (velká města), Město Kladno (města střední velikosti) a Pacov (menší města a obce). I díky nim bylo možné metodiku zjednodušit a učinit více přátelskou budoucím uživatelům. Metodika je výsledkem projektu podpořeného Ministerstvem pro místní rozvoj.

Žádný dokument na poli Smart City není definitivní a postup hodnocení se může a má v čase měnit. Metodika nabízí standard, který města a obce mohou využít a který získal záštitu Ministerstva pro místní rozvoj. Tým autorů z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického  (ČVUT UCEEB) a z České rady pro  šetrné  budovy (CZGBC) bude  nadále v rámci svých kapacit k dispozici pro konzultace a vylepšování metodiky na kontaktní adrese uvedené na webu Ministerstva pro místní rozvoj.

Metodika obsahuje celkem 66 indikátorů (33 párových indikátorů). Cílem autorů a Ministerstva pro místní rozvoj bylo udržet počet indikátorů co nejnižší, aby metodika neodrazovala potenciální uživatele z řad měst a obcí. Z tohoto důvodu bylo nezbytné řadu potenciálně užitečných indikátorů vynechat. Metodika nemá ambici být vyčerpávajícím dokumentem, ale chce poskytnout solidní standard a základ pro jakékoli systematické hodnocení pokroku směrem ke Smart City. Metodika rovněž nepředjímá, jestli vlastní vyhodnocení provede město či obec samostatně nebo využije služeb externích dodavatelů.

Přílohy

  1. https://www.budtesmart.cz/metodika-hodnoceni-udrzitelnych-chytrych-mest