O projektu - tvorba PRO
Základní údaje o projektu
Název projektu: | „Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí“ |
Realizátor projektu: | Ministerstvo pro místní rozvoj |
Termín realizace: | Duben 2011 – Březen 2014 |
Registrační číslo: | CZ.1.04/4.1.00/62.00008 |
Spolufinancování: | Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost |
Cílová skupina: | Obce a města |
Cíl projektu
Cílem tohoto projektu bylo posílit efektivnost výkonu územní veřejné správy zvýšením kvality koncepčního řízení obcí a provázanosti a účinnosti nástrojů regionální politiky. Projekt reagoval na neuspokojivou situaci v oblasti rozvojového plánování zejména malých obcí a usiloval o vytvoření nástrojů podporujících zlepšení v této oblasti.
Specifickými cíli projektu bylo:
- zlepšení kvality řízení obcí prostřednictvím zavedení efektivního systému jejich plánování,
- poskytnutí metodické pomoci zejména malým obcím vytvořením softwarového nástroje s on-line přístupem pro podporu a usnadnění tvorby rozvojových koncepcí,
- zvýšení transparentnosti a otevřenosti rozhodovacích procesů orgánů obcí aplikací koncepčních rozhodovacích nástrojů,
- zefektivnění vzdělávání úředníků a volených zástupců územních samospráv v oblasti koncepčního řízení obcí realizací vzdělávacích kurzů, seminářů a konferencí a s využitím e-learningové podpory.
Metodika
Metodické podklady a návrh webového systému v rámci zajištění odborných služeb zpracovalo sdružení firem GaREP, spol. s r.o. a e-Rozvoj.cz. s.r.o.
Hlavním výstupem projektu - kromě webové aplikace - byla Metodika tvorby Programu rozvoje obce. Na této metodice je postavena celá webová aplikace pro tvorbu programu rozvoje obce. Metodika je však využitelná i samostatně bez webového systému.
Klíčové aktivity projektu
Projekt byl rozdělen na šest navazujících aktivit:
- První analytická aktivita se soustředila na posouzení aktuálního legislativního i věcného stavu a na zachycení podstatných východisek pro tvorbu metodiky.
- V rámci druhé aktivity byla vytvořena metodika tvorby rozvojových dokumentů obcí včetně různých volitelných modulů.
- Třetí aktivita byla úzce provázána s druhou. Vytvořená metodika byla transformována do elektronické (softwarové) podoby a dotvořena dle technických možností užitých informačních technologií.
- Ve čtvrté aktivitě byl vytvořen systém e-learningu pro rozvoj znalostí a dovedností představitelů a pracovníků obcí. E-learning byl včleněn do softwarové aplikace, aby se uživatelé snadno dostali k vysvětlujícím a doplňujícím informacím.
- Pátá aktivita se zabývala ověřováním a dopracováním elektronické metodické podpory tvorby rozvojových dokumentů obcí dle potřeb obcí a krajů. Vytvořená aplikace byla ověřována ve spolupráci s obcemi a kraji na území pilotních regionů (Pardubický, Liberecký a Zlínský kraj).
- Šestá aktivita se věnovala seznámení zástupců obcí s webovou aplikací. Uskutečnily se vzdělávací akce pro uživatele, workshopy a další akce k podpoře využívání aplikace a zapojení co největšího množství obcí.
Vybrané výstupy projektu
Metodika:
-
Metodika tvorby PRO
( .pdf, 736 kB)
-
Výtah z metodiky tvorby PRO
( .pdf, 141 kB)
-
Metodika realizace a hodnocení PRO
( .pdf, 1,5 MB)
Vzorové dokumenty PRO:
-
Program rozvoje obce Pacetluky 2013 - 2022
( .pdf, 1,7 MB)
-
Program rozvoje obce Janov nad Nisou 2014 - 2020
( .pdf, 141 kB)
-
Program rozvoje města Železný Brod 2013 - 2021
( .pdf, 736 kB)
Strategie a koncepce subjektů VS: