Program rozvoje obce Bukovník na období od 2022 do 2030

Program rozvoje obce Bukovník
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Bukovník
Obecní znak

na období let
2022 - 2030

Schváleno dne 24.5.2022

Úvod

 

Program rozvoje obce (dále jen PRO) Bukovník je dlouhodobý programový dokument vytyčující vize a záměry obce na období 2022 – 2030. Dokument PRO je podkladem pro územní plánování a rozvojové aktivity a pro efektivní využívání finančních prostředků, jak z vlastního rozpočtu, tak z vypsaných dotačních titulů. Slouží představitelům obce jako podklad pro koncepční plánování rozvoje a není vázaný na jedno volební období. Cílem tohoto dokumentu je komplexní a objektivní posouzení současného stavu a potenciálu obce Bukovník a definice dalších směrů rozvoje obce.

 

Dokument je sestaven z několika na sebe navazujících částí a tvoří jeden kompaktní celek. Analytickou část tvoří jak charakteristika obce, která soustřeďuje základní informace o obci a obsahuje celkové zhodnocení situace v obci, charakteristiku stavu a vývoje jednotlivých oblastí života obce, tak zjištění jejího rozvojového potenciálu. Výstupy analytické části jsou výchozí platformou pro východiska návrhové části.

 

Základem návrhové části je nastolení dlouhodobého obrazu budoucnosti obce. Východiska se pak budou odvíjet od zpracované SWOT analýzy (silné a slabé stránky, příležitosti a hrozby) obce Bukovník. Vize bude naplňována jednotlivými opatřeními, která stanovují věcné okruhy řešení problémů nebo zásadní věcné směry rozvoje obce. Jednotlivá opatření budou naplňována aktivitami, tedy postupy, které povedou k naplnění cílů.

Program rozvoje obce je dokument, jehož plnění by mělo být pravidelně vyhodnocováno zastupitelstvem a jeho obsah by měl být dle potřeby upravován.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Bukovník je malá obec ležící Plzeňském kraji v blízkosti hranice s Jihočeským krajem. Obec je umístěna na východním svahu Pálené hory (697 m.n.m) v Šumavském podhůří 15 km od města Sušice. Obec sama leží v nadmořské výšce 615 m.n.m.. Území obce je zemědělské s převahou trvalých travních porostů. Významný podíl činí i lesní kultury. Katastrální území obce má rozlohu 408 ha. Obec je díky své poloze a zachovalému přírodnímu prostředí atraktivním turistickým územím, bohužel tento potenciál zatím není využit a tak obec slouží spíše jako tranzit pro okolní obce.

 

 

Památky a zajímavosti

Dominantou obce je hřbitovní románský kostel svatého Václava, což je zachovalá polokruhová apsida s okénkem na severní straně. Pochází z poloviny 13. století, barokně upraven koncem 17. století, přibyla i kaple. Znovu opravený v roce 1971.

Historickou památkou je také fara.

Sýpka - další dominanta Bukovníka. Díky své poloze je vidět do dálky několika desítek km. Nachází se za obcí směr Mačice. Sýpka je od loňského roku ve vlastnictí obce.  Tento objekt chce obec upravit na muzeum historie. 

Vedle sýpky jsou umístěny tři kříže připomínající někdejší hřbitov, který se nacházel na poli pod sýpkou. V bukovnické kronice byl hřbitov označovaný jako "Krchůvek".

 

Historie

Kdysi lidnatá, živá vesnička Bukovník byla založena v období tzv. vnitřní kolonizace českých zemí kolonisty, příslušníky slovanského kmene Zličanů a snad i Doudlebů, v místě, porostlém bukovým lesem – jak prozrazuje její název a patří mezi nejstarší osady v této krajině. Místo bylo okrajovým územím knížecího rodu Slavníkovců, sídlících na hradě Libici u Poděbrad. Po založení Práchně, knížecího hradu Přemyslovců, však bylo později začleněno do oblasti pod správou přemyslovského státu. Staré pomístní názvy přírodních dominant krajiny – Blažňov (665 m n. m.), Želenov (663 m n. m.) a dalších, jako Pálená Hora, Pokloniště, Hrozín a konečně i četné nálezy zlomků keramiky, lidově zvané popelnice (podle obsahu nádob s typickými slovanskými znaky) na vrchu Blažňově, svědčí o pozdním přetrvávání předkřesťanského pohanského kultu v životě osady. Snad proto není Bukovník jmenován v zachované písemné zprávě z roku 1040 (podle historiků pozdějšího falzifikátu původního pergamenu) mezi osadami, věnovanými knížetem Břetislavem Břevnovskému klášteru. Jejichž středem byly Nezamyslice, jako např. osady Živohybice (Žihobce), Domoraz a dalších 16 vesnic v širším okolí. Tehdy, a zvláště v následujícím století, začíná vítězný nástup křesťanství v této krajině, což dokládají stavby kostelů (Mouřenec, Albrechtice, Nezamyslice, Zbynice aj.), mezi ně patří kostel Bukovnický, zasvěcený sv. Václavu.

 

Znak a vlajka

Obec má vlastní znak i vlajku. Je zde znázorněn zlatý buk, který je symbolem bukového háje, od kterého je odvozen název obce a heraldicky upravené 3 kříže, které znázorňují tři kříže umístěné u sýpky nad obcí.

 

 

 

 

2. Obyvatelstvo

V současné době má obec Bukovník 67 obyvatel. Tento počet si obec víceméně drží od roku 2001. Pouze v letech 2009 – 2015 žilo v obci obyvatel více. Příčinou dočasného nárůstu obyvatel bylo přistěhování 10 obyvatel v roce 2007 a 6 obyvatel v roce 2008. Bohužel i přes tento fakt má počet obyvatel spíše klesající tendenci a to především ve velkém počtu odstěhovaných obyvatel v posledních 8 letech.

 

 Vývoj počtu obyvatel obce Bukovník v letech 2009 - 2019
Vývoj počtu obyvatel obce Bukovník v letech 2009 - 2019
Zdroj: ČSÚ

 

Dle statistického úřadu byl v březnu roku 2021 věkový průměr obyvatel v Bukovníku 48 let, což je o 4 roky více než průměr okresu Klatovy.

 

Věková struktura obyvatel obce Bukovník v roce 2019

Věková struktura obyvatel obce Bukovník v roce 2019
Zdroj: ČSÚ

 Vzdělanostní struktura obyvatel obce Bukovník v roce 2011
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Bukovník v roce 2011
Zdroj: ČSÚ

 

Sociální situace

Na území obce se nenacházejí žádné sociálně vyloučené lokality.

Obec pravidelně přispívá oblastní charitě - Charita Sušice, která zajišťuje občanům různé odlehčovací služby (nejen pro seniory).

 

Spolková činnost

V obci funguje sbor dobrovolných hasičů - SDH Bukovník, založený v roce 1881. Se svými 15 členy je sbor schopen plnohodnotně zastávat svou činnost. 

 

Akce pořádané obcí

Masopust

Mezinárodní den žen

Letní grilování

Pouť - ke kostelu sv. Václava

Adventní tvoření 

Rozsvícení vánočního stromečku

Mikulášská

+ spolupráce na Půlnoční mši a koncertech na obnovu kostela

 

Informování občanů

Obec Bukovník má zřízen rozhlas. Po zkušenostech ale nejčastěji k informování občanů používá SMS zprávy. 

 

 

 

 

3. Hospodářství

 V této kapitole jsou analyzovány charakteristiky ekonomiky obce Bukovník. Jedná se o analýzu

podnikatelských subjektů, zaměstnanosti, mobility pracovní síly.

V obci Bukovník  se nenachází žádný velký podnikatelský subjekt, který by zaměstnával více něž 10
zaměstnanců. Obyvatelé za prací většinou dojíždí do okolních měst či obcí (Horažďovice, Strakonice,
Sušice).

Podnikateské subjekty

Počet podnikatelských subjektů celkem - 9,00 počet

 

 

Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Bukovník v roce 2018
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Bukovník v roce 2018
Zdroj: ČSÚ

Vzhledem k velikosti obce nejsou na jejím území evidovány ani stáje zemědělských podnikatelů. Plochy určené pro zemědělskou činnost tak obhospodařují zemědělci z vedlejších obcí. Největšími zemědělskými subjekty hospodařícími na území obce Bukovník je OD Soběšice a paní Froulíková Hana.

 

Plochy pro podnikání 

Obec Bukovník bohužel nemá plochy, které by mohlo nabídlo k výstavbě pro podnikání.

 

Atraktivity cestovního ruchu

V loňském roce (2021) byla v obci otevřena naučná stezka "Procházka místy bojů třicetileté války". Stezka je dlouhá 1 km a provádí návštěvníky okolo švédských mohyl, dále kolem paseky s výhledy do Pošumaví, ke skále s vytesaným nápisem o výsadbě lesa a na vrcholovou skálu s nově vztyčeným křížem. Závěr cesty lemuje letitá dubová alej.

V okolí se nachází nespočet turistických cílů. Např. Muzeum Lamberská stezka Žihobce, zámek Žihobce, tvrz. Bílenice, zámek Mačice. Nedaleko obce Bukovník jsou také dva významné hrady - Rabí a Kašperk. V okolí je také několik rozhleden - Svatobor, Sedlo, Javorník. 

Obec Bukovník je zasazena v malebné krajině podhůří Šumavy. Tato krajina nabízí nádherné scenérie bez davů turistů.

 

Turistická infrastruktura

V obci samotné je infrastruktura pro turisty ještě ve fázi rozvoje. Okolní obce ale nabízí nespočet možností ubytování jak v menších objektech, tak v hotelech včetně wellnessů.

 

Obyvatelé v aktivním věku

 

Věková skupina

0 – 14 let

15 -64 let

65 a více

Počet obyvatel

12

42

13

% podíl

18%

63%

19%

Zdroj:ČSÚ 

Z tabulky vyplívá, že obec Bukovník má v produktivním věku 63% obyvatel (stav k 31. 12. 2020).

 

Nezaměstnanost v obci

K 31.12. 2020 byl stanovena podíl nezaměstnanost v obci Bukovník na čísle 9,52%. Toto číslo je oproti výsledku Plzeňského kraje (3,36%) velmi vysoké. Avšak celou situaci vysvětluje fakt, že v daném období nebylo žádné volné pracovní místo v obci a takto vysoký podíl způsobili pouze 4 nezaměstnaní v obci (dvě ženy, jeden muž a jedna osoba se zdravotním postižením).

 

Vývoj počtu nezaměstnaných osob v letech 2007 až 2019
Vývoj počtu nezaměstnaných osob v letech 2007 až 2019
Zdroj: ČSÚ

Dojížďka a vyjížďka za prací

Vzdálenost obslužných a pracovních středisek od obce Bukovník (dostupnost po silničních tazích):

 

Obec Vzdálenost v km Vzdálenost v min. Kraj Směr
Horažďovice 15 17 Plzeňský sever
Sušice 15 17 Plzeňský východ
Strakonice 22 23 Jihočeský západ
Klatovy 43 43 Plzeňský severozápad
Plzeň 76 72 Plzeňský severozápad
Praha 133 105 Středočeský severovýchod

 

Část obyvatel vyjíždí za prací i do sousedního Německa.

 

 

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Zásobování pitnou vodou, vodovod, technický stav, kvalita vody

Obec má vybudovaný obecní vodovod. V průběhu posledních třech let byl vodovod upravován do nynějšího stavu (oprava úpravy vody, vyčištění vodojemu, oprava přepadu vodojemu). Momentálně se nechá říci, že vodojem je v ideálním stavu s výbornou kvalitou vody.

Čistění odpadních vod, kanalizační síť, technický stav

Obec má vybudovanou kanalizaci pouze na dešťovou vodu. Čističku odpadních vod má pouze pár soukromých subjektů v obci.  V budoucnu je s obecní ČOV počítáno, momentálně ale nejsou finance na její vybudování.

 

Plynofikace v obci

Obec Bukovník má sepsanou studii na plynofikaci obce z roku 2004, kdy bylo jednáno i v ostatních okolních obcích o zavedení plynu.  Avšak nedaleká obec Žichovice plynofikaci zamítla a tak nebylo potrubí dotaženo ani k Bukovníku.

 

Stav a kapacity ostatní technické infrastruktury (el. síť)

Elektrické vedení v obci zajišťuje společnost ČEZ. V současné době je přislíbeno rozšíření elektrického vedení i směrem k nově zakoupené sýpce za obcí, kde dojde k připojení objektu sýpky a zároveň místního hřbitova.

 

Nakládání s odpady

Svoz komunálního odpadu v obci zajišťují dvě společnosti – Marius Pedersen a.s. a Rumpold s.r.o. .

Bioodpad

V obci jsou umístěny dva kontejnery na bioodpad jejichž svoz zajišťuje firma Rumpold s.r.o. .

 

Dopravní infrastruktura:

Čísla a kategorie komunikací procházejících obcí

Bukovníkem prochází silnice III/17124. 

 

Dojezdové vzdálenosti:

Obec Vzdálenost v km Vzdálenost v min.  
Sušice 15 17  
Horažďovice 15 17  
Strakonice 22 23  
Plzeň 76 71  

 

Železniční doprava

Nejbližší vlaková zastávka je v obci Žichovice (7 km – 8 minut)

 

Stav komunikací procházejících obcí a místních komunikací

Obecní komunikace jsou téměř nové. Drobné nedostatky se nacházejí pouze na silnicích kraje. Kraj se však každoročně snaží silnice alespoň částečně opravovat penetrací.

 

Zimní údržba

Silnici číslo III/17124 udržuje sjízdnou SÚSPK. Obecní komunikace jsou udržovány svépomocí.

 

Cyklostezky a cyklotrasy

Obcí prochází cyklotrasa č. 121.

 

Kvalita spojení

Vzhledem k strategickému umístění obce mezi obcemi Žihobce a Soběšice je autobusové spojení velmi dobré.

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

V obci se nenachází žádné zdravotnické zařízení. Obvodní lékař pro dospělé ordinuje v Žichovicích. Za dětským lékařem se dojíždí do 15 km vzdálené Sušice, kde se nachází i dětská pohotovost.

 

Školství

Spádovou MŠ i ŽŠ je Základní škola a Mateřská škola Žihobce, kde se učí děti do 5. třídy. Žáci 2. stupně mají spádovou školu T.G.Masaryka v Sušici.    

Škola je pro děti dostupná „školním“ autobusem.

 

Podmínky pro kulturní aktivity

Vnitřní kulturní akce jsou v obci pořádány v zasedací místnosti. Ovšem většina akcí se plánuje jako venkovní a to v prostranství okolo budovy obecního úřadu, kde byla vybudována i odpočinková zóna.

 

Kulturní aktivity v obci

 

Viz. kapitola 2 – akce pořádané obcí

 

Kulturní památky

V obci se nacházejí dvě kulturní památky – kostel sv. Václava a fara. Ani jeden objekt není v majetku obce Bukovník.

 

Sport a volnočasové aktivity

 

Uprostřed obce (na návsi) je umístěno veřejné dětské hřiště s herními a workoutovými prvky pro věkovou kategorii 0 - 100 let. Dále je zde multifunkční hřiště s asfaltovým povrchem a nově vybudovaná odpočinková zóna.

 

6. Životní prostředí

 

Bukovnicko patří svými rostlinnými druhy do oblasti Šumavského podhůří, původní rostlinné porosty se udržují jen mimo agrotechnicky využívané území. Na hranici polí jsou to porosty lísky s keři trnky, šípků, hlohu, černého bezu. Na drahách – pastvinách trávy všech druhů. Na lukách pak s lipnicemi, srhou a bojínkem, pampeliškou, šťovíky, kontryhelem a dalšími v Pošumaví běžnými zástupci.

 

Zoologicky patří Bukovnicko do lesního pásma (zóny) a jeho českomoravského evropského úseku (distriktu).

 

Pole v okolí obce, která se nachází ve svažitém terénu, byla postupně zatravněna a nedochází k tak velké erozi půdy. Část těchto pozemků slouží jako pastviny pro dobytek.

 

V obci se nenachází žádné lokality s ekologickou zátěží ani tzv. brownfieldy (staré nevyužívané objekty). Absence těchto faktorů udržuje kvalitu vody v tocích a vodních plochách v dobré kvalitě.

 

Poměrně velká vzdálenost od větších měst a umístění obce v podhůří Šumavy napomáhá k velmi dobré kvalitě ovzduší.

 

Struktura využití půdy v obci Bukovník v roce 2019
Struktura využití půdy v obci Bukovník v roce 2019
Zdroj: ČSÚ

 


Orná půda zaujímá 17,91% plochy, lesy tvoří 22,71% plochy.
Zdroj: ČSÚ


 

Hustota zalidnění obce je 15,39 obyv./km2.
Zdroj: ČSÚ

 


Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Bukovník dosahuje koeficient hodnoty 2,10 .
Zdroj: ČSÚ


7. Správa obce

 

Zastupitelstvo obce se skládá z 5 členů. Starostkou obce je jako neuvolněný starosta paní Iveta Lysáčková.

 

Obec nemá žádné zaměstnance. Účetní obce vykonává práci na dohodu.

O činnosti obce jsou obyvatelé informováni na obecních internetových stránkách www.bukovnik.cz/ a na úřední desce, která se nachází uprostřed obce.

 

Obec spadá pod ORP Sušice, ten zajišťuje větší spektrum poskytovaných služeb (viz. tabulka níže).

 

Obec s rozšířenou působností Sušice

Pověřený obecní úřad Sušice

Pracoviště finančního úřadu Klatovy

Katastrální pracoviště Klatovy

Matriční úřad Strašín.

 

 

Hospodaření

Obec se svými finančními prostředky hospodaří uváženě a pečlivě. Při svém rozvoji se snaží maximálně využívat dotačních podpor, aby zabránila negativnímu výsledku hospodaření v jednotlivých letech. Po většinu let byl udržován vyrovnaný rozpočet. V případě schodku v některých letech se jednalo právě o nutnost předfinancování projektů. Prostředky byly vždy obci následně vyplaceny.

 Vývoj rozpočtového hospodaření obce Bukovník v letech 2009 - 2019 (v tis. Kč)

 20092010201120122013201420152016201720182019
Daňové příjmy 686 730 735 776 878 1 042 883 947 1 100 1 567 1 327
Nedaňové příjmy 458 248 84 187 724 527 337 622 2 063 641 2 671
Kapitálové příjmy 0 10 0 0 0 0 1 0 0 0 0
Neinvestiční přijaté dotace 40 134 123 232 86 94 54 77 76 183 285
Investiční přijaté dotace 0 0 1 196 0 0 300 134 0 420 0 0
Příjmy 1 184 1 123 2 137 1 195 1 689 1 963 1 410 1 646 3 659 2 391 4 283
Běžné výdaje 914 766 764 1 258 959 1 119 1 371 1 036 1 761 1 761 3 521
Kapitálové výdaje 4 1 252 645 0 117 1 132 239 63 377 888 20
Výdaje celkem 918 2 018 1 409 1 258 1 076 2 252 1 610 1 099 2 137 2 650 3 540
Saldo příjmů a výdajů 266 -895 728 -63 612 -289 -200 547 1 522 -259 743
Podíl kapitálových výdajů 0,38% 62,05% 45,76% 0,00% 10,89% 50,29% 14,85% 5,71% 17,63% 33,52% 0,55%
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech 77,22% 68,22% 35,76% 105,27% 56,80% 57,02% 97,24% 62,94% 48,12% 73,68% 82,20%


Zdroj: ČSÚ

 

Nemovitý majetek obce

Budova obecního úřadu (včetně hasičárny a zasedací místnosti, která vznikla přestavbou z obchodu). Obecní úřad prošel v loňském roce rekonstrukcí.

Sýpka – objekt se povedlo v loňském roce odkoupit od soukromého vlastníka za velmi příznivou cenu. Objekt prošel před 15 lety rekonstrukcí, ovšem jeho následné neudržování povede k opětovným investicím. Obec má v plánu ze sýpky vytvořit muzeum s názvem „Špejchar neboli muzeum historie v Bukovníku".

Obec dále vlastní vodojem, vodovod, kanalizaci a les.

 

Členství obce v organizacích a sdruženích

Bukovník je členem několika oblastních sdružení obcí, například Lamberská stezka, Svazku obcí Pošumaví, Prácheňska,  Sdružení obcí Sušicka a MAS Pošumaví.

 

A.2 Východiska pro návrhovou část

SWOT analýza

Silné stránky

  • Dokončená kanalizace dešťové vody
  • Podpora společenského života ze strany obce
  • Udržovaná obec i okolí
  • Informační cesty k občanům
    SMS zprávy, veřejný rozhlas, vývěsky
  • Vlastní vrtané studny S1 a S2
  • Blízkost NP Šumava a významných turistických cílů
    Přírodní krásy podhůří Šumavy i kulturní zázemí pro milovníky historie a umění
  • V obci nejsou žádné ekologicky zatížené lokality
  • Dobrá dopravní dostupnost
    Obec je umístěna mezi většími vesnicemi a tak zde projíždí velmi často autobusy.
  • Ochota občanů podílet se na rozvoji obce
    Přes nevýhodu malého počtu obyvatel v obci jsou občané ochotni podílet se na akcích a aktivitách obce
  • Získání sýpky do majetku obce
    Obec má v plánu vytvořit ze sýpky muzeum, které by z tranzitní obce pomohlo vytvořit obec, jež bude turistickým cílem.
  • Dostupná MŠ a ZŠ v sousední obci

Slabé stránky

  • Nejsou volné stavební pozemky
    Obec nevlastní stavební pozemky, které by mohla nabídnout k prodeji pro nově příchozí obyvatele.
  • Zastaralý územní plán
  • Velký podíl rekreačních objektů na úkor trvale obydlených
  • Nedostatek financí pro realizaci projektů z vlastního rozpočtu obce
  • Malá nabídka pracovních míst pro obyvatele obce
    Většina místních obyvatel je nucena dojíždět za prací do větších měst, což obecně všude způsobuje odliv obyvatel z venkovských oblastí.
  • Celkový počet obyvatel
    V posledních letech dochází k úbytku trvale žijících obyvatel.
  • Stavební pozemky ve vlastnictví soukromých osob

Příležitosti

  • Spolupráce s MAS Pošumaví
  • Maximální využití dotačních titulů
    Obec již v minulosti úspěšně žádala v různých dotačních programech.
  • Nový územní plán
    Obec Bukovník pracuje s návrhem nechat vypracovat nový územní plán.
  • Rekonstrukce sýpky a vybudování muzea
    Obec Bukovník má v plánu vytvořit muzeum s názvem "Špejchar neboli muzeum historie v Bukovníku"

Hrozby

  • Nedostatek vlastních financí
  • Projektová nepřipravenost

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Bukovník je krásným klidným místem pro život s čistým životním prostředím.

Obec svým občanům i návštěvníkům nabízí klidné prostředí plné dobré energie. Neustálím budováním nových věcí a podporou společenských akcí se obec snaží zlepšit život především místním občanům. Vybudováním naučné trasy a přípravou projektu pro realizaci muzea chce obec přispět k rozvoji podnikatelských aktivit na svém území. Obec by chtěla taktéž vybudovat 2 obecní byty pro rozvoj obce a doufá, že tím podpoří přírůstek trvale žijících obyvatel.

 

Veškerá činnost obce je směřována k rozvoji obce jako celku.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Napomáhání podnikatelských aktivit”

Obec Bukovník má v plánu vytvořit muzeum s názvem "Špejchar neboli muzeum historie v Bukovníku"

Opatření : „Realizace muzea v objektu sýpky”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Příprava žádosti do dotačního programu”

2022 - 2022 obec

Cíl : „Zlepšení situace v oblasti technické infrastruktury”

Opatření : „Rekonstrukce vodojemu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Mapování možností získání finančních prostředků”

2022 - 2030 obec

Opatření : „Modernizace kanalizace a vybudování ČOV”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Mapování možností získání finančních prostředků”

2022 - 2030 obec

Cíl : „Podpora přirozeného přírůstku obyvatel”

Obec má v záměru vybudovat dva obecní byty v podkroví budovy obecního úřadu

Opatření : „Vybudování obecních bytů”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zpracování stavebního povolení”

- obec

B.3 Podpora realizace programu

Realizace programu rozvoje obce


Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo.
Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k
naplnění Programu rozvoje obce. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jednotlivých cílů závisí také na
efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, spolky, občané a subjekty v obci.


Zajišťování a naplňování programu rozvoje obce Bukovník


Zajištění naplnění programu bude mít na starosti zastupitelstvo, v čele se starostkou obce.

Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu obce. Je sledováno zejména:
naplňování aktivit, které byly na daný rok naplánovány, jejich realizace, či případná nerealizace a
důvod proč nebyly realizovány
projednání změn PRO
schvalování aktualizace


Lze provést také přehodnocení jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich
realizace a může být také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.

Aktualizace PRO


Program rozvoje obce je možné průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat
v případě potřeby - možno bez schválení ZO. Velké a zásadní aktualizace budou vždy schváleny
zastupitelstvem obce.


Zpřístupnění dokumentu
Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k
zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.