Invence TODOTEXT

Metodika identifikace invencí a jejich následného zavádění do života regionů a obcí
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Metodika identifikace invencí a jejich následného zavádění do života regionů a obcí

Instituce / autor: Západočeská univerzita v Plzni
Datum zveřejnění: 23.4.2021
Registrační číslo: 121
Číslo projektu: TITSMMR702
Název projektu: Predikce budoucích výzev sídel do 15 000 obyvatel a foresight souvisejících trendů
Řešitel: doc. RNDr. Jiří Ježek, Ph.D. a kol.
Klíčová slova: predikce, malá města, foresight

Souhrn problematiky

Rozvoj nejenom malých měst se dnes odehrává v prostředí plném změn a nejistot. Jednou z možností, jak se mohou na nejistou budoucnost připravit, je pracovat s trendy a rozvojovými výzvami a používat techniku tvorby scénářů během strategického plánování. Cílem metodiky je poskytnout sídlům do 15 tisíc obyvatel (pro zjednodušení v metodice používáme označení „malá města“) soubor relevantních informací a poznatků, jak identifikovat trendy, které budou určovat jejich budoucí vývoj a jak vytvářet scénáře budoucnosti.

Metodika reaguje na značnou nejistotu prostředí, ve kterém obce a města strategicky plánují, kdy je prakticky nemožné předpovědět budoucnost a přesně stanovit rozvojové cíle. V podmínkách nejistoty rozhodování a velkého množství faktorů, které ovlivňují budoucnost měst, se při praktickém ověřování metodiky osvědčila práce s různými scénáři budoucnosti, která nepředpokládá, že při tvorbě rozvojové strategie musíme „vidět světlo na konci tunelu“.

Novost metodiky spočívá ve využívání prognostiky (foresight, forecasting) jako nástroje systematického uvažování o možných variantách (scénářích) budoucího rozvoje malých měst. Schopnost vytvářet scénáře budoucnosti pomůže malým městům včas a lépe reagovat na nastupující trendy a výzvy, než tradiční plánovací metody. Práce s rozvojovými trendy, vizemi a scénáři má také mobilizační efekt a podněcuje kreativitu aktérů při identifikaci inovativních řešení současných problémů a budoucích výzev malých měst.

Metodika vychází z praktických poznatků a byla zpracována pro potřeby praxe. Kromě toho, že se zabývá třinácti trendy budoucího rozvoje malých měst, jejich dopady a příklady adaptačních opatření a strategií, tak nabízí postup, jak přemýšlet o budoucnosti malých měst a jak vytvářet scénáře jejich budoucího vývoje.

Smysluplnost a aplikovatelnost této metodiky byla diskutována a ověřena v podmínkách pěti modelových měst - v Broumově, Čelákovicích, Mariánských Lázních, Moravských Budějovicích a Slavičíně. Ověřování metodiky ukázalo, že lepší podmínky pro diskusi nad trendy a scénáři budoucnosti existují v těch malých městech, která se snaží uplatňovat participativní plánování a systematicky komunikují s veřejností.

Přílohy

  1. https://www.obcepro.cz/attachments/inventions/1381616068007.pdf