Invence TODOTEXT

Katalog adaptačních opatření
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Katalog adaptačních opatření

Instituce / autor: Atregia s.r.o.
Datum zveřejnění: 22.4.2022
Registrační číslo: 157
Klíčová slova: opatření, klimatická změna, adaptace

Souhrn problematiky

Adaptační strategie je základním plánem města pro přizpůsobení se změně klimatu. Umožňuje efektivně realizovat opatření, která nám umožní se na klimatickou změnu bezpečně a včas připravit a zajistí udržitelné fungování města v budoucnu. Při jejím plánování přemýšlíme nejen nad tím, jak pomohou adaptační opatření vyřešit současné problémy města, ale i nad tím, jak obstojí v budoucnosti. Klimatická změna přinese větší extrémy počasí, přívalové deště zvýší pravděpodobnost povodní a letní vedra se ještě zintenzivní. Je proto potřeba opatření v tomto směru „naddimenzovat“ – při plánování zeleně je např. dobré myslet na to, jestli tento druh stromu v budoucím teplejším klimatu nezahyne; při plánování retenčních nádrží a poldrů zase na dostatečnost kapacity.

Mnohá technická (tzv. šedá) adaptační opatření uvedená v tomto katalogu mají na první pohled více atraktivních výhod - jsou levná, rychle realizovatelná a nevyžadují velkou údržbu. Jedna důležitá výhoda jim ale chybí: nejsou multifunkční. Technické opatření pomůže snížit jen to riziko, proti kterému bylo navrženo. V tom se liší od přírodě blízkých opatření. Ty sice bývají složitější na údržbu a realizaci, ale mají řadu navzájem se doplňujících funkcí, díky nimž mohou městu pomoci proti vlnám veder, plýtvání vodou, povodním, znečištění ovzduší a mnoha dalším problémům zároveň. Za ideální je proto považována kombinace technických a přírodě blízkých opatření tak, aby se dosáhlo maximálního užitku v poměru cena/výkon.

Adaptace měst je náročný proces a často se při něm nedostává zdrojů. Jsou však i opatření, která lze realizovat s minimálními náklady. Postavili jste několik nových zastávek veřejné dopravy? Možná by jim slušela zelená střecha nebo fotovoltaické panely. Plánujete rekonstrukci komunikace a přilehlých chodníků? Možná by tam šel přidat zasakovací zatravněný pás. Kombinování existujících plánů a nových opatření šetří čas, náklady a energii. Veřejnost je často nejlepším zdrojem těchto drobných, ale velmi funkčních projektů. Doporučuje se ji zapojit do všech fází plánování adaptačních opatření. Další inspiraci lze najít v tomto katalogu v buňkách „Příklady užití“ a „Kombinovatelnost“.

Příklady ze zahraničí ukazují, že investice do revitalizace a zpříjemnění městských čtvrtí i ve vyloučených lokalitách s sebou přináší kromě benefitů i jedno neopomenutelné riziko. Zavedení adaptačních opatření, jako je např. zvyšování množství zeleně a zavádění nových technologií, může mít velmi pozitivní vliv na image sousedství a z opovrhované čtvrti se může záhy stát vyhledávané místo k bydlení. To se ale následně promítne i do cen nájmů a je tedy třeba zvažovat opatření, která zamezí tomu, aby původní obyvatelé těchto čtvrtí museli své domovy opustit a stěhovat se do levnějších a neadaptovaných lokalit. Adaptace města je úspěšná jen tehdy, profituje-li z ní celá společnost.

Přílohy

  1. https://d6scj24zvfbbo.cloudfront.net/efb9db885998c0ccf1a8792ededc7b8a/200000071-018ce018d0/Katalog%20adapta%C4%8Dn%C3%ADch%20opat%C5%99en%C3%AD_Atregia.pdf?ph=87858f3d39