Invence TODOTEXT

Adaptace na změnu klimatu: hodnocení zranitelnosti města vůči teplotním extrémům
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Adaptace na změnu klimatu: hodnocení zranitelnosti města vůči teplotním extrémům

Instituce / autor: Lenka Suchá, Jan Geletič, Simeon Vaňo, Petr Bašta, Martin Jančovič, Helena Duchková
Datum zveřejnění: 16.8.2022
Registrační číslo: 167
Číslo projektu: TL01000238
Název projektu: Adaptační výzvy měst: podpora udržitelného plánování s využitím integrované analýzy zranitelnosti
Klíčová slova: město, klimatická změna

Souhrn problematiky

Metodika je zaměřena na oblast integrovaného modelování dopadů změny klimatu na socio-ekologické systémy měst a metodický postup pro hodnocení zranitelnosti měst vůči teplotním extrémům. Metodika tedy poskytuje návod, jak vhodně postupovat v případě analýzy zranitelnosti měst, s ohledem na budoucí projekce změny klimatu, scénáře změn využití území a půdního pokryvu (land use/land cover; LULC) a socio-demografického vývoje měst.

Dílčími cíli metodiky jsou:

  • Představit jednotlivé komponenty integrované analýzy zranitelnosti měst vůči teplotním extrémům a postup pro jejich modelování.
  • Popsat postup pro integraci datových vstupů pro tvorbu scénářů zranitelnosti měst vůči teplotním extrémům.
  • Popsat praktické využití výsledků.

Metodika představuje jeden z klíčových nástrojů adaptačního plánování ve městech, který je využitelný zejména pro identifikaci a navrhování vhodných, a přírodě blízkých, adaptačních opatření (NBS, z angl. nature-based solutions) s ohledem na současnou a budoucí zranitelnost obyvatelstva vůči teplotním extrémům. Protože adaptační plánování ze své podstaty vyžaduje úzkou spolupráci odborníků (vč. vědeckých pracovníků) a městských samospráv, tato metodika cílí na obě dvě skupiny. Uživateli popisovaných metodických postupů jsou především odborníci z praxe nebo akademické sféry disponující potřebným softwarem a znalostmi v oblasti geografických informačních systémů a participativních procesů. Výsledky získané aplikací těchto postupů jsou pak určeny pro zástupce územně samosprávných celků (např. pracovníci odborů životního prostředí či územního plánování), příspěvkové organizace obcí a krajů a odbornou veřejnost.

Metodika byla testována ve třech pilotních městech – Praha, Brno a Ostrava. Popisované postupy byly aplikovány ve všech třech městech identicky, což umožňuje jejich opakování i v dalších českých městech.

Přílohy

  1. https://zdravaova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Metodika_Adaptace_final.pdf