Invence TODOTEXT

Hodnocení územních dopadů projektových záměrů
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Hodnocení územních dopadů projektových záměrů

Instituce / autor: Cassia Development & Consulting, s r.o., Berman Group s r.o., Envipor s.r.o., BZ Company s.r.o.
Datum zveřejnění: 16.11.2022
Registrační číslo: 172
Klíčová slova: hodnocení, dopad, projektový záměr

Souhrn problematiky

V Česku jsou stále častěji vyžadovány projektové záměry, které reagují na potřeby určitého území. Zároveň však jejich realizace přináší široké spektrum územních dopadů s různým efektem a ty je důležité před realizací projektu posoudit.

V předložené brožuře je představena Metodika hodnocení územních dopadů (TIA; z angl. Territorial Impact Assessment), která umožní detailnější posouzení navrhovaných projektů, protože u ovlivněného území zohledňuje i jeho pozici v sídelní struktuře či typologickou odlišnost. Účelem hodnocení je poskytnout uživatelům nástroj, který otevřeně a co nejvíce srovnatelným způsobem ukáže, jak se změní území za předpokladu, že se na něm projekt realizuje. Metodika bude fungovat jako podpůrný nástroj při uvažování a rozhodování o konečném stanovisku k navrhovanému projektu. Primárně je vytvořena pro hodnocení projektů před samotnou realizací (ex-ante), tedy ve fázi záměru, kdy obec, či potenciální investor teprve zvažuje možnost realizace projektu. Je ale možné hodnotit projekty i v pozdějších fázích (například během vypracování dokumentace pro stavební povolení, při zpracování rozpočtu apod.). Za určitých podmínek je však možné využít navržené postupy i pro dodatečné (ex-post) posouzení již realizovaných projektů a zpětně tak vyhodnotit územní dopady, které z jejich realizace vyplynuly.

Metodika hodnocení územních dopadů nicméně nenahrazuje jiné posuzovací procesy jako je SEA či EIA, ani posuzování v kontextu ÚPD apod.

Výsledné hodnocení poukáže na všechny relevantní náklady a přínosy, které může následně nezávislý čtenář posoudit a porovnat. Během hodnocení se navíc využívají částečně standardizované postupy. Ty dovolují objektivně porovnávat územní dopady u obdobných typů projektů se stejným účelem (např. v projektech za účelem zlepšení kvality vzdělávání v obci se budou porovnávat rozhodnutí, zda rekonstruovat starou školu, anebo postavit novou školu na zelené louce).

Tato příručka je určena orgánům územní samosprávy (města a obce, dobrovolné svazky obcí, kraje) či státní správy (ministerstva), a dále soukromým investorům, popř. organizacím z neziskové sféry, profesním sdružením a dalším subjektům, které se chtějí zapojit do hodnocení rozvojových projektů realizovaných na území jejich samosprávného celku (obce, města či kraje).

Přílohy

  1. https://www.tiammr.cz/files/uploads/brozura/tia_brozura-1.pdf