Invence TODOTEXT

Metodika hodnocení rozvojového potenciálu mikroregionů a obcí
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Metodika hodnocení rozvojového potenciálu mikroregionů a obcí

Instituce / autor: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury
Datum zveřejnění: 13.3.2023
Registrační číslo: 178
Číslo projektu: TIMMR0006
Název projektu: Rozvojový potenciál obcí a regionů
Klíčová slova: obec, rozvojový potenciál, mikroregion

Souhrn problematiky

Metodika je určena především pro pracovníky územní veřejné správy, zastupitele i úředníky, jako podklad pro úvahy rozhodování o strategickém zaměření rozvojové politiky na úrovni státu, krajů a obcí. Předpokládaný veřejný přístup k vyhodnocení znaků rozvojového potenciálu prostřednictvím interaktivní aplikace umístěné na webu Ministerstva pro místní rozvoj ale umožní každému občanu zjistit si, jaký je rozvojový potenciál obce nebo mikroregionu, ve kterém žije anebo působí. Tím se vytvoří nezbytný předpoklad pro aktivní vstup veřejnosti do diskuse o možnostech rozvoje území.

V oblasti hodnocení rozvojového potenciálu územních jednotek ČR dosud chyběl nástroj, který by umožňoval rychlou a snadnou komparaci rozvojového potenciálu na mikroregionální a lokální úrovni – konkrétně správního území obcí s rozšířenou působností a obcí. Metodika a na ni navazující interaktivní aplikace vyplňuje mezeru v této oblasti. Umožňuje srovnávat a vyhodnocovat rozvojový potenciál příslušných územních jednotek v reálném čase, umožňuje vybírat různá území pro srovnání a navrhuje také, kterak jednotlivá území pro srovnání vybírat (resp. navrhuje předvýběr dle typů území), aby výsledné srovnání zohledňovalo také územní/geografický kontext.

Navržený nástroj/aplikace umožňuje uživatelům volbu z velkého množství ukazatelů v různých tematických oblastech a jakož i volbu území, s nimiž budou vlastní území srovnávat, čímž umožňuje uživatelům sestavit si individuální srovnání, tato srovnání měnit a testovat a tím získávat bohatší informaci a v konečném důsledku být lépe informováni, než je tomu například v případě různých žebříčků „kvality života“.

Aplikace metodiky přispěje ke zdokonalení výkonu veřejné správy tím, že nabídne standardizovaný postup hodnocení potenciálu rozvoje konkrétního území. Soubor znaků využívaných metodikou vychází z veřejně dostupných dat, jež jsou zdrojem ukazatelů rozvojového potenciálu. Interaktivní aplikace umístěná na veřejně dostupném internetu představuje snadno dostupný a srozumitelný nástroj pro všechny potenciální cílové skupiny uživatelů.

Metodika hodnocení rozvojového potenciálu pomůže uživatelům identifikovat tento potenciál na základě objektivních dat o území, a tak přispěje k lepšímu využití příležitostí, které území nabízí, a tudíž lepší udržitelnosti a zacílenosti rozvojových strategií.

Přílohy

  1. TIMMR0006_Metodika_RozvojPotencObciReg_20230310_KD_Q7.pdf (www.obcepro.cz/attachments/inventions/2011678692973.pdf )