Invence TODOTEXT

Metodika zpracování krizových plánů
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Metodika zpracování krizových plánů

Instituce / autor: GŘ HZS ČR, Ministerstvo vnitra ČR
Datum zveřejnění: 21.8.2020
Registrační číslo: 73
Klíčová slova: krizové řízení, krizový plán, obec s rozšířenou působností

Souhrn problematiky

Metodika zpracování krizových plánů podle § 15 až 16 nařízení vlády č. 462/2000 Sb., k provedení § 27 odst. 8 a § 28 odst. 5 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „metodika“) stanoví obsahové vymezení náležitostí a další podrobnosti související se zpracováním krizového plánu ministerstva, jiného ústředního správního úřadu, České národní banky a jiného státního orgánu, jemuž krizový zákon ukládá povinnost zpracovat krizový plán (dále jen „krizový plán správního úřadu“), krizového plánu kraje a krizového plánu obce s rozšířenou působností.

Metodika slouží k zajištění jednotného postupu zpracování krizových plánů správních úřadů, krizových plánů krajů a krizových plánů obcí s rozšířenou působností a je považována za pomůcku krizového řízení.

Krizový plán správního úřadu, krizový plán kraje a krizový plán obce s rozšířenou působností je základním plánovacím dokumentem obsahujícím souhrn krizových opatření a postupů k řešení krizových situací. Jeho účelem je vytvořit podmínky pro zajištění připravenosti na krizové situace a jejich řešení pro orgány krizového řízení a další dotčené subjekty.

Krizová opatření uvedená v krizovém plánu správního úřadu, krizovém plánu kraje a krizovém plánu obce s rozšířenou působností slouží pouze pro řešení krizové situace a jejich realizace je podmíněna vyhlášením některého z krizových stavů.

Při zpracování krizového plánu obce s rozšířenou působností se vychází z krizového plánu kraje.

Přílohy

  1. https://www.obcepro.cz/attachments/inventions/841591252825.pdf