Program rozvoje obce Jersín na období od 2019 do 2025

Program rozvoje obce Jersín
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Jersín
na období let
2019 - 2025

Program rozvoje obce schválilo v souladu s § 84, odst. 2, písm. a), zákona č. 128/2000 Sb., v platném znění zastupitelstvo obce Jersín. Datum schválení: 30. 12. 2019 Číslo usnesení: 30/12/2019 Text usnesení: Zastupitelstvo obce schvaluje Program rozvoje obce Jersín na období 2019-2025. Datum schválení aktualizace Rozvojového plánu: 15. 11. 2021

Úvod

 

Program rozvoje obce je programový dokument na obdobý několika let, který vytyčuje důležité body pro udržený  a zkvalitnění života pro občany obce. Jedná se o dokument, který popisu strategii rozvoje celého území obce, obyvatelstva, technické infrastruktury a správy. Vzniká na základě zorganizování cílů obce.

 

Program se snaží zaměřit na dlouhodobou koordinaci v stanovení a řešení cílů, které jsou na základě analýzy(komunikace s občany, odborné či státní řízení) vytyčené a prioritně označené z důvodu udržitelnosti a vylepšení života obci na všech sférách života v obci. Tento dokument prioritně stanovuje cíle, které je možné realizovat v rámci několika let s řízením jejich financování a to vlastního, externího či dotačního.

 

Program rozvoje obce:

  • naplňovat dlouhodobé cíle a strategickou vizi obce
  • pomoc při rozhodování zastupitelstva v širším koncepčním rámci
  • koordinovat aktivity a zájmy různých subjektů působících v obci
  • prosazovat a chránit veřejný zájem
  • posílení sounáležitosti v obci

 

Program rozovoje obce na základě analýzy současného stavu v obci. Důležité je vyhodnotit silné, slabé stránky obce a určit exitující rizika.

Program rozvoje obce byl vypracován na období 2019 -2025 .

 

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

 

Poloha

 

Jersín leží v okrese Jihlava v Kraji Vysočina. Nachází se 13 km jižně od Bohdalova, 3 km západně od Černé, 5 km severozápadně od Měřína, 17 km severovýchodně od krajské Jihlavy, 5 km východně od Nadějova, 12 km jihovýchodně od Polné a 2 km jižně od Arnolce. Průměrná nadmořská výška v obci je 520 m. Jersín má v současné době 188 obyvatel

 

Krajina

Geomorfologicky je oblast součástí Česko-moravské subprovincie, konkrétně Křižanovské vrchoviny a jejího podcelku Bítešská vrchovina, v jejíž rámci spadá pod geomorfologický okrsek Měřínská kotlina. Průměrná nadmořská výška činí 520 metrů. Obcí protéká řeka Balinka, jižní částí katastru pak Koutecký potok. V obci se rozkládají dva rybníky Dolní Jára a Horní Jára, Nový rybník se nachází 2 km severovýchodně od obce. V katastrálním území můžeme najít i Mlýnský rybník, jenž se využívá k chovu ryb. Na území obce se nachází přírodní památka Jersínská stráň, která je chráněná pro zachovalý fragment suchomilných travinobylinných společenstev s výskytem kriticky ohroženého rostlinného taxonu a dalších ohrožených druhů rostlin a bezobratlých živočichů

 

Struktura využití půdy v obci Jersín v roce 2017
Struktura využití půdy v obci Jersín v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

 

 

Historie

 

Původ jejího názvu není zcela jasný, bývá však nejčastěji odvozován od osobního jména Jersa. Nejstarší a písemně nepodchycená historie obce je úzce spjata s existencí měřínského benediktinského proboštství, které zde v roce 1298 založil Václav II. První písemný záznam o existenci Jersína pochází z roku 1453, kdy jej třebíčský opat Trojan zastavil za 80 kop grošů Jinochovi z Měřína. Ten však záhy přenechal zástavu meziříčskému měšťanovi Václavovi Rohanovi, z něhož přešel zástavní list na Maška z Meziříčí a dále na Jana z Lomnice a na Meziříčí.

Později Jersín náležel k majetku Viléma z Pernštejna, poté jeho syna Jana a následně Vratislava z Pernštejna, aby roku 1557 připadl Janu Stráneckému ze Stránec. Již po dvou letech však Jersín získal rod Chroustenských z Malovar, v jejichž držení setrval až do roku 1621. Nejvýrazněji se ale do historie Jersína zapsal italský šlechtický rod Collalto, který život obce ovlivňoval po celá další tři století.

 

2. Obyvatelstvo

 

Stojí tu 75 domů. Z celkového počtu obyvatel se 143 hlásí k náboženské víře. Podle sčítání obyvatelstva 1930 tu žilo 348 katolíků a jeden člověk jiného vyznání. Obec spadá pod farnost v Měříně.

 

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Jersín od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Jersín od roku 1910
Zdroj: ČSÚ


Vývoj počtu obyvatel obce Jersín v letech 2003 - 2017
Vývoj počtu obyvatel obce Jersín v letech 2003 - 2017
Zdroj: ČSÚ



Věková struktura obyvatel obce Jersín v roce 2017

  • dětí a mládeže do 14 let žilo v obci 24
  • obyvatelé v produktivním věku od 15 do 59 let žilo v obci 124
  • seniorů nad 60 let žilo v obci 40
    Věková struktura obyvatel obce Jersín v roce 2017
    Zdroj: ČSÚ

Prognóza populačního vývoje

Populační vývoj obce je do značné míry odrazem atraktivity pro její obyvatele a výrazně ovlivňuje její budoucí vývoj. Prognóza vývoje počtu obyvatel je závislá na současně probíhájící migraci.

Vzdělanostní struktura obyvatel obce Jersín v roce 2011
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Jersín v roce 2011
Zdroj: ČSÚ

Sociální situace

Národnostní menšiny v obci nemáme, sociálně vyloučené lokality neexistují a problémy s uživateli návykových látek neevidujeme.

Spolková činnost

V obci Jersín působí Sbor dobrovolných hasičů.

 

3. Hospodářství

 

Okolní půdu obdělává Zemědělské hospodářské družstvo Janovice. Družstvo se zabývá zemědělskou a živočišnou výrobou.

Sídlí zde firma SELMA a.s. zabývající se odchovem jatečných praset.

Dále zde sídlí firma na výrobu hydraulických a řezných olejů OLEA CZ s.r.o. a BIONA JERSÍN s.r.o. výrobce bio-olejů a maziv. 

Funguje tady obchod se smíšeným zbožím pronajímán firmě COOP a úřadovna České pošty.

V obci podnikají osoby OSVČ.

 

Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Jersín v roce 2016
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Jersín v roce 2016
Zdroj: ČSÚ

Základní data za rok 2017

 

Počet zaměstnaných osob 83,00 počet

Počet osob zaměstnaných v zemědělství 11,00 počet

Počet osob zaměstnaných v průmyslu 28,00 počet

Počet osob zaměstnaných ve stavebnictví 8,00 počet

Počet osob zaměstnaných ve službách 30,00 počet

 

 

Struktura podnikatelských subjektů podle velikosti v obci Jersín v roce 2016

 

Počet zaměstnancůKategorieAbsolutněRelativně (%)
do 10 mikropodniky 2 48,28%
10-49 malé podniky 1 3,45%
50-249 střední podniky 0 0,00%
250 a více velké podniky 0 -
nezjištěno - 14 48,28%


Zdroj: ČSÚ

Struktura zaměstnanosti v obci Jersín podle odvětví v roce 2011 (%)

 

 Zemědělství a lesnictvíPrůmysl a stavebnictvíSlužby
Jersín 13,25% 43,37% 36,14%
JIHLAVA 3,52% 40,25% 46,08%
Vysočina 6,24% 40,23% 44,34%
ČR 2,74% 32,23% 53,87%

 

Vývoj počtu nezaměstnaných osob


Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Zdroj: ČSÚ

 

4. Infrastruktura

 

Vodovod

Vlastní veřejný vodovod byl v obci zaveden v roce 1967.

Zdrojem pitné vody je jímací území (3 studny) s celkovou vydatností zdrojů 1,10 l/s. Voda z jímacího území je gravitačně svedena do úpravny vody. 

Pro zajištění zdroje pitné vody se předpokládá vrtaná studna. Nový vrt byl proveden. V roce 2019 probíhá jeho příprava na propojení do úpravny vody. Dále se vzhledem k technickému stavu části vodovodní sítě předpokládá částečná obnova (rekonstrukce) vodovodní sítě včetně souvisejících objektů.

 

Kanalizace

 Část kanalizace je v majetku a správě obce a je provozována jako jednotná. Individuálně předčištěné vody v jímkách a septicích jsou odváděny do recipientu. Vzhledem k technickému stavu kanalizační sítě se předpokládá obnova (rekonstrukce) této sítě včetně souvisejících objektů.

 

Zásobování elektrickou energií, veřejný rozhlas

Obec je plně elektrifikována. V roce 1992 proběhla rekonstrukce rozvodů NN v obci včetně domovních přípojek. 

V obci Jersín je zaveden veřejný rozhlas, který je využíván ke zveřejňování informací z činnosti obce a je důležitým prvkem integrovaného záchranného systému. Předpokládá se jeho obnova z důvodu technického stavu.

 

Internet, další sítě

Prakticky celé území obce je pokryto bezdrátovou sítí pro přístup k internetu. Bezdrátový internet poskytují firmy M-Soft či mobilní operátoři T-Mobile, O2 atd. Ve spodní části obce mají mobilní operátoři zhoršený signál.

 

Odpady

 Obec má uzavřenou smlouvu o sběru a likvidaci odpadů s firmou Služby Města Jihlavy s.r.o. Sběr nebezpečného a velkoobjemového odpadu probíhá dvakrát ročně. Obec vlastní kontejner na bioodpad, který je vyvážen dle potřeby.

 

Infrastruktura

Dálnice D1 stojí 5 km od obce. Jersínem prochází silnice III. třídy 3515 z Nadějova, severo-východně od obce vede komunikace III. třídy č. 34823 do Arnolce.

 

Místní komunikace v obci

Obec vlastní a spravuje místní komunikace včetně mostů přes potok Balinka. Páteřní silnice je v obci doplněna spojovacími, souběžnými či odbočujícími místními komunikacemi. Povrch těchto místních komunikací je převážně zpevněný se živičným povrchem, v některých případech jde o zpevněné komunikace s hutněnou vrstvou makadamu.

Individuální plochy pro parkování a odstavování vozidel včetně garáží se nacházejí převážně na soukromých pozemcích.

Přes obec nevedou žádné cyklostezky, pouze zde křižují cyklotrasy. 

 

Veřejná doprava

Dopravní obslužnost zajišťují dopravci ICOM transport a ZDAR. Autobusy jezdí ve směrech Jihlava, Jamné, Nadějov, Polná, Bohdalov, Žďár nad Sázavou, Arnolec, Měřín a Velké Meziříčí.

Obec se podílí na doplatku veřejné hromadné dopravy osob.

Většina zaměstnaných obyvatel vyjíždí za prací mimo obec. Stejná situace je i u mládeže, která vyjíždí z obce do základních, středních a vysokých škol. Dojíždí se především do Měřína, Jihlavy a Polné.

 

5. Vybavenost obce

 

Bydlení a výstavba

V obci je evidováno 64 čísel popisných. Obydlených domů je 55.

Budova obecního úřadu je víceúčelová budova. Uvnitř budovy je společenský sál s kuchyňkou, hygienické zařízení, kancelář starosty, rozhlasová místnost a knihovna. Z druhé venkovní strany jsou garáže. Jedna garáž slouží k uskladnění nářadí a zařízení obce. Druhá slouží jako hasičská výzbrojna.

K přestavbě obecního úřadu došlo v 90. letech. Budova byla rozšířena o kancelářské prostory. Dále byl rozšířen společenský sál včetně přilehlé kuchyňky. Rekonstrukce fasády budovy proběhla v roce 2015-2016. Následně byly vyměněny původní stará okna za nové plastové v roce 2016. Poslední rekonstrukce se týkala hygienických prostorů v roce 2019.

Obec má ve vlastnictví další tři budovy.

Budova s č.p. 36 má část přízemí pornajímané firmě COOP jako obchod smíšeného zboží. Druhá část přízemí funguje jako pobočka České pošty. Horním patře je byt a je v současné době pronajímán. V druhé části horního patra je bývalá lékařská ordinace.

Druhá budova č.p. 23 byla obci vrácena v rámci ukončení činosti firmy Vodáranská a.s. Jihlava. Dříve byla používána jako národní výbor. V současné době se interiér rekonstruuje na společenskou místnost.

 

Třetí budova č.p. 80 je využívána jako mateřská školka. 

 

Domovní a bytový fond v obci Jersín dle SLDB 2011

Počet domů 64
Počet obydlených domů 55
Podíl obydlených domů 85,94%
Podíl obydlených domů v ČR 83,40%
Počet rodinných domů 53
Podíl rodinných domů 82,81%
Podíl rodinných domů v ČR 72,18%
Podíl bytových domácností vybavených počítačem a připojením na internet 55,22%
Podíl bytových domácností vybavených počítačem a připojením na internet v ČR 53,00%


Zdroj: ČSÚ

Školství

V obci je mateřská škola, do které chodí žáci z okolních obcí.

 

Historie

V samotném Jersíně byla postavena školní budova, s domovním číslem 45, teprve v roce 1872, přičemž o její stavbu se nejvíce zasloužil mlynář Jan Fiala a představený obce Matěj Novotný. Prvním jersínským učitelem se v květnu téhož roku stal Jan Vítek který se do obce přistěhoval z českých Janovic. Jelikož v době jeho příchodu nebyla škola zcela dokončena, zahájil vyučování v domě místního rolníka Jakuba Pohanky, kde získal i provizorní byt. Avšak již zanedlouho, 9.listopadu 1872, byla školní budova  slavnostně vysvěcena.

0.listopadu 1881 nastoupil místo učitele v Jersíně bývalý kantor měšťanské školy v Hlinsku v Čechách a poté učitel v Rožnově, František Bayer. V období jeho jersínského působení byl školní majetek poškozen velikým požárem který obec postihnul 17.července 1885. Požár vypukl v jednu hodinu ráno v nedaleké stodole J.Poula odkud se rozšířil nejen na jeho stavení, ale i na Pohankovu a Krausovu stodolu, Čížkovu chalupu č.3 a dále na výměnek a dům Jiřího Klimeše. Plameny také  strávily školní kůlnu na dřevo, střechu chléva, záchodky, jakož i veškeré stromy a keře v zahradě, a pozvolna začaly olizovat samotnou školní budovu. Její zkáze zabránil pouze včasný příjezd hasičů z Měřína, kteří do té doby hasili Klimešův dům. Škola byla naštěstí řádně pojištěna a tak za získaných 500 zlatých byly již o prázdninách všechny škody odstraněny.

Učitel Bayer obohatil život jersínských školáků zavedením slavnosti "vánočního stromku", která se  poprvé odbývala v místní škole dne 24.prosince 1883. V jejím průběhu pan učitel dětem objasnil památný význam Štědrého dne a děti přednesly několik říkanek a vánočních písní. Po té byly děti obdarovány tužkami, ovocem, ořechy a perníkem.

František Bayer byl nejen učitel, ale i spisovatel. Není proto divu, že k četbě vedl také své žáky. Aby dětem usnadnil přístup ke knihám založil v roce 1885 ve škole obecní knihovnu. Tato čítala 100 svazků, které pan učitel knihovně povětšinou sám věnoval. Přáním učitele Bayera bylo, aby knihovníkem byl vždy místní učitel a tak tomu skutečně po mnoho desítek let i bylo.

Po odchodu Františka Trupla byla, dnem 1.září 1961, funkcí ředitele školy pověřena paní učitelka Ivana Holubářová. Funkci však zastávala pouze dočasně, a již 12. prosince 1961 na školu nastoupil pan učitel Josef Málek, který poté řízení školy převzal a tuto dovedl k nejvýraznějším změnám v její historii. První významná změna nastala dne 1. září 1975, kdy byla zdejší škola reorganizována na školu jednotřídní se čtyřmi postupnými ročníky, přičemž k ní byla připojena i Základní devítiletá škola v Arnolci. Druhá významná změna nastala dne 1. září 1976, kdy byla dosavadní jednotřídka  přeměna na školu dvojtřídní.

Pan učitel Málek působil na zdejší škole celých 16 let a poté, dnem 31. srpna 1977, odešel na funkci ředitele Základní devítileté školy ve Velkém Beranově. Novou ředitelkou dvojtřídky se dne 1. září 1977 stala paní učitelka Miloslava Čápová, která do Jersína přišla ze Staje, kde byla škola uzavřena. Ve funkci setrvala do 31. srpna 1980, kdy školu ze zdravotních důvodů opustila. Její nástupkyní se dne 1. září 1980 stala paní učitelka Marie Svátková, která zde doposud vedla výuku 1. a 2. ročníku. Funkci vykonávala do 30. června 1984, kdy byla škola v Jersíně zrušena.

 

Součastnost

V současné době do Mateřské školy v Jersíně chodí 23 dětí.

V roce 2018 proběhla ve školce protiradonová ozdravná opatření dle schválené dokumentace SÚJB. Probíhá úprava zahrady s opravou chodníku přes zahradu školky.

 

Památky

Kaple sv. Anny je nepřehlédnutelnou dominantou obce. S její stavbou bylo započato v roce 1907 na návrh a nákladem rolníka Jana Vaňka, rodáka z nedalekého Nadějova, hospodařícího na jersínské usedlosti č.p.12. Obec zdarma přidělila stavební místo, potřebný kámen a zavázala se zajistit dovoz materiálu, jakož i zaplatit nádenickou práci. Úprava stavebního místa si však vyžádala značné úsilí. Nejdříve musel být o šest metrů odveden tok místního potoka a poté byla po 140 dní odvážena vykopaná zemina. Teprve pak mohla být započata hrubá stavba.

Když byla kaple vystavěna po střechu, Jan Vaněk ovdověl a následně byl povinen ostatním pozůstalým vyplatit dědické podíly, čímž byl finančně značně oslaben. Z tohoto důvodu pak byla kaple dostavěna na náklady obce a částečně za využití pětitisícové subvence Cyrilometodějské matice. Jan Vaněk posléze uhradil břidlicovou střešní krytinu a nechal postavit oltář. Pořízení a instalace věžních hodin byly hrazeny z veřejné sbírky, která vynesla částku 650 korun. Vnitřní zařízení kaple však bylo většinou darováno. Dva obrazy darovala mlynářka Jeřábková, která spolu s Julií Novotnou darovala i kalich v ceně 190 korun. Jersínská chasa darovala věčnou lampu a svícny, a lavice napůl zdarma zhotovil z darovaných prken truhlář František Simandl.

Dne 29.října 1911 byla kaple vysvěcena brtnickým děkanem Ignácem Vyškovským, přičemž slavnostní kázání vedl měřínský kaplan František Čermák. Natahováním věžních hodin byl pověřen František Hrad, který za tuto činnost pobíral od obce roční odměnu ve výši 14 korun. V průběhu 1.světové války byla z dobrovolné sbírky pro kapli zakoupena kazatelna a křížová cesta.

Dne 13.května 1926 se obecní zastupitelstvo usneslo, že křidlici ze střechy kaple prodá a střechu pokryje plechem. Dílo bylo téhož měsíce zadáno klempíři Františku Večeřovi z Měřína, který na svoji práci poskytl desetiletou záruku. Dobový zápis dále dokládá, že klempířský mistr zhotovil také dva vikýře, za které obdržel odměnu 30 Kč, a za pokrytí každého m² částku 4 Kč. Samotný plech o síle 0,45 mm zakoupila obec na své náklady u obchodníka Pelikána v Měříně.

V těsném sousedství kaple se nachází kamenné sousoší sv.Cyrila a Metoděje, které v roce 1886 zhotovil Antonín Podpěra, kamenický mistr ze Světlé v Čechách, a financoval rolník Jan Vaněk s manželkou Josefou. Na kamenném podstavci jsou umístěny dvě lunety s nápisy, z nichž jeden zní: „Ku cti a chvále Boží a Svatých apoštolů slovanských postaveno od Jana Vaňka a jeho manželky Josefy léta Páně 1886“, a druhý: „Nezhyne rod jenž věřit neustane. Dědictví otců zachovej nám Pane." Sousoší sv.Cyrila a Metoděje bylo 5.července 1886  posvěceno měřínským farářem Františkem Kubíčkem, jemuž asistoval kaplan František Míča. Slavnosti se zúčastnil veliký počet místních i přespolních, kteří po ukončení posvátného obřadu vyslechli jímavou řeč pana kaplana o významu a působení těchto dobrodinců.

 Kaple dobová fotografie  Kaple součastnost

Sousoší sv. Cyrila a Metoděje

 Zdravotnictví

Zdravotnické zařízení v obci není. Za praktickými lékaři se dojíždí do Měřína, Jamné a Polné. Za zdravotními službami občané dojíždí také do Jihlavy.

 

Sociální péče

V Jersíně žádné sociální služby nemáme.

 

Kulturní využití

Akcí pořádaných v obci je hned několik. Jedná se tradičně o opakující se události. Na podílení se účastní většinou dobrovolníci. Mezi tradiční akce patří:

  • Maškarní průvod po obci
  • Pálení čarodějnic
  • Dětský den  - ukázka hasičské techniky SDH Měřín
  • Pouťová zábava
  • Sraz rodáků
  • Mikulášská nadílka
  • Rozsvěcování stromečku

Obec, SDH a občané využívají prostory Jersínského výletiště, kde proběhla částečná rekonstrukce budovy a plotu okolo tanečního parketu.

Další kulturní příležitosti lze využít v okolních obcích či městech jako je Jihlava, Měřín či Polná.

 

Sbor dobrovolných hasičů

Hasičský sbor byl v Jersíně založen dne 9.října 1892, ke členství ve sboru se přihlásilo 17 dobrovolníků. . Za jeden z důvodů vedoucích k založení sboru dobrovolných hasičů v Jersíně lze s velkou pravděpodobností považovat veliký požár, který vypuknul 17.července 1885.

 

Hasičský sbor nyní disponuje od roku 2017 novým hasičským vozem Ford Transit Custom s přípojným vlekem. Hasičská zbrojnice byla v roce 2017 vybavena novými regály a skříněmi na hasičské vybavení. V roce 2021 bylo dokoupeno hasičské vybavení pro zásahovou jednotku.

 

6. Životní prostředí

 

V naší obci se nachází přírodní památka pod názvem Jersínská stráň vyhlášena dne 11.6.1998. Důvodem ochrany je růst suchomilných travinobylinných společenstev s výskytem kriticky ohrožených a ohrožených druhů rostlin a bezobratlých živočichů. Roste tu například hořeček mnohotvárý český, který je kriticky ohrožený. Dále tu najdeme vemeník dvoulistý, kociánek dvoudomý a lomikámen zrnatý. Severozápadní okraj stráně pokrývá borový lesík a jihovýchodní část malý lom. Žijí tu ještěrka obecná a zmije obecná.

 

     
 hořeček mnohotvárný český  kociánek dvoudomý  lomikámen zrnatý   vemeník dvoulistý

 

Struktura využití půdy v obci Jersín v roce 2017
Struktura využití půdy v obci Jersín v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

Hustota zalidnění obce je 31,61 obyv./km2.
Zdroj: ČSÚ


Orná půda zaujímá 56,74% plochy, lesy tvoří 16,33% plochy.
Zdroj: ČSÚ


Odpadové hospodářství

V obci je na návsi nově opraveno sběrné místo na třídění odpadu. Sběr nebezpečného a velkoobkemového odpadu probíhá  dvakrát do roka. Likvidaci odpadů obstaráva smluvně firma Služby města Jihlavy.

 

7. Správa obce

 

Obecní úřad a kompetence obce

 

Obecní úřad je typu obec a rozsah obhospodařovaného správního obvodu je katastrální území obce Jersín. Obec nemá zaměstnance na plný úvazek . Velmi často využíváme brigádníků. Obec je zřizovatelem Mateřské školy Jersín, příspěvková organizace, oborem její činnosti je činnost spojená s předškolní výchovou dětí. Obecní organizace hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Obec disponuje knihovnou na obecním úřadu.

 

Hospodaření obce

 

Obec se snaží se svými finančními prostředky nakládat maximálně účelně a efektivně. V letech 2011 - 2016 byl rozpočet obce přebytkový pro možnost dalších investic v obci na opravu a renovaci. V roce 2017 došlo vytvoření úpravny vody od studen a novému vrtu pro novou studnu. I v dalších letech dle rozpočtového výhledu obec hodlá hospodařit s vyrovnanými rozpočty. Všechny investice obec podnikla za pomocí získání částečných či celkových dotací.

 

Srovnání struktury rozpočtových příjmů v období 2009 - 2016
Srovnání struktury rozpočtových příjmů v období 2009 - 2016
Zdroj: ČSÚ

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Jersín v letech 2009 - 2016 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Jersín v letech 2009 - 2016 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ

Vývoj rozpočtového hospodaření obce Jersín v letech 2009 - 2016 (v tis. Kč)

 

 20092010201120122013201420152016
Daňové příjmy 1 491 1 673 1 693 1 700 2 171 2 304 2 368 2 620
Nedaňové příjmy 189 284 484 568 507 599 746 571
Kapitálové příjmy 5 0 0 0 18 3 0 9
Neinvestiční přijaté dotace 235 241 196 177 78 181 159 70
Investiční přijaté dotace 0 0 0 0 109 0 0 217
Příjmy 1 921 2 198 2 373 2 444 2 883 3 087 3 274 3 487
Běžné výdaje 2 410 2 315 2 142 1 942 1 798 2 258 2 383 2 487
Kapitálové výdaje 83 0 0 283 307 37 697 355
Výdaje celkem 2 494 2 315 2 142 2 225 2 105 2 295 3 080 2 841
Saldo příjmů a výdajů -573 -116 231 220 779 793 194 646
Podíl kapitálových výdajů 3,34% 0,00% 0,00% 12,70% 14,57% 1,62% 22,62% 12,49%
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech 125,48% 105,28% 90,28% 79,45% 62,35% 73,13% 72,79% 71,31%


Zdroj: ČSÚ

Bezpečnost

 

Míra kriminality v obci je nízká, prevence kriminality v obci je řešena okrajově ve spolupráci s Policií ČR. Doba dojezdu hasičské záchranné služby 5 až 10 minut, přičemž v obci samotné se nachází jednotka SDH JPO V. Doba dojezdu policie do obce je do 12 minut V obci Jersín je krizové řízení a ochrana obyvatelstva řešena dle zákona č.240/2000 Sb., o krizovém řízení a dle vyhlášky MV č. 380/2002 Sb., o přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva:

❍ starosta obce se účastní pravidelného školení k ochraně obyvatelstva a krizovému řízení,

❍ obec má funkční sirénu a obecní rozhlas,

❍ obec má zřízenu Jednotku sboru dobrovolných hasičů (JPO V)

❍ obec má Požární řád obce, který je minimálně 1x ročně aktualizován

obec má Povodňový plán obce, který je minimálně 1x ročně aktualizovánZpůsob předcházení živelním pohromám vyplývá dle zákona č.240/2000 Sb., o krizovém řízení:

❍ starosta obce zajišťuje připravenost obce na řešení krizových situací

❍ způsob varování obyvatel před nebezpečím je zajištěn sirénou a obecním rozhlasem

❍ provádění stavebních úprav u rizikových objektů, toků (úpravy koryta řeky, zábrany, propustky)

 

Vnější vztahy a vazby

 

Obec je členem Mikroregionu Polensko a MAS Českomoravské pomezí. Přínosem zapojení obce do jednotlivých organizací je v rámci Mikroregionu podíl na společných projektech, v rámci SMS podpora společných zájmů sdružených malých obcí v rámci ČR a v rámci MAS pak společná dotační politika všech členů MAS. Tato spolupráce se všemi uvedenými organizacemi je přínosná pro další rozvoj obce.

 

 

A.2 Východiska pro návrhovou část

Vyhodnocení dotazníkového šetření obce Jersín

Dotazník byl rozdán každému obyvateli starší 18 let.

Vydaných dotazníků celkem: 145

Vrácených dotazníků celkem: 81

  

1. Jak se Vám v obci žije?

 

velmi dobře - 9

spíše dobře - 51

ani dobře ani špatně - 17

spíše špatně - 2

velmi špatně - 2

 

2. Cose Vám na Vaší obci nejvíc líbí?

 

klidný život - 53

dobré mezilidské vztahy - 6

příznivé životní prostředí - 27

blízkost přírody - 64

dostupnost pracovních příležitostí - 2

dobrá dopravní dostupnost - 3

kulturní a společenský život - 1

sportovní vyžití - 0

vzhled obce - 14

 

3. Co se Vám na Vaší obci nelíbí?

 

špatné vztahy mezi lidmi - 33

nezájem lidí o obec - 35

málo kvalitní životní prostředí - 9

nedostatek pracovních příležitostí - 9

nedostatek či špatná dostupnost obchodů a služeb - 8

nedostatečný kulturní a společnský život - 28

špatná dostupnost lékaře - 25

nevyhovující veřejná doprava - 19

nedostatečná bytová výstavba - 11

nepořádek v obci - 7

špatné podmínky pro podnikání - 1

jiné: málo se dělá pro seniory, zastaralé veřejné osvětlení, podpora MŠ, zápach Biona, zápach vepřín

 

4. Jaké služby Vám v obci nejvíc chybí?

 

autob. zastávka za obcí 2x, masáž, pedikůra, kadeřnictví, kominík,vývoz septiků,lékař 4x,více kontejnerů na plasty, restaurační zařízení, více autob. spojů 2x, sporotvní vyžití, společenský život

 

5. Pokuste se zhodnotit obec z hlediska níže uvedených podmínek:

 

Velmi
spokojeni

Spíše
spokojeni
Spíše
nespokon
Velmi
nespokojen

Je mi to
lhostojné

Bydlení 27 46 3 2 1
Školství 22 38     15
Zdravotnictví 1 17 30 15 8
Veřejná
doprava
  27 30 10 9
Kultura a
společenský
život
1 11 36 16 13
Sportovní vyžití 1 14 23 17 18
Životní
prostředí
16 39 11 6 1
Péče obce o své
prostředí
18 41 23 3 1
Podmínky pro
podnikání
3 12 15 1 36
Rozvoj obce 8 32 24 6 2
Informovanost
o dění v obci
18 32 18 5 1

 

6. Mezilidské vztahy v obci považujete za:

 

velmi dobré - 2

docela dobré - 25

ne moc dobré - 37

špatné - 8

nedovedu posoudit - 9

 

7. Myslíte si, že obyvatelé obce mají dostatek příležitosti ke vzájemným společenským kontaktům?

 

rozhodně ano - 4

spíše ano - 9

spíše ne - 43

rozhodně ne - 13

nedovedu posoudit - 12

 

8. Sledujete informace o dění v obci na webových stránkách či úřední desce?

 

pravidelně(min. 1x týdně) - 13

občas(cca 1 za měsíc) - 47

vůbec - 11

nemám internet - 9

 

9. Jste ochoten/ochotna udělat něco pro rozvoj své obce?

 

rozhodně ano - 16

spíše ano - 34

spíše ne - 7

rozhodně ne - 1

nedovedu posoudit - 20

Pokud ano jak se můžete zapojit?

brigády(úklid, úpravy obce), pomoc při různých spol. akcích

 

10. Jak by se měla obec dále rozvíjet?(k 31.12.2017 měla obec 188 obyvatel.)

 

měla by zůstat přibližně stejně velká - 13

měla by se postupně rozrůstat na přibližně 200 - 250 obyvatel - 43

nedovedu posoudit - 24

 

11. Představte si, že můžete rozhodnout o využití obecních finančních prostředků. Na co byste je přednostně využil/a? (zatrhněte maximálně 3 možnosti)

 

zlepšení podmínek pro podnikání - 1

podpora bytové výstavby (dobudování technické infrastruktury a místních komunikací) - 35

častější spoje veřejné dopravy - 28

zřízení nových služeb v obci - 14

rekonstrukce místních komunikací - 27

podpora kulturních, společenských a sportovních aktivit - 38

péče o veřejnou zeleň a prostředí v obci - 30

opravy památek v obci - 13

jiné:

dětské hřiště, zrušení bufu a has. klubu, nové společ. místnosti, plynofikace, podpora MŠ

 

12. Jste?

 

muž - 41

žena - 40

 

13. Váš věk?

 

15-29 let - 10

30-49 let - 19

50-64 let - 31

65 a více let - 18

 

14. Vaše vzdělání?

 

základní - 13

střední odborné - 43

střední odborné s maturitou - 15

vyšší odborné - 2

vysokoškolské - 4

 

15. V obci:

 

žiji od narození - 41

přistěhoval jsem se v dětství spolu s rodiči - 1

přistěhoval jsem se v dospělosti před více než pěti lety - 30

přistěhoval jsem se v dospělosti v posledních pěti letech - 7

 

16. Typ Vaší domácnosti:

 

domácnost bez dětí - 41

domácnost s nezaopatřenými dětmi (do 18 let) - 16

jiné - 19

 

SWOT analýza

Silné stránky

  • Obyvatelstvo
    dlouhodobě nízká míra nezaměstnanosti bezpečné prostředí, nízká kriminalita stabilní, pozitivní vývoj přirozeného přírůstku obyvatel, mobilita ekonomicky aktivního obyvatelstva
  • Životní prostředí
    nízký dopravní hluk
  • Vybavenost obce
    čistička vody, budova mateřské školy, budova obecního úřadu s hasičskou zbrojnicí, budova pošty s obchodem
  • Území
    dobrá dostupnost měst Jihlava, Polná, Ždár nad Sázavou, nájezd na dálnici D1(5 km)
  • Infrastruktura
    postupná oprava technické infrastruktury(vodovod), nízký provoz vozidel v obci, čistička vody, postupná oprava místních komunikací
  • Správa obce
    zodpovědné rozpočtové hospodaření bez zadlužení

Slabé stránky

  • Vybavenost obce
    dopravní obslužnost, nekvalitní signál mobilních telefonů a internetu
  • Obyvatelstvo
    ne moc dobré mezilidské vztahy, stárnoucí populace, mírné zvyšování průměrného věku obyvatelstva
  • Hospodářství
    omezené možnosti dalšího rozvoje, chybějící cyklostezka do okolních obcí, málo podnikajících subjektů, horší dostupnost zdravotnických služeb v obci
  • Infrastruktura
    obec némá ČOV, chybí oddělená kanalizace, chybí sportovní areál, nízká rychlost připojení k internetu
  • Životní prostředí
    zápach (Biona, vepřín), převažující způsob vytápění objektů tuhými palivy

Příležitosti

  • Zvýšené zaměření na rozvojové aktivity obce
  • Rozvoj předškolního vzdělávání

Hrozby

  • Snížení dopravní obslužnosti území
  • Nedostatečná nabídka volnočasových aktivit zejména pro děti a mládež

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

 

Územně a společensky soudržná obec s rozvinutou funkcí bydlení, se zajištěnými minimálními
službami občanské vybavenosti a s rozvíjejícím se zázemím pro služby s ohledem na
demografický vývoj.

 

Základními body pro napnění vize a udržení či vylepšení prostředí pro společný život občanů v obci je:

  • infrastrukturně zajištěné klidné a kvalitní bydlení
  • zajištění dostupnosti předškolního vzdělání
  • dostupnost sportovních, kulturních a volnočasových aktivit pro všechny věkové kategorie v obci

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Území”

-revitalizace veřejné zeleně v obci

Opatření : „Revitalizace veřejné zeleně v obci”

terénní úpravy svépomocí

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Kácení stromů”

- Vlastní

„Výsadba nových stromů”

- Vlastní

Cíl : „Obyvatelstvo”

Opatření : „Podpora a rozvoj tradic a zvyků”

Aktivně spolupracovat při organizaci a propagaci tradičních zvyků jako jsou masopust, pálení čarodějnic, pouť

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Podpora a rozvoj tradic a zvyků”

-

„Pouť, pálení čarodějnic”

- Vlastní

Cíl : „Hospodářství”

podpora turistického ruchu v katastru

Opatření : „Podpora turistického ruchu v katastru”

výstavba cyklostezky v koordinaci se sousedními obcemi

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Obnovení cyklostezky Arnolec-Jersín”

- Vlastní + externí

Cíl : „Infrastruktura”

Opatření : „Úprava vodárny pro pitnou vodu”

Dopojení nového vrtu k vodárně k zabránění nedostatku pitné vody, doplnění technologie vodárny

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Dopojení nového vrtu”

- Vlastní + externí

„Doplnění technologie o manganový filtr”

-

Opatření : „Výměna starého vodovodního řádu”

rekonstrukce vodovodního řádu v obci „humna“

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Nový vodovod”

-

Opatření : „Oprava komunikací, rekonstrukce chodníku”

-výstavba chodníku od obchodu č.p. 36 k horní bytovce č.p. 70, oprava a údržba místních komunikací(Humna, mezi dolní č.p. 72 a horní bytovkou č.p. 70, u č.p. 76, č.p. 63, od č.p. 21 až č.p. 16)

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba chodníku”

-

„Nové povrchy komunikací”

- Vlastní + externí

Opatření : „Výměna a údržba veřejného osvětlení”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výměna starého osvětlení za LED”

- Vlastní + externí

Cíl : „Vybavenost obce”

Opatření : „Nové dětské hřiště v mateřské školce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce chodníku”

- Vlastní + externí

„Rekonstrukce zahrady”

- Vlastní + externí

„Oprava plotu”

-

„Pořízení vybavení dětského hřiště”

- Vlastní + externí

Opatření : „Výlětiště”

Místní kulturní lokalita pro pořádání kulturních akcí(pouťová zábava, pálení čarodějnic) je zapotřebí zrekonstruovat z důvod chybějící přívodu vody a kanalizace. Pódium a staré WC ve velmi špatném stavu.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Přivedení vodovodu”

- Vlastní + externí

„Kanalizace”

- Vlastní + externí

„Oprava záchodů(vnitřní i vnější rekonstrukce)”

- Vlastní + externí

„Oprava střechy pódia”

- Vlastní + externí

Opatření : „Rekonstrukce budovy č.p. 23”

budova by měla sloužit pro kulturní akce

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce vnitřních prostor”

- Vlastní + externí

Opatření : „Regulace vodovodního toku Balinka pře obec”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava hráze Horní Jára”

- Vlastní + externí

„Oprava hráze Dolní Jára”

- Vlastní + externí

„Oprava terasy potoka”

-
vede od hráze Horní Jára až za hráz rybníka Dolní Jára

Opatření : „Výměna tepelných zdrojů”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výměna kotle v budově č.p. 10”

- Vlastní + externí

„Výměna kotle v budově č.p. 36”

- Vlastní + externí

Opatření : „Nové webové stránky”

Kompletní předělání webových stránek a jejich zpřehlednění

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Webové stránky”

2021 - 2025 Vlastní

Opatření : „Rekonstrukce obecní budovy č. 36”

oprava bývalého zdravotního střediska na ubytovací prostory

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce vnitřních prostor na byt”

- Vlastní + externí
Rekonstrukc vnitřních prostor z bývalého zdravotního střediska na obecní byt

Cíl : „Životní prostředí”

revitalizace veřejné zeleně

Opatření : „Revitalizace veřejné zeleně”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Úprava a údržba zeleně”

- Vlastní

Cíl : „Správa obce”

údržba a úklid veřejných prostranství v obci

Opatření : „Údržba a úklid veřejných prostranství v obci”

Koordinace brigádníků na veřejně prospěšné práce a úklidových prací v obci

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Motivační program pro udržování vzhledu obce”

- Vlastní + externí

Opatření : „Zapojit spoluobčany do prací na co nejlepším vzhledu obce”

Motivační systém pro občany obce a členů v dobrovolných spolcích. Zvýšení ochoty pro zapojení se do činností se zlepšováním vzhledu obce.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Motivační program pro udržování vzhledu obce”

- Vlastní + externí

B.3 Podpora realizace programu