Program rozvoje obce Choteč na období od 2019 do 2029

Program rozvoje obce Choteč
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Choteč
Obecní znak

na období let
2019 - 2029

Schváleno zastupitelstvem obce dne 25.7.2019; 1. aktualizace dne 6.1.2021

Úvod

Program rozvoje obce Choteč lze považovat za jakýsi strategický koncepční dokument, který pomáhá charakterizovat prioritní oblasti potřeb, které obec má a v nichž se může a především chce rozvíjet. Stanovení těchto prioritních oblastí je dáno zejména demografickou, environmentální, sociální a ekonomickou analýzou dané obce. Toto analytické zhodnocení obce se nachází v úvodní části tohoto dokumentu. Na konci analytické části jsou stanoveny slabé a silné stránky obce, dle nichž lze stanovit, v čem je možné obec dále rozvíjet. Lze dle toho také vyvodit jak využít potenciálu, jež doposud má a také jsou v této části vymezeny příležitosti k rozvoji a hrozby, jež by tomu mohly bránit.

Po analytické části následuje část návrhová, kde je uvedena vize. Ta říká, jak by měla obec vypadat v časovém horizontu 10 -20 let. Dále následuje formulace cílů, opatření a aktivit, jež by měly přispět ke splnění vymezených prioritních oblastí.

Dokument Program rozvoje obce Choteč na období let 2019 - 2029 byl zpracován v rámci řešení projektu "Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu – metodiky tvorby programu rozvoje obce.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Choteč

Obec Choteč se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, asi 17 km jihozápadně od centra Prahy a 5 km severozápadně od města Černošice. V obci je k 1.1.2020 evidováno 374 obyvatel. Katastrální výměra obce je 3,70 km². Obec sousedí s obcemi: Ořech, Chýnice, Třebotov, Zbuzany a Kosoř.

Obec spadá pod ORP Černošice, a proto místní občané jezdit vyřizovat úřední záležitosti právě do Černošic.

Historie obce

V případě Chotče je jméno doloženo dávno před vznikem vesnice. Původně šlo o název, kterým býval označován dnešní Radotínský potok a les, nacházející se v místech nynější vsi. Zdejší pozemky bývaly ve vlastnictví cisterciáckého kláštera v Plasích, který je pronajímal světským držitelům. Ves byla založena teprve počátkem 14. století, jak dokládá zmínka z roku 1336 (villae Chots). Sídlil zde tehdy Ješek z Chotče (někde uváděno "Ježek"), jehož potomkové drželi tato místa ještě dlouhá desetiletí.

Z poloviny 15. století pochází také zmínka o druhé tvrzi, jejíž renesanční zbytky se dnes nacházejí v objektu dvora bývalého státního statku. Jsou to fragmenty sgrafit s psaníčky a rostlinné ornamenty. Ze starší první tvrze nezbylo, až na zbytky příkopu, dnes již nic. Byla postavena na ostrohu Škrábek v místě zvaném Na zámkách. Snad se jednalo o sídlo, které měl vybudovat po roce 1301 pan Eliáš z Tuchoměřic.

Druhý panský dvůr vybudovaný ve středu obce byl v roce 1622 zkonfiskován panu Jiřímu Magrlemu ze Solíšku za účast ve stavovském povstání. Celý pak připadl kapitule u kostela Všech svatých na Pražském hradě, která jej vlastní dodnes. Přede dvorem stojí dvě sochy, svaté Kateřiny a svatého Jana Nepomuckého z roku 1764.

Na pahorku nade vsí stojí o samotě na jihozápadní straně a v pěkné poloze, filiální kostel sv. Kateřiny z let 1697 až 1709, který dokresluje panorama vesnice. Kostelu dominují dvě věže. Při požáru jedné z nich v roce 1856 zřícené zdivo roztříštilo náhrobní kámen chrámové hrobky a odhalilo mumifikovanou mrtvolu správce statku. Odtažené, na zem shozené víko rakve a na kost okousané prsty nebožtíka ukázaly, že správce statku byl pohřben zaživa.

Krajina v okolí, přírodní útvary, vodní toky

Obcí protéká pstružný Radotínský potok. Na území obce se nachází vodní nádrž bez přítoku na návsi, hasičská vodní nádrž “ U louže“ a zabahněný rybník „ U veselých“. Všechna vodní díla jsou v horším stavu.

Ochrana přírody, ochranná pásma

Obec leží v údolí mezi dvěma pahorky. Z jedné strany je obklopená vrchem „ Medvědka“ a z druhé strany vrchem „ Škrábkem“. Obec se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český Kras. V povodí Radotínského potoka vede nefunkční regionální  Biocentrum zasažené zátěží z předchozích let. Na severozápadní straně se nachází opuštěný kamenolom.

 

Územní plán

Obec má vypracován platný územní plán, který je však z roku 1995 a je nutné vytvořit plán zcela nový. Práce na tvorbě nového územního plánu již započaly a vedení obce shromažďuje veškeré informace nutné k dobře provedenému plánu. Obec by ráda do tvorby zapojila i místní občany a uskutečnila místní šetření a zjistila potřeby. S platností nového územního plánu je počítáno v r. 2021.

 

2. Obyvatelstvo

Demografická situace

Obyvatelstvo obce Choteč lze sledovat v rámci historických publikací až např. do roku 1715, kdy měla obec celkem 102 obyvatel. Od té doby počet postupně rostl. Obec měla nejvíce obyvatel kolem roku 1930, kde se počet pohyboval v rozmezí 400 a 450 občanů. Od té doby počet obyvatel klesal. Počátek nového tisíciletí však lidé začali vidět výhodu v životě v klidném prostředí obce, ale zároveň v blízkosti k hlavnímu městu, kde se nacházelo spoustu možností, ať už pracovních, tak i volnočasových.

Jak již bylo zmíněno, počet obyvatel v obci Choteč byl k počátku roku 2020 374. Následující graf znázorňuje pohyb obyvatelstva jak v historickém měřítku (od roku 1910 do současnosti).

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Choteč od roku 1910-2011
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Choteč od roku 1910
Zdroj: ČSÚ

 

Vývoj počtu obyvatel obce Choteč v letech 2011 - 2020

Zdroj: ČSÚ

Od roku 2011 počet obyvatel s mírnými výkyvy rostl a od roku 2015 do počátku r. 2020 opět pomalu snižuje.

Následující dvě tabulky zobrazují pohyby obyvatelstva - migrační saldo, přirozený přírůstek a nebo také počty vystěhovalých a přistěhovalých, vždy k 31.12. daného roku.

Zdroj: ČSÚ

 

Věkové složení obyvatel

Obyvatelstvo v obci Choteč se skládá převážně z obyvatel ve věku 15 - 64 let, což je obyvatelstvo v produktivním, resp. práceschopném věku. Toto je dáno i množstvím pracovních příležitostí v okolí obce, případně i v nedalekém hlavním městě. Nejmenší podíl mají v obci senioři nad 65 let. V obci je průměrný věk 38,7. Obyvatelstvo je tu tedy "mladé". 

Věková struktura obyvatel obce Choteč v roce 2019

Zdroj: ČSÚ

Předpokládaný vývoj podílu dětí a seniorů

S nárůstem počtu obyvatel v obci Choteč je spojeno i zvýšení počtu dětí v obci, jelikož se do obce stěhují mladé rodiny. Obec předpokládá do let budoucích nárůst počtu dětí. S touto změnou je však spojena i potenciální potřeba zařízení pro děti předškolního věku. Vedení obce by rádo zrealizovalo projekt na založení dětské skupiny v obci Choteč. V současné době musí rodiče své děti vozit do okolních obcí.

Nárůst počtu seniorů je dle predikce také pravděpodobný.

Vzdělanostní struktura

Poslední dostupná data, která vypovídají o vzdělanostní struktuře v obci Choteč jsou z roku 2011, kdy proběhlo zatím poslední SLDB. Graf ukazuje, že největší početní zastoupení v obci měly osoby se SŠ bez maturity a dále se SŠ s maturitou. Občanů s vysokoškolským vzděláním bylo 11%. Od té doby se však již mnoho změnilo a Strategický plán rozvoje obce Choteč bude dle nových dat SLDB aktualizován.

Vzdělanostní struktura obyvatel obce Choteč v roce 2011
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Choteč v roce 2011
Zdroj: ČSÚ

 

Spolková činnost

V obci Choteč fungují následující spolky či sdružení: SDH Choteč a TJ Sokol Choteč.

SDH Choteč

Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Choteč funguje od roku 1917. SDH Choteč má v současné době zhruba 60 členů, ale věkový průměr je cca 41 let. Zcela chybí dětské hasičské mužstvo. Jednotka zasahuje v případě potřeby u mimořádných událostí či živelních pohromách. Dále se hasiči v Chotči podílejí na kulturním životě v obci. Pořádají zábavy či plesy a účastní se například: Dětského dne, výlovu rybníka, tradičního kácení Májí, Pálení čarodejnic a nebo také pomáhají při úklidu a údržbě obce.

Spolek využívá ke své činnosti malou hasičskou zbrojnici a zásahové vozidlo, které je však zastaralé a na hraně své životnosti. Chybějící nebo zastaralé zásahové prostředky jsou pomalým tempem zakupovány z omezených prostředků obce.

TJ Sokol Choteč

Tělovýchovná jednota Sokol Choteč z.s. byla registrována  roku 1991 a v současnosti má dva oddíly.

Oddíl kopané, který se pravidelně účastní fotbalových soutěží, se dokonce v roce 2018 kvalifikoval do Okresního přeboru Praha-západ. Tam se úspěšně drží v polovině na příčkách této krajské soutěže (PRODIET I.B třída, skupina E.)

Tenisový oddíl se soustředí na tenisovou školu „Tenisáček“. Největšího úspěchu dosáhli v roce 2012 mladší žáci v soutěži Českého tenisového  svazu smíšených družstev II.třída B, kdy skončili na krásném 7 místě.

V současné době chybí spolku kvalitní zázemí pro zimní přípravu a rovněž úroveň sociálního zázemí obou oddílů zdaleka nedosahuje běžných standardů.

Podpora spolků

TJ Sokol Choteč má své vlastní fotbalové hřiště, tenisové kurty, šatny s provozem restaurace „U Cinklé pentle“. TJ Sokol Choteč plánuje úpravu povrchu kurtů.

SDH Choteč má hasičskou zbrojnici, nádrž a sklad za obecním úřadem (dále jen OÚ). SDH Choteč plánuje pořízení nového zásahového vozidla a v případě vhdoných dotačních možností také stavební úpravy zbrojnice.

Obec Choteč činnost místních spolků velice podporuje.

Práce s mládeží a seniory

Obec Choteč bohužel nedisponuje žádným prostorem, který by sloužil ke komunitním aktivitám, k akcím pro seniory, mládež, či maminky s dětmi. V rámci budovy OÚ by však byla možnost rekonstrukce podkrovních prostor a přestavbu na společenskou místnost pro konání akcí tohoto typu. Realizace tohoto záměru by však musela být financována za pomoci dotačních prostředků. 

Akce pořádané v obci

Výše v textu již byly zmíněny akce, které se v obci každoročně pořádají:

  • pálení čarodejnic
  • Máje
  • Dětský den
  • vesnické zábavy
  • dětský karneval
  • výlov rybníku
  • Rozsvícení vánočního stromu
  • Koncerty vážné hudby v kostele

Informování občanů o dění v obci

Občané jsou pravidelně informováni prostřednictvím místního rozhlasu, úřední desky, webových stránek obce, facebooku a dvou plakátovacích ploch. Dále obec plánuje zprovoznění CRS info-kanálů na nově připravovaných webových stránkách obce. Rovněž jsou používány informační emaily.

3. Hospodářství

Ekonomická situace

Charakter ekonomických aktivit

V obci bylo k roku 2018 evidováno celkem 47 podnikatelských subjektů - z čehož bylo 8 mikropodniků a u ostatních nebyla zjištěna velikost.

Struktura podnikatelských subjektů podle velikosti v obci Choteč v roce 2018

Počet zaměstnancůKategorieAbsolutněRelativně (%)
do 10 mikropodniky 8 55,24%
10-49 malé podniky 0 0,00%
50-249 střední podniky 0 0,00%
250 a více velké podniky 0 -
nezjištěno - 47 44,76%

Zdroj: ČSÚ

Z pohledu zaměření těchto subjektů se jedná nejvíce o služby. Tento počet však může být zkreslen skutečností, že spoustu těchto podniků má v obci zaregistrované pouze sídlo, avšak činnost zde není fyzicky vykonávána.


Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Choteč v roce 2018
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Choteč v roce 2018
Zdroj: ČSÚ


Reálně v obci fungují následující subjekty:

  • Enduroškola - offroad a enduro kurzy, servis motocyklů, půjčovna motocyklů
  • Restaurace U Cinklý pentle
  • obchod se smíšeným zbožím
  • Mlýn U Veselých
  • Autoservis Staněk
  • Zemědělská výroby Suchý
  • Zemědělská a potravinářská činnost Bělohlávek
  • Truhlářská dílna Jamrych

Mlýn U Veselých

Je jeden z posledních 12 funkčních mlýnů v ČR. Součástí této technické památky je i obchůdek s pekárenským zbožím. V objektu se pravidelně pořádají kurzy pečení chleba a vánoček. Pravidelně se organizují prohlídky. Od roku 2009 se vždy v květnu pořádá slavnost Mlýnského dne, která symbolicky oslavuje mlynářské řemeslo. Mlýn je po dohodě také přístupný školám či skupinkám k pořádání různých kurzů a exkurzí. Prostory mlýna lze komerčně využívat k hostinám, různým firemním a společenským akcím.

Charakter zemědělské výroby

Na území obce se nachází také orná půda, která je obhospodařovávána zemědělci, převážně zaměřenými na rostlinnou výrobu.

Trh práce

Obyvatel, kteří jsou ekonomicky aktivní, bylo k roku 2017 dle dat z ČSÚ celkem 187. Dle grafu z kapitoly 2 Obyvatelstvo bylo viditelné, že občanů v produktivním věku je v obci zhruba 64%.

Nezaměstnanost

Počet nezaměstnaných se během let pohyboval mezi 2 a 11 osobami. Počínaje rokem 2013 se přešlo na nový ukazatel registrované nezaměstnanosti v ČR s názvem "Podíl nezaměstnaných osob", který vyjadřuje podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let ze všech obyvatel ve stejném věku. Ukazatel je měřen v %.

Vývoj počtu nezaměstnaných osob


Zdroj: ČSÚ

Dojížďka a vyjížďka za prací

Místní obyvatelé do práce převážně dojíždí do okolních měst, popř. do hlavního města. Hlavními místy, ve kterých místní pracují, jsou tedy Radotín a dále Praha.

Atraktivity cestovního ruchu, turistické cíle

V obci je pro návštěvníky zajímavý například:

  • nasvícený Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské

  • na návsi umístěná socha svatého Jana Nepomuckého a socha svaté Kateřiny Alexandrijské z roku 1764

  • panský dvůr vybudovaný ve středu obce v roce 1622 - uvnitř zadního nádvoří jsou pozůstatky tvrze z poloviny 15. století

  • pozůstatky slovanského hradiště „Na zámkách“ - nedatovaný opevněný objekt se nachází severozápadně od obce Choteč

  • v sousedství pivovaru stojí Prantlův „ Pivovarský mlýn“ nebo též zvaný mlýn Nad Chotčí se zbytky mlýnské technologie.

  • Mlýn U Veselých také nazýván „Měchurův“ nebo Pod Chotčí , který byl již zmíněn. V dnešní době působí ve mlýně již sedmá generace rodu Veselých. Jako jediný mlýn na Radotínském potoce má mlýn zachovanou kompletní technologii a je hlavním turistickým a návštěvnickým centrem v obci.

  • Obec se nachází na Staré mlýnské cestě v údolí Radotínského potoka. Údolí Radotínského potoka lze označit za údolí krásných mlýnů, kterým lze podniknout pěkný výlet z Prahy.

Obec by ráda také zvýšila svoji atraktivitu ať už díky vybudování naučné stezky pro turisty nebo například zlepšením prostředí v obci (pořízení mobiliáře, odpadkových košů, oprava návsi, apod.)

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Zásobování pitnou vodou, vodovod, technický stav, kapacita, kvalita vody

V obci se nachází obecní vodovodní řád zajištující zásobení 41 objektů užitkovou vodou, což je přibližně 1/3 obyvatelstva. Místní voda je tvrdá s kamencem, a mnoho soukromých studní má zhoršenou kvalitu vody fekáliemi. Obec pracuje na realizaci projektu na výstavbu dálkové vodovodní sítě pro celé území obce.

Velkým problémem jak v současné době, tak do let budoucích je pokles hladin spodní vody. V letech 2018 a 2019 byla obec nucena řešit situaci, kdy došla v obecních studních voda a zásobování vodou probíhalo pomocí cisteren a regulovaným odběrem.

Pro střednědobý horizont řešení nedostatku vody je v místě potenciál obnovy dvou nevyužívaných vodních zdrojů. Vedení obce bude vyvíjet snahu zprovoznit tyto zdroje, aby nebyla obec dále kriticky ohrožována při klimatických změnách suchem.

Kanalizační síť, ČOV

V obci se v současné době nenachází kanalizační síť. Vedení obce by opět chtělo, stejně jako u vodovodního řádu, uskutečnit výstavbu zcela nové kanalizační sítě. Současné nakládání s odpadními vodami způsobuje výrazné znečišťování vodních zdrojů na území obce.

Plynofikace

Obec je členem VYKO - Svazku obcí pro plynofikaci. Spolu s obcí Choteč jsou ve svazku i následující: 

  • Bubovice
  • Choteč
  • Chýnice
  • Kosoř
  • Lužce
  • Mezouň
  • Mořina
  • Mořinka
  • Roblín
  • Třebotov
  • Vonoklasy
  • Vysoký Újezd

Zásobování teplem

Zhruba 60% obyvatel v obce Choteč má vlastní zdroj tepla a topí tuhými palivy. Mnohdy však nevhodnými a tím významně trpí ovzduší a životní prostředí.

Stav a kapacity ostatní technické infrastruktury

V obci je zřízena jak elektrická síť, tak sítě pro internet.

Odpadové hospodářství

V obci je pravidelně vyvážen komunální odpad a také odpad tříděný. Komunální i tříděný odpad (plast, papír) je vyvážen 1x týdně. Další tříděný odpad (sklo, kov, bioodpad) je svážen ve stanovených periodách a cyklech. Dále je v obci k dispozici sběrná nádoba na jedlé oleje a elektroodpad. V obci je k dispozici sběrné místo, ve kterém je umístěn kontejner na velkoobjemový odpad s frekvencí vývozu 4 - 6x ročně. Skládka ani kompostárna se v obci nenachází.

O svoz komunálního, tříděného a velkoobjemového odpadu se stará společnost RUMPOLD s.r.o. Bioodpad sváží firma HRABÁNEK s.r.o.

Umístění nádoby na elektroodpad v místním krámku, přeplňování nádob na tříděný odpad a bioodpad, havarijní stav sběrného místa si žádá postupnou optimalizaci.

Dopravní infrastruktura

Čísla a kategorie komunikací procházejících obcí

Obcí prochází silnice č. 0059, která však potřebuje nutnou rekonstrukci. Dále se na území nachází ostatní místní komunikace. Celkový technický stav komunikací je na území obce horší.

Nejbližší komunikaci II. třídy (silnice č.101) se nachází zhruba 1,8 km od centra obce. Silnice II/101 je tzv. aglomerační okruh, původně určený k objíždění pražské aglomerace a dále pro silniční spojení obcí okolo ní – tuto funkci plní dodnes.

Vzdálenost obce od nájezdu na dálnici

Nejbližší nájezd na dálnici má obec vzdálen cca 5 km, to na dálnici E50. Evropská silnice E50 je třetí nejdelší evropská silnice 1. třídy, dlouhá kolem 6000 kilometrů. Spojuje námořní přístav Brest ve Francii u Atlantiku s ruskou Machačkalou na pobřeží Kaspického moře. V Česku tvoří hlavní západovýchodní silniční osu (dálnice D5, většina dálnice D1).

Cyklostezky a cyklotrasy

Obcí prochází cyklotrasa č. 8100 "Pražské kolo". Okružní trasa „Pražské kolo“ vede okolo Prahy, z větší části po území Středočeského kraje. Délka trasy je 130 km, celkové převýšení na celém okruhu je 890 výškových metrů.

Místní komunikace

Celkový stav místních komunikací (když vynecháme hlavní silnici 0059 procházející obcí) je velmi špatný. Do r. 2019 byl zcela nejhorší stav komunikace vedoucí na sousední obec Kuchařík. Tato komunikace byla v tak havarijním stavu, že po ní odmítaly jezdit i některé autobusové linky. Komunikace se však podařila k roku 2021 opravit a je proto již v dobrém stavu. Následuje jednání o bezúplatném převodu silnice na kraj.

Mimo silnic jsou v obci také propustky a chodníky ve špatném stavu či zcela chybí. Dále je v obci třeba zřídit nové veřejné osvětlení.

Údržba a zimní údržba

Obec měla na údržbu komunikací obce pracovníka. Vedení obce by však rádo zajistila další osobu, která by měla k dispozici vhodné prostředky/nástroje, které by využívala k celoroční údržbě.

Dopravní obslužnost

Autobusová doprava

Na území obce nachází zastávka autobusu pro linky Pražské integrované dopravy, do které je obec zapojena:

  • 309 (Praha, Zličín - Choteč - Praha, nádraží Radotín)
  • 313 (Praha, nádraží Radotín - Černošice, žel.zast.)

Počet spojů a četnost jsou v současné době dostačující.

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

Lékařské služby

Přímo v obci se žádný lékař nenachází. Nejbližší lékařské služby pro občany obce jsou v Radotíně, kde nachází zdravotnické středisko. V tomto středisku jsou:

Dostupnost zdravotnických zařízení

Pohotovost či ambulantní zákroky jsou řešeny v Praze - Nemocnice Motol.

Sociální péče

Dostupnost zařízení sociálních služeb, podmínky pro život seniorů

Senioři jsou většinou ve vlastních domovech, péči zajištují jejich rodiny a nevyužívají zařízení jako například DPS. V obci se však nachází velké stavení/bývalá zemědělská stavba, která skýtá mnohé možnosti budoucího využití. Zřízení jakékoli služby pro seniory by zde tudíž, v případě vhodných dotačních možností, připadalo v úvahu.

Školství

V obci se nenachází zařízení pro děti předškolního věku, ani základní škola. Děti nejčastěji jezdí do Třebotova.

V rámci plánování v oblasti školství se jeví jako nejpravděpodobnější zřízení dětské skupiny pro děti do 6ti let věku. Obec má zjištěnou potenciální poptávku po tomto druhu vzdělávání v obci a mnoha maminkám by to usnadnilo péči o dítě.

Kultura a péče o památky

Podmínky pro kulturní aktivity

V obci se nenachází žádné kulturní zařízení či komunitní centrum. Vedení obce však zná místní prostředí a ví tak, že by občané velmi ocenili, kdyby takovéto místo v obci bylo. Jak již bylo řečeno, v obci se nachází bývalé zemědělské stavení, které by svoji plochou bohatě stačilo k vybudování kulturního centra.

Dostupnost kulturních zařízení v okolních obcích

V Radotíně se nachází kinosál, bowling, skatepark a přírodní koupaliště. V nedalekých Nučicích je divadlo.

Vzhledem k blízkosti obce k hlavnímu městu, dojíždí místní občané také za zábavou do Metropole Zličín.

Sport a tělovýchova

Podmínky pro sportovní a volnočasové aktivity

V obci se nachází fotbalové hřiště, které slouží místní TJ Sokol Choteč. Dále se zde nachází 2 tenisové kurty, 1 nohejbalové hřiště a 1 další hřiště, které je neudržované a ve špatném stavu.

Dále se v obci nachází dětské hřiště, které patří obci. Toto hřiště je v poměrně dobrém stavu. Doposud toto hřiště slouží dětem do 12 let.

Na území obce je také pískové hřiště, které je však ve špatném stavu a je nutné ho zrekonstruovat.

Dále by obec ráda zrealizovala projekt na zřízení prostoru pro mládež - např. multifunkční hřiště.

V odpovědnosti TJ Sokol by potom bylo zasadit se o rekonstrukci budovy kabin a restaurace na hřišti, výstavbu malého fotbalového hřiště s umělou trávou či nákup malé nafukovací haly.

Dalším záměrem obce je modernizace tenisových kurtů na veřejné sportoviště.

Dostupnost sportovních zařízení v okolních obcích

V Třebotově, který se nachází zhruba 2 km od obce Choteč, je k dispozici tělocvična, která je součástí místní základní školy.

 

6. Životní prostředí

Stav životního prostředí

Půdní fond, ohrožení erozí

V obci se nachází dvě lokality, které jsou ohroženy vodní erozí. Není však v silách obce realizovat zde jakékoli projekty týkající se protierozních opatření, a to z důvodu vlastnictví těchto pozemků jinými subjekty.

Pozemkové úpravy v obci

Pozemkové úpravy v obci nejsou příliš realizovatelné. Hlavním důvodem je skutečnost, že zhruba 70% obecních pozemků je ve vlastnictví církve. V případě nutnosti by obec musela s vlastníkem pozemků jednat o jejich případném odkupu či pronájmu.

Kvalita ovzduší

Již na počátku analytické části tohoto dokumentu bylo zmíněno topení nevhodnými druhy tuhých paliv, které má za následek znečišťování ovzduší v obci.

Kvalita vody v tocích a vodních plochách

V důsledku chybné regulace ČOV na toku Radotínského potoka je kvalita vody v Radotínském potoce velmi špatná. Naopak zanedbaná „Královská studánka“ s pramenitou vodou poskytuje velký potenciál k její obnově. Hasičská vodní nádrž „ U louže“ natékající z pramene pod statkem je spolu s navazujícím tokem velmi kontaminovaná koliformními bakteriemi. Je zde proto i tento důvod, proč je nutné výstavbu kanalizace co nejdříve uskutečnit.

Dále jsou plánovány obnovy zaniklých vodních ploch.

Ochrana životního prostředí

Chráněná území

Jak již bylo zmíněno v kapitole 1. Území - obec leží v CHKO Český Kras. Doposud se nevyskytly žádné problémy ani střety s ochránci přírody při územním plánování či jiných rozvojových aktivitách obce. Místní Bio centrum není funkční a odvodněná nivní louka nabízí velký potenciál k obnově v případě možnosti využití vhodného dotačního titulu.

 

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

Obec Choteč spadá do území ORP Černošice, kde se nachází také pověřený obecní úřad. Matriční úřad se nachází ve Třebotově a katastrální i finanční úřad je pracoviště Praha-západ.

Na obecním úřadě v Chotči je zřízeno kontaktní místo CzechPoint.

V rámci fungování úřadu je zaměstnána jedna osoba - asistentka starosty a dále během roku na pracovní dohody zaměstnáno dalších 6 osob na údržbu celé obce, popř jejích částí. Na údržbu komunikací byl v minulosti smluvně zajištěn pracovník a vedení obce se snaží toto uvolněné místo zaplnit.

V rámci obecního úřadu je v Chotči starosta, místostarosta + 7 zastupitelů a další tři nezastupitelé (členové výborů - kontrolní a finanční)

Hospodaření a majetek obce

 

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Choteč v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)

Zdroj: ČSÚ

Obec Choteč si ve svém hospodaření vede více než dobře. Rozpočet se daří udržovat vyrovnaný, resp. v přebytku.

Nemovitý majetek obce

V majetku obce je budova obecního úřadu s kůlnami a pozemky, které jsou využívány jako: místní komunikace, dětské hřiště, náves, technická plocha s obecní studnou, cvičiště kynologů, chatová oblast „Údolí Skal“ , výběh pro koně, vyhlídka „Na medvědce“.

Bezpečnost

Řízení krizových situací

Obec má zpracován krizový plán i povodňový plán. Avšak vzhledem k malé pravděpodobnosti výskytu živelních pohrom není třeba tyto plány využívat.

Začlenění do integrovaného záchranného systému

V případě potřeby zasahují samozřejmě hasiči z místní Jednotky Sboru dobrovolných hasičů. V případě větších zásahů při mimořádných událostech pak zasahují hasiči z Třebotova či Ořechu.

Varování obyvatel před nebezpečím

V obci je pro případ nouze zavedena siréna, která by včas varovala občany před nebezpečím. Dalším prostředkem k varování obyvatel je pak místní rozhlas.

Pohyb osob v komunikaci

Obec má nově zpracován pasport komunikací, v jehož návaznosti bude pořízen i pasport osvětlení.

Oba dokumenty hodlá vedení obce využít k minimalizaci nebezpečných a nepřehledných míst, kterých je bohužel v obci pro absenci části chodníků, přechodů, zúžení několik.

Vnější vztahy a vazby

Členství obce v organizacích a sdruženích

Obec je členem DSO Český Kras – Pláně, VYKO - Svazku obcí pro plynofikaci a dále je obec členem MAS Jihozápad spolu s dalšími 19ti obcemi. Všechny spolky poskytují obci a jejímu vedení hodnotný informační tok.

 

A.2 Východiska pro návrhovou část

V dubnu roku 2019 byla v obci provedena analýza spokojenosti a potřeb/požadavků místních občanů. Z této analýzy byly vytvořeny následující výstupy:

Nejprve se podíváme na stav obce a hodnocení oblastí, ve kterých by se mohla obec zlepšit.

Nejhůře je dle grafu výše hodnocen místní obchod. Jedná se o jeho celkový vzhled a také o vzhled prostoru před tímto obchodem. Vedení obce má však zájem tento prostor v budoucnu revitalizovat.

Rozvoj obce

Volný čas

Občané by si nejvíce přáli pro své volnočasové vyžití park s herními prvky, veřejné koupaliště a také zázemí pro pořádání kulturních akcí. Další možnost pro trávení volného času by byla také místa s lavičkami, popř. i koši, kde by se mohli obyvatelé obce setkávat.

Dětská skupina

Jedním z velkých témat, co týče spíše matek s dětmi v obci a okolí obce je zřízení předškolního zařízení pro děti. Zřízení mateřské školy, jakožto školského zařízení s povinností zápisu do veřejného rejstříku s sebou nese určitá úskalí a proto vedení obce zvažuje zřízení tzv. dětské skupiny. Dětská skupina nemá takové nároky jako školská zařízení, má však lehce odlišný režim. Vedení obce zjišťovalo, jaký by byl zájem o zřízení této skupiny.

Největší počet matek by bylo PRO zřízení této skupiny. Téměr stejný počet však uvedlo odpověď "Nevím" s tím, že by v této oblasti uvítaly mnohem více podrobnějších informací. 

Oblasti rozvoje

Dále se občané mohli vyjádřit k oblastem, ve kterých se může obec, dle jejich názoru, rozvíjet.

Největší část grafu zaujímá zlepšení stavu místních komunikací. Stav komunikací je již popsán v analytické části tohoto dokumentu. Dále občanům záleží na celkovém vzhledu obce, pořádku a zeleni.

Dále se také občané vyjadřovali i prostřednictvím konkrétních komentářů, ze kterých vyplynulo následující:

Nejvíce občanů se vyjádřilo k situaci ohledně cesty ke hřbitovu/kostelu, která je ve špatném stavu a byla by zde potřeba její opravy. V souvislosti s kostelem byl také vznesen návrh na maximální využití kostela, které by spočívalo v konání různých kulturních akcí, jako např. koncert vážné hudby či setkávání občanů. Tento záměr by však byl podmíněn lepší komunikací a následnou spoluprací s majitelem objektu.

Z pohledu volnočasového vyžití v obci se jeví občanům vhodné vybudovat multifunkční sportoviště či místa pro kulturní akce v obci. Současný objekt k setkávání občanů má zcela nevyhovující sociální zařízení.

Pokud se podíváme na názory občanů v oblasti infrastruktury, tedy konkrétně dopravní infrastruktury, tak jako největší problém se jeví stav místních komunikací v obci. Stav komunikací se musí však řešit až po vybudování vhodné technické infrastruktury. Velkým problémem je dle občanů také bezpečnost v obci, která by mohla být zajištěna vodorovným dopravním značením, umístěním zrcadel na problémová místa a nebo také vybudování chodníků na nebezpečných úsecích. Dalším vzneseným návrhem byla také rekonstrukce veřejného osvětlení.

Dalším problémem z pohledu zde žijících obyvatel je také parkování na obecních pozemcích. Také se v obci vyskytují vraky aut či již nepojízdné odstavené automobily. Byl by zde tudíž požadavek od místních, aby byly tyto automobily odstraněny.

Co se týče odpadového hospodářství, vedení obce se snaží zajistit dostatečný počet nádob na tříděný odpad a jejich pravidelný svoz. Občané by však do budoucna uvítali přemístění a posílení stanovišť.

Již bylo řečeno, že zřízení zařízení pro předškolní vzdělávání je otázkou dalšího řešení s občany, resp. s maminkami v obci. Pokud by se vedení obce rozhodlo pro dětský klub, je třeba dostatečně informovat o všech výhodách/nevýhodách tohoto zařízení. O zařízení pro předškolní vzdělávání dětí byl v obci projeven zájem.

A v neposlední řadě – celkový vzhled obce, jak pro občany, tak pro návštěvníky. Mělo by být dbáno na to, aby se všichni občané řádně starali o své pozemky, snažili se mít je vždy uklizené a díky tomu bude i obec vypadat lépe. Prostředí v obci zlepší, dle občanů, také umístění více košů na odpadky. Pro návštěvníky obce a jejího okolí by byla vhodná rekultivace stezky k vodopádu a na vyhlídku.

 

Aktualizace návrhové části k r. 2021

Do r. 2021 se zejména podařilo:

  1. Zprovoznit tenisové kurty, a tím nejen obnovit naše krásné sportoviště, ale navíc zpřístupnit veřejnosti zdarma tréninkovou tenisovou stěnu a nohejbalové hřiště. V následujícím kroku bude provedena přeložka sloupu a v závislosti na dotaci realizace dalších etap modernizace sportoviště.
  2. Zajistit opravu komunikace směr Kuchař a Ořech - díky patří Krajské správě a údržbě silnic Středočeského kraje. Další jednání o zařazení silnice směr Kuchař do silniční sítě Středočeského kraje jsou rozjednána.
  3. Doplnit odpadové nádoby na plast, papír, kov i olej, čímž došlo ke splnění cíle v oblasti likvidace odpadů.
  4. Realizovat výsadby rodinné ovocné aleje na Červené hroudě a navazujícího dubového stromořadí za kostelem. Je to historický počin obce k podpoře vodního režimu a průchodnosti krajiny. Navazovat budou náhradní výsadby Českých drah ve spolupráci s CHKO a naše zajištění následná péče.
  5. Zlikvidovat tři černé skládky, dvakrát čistit silniční příkopy a nově strojně čistit obecní komunikace. I v tom programovém bodě bude obec pokračovat.
  6. Opravit místní komunikace v obytné části obce, které byly ve špatném stavu bez živičných povrchů. V příštím roce se obec zaměří na výtluky v obecních komunikacích.

Nad programový rámec se povedlo:

  1. Obnovit vozový park obce odprodejem Multicary ve špatném stavu a výhodnou koupí nové.
  2. Modernizovat dva obecní byty s využitím státní dotace. Touto investicí byl nejen zhodnocen majetek obce, ale i vyřešen havarijní stav jedné bytové jednotky.
  3. Uspořádat „letní kino“ v době vynuceného výpadku tradičních kulturních akcí.

 

Aktualizace návrhové části k r. 2023

Od r. 2021 do r. 2023 se dále podařilo:

  1. Zajistit rekonstrukci budovy kabin a restaurace na hřišti. Krom nových toalet byly zrekonstruovány šatny sportovců a byla vyměněna okna.  
  2. Instalovat moderní informační tabule a úřední desku pro lepší komunikaci. 
  3. Doplnit dopravní značení a zpomalovací měřící radary na hlavní komunikaci.
  4. Realizovat modernizaci místního obchodu s potravinami a zajistit jejího provozovatele.
  5. Modernizovat veřejné osvětlení se zlepšením světelných podmínek na komunikacích a realizovat tím i energetické úspory.
  6. Realizovat posílení místního vodního zdroje s přípravou nové vodárny do stavu před kolaudací.
  7. Zajistit opravu zborcené opěrné hřbitovní zdi a získat pozemek pro budoucí rozšíření hřbitova.
  8. Zakoupit vodní nádrž pod hasičskou zbrojnicí do majetku obce.
  9. Nově osvětlit vybraný vzrostlý Vánoční strom.
  10. Zlikvidovat další černé skládky, čistit silniční příkopy i retenční nádrž pod zastávkou.  I v tom programovém bodě bude obec pokračovat.

Nad programový rámec se povedlo:

  1. Obnovit vozový park obce odprodejem CAS do muzea a zakoupením modernější CAS od sousední obce.
  2. Pořízení nového devítimístného dopravního automobilu FORD Transit pro dobrovolné hasiče.
  3. Pořízení vybavení letního kina pro doplnění programu kulturních akcí.
  4. Odprodat pozemky pod chatami s cílem zajistit legislativní soulad stavebního zákona.

SWOT analýza

Silné stránky

  • Lokalizace obce v chráněném území
  • Vyrovnaný/pozitivní demografický vývoj
  • Zapojení do Pražské integrované dopravy
  • Nadprůměrně dobré hospodaření s obecním rozpočtem
  • Klidná atmosféra v obci
  • Bohatý kulturní život
  • Turistické cíle - mlýn, kostel
  • Blízkost velkému městu

Slabé stránky

  • Absence kanalizace, ČOV
  • Absence lékařských služeb v obci
  • Nízká míra nezaměstnanosti
  • Absence vodovodní sítě
  • Špatná kvalita vody
  • Havarijní stav některých komunikací v obci
  • Bez zařízení pro předškolní výchovu dětí
  • Není místo pro setkávání občanů
  • Kvalita ovzduší
    v důsledku spalování nevhodných paliv

Příležitosti

  • Spolupráce s Kolegiátní kapitulou Všech svatých na Hradě Pražském
  • Revitalizace vodních ploch a studánek
  • Oprava komunikací v obci
  • Oprava/výstavba chodníků
  • Zlepšit prostředí v obci
    zeleň, mobiliář
  • Podpora cestovního ruchu
  • Získání a další využití obecních pozemků
  • Vybudování vodovodu
  • Modernizace sportovních a volnočasových ploch
  • Zlepšení stavu obecního majetku
  • Rekonstrukce kulturního zařízení
  • Vybudování kanalizační sítě, ČOV, zlepšení stavu tech. infrastruktury

Hrozby

  • Nevyužití příležitostí
  • Nedostatečné finanční prostředky
  • Nevyhovující dotační možnosti
  • Promeškání dotace na VaK
  • Vyrůstající nezájem o kulturní a sportovní akce
  • Stárnoucí sbor dobrovolných hasičů
  • Vznik černých skládek
  • Ztráta vody ve studánkách a studnách
  • Poškození polních a lesních komunikací

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize je formulací stavu, kterého by chtěla obec ve střednědobém horizontu dosáhnout. Představuje podobu obce v daný okamžik v budoucnu, kdy jsou již všechny rozvojové aktivity a plány již zrealizovány. Vize je psána v přítomném čase, jako bychom se v daném čase již nacházeli.

Vize obce Choteč

Obec Choteč je místem, kde občané nachází klidné prostředí, ale zároveň mají dobrou dojezdovou vzdálenost k hlavnímu městu. Prostředí obce je upravené, technická infrastruktura dostačující a komunikace jsou zde v dobrém stavu. Pro místní děti v předškolním věku je v obci zajištěno vzdělávací zařízení. Z pohledu sportovních aktivit a volného času mají místní k dispozici jak opravená sportovní hřiště, tak také dětská, která disponují jak herními prvky pro malé děti, tak i pro starší. Komunitní a kulturní život v obci je zajištěn díky místu pro komunitní setkávání a pořádání různých kulturních akcí.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Sport a volný čas”

Opatření : „Podpora sportovní činnosti”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba malého fotbalového hřiště s umělou trávou”

2026 - 2027 obec Vlastní + externí

„Modernizace tenisových kurtů včetně zázemí sportoviště”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí

„Sběr dešťové vody s instalací automatické závlahy a dosvětlení fotbalového hřiště”

2024 - 2025 TJ Sokol Vlastní + externí

Opatření : „Kvalitní prostory pro volný čas”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Přípravy místa pro trávení volného času starších dětí”

2025 - 2026 obec Vlastní + externí

„Výstavba nového odpočinkového místa u parku”

2026 - 2029 obec Vlastní + externí

Cíl : „Vybavenost obce”

Opatření : „Bezpečnost”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zřízení bezpečnostních prvků na kritických/nebezpečných místech hlavní komunikace”

2019 - 2028 obec Vlastní + externí

Opatření : „Využití majetku obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce budovy OÚ s přístavbou kulturního sálu”

2022 - 2029 obec Vlastní + externí

„Revitalizace prostoru před budovou OÚ/obchodem”

2027 - 2029 obec Vlastní + externí

Cíl : „Infrastruktura v obci”

Opatření : „Komunikace v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava komunikací ve špatném stavu”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí

„Kompletní oprava všech komunikací dotčených budoucí výstavbou technické infrastruktury”

2026 - 2027 obec Vlastní + externí
nové asfaltové povrchy

„Výstavba komunikace ke kostelu a ke hřbitovu”

2027 - 2029 obec Vlastní + externí

„Jednání o převodu silnice na Kuchařík”

2021 - 2025 obec

Opatření : „Technická infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba centrálního vodovodu a kanalizace”

2019 - 2025 obec Vlastní + externí
+ elektrické sítě

Cíl : „Prostředí v obci a péče o přírodu”

Opatření : „Odpadové hospodářství”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování nového sběrného místa”

2019 - 2029 obec Vlastní

„Renovace míst na tříděný odpad”

2024 - 2029 obec Vlastní + externí

„Pravidelný úklid obce a likvidace černých skládek”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí

Opatření : „Revitalizace obce/ části obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Pořízení mobiliáře, odpadkových košů, laviček, atd.”

2019 - 2026 obec Vlastní + externí

„Revitalizace návsi”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí

„Obnova starých cest a výsadba stromů v krajině”

2020 - 2025 obec + České dráhy Vlastní + externí

„Oprava / Rekonstrukce obecního mostu u Veselých”

2021 - 2024 obec Vlastní + externí

„Nákup pozemků za účelem rozvoje obce”

2021 - 2029 obec Vlastní

„Podpora rekonstrukce zemědělského statku”

2021 - 2029 obec Vlastní + externí

„Revitalizace funkční plochy veřejné zeleně – pěšina ke hřišti”

2025 - 2029 obec Vlastní

Opatření : „Vodní plochy v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Obnova zaniklého rybníka "Vitoušek" a revitalizace Karlovy studánky”

2023 - 2029 obec Vlastní + externí

Cíl : „Podpora cestovního ruchu”

Opatření : „Návštěvnost obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vyhrazení parkovacích ploch pro turisty a návštěvníky obce”

2026 - 2029 obec

Cíl : „Podpora spolkové činnosti v obci”

Opatření : „Podpora místní jednotky SDH”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Renovace vybavení a mechanizace JSDH”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí

B.3 Podpora realizace programu

Realizace programu rozvoje obce

Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo. Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje obce. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jednotlivých cílů závisí také na efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, zaměstnanci úřadu, spolky, občané a subjekty v obci. Společně s tímto je výsledek závislí na schopnosti využívat efektivně a účelně vlastní a externí finanční zdroje.

Zajišťování a naplňování programu rozvoje obce Choteč

Zajištění naplnění programu bude mít na starosti zastupitelstvo, v čele se starostou obce.

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím zařazení Zprávy o plnění do programu posledního zastupitelstva obce za daný rok. Zpráva o plnění nemusí být zpracována v listinné ani elektronické formě, musí být však plnění PRO projednáno. Za monitoring aktivit PRO je zodpovědný starosta obce, který zajišťuje sběr dat potřebný pro monitoring a hodnocení plnění. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu obce. Je sledováno zejména:

  • naplňování aktivit, které byly na daný rok naplánovány, jejich realizace, či případná nerealizace a důvod proč nebyly realizovány
  • projednání změn PRO
  • schvalování aktualizace

Spolu s těmito aktivitami bude prováděno i přehodnocování jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.

Aktualizace PRO

Program rozvoje obce je nutno průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat v případě potřeby - úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení neaktuálních. Podkladem pro tyto revize mohou být např. výstupy z monitoringu či zápisy z jednání zastupitelstva. Velké a zásadní aktualizace budou vždy schváleny zastupitelstvem obce.

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.