A. ANALYTICKÁ ČÁST
A.1 Charakteristika města
1. Území
Umístění obce v rámci ČR, kraje, ORP
Krásná Lípa je město v Ústeckém kraji, okrese Děčín, ve střední části Šluknovského výběžku. Město leží v údolí říčky Křinice na obou stranách, jež se k ní svažují do nadmořské výšky asi 430 m. Je známo jako vstupní brána do Národního parku České Švýcarsko a je zde i jeho sídlo.
Krásná Lípa je součástí ORP Rumburk.
Katastr a části obce, velikost území obce:
Město se místně dělí na několik částí částí - Krásná Lípa, Krásný Buk, Kamenná Horka, Dlouhý Důl, Hely, Kyjov, Sněžná, Vlčí Hora, Zahrady.
katastrální výměra: 3141 ha.
počet obyvatel: 3471 (2019)
nadmořská výška: 426 m n. m.
katastrální území: 5 (Krásná Lípa, Krásný Buk, Vlčí Hora, Kyjov u Krásné Lípy a Zahrady)
Vzdálenosti do spádových sídel (obec s pověřeným úřadem, ORP, kraj)
Krásná Lípa – Rumburk (ORP): 6,4 km, Krásná Lípa – Děčín (okres): 36,7 km, Krásná Lípa – Ústí nad Labem (kraj): 60,6 km

Zdroj: mapy.cz
Krajina v okolí obce
Krásná Lípa leží v Severních Čechách, jižním směrem od města Rumburk. Městem prochází hranice tří chráněných oblastí - CHKO Labské pískovce, NP České Švýcarsko a CHKO Lužické hory. Město je obklopeno lesy, ve kterých je vybudováno několik malých rybníků. Jihovýchodním směrem od Krásné Lípy najdeme u městečka Jiřetín pod Jedlovou Horou lyžařský areál s velkou nabídkou jak sjezdových tratí tak i běžeckých lyžařských stop. Krásná Lípa může být výchozím bodem k návštěvě sklaních útvarů v oblasti Českého Švýcarska, z města do této oblasti vede celé řada značených turistických tras a několik lokálních tras pro cyklisty. V zimním období by neměl uniknout naší pozornosti výlet západním směrem od města do Kyjovského údolí, nedaleko obce Kyjov, kde na několika místech zamrzají vodopády. Vzdáme-li se z města severozápadním směrem budeme procházet kolem zříceniny hradu Krásný Buk a cílem naší cesty může být vrchol kopce Vlčí Hora ( 580 m.n.m.), kde byla postavena rozhledna. Severním směrem od města dojdeme na vrchol kopce Dymník ( 516 m.n.m.) a z tamější rozhledny si můžeme prohlédnout dole v údolí položené město Rumburk.
Zdroj: https://www.turistik.cz/
Z pohledu umístění se Krásná Lípa nachází na území Krásnolipské pahorkatiny. Toto území je zahrnuto částečně do CHKO Labské pískovce, CHKO Lužické hory a NP České Švýcarsko.
Zdroj: https://geoportal.cuzk.cz/ Zdroj: https://aopkcr.maps.arcgis.com
Historické události v obci
Historie a kronika města | Město Krásná Lípa - Centrum Českého Švýcarska
Krásná Lípa je poprvé doložena roku 1361 a dlouhou dobu zřejmě byla jediným sídlištěm v celém okolí. Předkové pánů z Lipé povolali tehdy z Horních Frank asi 30 rodin kolonistů. Již dlouho předtím stál nedaleko odtud hrad Krásný Buk, který byl ale roku 1339 zničen a některá jeho práva byla údajně přenesena na majitele Staré rychty, která stála až do roku 1731 na křižovatce cest v místech dnešního Krásnolipského náměstí. Sousední ves Krásný Buk, připomínaná poprvé roku 1485, vznikla pravděpodobně až po válkách husitských.
Ještě v polovině 16. století patřila Krásná Lípa k tolštejnskému panství, ale 7. března 1573 ji Kryštof ze Šlejnic prodal bratřím Abrahamovi a Jindřichovi z Vartenberka, kteří ji připojili ke kamenickému panství. V roce 1614 panství získali Vchynští z Vchynic a Tetova (od roku 1619 rod Kinských), jehož příslušníci podporovali rozvoj řemesel. V roce 1731 přijal hrabě Filip Josef Kinský do svých služeb anglického textilního odborníka Johna Barnese, který zde založil manufakturu na přízi. Téhož roku 3. srpna získala Krásná Lípa od císaře Karla VI. statut městyse a roku 1733 byly novému městečku uděleny trhy. 5. června 1870 se Krásná Lípa stala městem. Nejvyššího počtu 6930 obyvatel dosáhla v roce 1910, poté se jejich počet pomalu snižoval. Ke značnému úpadku města došlo po odsunu původních německých obyvatel v letech 1945-1946, kdy se počet obyvatel snížil asi na polovinu a zbořeno bylo přes 300 opuštěných domů.
2. Obyvatelstvo
Demografická situace Počet obyvatel, vývoj.
Počet a věkové složení obyvatel k 31. 12. 2019

Celkový počet obyvatel ke dni 31.12.2019 byl 3471 osob. Město tak zaujímá čtvrté místo v počtu obyvatel v ORP Rumburk. Převažuje mírný počet žen nad počtem mužů - 1750 žen x 1721 mužů (což je 50,42% ku 49,58%). Věková struktura obyvatel je dělena na děti 0-14 let, dospělí 15-64 let a senioři 65 a více let, v podílu 17,37% x 60,13% x 22,50% na celkovém počtu obyvatel. Průměrný věk obyvatelstva je šestý v celém území ORP Rumburk.
Z historického pohledu město Krásná Lípa mělo nejvíce obyvatel dle sčítání před první světovou válkou - více jak 10000 obyvatel, v roce 1890 to bylo 10495. Mezi první a druhou světovou válkou klesl počet obyvatel na rozmezí 8 tis. až 9,5 tis. Druhá světová válka a následné vylidnění Sudet zapříčinil velký pokles obyvatelstva v dalším vývoji města. Dalším zajímavým údajem je počet domů a jejich vývoj. Mezi lety 1930 a 1950 bylo v Krásné Lípě kolem 1560 domů. Došlo-li ke snížení obyvatelstva v daném období na 46,54 % tak ke snížení domů došlo na 99,49 %. K razantnímu snížení pak došlo v roce 1961, kdy domů, kdy klesl počet domů na 874, což bylo 56,06 % domů k roku 1950.
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Krásná Lípa od roku 1910

Zdroj: ČSÚ


Zdroj: ČSÚ
Od roku 1991 do roku 2009 docházelo k proměnlivému nárůstu a úbytku obyvatel. Z roku 2009 do roku 2011 došlo k úbytku o cca 250 obyvatel. Současný vývoj počtu obyvatel má mírně klesající charakter, který v roce 2019 činil již zmíněných 3471 obyvatel.
Vývoj počtu obyvatel obce Krásná Lípa v letech 2009 - 2018

Zdroj: ČSÚ
Přirozený přírůstek / úbytek, migrační saldo
V rámci vývoje počtu osob ve městě je zde patrný mírný úbytek obyvatel. Tento jev je trvalého rázu a od roku 2014 došlo k úbytku obyvatelstva o 64 osob do roku 2018. Naopak v roce 2019 došlo k nárůstu o 18 obyvatel. V rámci města také stále dochází k neustálému nárustu počtu osob nad 65 let o 28 osob, což vede k zvyšování podílu těchto osob na celkovém počtu obyvatel. Průměrně došlo k nárůstu počtu osob starších 65 k počtu obyvatel o 1,1%. Dochází, ale také k navyšování podílu dětí do 14 let, které je za sledované období vyšší o 1,6%.
Z jiného pohledu migračního přírůstku je patrné konstatní číslo přistěhovalých na rozdíl od osob opouštějící město. Tento migrační trend je způsoben občany, kteří nemají trvalé kořeny v Krásné Lípě.

Zdroj: ČSÚ
Vzdělanostní struktura obyvatelstva
Uvedený graf se vztahuje k datu ukončení posledního sčítání lidu, domů a bytů, tedy k 26.3.2011. Z grafu
vyplývá, že k uvedenému datu převažovali v obci obyvatelé se středním vzděláním včetně vyučení (bez
maturity) 39,3 % z celkového počtu obyvatel starších 15-ti let. Další nejpočetnější skupinou pak byli
obyvatelé se základním vzděláním včetně neukončeného - celkem 32% z celkového počtu obyvatel
starších 15-ti let.
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Krásná Lípa v roce 2011

Zdroj: ČSÚ
Dalšími zásadními údaji ze sčítání obyvatel 2011 jsou data národnostních menšin. Z tabulky vyplývá, že nejvíce obyvatel se k uvedenému datu hlásilo k české národnosti 2239 obyvatel. Poměrně vysoké zastoupení má však v Krásné Lípě také německá komunita 68 obyvatel. Naproti tomu zastoupená romská komunita vykazuje hodnotu 1. Tabulka však nemá jednoznačně vykazující hodnotu, protože celkem 968 z celkového počtu 3490 národnost neuvedlo.

Sociálně vyloučené lokality
Následující mapa České republiky detailně ukazuje výskyt sociálně vyloučených lokalit v rámci území obcí s rozšířenou působností (ORP) dle počtu obyvatel sociálně vyloučených lokalit na příslušném území ORP. Město Krásná Lípa spadá do ORP Rumburk. Z uvedené mapy je patrné, že ORP Rumburk patří mezi území s výskytem identifikovaných sociálně vyloučených lokalit s hustotou počtu obyvatel v rozmezí 2001 až 5000 obyvatel v těchto lokalitách.

Spolková, osvětová a informační činnost
Ve městě je evidováno 32 různých spolků, převážná část je aktivně činná a vytvářejí svou činností kulturní a sportovní prostředí ve městě. Spolková činnost je základem komunitního života ve městě a tvoří převážnou část společenského života obyvatel.
Město podporuje pravidelně činnost spolků - Dotační program na podporu kulturní, sportovní, tělovýchovné činnosti a práci s mládeží v objemu cca 0,7 mil. Kč. Spolky a organizace mají zdarma k dispozici pro své aktivity prostory, objekty a zařízení města. Město poskytuje asistenci Technických služeb města pro zajištění činnosti spolků.
Město Krásná Lípa je spoluzakladatelem obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko. Je členem Euroregionu Nisa, Euroregionu Labe, Lužické hory DMO, Sdružení pro rozvoj Šluknovska, DSO SEVER a MAS Český sever.

Evidence spolků je statistický údaj, který nemusí v daný okamžik odpovídat realitě, protože spousta spolků s evidovanou aktivní činností nemusí být činná. V tomto případě se tak jedná např. o spolek Čačipen, či Paintball club Krásná Lípa.
Akce pořádané ve městě
Město Krásná Lípa je pořadatele nebo spolupořadatelem pravidelných kulturních, společenských a sportovních akcí. Např. Ozvěny ekofilmu v Krásné Lípě, Den Českého Švýcarska, Pohádkový les – turistický pochod, Staročeský jarmark, Tour de Feminin – mezinárodní cyklistický závod žen, Cross Parkmaraton Krásná Lípa – běžecký závod, Krásnolipské kulturní léto – seriál sezonních hudebních koncertů, Krásnolipská nádhera - hudebně pivovarský festiválek nebo Mezinárodní folklorní festival Krásná Lípa. V průběhu roku se koná více jak 120 různých koncertů, vystoupení, turnajů atp.
3. Hospodářství
Struktura podnikatelských subjektů podle velikosti v obci Krásná Lípa v roce 2018
Počet zaměstnanců | Kategorie | Absolutně | Relativně (%) |
do 10 |
mikropodniky |
36 |
33,78% |
10-49 |
malé podniky |
13 |
2,17% |
50-249 |
střední podniky |
6 |
1,00% |
250 a více |
velké podniky |
0 |
- |
nezjištěno |
- |
377 |
63,04% |
Zdroj: ČSÚ
V ekonomické struktuře převládají podniky do 10 zaměstnanců s 33,78 % relativním pokrytí struktury v Krásné Lípě. Struktura podle velikosti není z pohledu vypovídající hodnoty relevantní. 63,04 % podnikatelských subjektů neuvádí počet zaměstnanců. Na níže uvedeném grafu je přehledněji znázorněno převažující odvětví ve struktuře podnikatelských subjektů. Zde převládají služby s 60,70 % pokrytí všech odvětví.
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Krásná Lípa v roce 2018

Zdroj: ČSÚ
Podnikatelské subjekty podle převažující činnosti
V obci bylo k 31.12.2018 evidováno 598 ekonomických subjektů, pouze 289 je však k tomuto datu aktivní. V rámci rozdělení dle právní formy převažují významně Fyzické osoby podnikající – 204 subjektů a 61 s právní formou Právnické osoby. V porovnání mezi aktivním podnikáním a neaktivním vykazují právnické osoby 57,01 % aktivitu oproti fyzickým osobám, kde je tento poměr 46,44 %.

Zdroj: ČSÚ
Ze statistických údajů o podnicích dle převažující činnosti lze za klíčové odvětví považovat dvě oblasti:
Na pomyslném prvním a druhém místě je s 56 subjekty oblast Průmyslu a oblast Velkoobchodu a maloobchodu; oprava a údržba motorových vozidel. Třetí Stavebnictví; ve kterém je evidováno 74 subjektů, z nichž má zjištěnou aktivitou 33 subjektů.
Ve službách zaměřených na cestovní ruch je registrováno 58 subjektů, ale pouze 30 (I + J)vykazuje činnost.

Zdroj: ČSÚ
Za klíčové subjekty ve městě lze zařadit firmu Eurometalgroup s.r.o., která v roce 2018 vykazovala průměrně 98 zaměstnanců. Firma se zabývá výrobou kamen a příslušenství. Druhý významný podnik je FHARMING a.s., se sídlem v Praze s jednou pobočkou v Zahradách u Rumurka. Tato firma zabývající se tiskem má v tomto odštěpném závodě 85 zaměstnanců. U této firmy došlo ke konci roku 2019 k rozdělení výroby a převzetí nástupnictví v Zahradách firmou PHARMING Výrobní a.s..Pod 50 zaměstnanců lze pak zařadit podnik Nobilis Tilia s.r.o, Výroba přírodní kosmetiky – 47 zaměstnanců a dále podniky SIMOVA s.r.o. – výroba oděvů – 33 zaměstnanců, NOVIA FASHION, s.r.o. – výroba oděvů a doplňků – 31 zaměstnanců, DIOSNA CS s.r.o. – Výroba pekařských strojů – 22 zaměstnanců a Euro Topoz s 21 zaměstnanci. Významně se podílí na hospodářství a zaměstnanosti také cestovní ruch, který je zastoupen 30 subjekty.
Obyvatelstvo podle ekonomické aktivity
Zaměstnaných osob bylo dle Sčítání obyvatelstva z roku 2011 celkem 1338 osob (údaje o zaměstnaných osobách jsou dále aktualizovány v nezaměstnanosti – od 1.1.2013 došlo k nové metodě výpočtu nezaměstnanosti, a proto údaje nejsou mezi sebou srovnatelné). Z údajů je patrné, že 10,47 % zaměstnaných pracuje na vlastní účet, a tudíž se jedná převážně o drobné podnikatele ve městě. Ekonomicky neaktivní obyvatelstvo se pak dělilo na nepracující důchodce 1053 osob, 457 žáků, studentů a dětí. Celkem pak 269obyvatel bylo s nezjištěnou ekonomickou aktivitou.

Zdroj: ČSÚ
Dalším ukazatelem aktivit v obci je rozdělení struktury zaměstnanosti dle odvětví. Z níže uvedené tabulky vyplývá, že v Krásné Lípě v roce 2011 převažuje zaměstnanost ve službách 44,63 % nad ostatními činnostmi. V porovnání se souhrnnými údaji však podíl služeb vykazuje nižší hodnoty než ostatní podíly v agregovaném území. Naopak v oblasti průmyslu a stavebnictví je podíl sturktury zaměstnanosti o 2,57 % nad podílem v ČR.
Struktura zaměstnanosti v obci Krásná Lípa podle odvětví v roce 2011 (%)
| Zemědělství a lesnictví | Průmysl a stavebnictví | Služby |
Krásná Lípa |
2,48% |
34,80% |
44,63% |
RUMBURK |
1,65% |
37,92% |
49,25% |
Ústecký kraj |
1,84% |
33,98% |
50,46% |
ČR |
2,74% |
32,23% |
53,87% |
Zdroj: ČSÚ
Trh práce
Míra nezaměstnanosti na konci roku 2019 dosahovala 5,04 %. Z tabulky a grafu je zřejmá souvislá tendence snižování míry nezaměstnanosti od roku 2014, kdy bylo v Krásné Lípě evidováno 231 nezaměstnaných k 114 osobám v roce 2019. V rámci této statistiky je potřeba zohlednit změnu počítání nezaměstnaných v roce 2014.

Zdroj: ČSÚ

Z dlouhodobějšího hlediska od roku 2010 dochází k neustálému poklesu nezaměstnanosti ve městě. Do toho je však nutné zahrnout neustále zvyšující se věk obyvatelstva, snížnování počtu obyvatel a případně jiné faktory, které toto ovlivňují.
Vývoj počtu nezaměstnaných osob

Zdroj: ČSÚ
Dalším důležitým údajem je informace o počtu osob vyjíždějících za prací. Z toho údaje lze dovodit, že občané města ve větším případě cestují za prací do sousední nejbližší obce (celkem 177 zaměstnanců). Tento údaj vychází ze Sčítání obyvatel 2011 a tudíž má malou vypovídající schopnost pro rok 2019.

Zdroj: ČSÚ
4. Infrastruktura
Technická infrastruktura
V Krásné Lípě je zřízen vodovod, zaveden plyn i vybudována kanalizace. Rozdílný je pouze rozsah pokrytí. Při sčítání obyvatelstva v roce 2011 bylo v Krásné Lípě 687 obydlených domů. Z 320 neobydlených domů bylo 174 využíváno k rekreaci. Na vodovod je napojeno 87,92 % obydlených domů. Plynofikace je provedena převážně ve střední části katastrálního území Krásné Lípy (připojeno 32,46 % obydlených domů). Na kanalizaci bylo v roce 2011 napojeno 34,50 % obydlených domů. Tento údaj však není relevantní, protože město v letech 2013 a následujících realizovalo projekt výstavby kananizace v okrajových částech města v celkové délce 13,3 km gravitační stoky, 0,4 km výtlačné stoky a 2,9 km přípojek (306 míst). Část kanalizační síťě v majetku města byla vložena do společnosti SVS (Severočeská vodárenská společnost a.s.) s provozovatelem SčVK (Severočeské vodovody a kanalizace a.s.). Druhá část kanalizační sítě financovaná z dotačních prostředků OPŽP byla předána do užívání na základě koncesní smlouvy.

Zdroj: ČSÚ
Odvoz a likvidace komunálního odpadu je zajištěn dodavatelským způsobem svozovou firmou Marius Pedersen a.s., město řeší odpadové hospodářství formou místního poplatku, který je stanoven v Obecně závazné vyhlášce 4/2019. Město také vytvořilo systém sběru tříděného odpadu, který je svážen firmou ProEko Varnsdorf. Pravidelně jsou vyváženy nádoby pro sběr tříděného odpadu (sklo, papír a pet lahve, textil, elektroodpad). Nádoby jsou umístěny ve 20 lokalitách, které umožňují dobrou dosažitelnost pro občany. Dále město zajištuje sběr tříděného odpadu formou pytlového sběru, který je pro občany nejméně zatěžující a vykazuje dobré výsledky. Nebezpečné složky komunálního odpadu jsou dvakrát ročně sváženy z míst předem určených. Město dále provozuje svozový dvůr, který byl nově rekonstruován v dotace OPŽP. Svoz pytlů s tříděným odpadem provádí svozová firma každý lichý týden dle trasy a mapy uvedené ve Vyhlášce 3/2015.
Dopravní infrastruktura - silniční doprava
Městem prochází dvě základní komunikace II. třídy. Komunikace č. 263 vede z Rumburka přes Krásnou Lípu směr Děčín a komunikace č. 265 z Varnsdorfu přes Krásnou Lípu směr Mikulášovice. Hlavní komunikace jsou v majetku a ve správě SÚS Ústeckého kraje. Komunikace jsou pod novým asfaltovým povrchem, přesto je nutné v okrajových částech věnovat pozornost opravám těchto komunikací. Na základě těchto poznatků jsou místní komunikace postupně opravovány – tyto opravy jsou však samozřejmě vázány na aktuální možnosti městského rozpočtu.

Zdroj: https://geoportal.kr-ustecky.cz/Apps/dopravnimapa/
Dopravní sčítání v roce 2016 upřesnilo zatížení vozovek z pohledu denní průjezdnosti. Nejvíce zatížená komunikace je komunikace č. 263, která ve směru na Rumburk vykazuje průměrnou průjezdnost 4389 vozidel za den, a ve směru na Rybniště, kde se denní průměr zastavil na 4376 vozidel. Komunikace č. 265 má průměr kolem 1000 vozidel za den. Nejméně je pak zatížena komunikace č. 2652 směr Doubice, kde průměr činí 411 vozidel za den.

Zdroj: http://scitani2016.rsd.cz/pages/map/default.aspx
Dále bylo ve městě zaznamenáno v letech 2016 až 2019 - 147 dopravních nehod, nejvíce v roce 2019 - 44.
Při těchto nehodách došlo ke zranění osob – 2 x těžké a 33 x lehké zranění.

Zdroj: http://maps.jdvm.cz
Autobusová doprava - dopravní obslužnost
Dopravní obslužnost zajišťuje a objednává v obci Ústecký kraj (odbor dopravy). Městem prochází několik autobusových linek: číslo 401 – Ebersbach – Rumburk - Krásná Lípa - Chřibská (ve směru Krásná Lípa - Rumburk a zpět v hodinovém intervalu od 5 – 19 hodin, sobota neděle dvouhodinový interval), linka č. 405 Rumburk - Krásná Lípa - Doubice (v pracovních dnech dvouhodninový interval) a linka č. 407 Staré Křečany - Krásná Lípa - Varnsdorf (dvanáct spojů v pracovních dnech a 5 spojů o sobotě a neděli). Ve městě je 15 autobusových zastávek.

Železniční doprava
Krásnou Lípou prochází železniční trať Rumburk – Krásná Lípa – Děčín (v jízdním řádu pro cestující byla označená číslem
U8). Jedná se o spoj, který ve dvouhodinových pravidelných intervalech spojuje město s Rumburkem a Děčínem. Další železniční tratí je směr Krásná Lípa - Brtníky (přes Zahrady u Rumburka). Jedná se o turistickou trať T2, která je užívána jen v omezeném provozu.

Zdroj: https://geoportal.kr-ustecky.cz/Apps/turistickevlaky/
Turistická infrastruktura
V rámci turistické infrastruktury a nabídky zaměřené na přírodní památky je město výchozím bodem k dosažení Národního parku České Švýcarsko. Území NP České Švýcarsko a CHKO Labské Pískovce tvoří z přírodního hlediska unikátní území v evropském měřítku. Přírodní podmínky a zejména geomorfologie území tvoří hlavní atraktivitu města v turistickém ruchu. Území turistického regionu má s ohledem na tyto přírodní podmínky velmi dobré předpoklady pro rozvoj sportovně-relaxačních forem turismu (zejména pěší turistika s přírodně poznávacím, příp. kulturně poznávacím CR a cykloturistika), které nejsou díky stavu potřebné infrastruktury dostatečně využity. Turistický region je pokrytý relativně hustou sítí pěších turistických tras spravovaných KČT. Trasování a logika vedení pěších tras ovšem neodpovídá nárokům současných turistů (příliš dlouhé mezilehlé úseky bez služeb, vedení po silnicích, málo kratších okružních tras, nepružná reakce vedení tras na změny v síti atraktivit, služeb a dopravní obsluhy) a prakticky zcela také chybí stále populárnější tematické či jinak vymezené značené okruhy vybavené informačními panely. Samostatným problémem je velmi slabé propojení systému turistických tras na české a německé straně. Přímo městem prochází několik turistických tras, cyklotras a značená trasa pro vozíčkáře.

Zdroj: www.mapy.cz
Kulturní dědictví
Krásná Lípa je protkána chráněnými památkami, které jsou zdrojem turistického ruchu vedle přírodních krás Národního parku a okolí. Celkem je v katastru města evidováno 38 chráněných památek. Z toho je 27 domů, které jsou významné z pohledu architektury. Mezi nejvýznamnější památky lze zařadit:
Kam ve městě | Město Krásná Lípa - Centrum Českého Švýcarska
Nejstarší dochovaný dům v katastru města je učebnicovou ukázkou kombinace barokního vesnického roubeného domu s podstávkou s městským hrázděným domem se dřevěným podloubím. Dům byl postaven v roce 1729 a více než 100 let sloužil jako zázemí místních felčarů a ranhojičů, Zillichů. Se jménem Philippa Zillicha je spojen veliký rozvoj zdravotní péče nejen v oblasti Krásnolipska. Např. jako první v tehdejších Čechách zahájil roku 1801 očkování proti černým neštovicím. Dům, jemuž díky zanedbání péče hrozila v devadesátých letech demolice byl nakonec opraven.
Další významnou památkou je kostel sv. Máří Magdaleny. Kam ve městě | Město Krásná Lípa - Centrum Českého Švýcarska
Stojí na svahu nad náměstím na místě původního kostelíku z roku 1361. Dnešní pozdní barokní podoba je z roku 1754, kdy byla zahájena jeho stavba p. Hoffmannem z Lipové. V roce 1777 byla postavena věž, v letech 1816-1818 potom monumentální schodiště před kostelem. V interiéru se nacházejí bohaté barokní, rokokové a klasicistní oltáře a kazatelny. Rokokové jsou taktéž lavice. Před kostelem vévodí schodišti veliký kříž, vytesaný roku1818 z jednoho kusu kamene. V bývalém hřbitovním areálu, který obklopuje kostel se nacházejí dva dochované rokokové náhrobky z let 1792 a 1794 a další klasicistní náhrobky z přelomu 18. a 19. století. Ke kostelu patří pozdně barokní fara s mansardovou střechou. Na její zahradě je socha sv. Barbory z roku 1812.

5. Vybavenost města
Dle výsledků Sčítání lidu, domů a bytů ze dne 26. 3. 2011 se v obci nachází celkem 1007 domů, z toho 687 obydlených. Celkem 573 domů je rodinného typu. K celkovému počtu domů v ČR je podíl o 15,28% nižší. Obec - stát vlastní 43 obydlených domů, z toho 2 rodinného typu, dále 27 bytových domů a 14 ostatních budov. Podíl obecních obydlených domů k celkovému počtu v obci je 6,26 %. V ČR je tento podíl 3,89 %.
Domovní a bytový fond v obci Krásná Lípa dle SLDB 2011
Počet domů |
1 007 |
Počet obydlených domů |
687 |
Podíl obydlených domů |
68,22% |
Podíl obydlených domů v ČR |
83,40% |
Počet rodinných domů |
573 |
Podíl rodinných domů |
56,90% |
Podíl rodinných domů v ČR |
72,18% |
Podíl bytových domácností vybavených počítačem a připojením na internet |
42,25% |
Podíl bytových domácností vybavených počítačem a připojením na internet v ČR |
53,00% |
Zdroj: ČSÚ
Zdravotnická péče je poskytována v úrovni dvou ordinací praktického lékaře pro dospělé, jedné ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, jedné ordinace stomatologa (připravuje se zařízení pro nové dva stomatologi) a jedné lékárny. Specializovaná či akutní péče byla poskytována do roku 2019 pak převážně v obci s rozšířenou působností Rumburk či v krajské zdravotní nemocnici v Děčíně.
Zdravotnická zařízení v obci Krásná Lípa v roce 2018
Počet ordinací praktického lékaře |
2 |
Počet ordinací praktického lékaře pro děti a dorost |
1 |
Počet ordinací stomatologa |
1 |
Počet ordinací gynekologa |
|
Počet ordinací specialisty |
|
Počet nemocnic |
|
Počet lůžek v nemocnicích |
|
Počet lékáren |
1 |
Zdroj: ČSÚ
V roce 2019 došlo k navýšení zdravotnických zařízení u praktického lékaře na počet 3 a u počtu ordinací stomatologa na 2. Ve městě se také nachází rehabilitační zařízení.
Bytová výstavba
V porovnání s celkovou výstavbou bytů v obci za posledních deset let (5,2 bytu/rok), lze konstatovat zvýšený zájem o výstavbu bytů. Nejvyšší nárůst bytů v Krásné Lípě byl v roce 2015, kdy přibylo 14 bytů. V roce 2018 byl počet dokončených bytů ve městě na 1000 obyvatel 2,03 bytu. Oproti výsledkům v ČR je to o 1,15 bytu méně. Naopak je to o 0,64 bytu více než k kraji.
Vývoj bytové výstavby v obci Krásná Lípa v období 2009 - 2018
| 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
Počet dokončených bytů |
2 |
4 |
5 |
4 |
7 |
1 |
14 |
6 |
2 |
7 |
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel v kraji |
1,30 |
1,31 |
1,50 |
1,54 |
1,13 |
0,90 |
0,99 |
0,95 |
1,23 |
1,39 |
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel v ČR |
3,68 |
3,48 |
2,76 |
2,75 |
2,40 |
2,27 |
2,38 |
2,58 |
2,69 |
3,18 |
Zdroj: ČSÚ
Základní škola Krásná Lípa je škola úplná s 1. - 9. postupným ročníkem. V každém postupném ročníku na I. stupni jsou 2 třídy s výjimkou 5. ročníku, kdy byly otevřeny 3 třídy. VI. C - V. C probíhalo vzdělávání s inovativními metodami výuky. Na II. stupni pak jsou v6.a 7. ročníku 2třídya v 8. -9.ročníkujsou třídy sloučeny z důvodu nízkého počtu žáků. Celkem měla ZŠ ve školním roce 2019-2020 17tříd. Více ve výročních zprávách školy:
Výroční zpráva pro rok 2017/2018 http://www.zskrasnalipa.cz/download/1839-1839-vyr-ocni-zprava-17-18.pdf
Výroční zpráva pro rok 2018/2019 http://www.zskrasnalipa.cz/ors/upload/2020/files/zprava.pdf
Výroční zpráva pro rok 2019/2020 http://www.zskrasnalipa.cz/download/2276-2276-vyr-ocni-zprava-19-20.pdf
Zřizovatelem školy je Město Krásná Lípa. Adresa zřizovatele: Masarykova 246/6, 407 46 Krásná Lípa. Zřizovací listina schválená usnesením ZM č.32-20/2002 ze dne 10. 10. 2002; usnesením ZMč. 12-25/2016 ze dne 12. 12. 2016 bylo vydáno její plné znění ve znění jejich dodatků. Zřizovací listina byla změněna dodatkem č. 2 usnesením ZM č. 18-18/2018 ze dne 12. 3.2018.
V roce 2019 hospodařila škola s rozpočtem ve výši cca 40 mil. Kč. I pro rok 2020 se počítá s podobnou výší rozpočtu.
Zdroj: http://www.zskrasnalipa.cz/download/2175-2175-rozpocet-2020.pdf
Sociální péče
Poskytování sociální péče a její potřebnost je pro rok 2019 – 2023 popsána v dokumentu „Komunitní plán
sociálních služeb na Šluknovsku pro období 2019 – 2023“. Do tohoto dokumentu je zahrnuto i správní
území Krásné Lípy. Mezi poskytovateli sociálních služeb jsou zahrnutí tito poskytovatelé:



Kostka Krásná Lípa, p.o., má vedle odborného sociálního poradenství ještě evidovány činnosti:
Osobní asistence (5321665)
Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež (6363165)
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (3153600)

6. Životní prostředí
Životní prostředí
Město Krásná Lípa Hustota zalidnění obce je svou hustotou zalidnění 109,90 obyv/km2 oproti údajům za Ústecký kraj 151,6
obyvatel/km2 nižší o 42 obyvatel na km2. V následujících grafech jsou pak uvedeny průměrné roční koncentrace PM2,5, PM10 a NO2 (hodnoty jsou uváděny v μg. M3). Jedná se o jakési základní srovnání koncentrací mezi oblastí Krásné Lípy a ČR. Z výsledků je zřejmé, že srovnání s ČR, kde průměr zahrnuje jak menší hodnoty z čistějších oblastí, tak vyšší z oblastí
průmyslovějších, jsou hodnoty velmi příznivé.

No2 celá ČR – 18,49 PM2,5 celá ČR – 20,62 PM10 celá ČR – 25,10
Pro porovnání je přiložena mapa znečištění ovzduší v celém Ústeckém kraji za období 2007 -2013

Kvalita vody v tocích a vodních plochách
Městem Krásná Lípa a jeho územím od východu po západ protéká říčka Křinice. Vzniká ve výšce cca 500 m.n.m. východně od Krásné Lípy. Její prameniště se nachází blízko obce Studánky, která je hranicí mezi úmořími Severního a Baltického moře. Významějšími přítoky z pravé strany jsou Vlčí potok, Brtnický potok a Bílý potok. Z levé strany pak se jedná o Červený potok. od jihu na sever Jiříkovský potok, který se dále v Německu vlévá do Sprévy. Dále
Na území města se nacházejí dvě vodní plochy většího rozsahu a to vodní dílo Cimrák a Kyjovská přehrada. Obě díla jsou využívaná jako koupací plocha. Dále se v katastru města nachází velké množství vodních ploch např. rybník Šiml, Klabeček a jiné. Klimatické podmínky nejsou ideální pro intenzivní chov ryb, a proto rybníky v katastru města mají spíše přírodní charakter nebo se využívají pro sportovní rybaření, či vhodně doplňují okolní přírodní krásy a bohatství. V krajině tvoří bezesporu velké zpestření a jejich přírodní charakter je nutno, jak z pohledu ochrany přírody, tak i rozvoje turistiky,
uchovat i do budoucna.

Zdroj: https://geoportal.cuzk.cz/
Krásná Lípa je součástí Národního parku České Švýcarsko, což se odráží ve vyšším zalesněním oproti ostatním větším městům v okolí. Jak již bylo zmíněno výše městem prochází hranice tří chráněných oblastí - CHKO Labské pískovce, NP České Švýcarsko, CHKO Lužické hory. Lesy zaujímají 51,7 % plochy, druhé místo ve využití pozemků jsou trvale travní porosty s 23,5 %. Níže uvedené grafy znázorňují využítí a rozložení struktury využití půdy v Krásné Lípě.
Níže uvedené grafy znázorňují využítí a rozložení struktury využití půdy v Krásné Lípě (červená a fialová barva
zástavbu, hnědé a zelené pak lesy a půdní fond.

Struktura využití půdy v obci Krásná Lípa v roce 2018

Zdroj: ČSÚ
Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Krásná Lípa dosahuje koeficient hodnoty 3,68 .
Zdroj: ČSÚ
Pro město nejsou dostupná data o hlukové zátěži. Nejvýraznější hlukovou zátěží v intravilánu obce je však silný provoz motorových vozidel (dle sčítání dopravy přes 4000 aut denně).
Významné zdroje znečištění
Zdrojem znečištění je v Krásné Lípě již zmíněná automobilová doprava, dále také lze považovat místní průmyslové objekty, které jsou zmíněny v části Hospodářství. Zdrojem znečištěním v zimních měsících jsou domácí topeniště, což odráží fakt, že na stávající plynofikaci je připojena cca 1/3 domácností (32,46 % domácností). Do této statistiky není započítán efekt výměny kotlů první a druhé třídy za jiné efektivnější zdroje vytápění, který proběhl v roce 2018 a 2019. Lepší je situace v oblasti nakládání s odpadními vodami – na kanalizaci je napojena převážná část domácností.
Problémy ochrany přírody v obci
Mezi stávající problémy v oblasti ochrany přírody lze zařadit především chybějící protipovodňová opatření
a znečištění povrchových vod při přívalových deštích, dále pak emise plynů, pevných částic a hluku
z automobilové dopravy v intravilánu města.
Brownfieldy, lokality s ekologickými zátěžemi
Na území katastru města je evidován následující brownfield:

Zdroj: http://invest-uk.cz/nabidky/
7. Správa města
Správa města
Samospráva je vykonávána Městským úřadem, který sídlí na adrese Masarykova 246/6, 407 46 Krásná Lípa. V čele města stojí starosta, který je volen z dvacetijednačleného zastupitelstva. Hospodaření města je ovlivněno příjmovou stránkou rozpočtu, základem jsou daňové příjmy, které od roku 2009 (rok 2009 byl krizový z pohledu daňových příjmů) rostou. Je zřejmé, že od roku 2009 do roku 2018 došlo k nárůstu daňových příjmů o 71,12%. Dalším aspektem pro rozvoj města je čerpání dotačních prostředků na investiční, tak na neinvestiční akce. Nejvíce čerpalo město dotace v roce 2010 (40,3 mil. Kč) v roce 2013 (31,8 mil. Kč) a v roce 2014 (37,5 mil. Kč) celkem se příjmová stránka zvýšila za sledované období o 115,6 mil. Kč u neinvestičních dotací a 99,7 mil. u investičních dotací. Salda příjmů a výdajů v záporných hodnotách tak představují nesoulad toku peněz mezi výdaji v jednom roce a čerpání dotace v letech následujících. Z pohledu kapitálových výdajů byl nejslabší rok 2012 (9,27%) oproti roku 2014, kdy byl podíl kapitálových výdajů nejvyšší ( 52,78 %).
Vývoj rozpočtového hospodaření obce Krásná Lípa v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
| 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
Daňové příjmy |
31 796 |
31 524 |
30 919 |
32 138 |
40 912 |
42 875 |
43 734 |
46 147 |
50 210 |
54 408 |
Nedaňové příjmy |
13 026 |
11 721 |
13 608 |
10 648 |
9 429 |
12 585 |
9 905 |
10 493 |
10 712 |
10 492 |
Kapitálové příjmy |
3 024 |
7 493 |
5 026 |
16 635 |
22 857 |
24 984 |
7 427 |
1 833 |
2 567 |
1 287 |
Neinvestiční přijaté dotace |
10 550 |
9 234 |
10 057 |
8 795 |
9 077 |
10 863 |
10 342 |
9 753 |
19 365 |
17 577 |
Investiční přijaté dotace |
5 374 |
31 072 |
0 |
870 |
22 782 |
26 704 |
6 312 |
3 831 |
0 |
2 738 |
Příjmy |
63 770 |
91 044 |
59 610 |
69 086 |
105 058 |
118 013 |
77 719 |
72 057 |
82 854 |
86 501 |
Běžné výdaje |
55 061 |
51 526 |
48 270 |
47 238 |
56 611 |
62 116 |
53 420 |
56 935 |
64 394 |
65 203 |
Kapitálové výdaje |
25 574 |
21 419 |
6 382 |
4 827 |
48 801 |
69 432 |
20 208 |
8 252 |
16 785 |
39 172 |
Výdaje celkem |
80 634 |
72 945 |
54 652 |
52 065 |
105 412 |
131 549 |
73 628 |
65 187 |
81 179 |
104 375 |
Saldo příjmů a výdajů |
-16 865 |
18 099 |
4 958 |
17 020 |
-354 |
-13 536 |
4 091 |
6 870 |
1 675 |
-17 873 |
Podíl kapitálových výdajů |
31,72% |
29,36% |
11,68% |
9,27% |
46,30% |
52,78% |
27,45% |
12,66% |
20,68% |
37,53% |
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech |
86,34% |
56,59% |
80,98% |
68,38% |
53,89% |
52,64% |
68,73% |
79,01% |
77,72% |
75,38% |
Zdroj: ČSÚ
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Krásná Lípa v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)

Zdroj: ČSÚ
B. NÁVRHOVÁ ČÁST
B.1 Strategická vize
Strategická vize představuje vyjádření dlouhodobého obrazu budoucího stavu řešeného území, obraz o tom, jak se bude území měnit a zlepšovat. Vize formuluje základní směr rozvoje území a popisuje stav, jehož by mělo být dosaženo.
Strategická vize je tedy jakousi „směrovkou“ rozvoje území. Je formulována jako výstižné vyjádření toho, jaké je území v našich představách a k čemu směřuje. K jejímu dosažení a naplnění přispívají jednotlivé části strategické části dokumentu (cíle, prioritní rozvojové oblasti, opatření a dílčí aktivity).
Krásná Lípa – přirozeně se rozrůstající město propojuje občanské soužití nejen dostupnou infrastrukturou, v němž obyvatelé nacházejí blízkost přírody a klid, ale rovněž kvalitním a bohatým společenským životem. Je rovněž otevřené a živé město se zdravým životním prostředím, které s vědomím svých historických tradic poskytuje příležitosti a zázemí pro kvalitní život svým občanům napříč všemi věkovými skupinami. Na základě rozvojové vize byly vybrány celkem 3 prioritní oblasti, kterými se strategický plán rozvoje města dále zabývá.
B.2 Cíle, opatření a aktivity
Vysoká důležitost
Střední důležitost
Nízká důležitost
Cíl: „Rozvoj města a infrastruktura”
Souhrnná charakteristika: V oblasti dopravní infrastruktury je v současné době největším problémem města stavebně-technický stav místních komunikací a absence chodníků v návaznosti na chytrá řešení dopravní infrastruktury, čisté mobility s potřebou doprovodné infrastruktury a inovativních dopravních systémů. Potřeba zajištění dostatečné kapacity vodních zdrojů včetně zadržování vod v krajině. Odkanalizování zbylé části území, případně hledat nové alternativní možnosti. Nedílnou součástí investičních projektů jsou také investice do majetku města (rekonstrukce veřejných budov, veřejného osvětlení, chytrá veřejná správa atd.).
Opatření: „1.1. Zlepšení stavu a kvality dopravní sítě”
Opravy místních komunikací, Opravy mostních objektů, bezpečnost chodců, parkovací plochy s informačními panely o obsazenosti. Moderní zastávky hromadné dopravy, elektromobilita.
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Chodníky v Krásné Lípě”
|
2022 - 2025 |
|
30000 |
Vlastní + externí |
|
„Rekonstrukce a oprava místních komunikací”
|
2022 - 2027 |
|
|
Vlastní + externí |
|
„Parkovací plochy ve městě”
|
2023 - 2026 |
|
8000 |
Vlastní + externí |
|
„Zpomalovací prvky na komunikací (bezpečnost chodců)”
|
2023 - 2024 |
|
|
Vlastní + externí |
|
Opatření: „1.2. Rozvoj a obnova technické infrastruktury”
Výstavba a zkvalitnění městské infrastruktury (např. vodovod, kanalizace, Internetové připojení, Veřejné osvětlení, rozvoj a modernizace odpadového hospodářství, snížení energetické náročnosti budov, výstavby zařízení pro zadržování vody v krajině)
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Zadržování vody v krajině - rekonstrukce přehrady Kyjov”
|
2023 - 2027 |
|
12000 |
Vlastní + externí |
|
„Rekonstrukce rybníka Šimlák”
|
2023 - 2025 |
|
11000 |
Vlastní + externí |
|
„Rekonstrukce VO”
|
2023 - 2025 |
|
|
Vlastní + externí |
|
„Obnova a realizace nových zdrojů pitné vody”
|
2022 - 2024 |
|
20000 |
Vlastní + externí |
|
„Rekonstrukce centrální kotelny”
|
2021 - 2027 |
|
|
Vlastní + externí |
|
Opatření: „1.3. Využití a rozvoj potenciálu města”
Oprava veřejných budov včetně bezbariérového přístupu. Přizpůsobení intravilánu obce nových požadavkům, kamerový systém, efektivní veřejná správa - digitalizace činností veřejné správy (řešení agend bez návštěvy úřadu, platební terminály, poskytování informací občanům prostřednictvím mobilních operátorů, dopravní informační centrum, a jiné moderní aplikace zjednodušující život obyvatelům a návštěvníkům města). Rekonstrukce historických budov a cest.
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Rekonstrukce Dittrichovy hrobky”
|
2022 - 2024 |
|
11000 |
Vlastní + externí |
|
„Pamětní místo biskupa Webera”
|
2024 - 2026 |
|
2500 |
Vlastní |
|
„Kamerový systém”
|
2022 - 2023 |
|
2000 |
Vlastní + externí |
|
„Sakrální památky a jejich obnova”
|
2023 - 2026 |
|
|
Vlastní + externí |
|
„Modernizace elektronických systémů městského úřadu”
|
2021 - 2025 |
|
5000 |
Vlastní + externí |
|
„Bezbariérová dostupnost veřejných budov”
|
2021 - 2026 |
|
10000 |
Vlastní + externí |
|
Cíl: „Konkurenceschopnost”
Do této priority patří veškeré aktivity směřující k podpoře podnikání a podpoře zaměstnanosti nejen ve výrobní činnosti, ale i ve vzdělávání a přípravě na budoucí povolání. Město je primárně zaměřeno na cestovní ruch, a proto je součástí jeho rozvoje budování cyklostezek a turistických tras a realizace dalších infrastrukturních projektů (např. parkoviště) k dalšímu rozvoji. Nedílnou součástí tohoto cíle je efektivní odpadové hospodářství s inteligentními systémy vyhodnocování.
Opatření: „2.1. Podpora podnikání”
Spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem, revitalizace ploch pro další využití, zabezpečení třídění odpadu a efektivní řešení odpadového hospodářství.
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Likvidace brownfieldů na území obce”
|
2023 - 2027 |
|
|
Vlastní + externí |
|
„Efektivní řešení odpadového hospodářství”
|
2022 - 2027 |
|
30000 |
Vlastní + externí |
|
Opatření: „2.2. Podpora zaměstnanosti”
Podpora zaměstnanosti a vzdělanosti obyvatel v souladu s potřebami místního trhu práce (aktivní zaměstnanecká politika, zvyšování kvality vzdělávací soustavy, sociální problematika se zaměstnáváním handicapovaných obyvatel)
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Rekonstrukce zázemí Technických služeb”
|
2022 - 2024 |
|
3000 |
Vlastní + externí |
|
„Rekonstrukce MŠ”
|
2022 - 2025 |
|
|
Vlastní + externí |
|
„Zkvalitnění výuky ve školách v Krásné Lípě”
|
2022 - 2024 |
|
|
Vlastní + externí |
|
„Přístavba a modernizace školy”
|
2021 - 2023 |
|
|
Vlastní + externí |
|
Opatření: „2.3. Podpora cestovního ruchu”
Rozšíření doprovodné infrastruktury cestovního ruchu, zajištění informačních služeb pro návštěvníky města, oprava a obnova kulturních a historických památek.
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Autokemp Krásná Lípa”
|
2023 - 2025 |
|
12000 |
Vlastní + externí |
|
„Motel Krásná Lípa”
|
2023 - 2026 |
|
35000 |
Vlastní + externí |
|
„Cyklostezky a turistické stezky”
|
- |
|
30000 |
Vlastní + externí |
|
„Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu”
|
2022 - 2027 |
|
|
Vlastní + externí |
|
„Rozhledna Maškův vrch”
|
- |
|
8000 |
Vlastní + externí |
|
„Obnova expozice v Domě Českého Švýcarska”
|
2022 - 2023 |
|
|
Vlastní + externí |
|
Cíl: „Kvalitní život ve městě”
Kvalita života ve městě je dána především podmínkami pro bydlení, dostupností kvalitních veřejných služeb, kulturní nabídkou, možnostmi realizace volnočasových aktivit a příznivým životním prostředím. Opatření zabezpečující chytré využívání zdrojů k šetrné ochraně životního prostředí. Vzhledem k tomu, že město je již dnes významný střediskem cestovního ruchu je jeho zaměření směřováno do zajištění veřejných aktivit a zajištění služeb pro občany a návštěvníky, včetně odstranění případných bariér. Rozvoj společenského života a tradic neslouží jen ke zvyšování nabídky volnočasového využití obyvatel města, ale je dynamicky se rozvíjejícím místem pro všechny přijíždějící osoby. To patří také mezi nezbytné podmínky vzniku a posilování územní identity a sepjetí lidí s místem, kde žijí, které navštíví. Kulturní nabídka města je poměrně pestrá, avšak stále nepokrývá požadavky všech zájmových skupin obyvatel. Součástí kvalitního života je i ochrana obyvatel, proto je kladen důraz na vybavení jednotek sboru dobrovolných hasičů.
Opatření: „3.1 Zlepšení nabídky kulturních aktivit ve městě”
Podpora lokálních kulturních tradic, občanská sounáležitost mezi městem a spolky, podpora spolkové činnosti
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Místní muzeum turistiky”
|
2023 - 2025 |
|
6000 |
Vlastní + externí |
|
„Digitalizace kulturního domu/kina + vybavení”
|
2022 - 2027 |
|
4000 |
Vlastní + externí |
|
„Zajištění vybavení pro venkovní akce”
|
2022 - 2025 |
|
300 |
Vlastní + externí |
|
Opatření: „3.2. Rozvoj volnočasových aktivit a podpora jejich zázemí”
Modernizace a budování prostor a zařízení pro trávení volného času či rekreace na území města, široká nabídka volnočasových aktivit pro děti, mládež i dospělé,
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Rekonstrukce kabin a fotbalového hřiště ve sportovním areálu”
|
2022 - 2024 |
|
10000 |
Vlastní + externí |
|
„Revitalizace ploch pro pasivní odpočinek”
|
2022 - 2023 |
|
2000 |
Vlastní + externí |
|
„Víceúčelové hřiště v Krásné Lípě”
|
2022 - 2023 |
|
3000 |
Vlastní + externí |
|
„Tréninkové hřiště s umělým povrchem”
|
2023 - 2027 |
|
11000 |
|
|
„Podpora spolkové činnosti (z rozpočtu města)”
|
2021 - 2027 |
|
3500 |
Vlastní |
|
Opatření: „3.3. Ochrana přírody a krajiny”
Projekty zabývající se extravilánem města s dopadem do šetrného cestovního ruchu, revitalizace sadů a parků, zeleň v intravilánu města
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„úprava zelených ploch ve městě”
|
2023 - 2024 |
|
|
Vlastní + externí |
|
„Oddychová zóna na břehu Cimráku”
|
2025 - 2026 |
|
2000 |
Vlastní + externí |
|
„Výsadba zeleně v intravilánu a extravilánu města (aleje, sady, arboretum)”
|
2022 - 2025 |
|
10000 |
Vlastní + externí |
|
Opatření: „3.4. Kvalitní a dostupné zdravotní a sociální služby”
Zlepšení kvality dostupně sociální a zdravotní služby, podpora terénních a ambulantních služeb, nízkoprahové centra
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Sociální bydlení - Domov v zahradě”
|
2023 - 2027 |
|
100000 |
Externí |
|
„Podpora sociálních služeb ve městě”
|
2021 - 2027 |
|
1500 |
|
|
„Výstavba pečovatelského domu”
|
2024 - 2027 |
|
30000 |
Vlastní + externí |
|
„Rozvoj terénních služeb”
|
2021 - 2025 |
|
3000 |
Vlastní + externí |
|
„Rozvoj komunitního centra”
|
2023 - 2025 |
|
20000 |
Vlastní + externí |
|
„Sociální a finanční poradenství, domácí péče”
|
2021 - 2023 |
|
3000 |
Vlastní + externí |
|
Opatření: „3.5. Vytváření kvalitních podmínek pro bydlení ve městech”
Rozšíření nabídky dostupného a kvalitního bydlení, revitalizace současného bytového fondu, sociální bydlení
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Síťování pozemků pro rodinnou výstavbu”
|
2023 - 2025 |
|
40000 |
Vlastní + externí |
|
„Regenerace sídlištních ploch”
|
2023 - 2027 |
|
5000 |
Vlastní + externí |
|
„Regenerace bytových domů”
|
2022 - 2024 |
|
5000 |
Vlastní + externí |
|
Opatření: „3.6. Ochrana osob”
Jedná se o složky IZS, které zabezpečují ochranu osob ve městě
|
Od - do |
Odpovědnost |
Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
„Vybavení JSDH novou technikou”
|
2023 - 2026 |
|
5000 |
Vlastní + externí |
|