Program rozvoje obce Lhota je strategický koncepční dokument, který pomáhá charakterizovat prioritní oblasti potřeb, které obec má a v nichž se může a především chce rozvíjet. Stanovení těchto pritoritních oblastí je závislé na demografické, environmentální, sociální a ekonomické analýze obce. Tato analýza se nachází v úvodní, tzv. Analytické části tohoto dokumentu. Na konci této analytické části je zhodnocení v podobě SWOT analýzy, kde jsou stanoveny slabé a silné stránky obce, dle nichž lze stanovit v čem je možné obec dále rozvíjet a jak využít potenciálu jež doposud má a také jsou zde vymezeny příležitosti k rozvoji a hrozby jež by tomu mohly bránit. Po analytické části následuje část návrhová, kde je uvedena vize, jak by měla obec vypadat časovém horizintu 10 -20 let. Dále následuje formulace cílů, opatření a aktivit, jež by měly přispět ke splnění vymezených pritoritních oblastí.
Dokument Program rozvoje obce Lhota na období let 2021–2030 byl zpracován v rámci řešení projektu „Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu – metodiky tvorby programu rozvoje obce.
Zdroj: web obce Lhota
Obec se nachází v severní části okresu Praha - východ, v úrodné Polabské nížině, na okraji rozlehlých borových lesů. Leží v rovinatém území pravého břehu středního Polabí, nadmořská výška se pohybuje mezi 172 a 174 m n.m. V minulosti užívala i název Lhota nad Labem.
Obec má celkovu rozlohu 796,3 ha.
U obce Lhota leží jedna z nejznámějších rekreačních oblastí pro Prahu a celé okolí. Hluboké jezero s čistou vodou (viz kap. Hospodářství) - ideální místo pro koupání a rekreaci, které vzniklo na místě bývalé štěrkopískovny. Na nejslunnější straně byla založena, ještě za totality, první veřejná nudistická pláž na našem území.
První zmínka o obci pochází z r. 1332 z doby vlády Jana Lucemburského. Lhota patří mezi vesnice, vysazené po r. 1332, po připojení Skorkova, pány z Michalovic na pokraji lesa Boru nebo lesa Brandejského, a zůstala vždy příslušenstvím brandýského panství.
Traduje se, že stávala v místě zvaném "Okrouhlík", kde jsou ještě dnes patrné zbytky osídlení.
Za třicetileté války prý byla zničena a na nynějším místě obnovena. Tomu ale odporují purkrechtní knihy, podle nichž pouze grunty purkr. č. 1, 4, 6 a 9 byly po nějaký čas pusté, takže Lhota od počátku stojí na místě vzniku.
Od zavedení řádné evidence v pozemkových knihách bylo ve Lhotě vedeno 9 gruntů a jedna krčma. Všechny tyto grunty stojí stále ještě na svých místech, i když některé v pozměněné podobě. Církevní správou náležela Lhota vždy do Staré Boleslavi.
Rozvoj obce nastal v 80. letech 19. století.
V roce 1873 byla zřízena severozápadní dráha, která umožnila obchodní styk s daleko širším okolím, směrovaným hlavně na sever do průmyslových center. V roce 1911 byla vybudována silnice směrem na Starou Boleslav. V roce 1915 vybudována zvonička s obecní váhou. Po zavedení elektřiny do obce v roce 1927, která umožnila v mnoha směrech zvýšit produkci výroby, nastalo období vysoké prosperity obce. Začala výstavba rodinných domků, kterých bylo do roku 1939 postaveno 35.
V období mezi světovými válkami měla obec stále ještě charakter zemědělský, jen málo obyvatel odcházelo za prací do továren v blízkém i vzdáleném okolí. Úrodná půda dokázala dát obživu i výdělek. V této době se obec také nazývala Lhota nad Labem.
Společenský život v obci byl na vysoké úrovni. Zájmové organizace dbaly na osvětu těla i ducha každého občana. Již v roce 1897 byl založen dobrovolný svaz hasičů, roku 1898 první organizace sociální demokracie. První veřejná oslava 1. máje byla v roce 1900, když se obyvatelé Lhoty odebrali do Dřís na cvičiště. Tělovýchovná jednota Sokol byla založena v roce 1910. Spolek Baráčníků byl založen v roce 1908. Komunisté se začali organizovat v obci v roce 1925.
V meziválečných letech se začalo rovněž s výstavbou rekreačních domků a chat, v oblasti zvané Lesno. Pod tímto jménem byl vystavěn i hotel s ubytovací kapacitou asi 40 míst. Hotel sloužil k víkendové i dlouhodobé rekreaci. Zařízení hotelu umožňovalo kulturní a sportovní využití. V prostorách hotelu se konala divadelní představení místních ochotníků i taneční zábavy. V roce 1959 byl z hotelu zřízen domov důchodců. V roce 1993 byl zrušen a restituován majitelům.
V roce 1952 bylo založeno JZD. Část obyvatel opustila půdu a odešla za prací do továren. V osmdesátých letech 20. století JZD sdružovalo 21 vesnic s celkovou plochou přes 7000 ha.
V roce 1960 byla obec správně a územně přiřazena do okresu Mělník.
Nová kapitola obce, která dala obci dnešní ráz, bylo zahájení těžby štěrkopísku v roce 1965. Potřeba této stavební hmoty pro výstavbu naší první dálnice a metra v Praze a její blízkosti dala práci i našim občanům. Těžba byla prováděna převážně z vody. Vydatný zdroj pramenů vyplňoval vytěžené prostory. Od samého začátku byla vodní plocha využívána ke koupání. Když v roce 1983 byla těžba ukončena, v lese východně od obce vzniklo jezero o vodní ploše cca 25 ha, při značné hloubce, která místy dosahuje 14 m, které je dnes využíváno pro výbornou kvalitu vody k rekreaci. Vzdálenost necelých 20 km od Prahy z něj učinila vyhledávané a hojně navštěvované místo.
V roce 1980 začala výstavba pěstitelských školek lesních dřevin ve správě vojenských lesů a statků. Výhodné půdní a klimatické podmínky umožňují zemědělcům intenzivně pěstovat ranou zeleninu a brambory.
Dne 15. 12. 2020 byla na obec předána kronika sjezdu Lhot a Lehot, který se v naší obci uskutečnil v roce 1987. Kronika je zachovalá, krásná. Možnost nahlédnutí na OÚ obce.
Následující část stručně popisuje demografickou charakteristiku obce pomocí přehledných spojnicových a výsečových grafů.
Z dlouhodobého hlediska je viditelné, že počet obyvatel střídavě klesal a opět stoupal. Největší pokles byl zaznamenán v desetiletí mezi roky 1991 a 2001, kdy byl v r. 2001 nejnižší (viz. graf č. 1).
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Lhota od roku 1910
Zdroj: ČSÚ
Atraktivita bydlení v této klidné lokalitě, která je však zároveň blízká větším městům, stoupá. V uplynulých deseti letech opět začal počet obyvatel stoupat a dle grafu níže je viditelné, že je tento vývoj pozitivní.
Vývoj počtu obyvatel obce Lhota v letech 2011 - 2020
Zdroj: ČSÚ
Kromě roku 2016, kdy by zaznamenám velký migrační úbytek, je viditelné, že migrace zcela převyšuje přirozený přírůstek. Značí to, že lidé se stále více do obce stěhují.
Zdroj: ČSÚ+vlastní zpracování
Z pohledu věkové struktury je obec Lhota složena především obyvateli ve věku 15 - 64 let, což je považováno za ekonomicky aktivní obyvatelstvo a které tvoří 67% z celkového počtu obyvatel obce. Nejmenší podíl mají děti do 14 let věku. S přibývajícím stěhováním zde však může nastat nárůst počtu dětí (mladé páry zakládající rodinu).
Zdroj: ČSÚ+vlastní zpracování
Data vzdělanosti v obcích byla evidována naposledy v r. 2011, kdy proběhlo SLDB. Nejvyšší počet obyvatel má vystudovanou SŠ, ať již bez maturity, tak i s maturitou. Následující SLDB proběhne k r. 2021 a data budu poté v PRO aktualizována.
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Lhota v roce 2011
Zdroj: ČSÚ
V obci Lhota se nenachází sociálně vyloučená lokalita, sociálně slabé skupiny obyvatel či národnostní menšiny. Obec tudíž nemusí tuto problematiku řešit.
V obci působí pouze Sbor dobrovolných hasičů Lhota, který patří do Okresního sdružení hasičů Mělník.
Spolky jsou pravidelně podporovány ze strany obce.
Mezi každoročně se konající akce v obci patří: maškarní bál, pálení čarodejnic, staročeské máje, letní festival, drakiáda, strašidelný původ, mikulášská nadílka, rozsvícení vánočního stromu.
Občané jsou pravidelně informováni o dění v obci, a to především prostřednictvím úřední desky, internetových stránek, obecního rozhlasu, SMS infokanálu a sociálních sítí.
Následující tabulka zobrazuje podnikatelské subjekty dle právní formy k r. 2019. Běžnou praxí je skutečnost, že registrované zcela a více než 100% převyšují počet skutečně aktivních subjektů. Z aktivních subjektů je potom zhruba 78% fyzických osob podnikajících.
Zdroj: ČSÚ
Z hlediska struktury podnikatelských subjektů na území obce dle odvětví je z grafu patrné, že největší podíl zaujímá Velkoobchod a maloobchod a stavebnictví a dále průmysl a profesní, vědecké a technické činnosti.
Zdroj: ČSÚ
V obci se nenachází podnikatelské subjekty, které by měly zásadní vliv na hospodářskou situaci v regionu. Avšak mezi hlavní subjekty v obci se dají řadit soukromí zemědělští podnikatelé, Vojenské lesy a statky ČR, s.p. (VLS) a Jezero Lhota, s. r.o.
Obec aktivně spolupracuje s Jezerem Lhota, s.r.o. a podporuje místní JSDH Lhota, což bylo již zmíněno.
Vzhledem k poloze obce, charakteru půdy a historickému vývoji obce je zde nejvíce rozšířena rostlinná výroba. Té se zde velmi daří.
V obci jsou pro obyvatele či návštěvníky dostupné následující služby:
Z grafu níže je viditelné, že pohyb podílu nezaměstnaných osob se mezi lety 2005 a 2017 silně poklesl. Od r. 2018 ovšem opět pomalu stoupá. Nárůst počtu nezaměstnaných osob v r. 2020 byl zcela jistě ovlivněn celorepublikovou, potažmo i celosvětovou pandemickou situací.
Od r. 2021 se však očekává snížení počtu nezaměstnaných.
Vývoj podílu nezaměstnaných osob
Zdroj: MPSV+vlastní zpracování
Nejvyšší počet obyvatel za zaměstnáním pochopitelně dojíždí a díky umístění obce to tak není příliš daleko do velkých měst. Obyvatelé dojíždí nejčastěji do hlavního města a do Brandýsa n./L.-Staré Boleslavi.
Nejvíce vyhledávaným místem pro především letní rekreaci je jezero Lhota. Jezero vzniklo na místě bývalé pískovny, která byla založena v roce 1965 pro potřeby výstavby dálnice D1 a metra v Praze. Těžba byla ukončena v roce 1983 a po jejím ukončení vzniklo východně od obce jezero o vodní ploše zhruba 25 ha a hloubce až 14 m. Díky vzdálenosti cca 20 km od Prahy je tak velmi vyhledávané a hojně navštěvované.
Jezero disponuje parkovištěm, které má velikost cca 2,8 ha a kapacitu 1400 osobních automobilů, které mají díky vysázeným vzrostlým stromům zajištěno zastínění. Návštěvníci mohou využít hygienické zázemí, stánky s občerstvením a hřiště na plážový volejbal.
Zdroj: https://countrypic.com/cs/article/2190-jezero-lhota.html, https://www.mladoboleslavsko.eu/dr-cs/16096-jezero-lhota.html
Ubytování je možné v letní sezoně v blízkosti jezera. Stravování je též zajištěno.
Ubytovací zařízení s celoročním provozem jsou:
Ubytování v ostatních ubytovacích zařízeních je nutné vždy po telefonické domluvě.
Stravování je během celého roku v obci zajištěno v místním hostinci.
Obec je napojena na dálnici D10. Dálnice D10 (do 31. prosince 2015 rychlostní silnice R10) je dálnice, která vede z Prahy přes Mladou Boleslav do Turnova, kde končí a napojuje se do silniční sítě.
Dále obcí prochází silnice II. třídy č. 331, která spojuje Mělník se Starou Boleslaví - Brandýsem nad Labem.
Zdroj: mapy.cz
Kromě vazby na Prahu existuje přirozená spádovost za prací, vybaveností a zejména do škol v Brandýse n./L.-Staré Boleslavi. Toto město bude pro Lhotu vždy plnit funkci střediskové městské vybavenosti. Výhodou je přitom směr, totožný s vazbou na Prahu.
Přestože železniční trať obcí Lhota prochází, zastávka zde však není. Nejbližší vlaková zastávka je pak v obci Dřísy, cca 2 km od obce.
Místní komunikace v obci jsou z důvodu výstavby kanalizace ve špatném stavu a je třeba zde provést nutnou rekonstrukci. Zlepšení stavu místních komunikací patří mezi hlavní priority obce.
Přílišným hlukem či zatížením komunikace v obci netrpí.
O údržbu komunikací v obci se stará obec ve spolupráci s místním zemědělským podnikatelem, který údržbu provádí.
Obcí vedou následující trasy pro cykloturistiku:
V obci Lhota je veden vodovodní řád. Občané jsou zásobováni pitnou vodou z dokončeného vodovodu s vlastním vrtem. Schválený územní plán umožňuje další rozvoj obce v této oblasti.
Díky spolupráci s DSO Cecemínsko byla v obci vybudována mezi lety 2018 a 2020 kanalizační síť. Obec průběžně informuje občany o možnosti postupného napojování, popř. připojení v případě nové výstavby, atd.
Spolu s kanalizací došlo i k výstavbě nové ČOV.
(míra napojení, poptávka po plynofikaci)
Obec není plynofikována.
Dále jsou v katastrálním území obce vedeny tyto nadřazené systémy technické infrastruktury:
Obyvatelé si zajišťují tepelnou energii ať už v rámci spalování tuhých paliv, tak i modernějšími způsoby (např. solární panely).
V obci je zajištěn pravidelný svoz komunálního i tříděného odpadu. Kontejnery jsou umístěny na více místech v obci. Mezi tříděný odpad zde patří:
Od r. 2020 projíždí obcí linka systému Pražské integrované dopravy - Linka 669 (dříve 419) s trasou Brandýs n.L.-St. Boleslav - Křenek - Dřísy - Kostelní Hlavno - Mečeříž. Provozovatelem je ČSAD Střední Čechy, a.s
Dále lze s přestupy do Prahy cestovat linkami 379, 375 a 367.
V obci se nachází (v r. 2020) zrekonstruovaná ordinace praktického lékaře. Ordinující lékař/lékařka bývá v obci pravidelně 1x týdně. Ordinační hodiny jsou vždy dle aktuálního rozpisu na http://www.ordinacechrast.cz/ . Dětský lékař se v obci nenachází.
Širší spektrum lékařských služeb pak obyvatelé naleznou v nedalekém Brandýse n.L.-Staré Boleslavi.
Nejbližší zdravotnické zařízení je Nemocnice Brandýs n. Labem. Nabízí následující lékařské služby:
Zdroj: vlastní zpracování dle https://www.nemocnicebrandys.cz/
Dále mohou obyvatelé dojíždět do větších zdravotnických zařízení v Praze.
V případě náhlých či akutních událostí dojíždí do obce záchranná služba z Brandýsa nad Labem.
V obci není zřízena žádná organizace zajišťující sociální péči, popř. ani zde není zařízení sociální péče či péče o seniory. V případě nutnosti do obce dojíždí sociální služba z Brandýsa nad Labem.
Obec v určitých případech vypomáhá seniorům se zajištěním základních potřeb, jako je nákup, dovoz obědů, apod..
Z důvodu absence zařízení sociální péče v obci zde není ani potřeba zajistit komunitní plánování. Obec je však zahrnuta v komunitním plánování v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi.
Město komunitně plánuje sociální služby od roku 2007. Nejprve byl vytvořen Komunitní plán sociálních služeb na období 2007-2013, který zpracovala odborná firma. Komunitní plán byl pouze statickým materiálem, nereagoval na současné a budoucí potřeby obyvatel města. Poté si město ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb a s veřejností zpracovalo Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi na období let 2013-2018, velkou řadu priorit z tohoto plánu se podařilo zrealizovat. Na tento plán navázala MAS Střední Polabí, z. s. s projektem Komunitně plánujeme na Brandýsku. Výstupem toho projektu je Komunitní plán sociálních a návazných služeb na roky 2020-2024.
V případě potřeby se obyvatelé obce Lhota mohou obrátit na Odbor sociálních věcí a zdravotnictví na MěÚ Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.
V roce 1960 vznikla organizace, která pro celé další období poskytuje svým klientům především základní životní potřeby - bydlení, stravu a bezpečí. V průběhu let proběhlo v objektu několik rekonstrukcí, díky kterým se stal Domov důchodců Jenštejn se svou kapacitou 166 lůžek významným poskytovatelem pobytových sociálních služeb v okrese Praha-východ. Samotná historie však neurčuje kvalitu poskytovaných služeb. Ta je dána především odbornou úrovní zaměstnanců, podporovaná dlouholetou zkušeností s péčí o klienty odkázané na pomoc druhé osoby.
V obci je pouze jeden památkově chráněný objekt - brána usedlosti č.p. 1. V roce 1990 byla i s průčelím domu opravena. Za urbanisticky hodnotné lze však považovat celé historické jádro obce (náves kolem rybníčku se zvonicí z r. 1915).
Další cenné a charakteristické stavby:
V případě konání kulturních či společenských akcí se návštěvníci shromažďují v sále místní hospody či na hřišti.
Pokud chtějí občané dojet za kulturním vyžitím, které se nenachází přímo v obci, dojíždí nejčastěji do Brandýsa nad Labem či do Prahy.
V obci Lhota se nachází pro sportovní a volnočasové vyžití hned několik míst. Je zde hřiště pro fotbal, tenisové kurty a dále také volejbalové hřiště u jezera.
Dětské hřiště obec nemá, avšak jako prvek občanské vybavenosti je k r. 2021 vybudován prostor s herními prvky a mobiliářem. Tento prostor se nachází v blízkosti poměrně frekventované silnice č. 24417 a bude proto ohraničen, avšak stále veřejnosti volně přístupný.
Obyvatelé obce dojíždí za sportem především do nedalekého Brandýsa n.L.-Staré Boleslavi, kde je v části města Spořilov kompletní sportovní zázemí, Atletický stadion Emila Zátopka Stará Boleslav.
V obci se bohužel nenachází základní ani mateřská škola. Děti předškolního věku navštěvují dle možností mateřské školy v okolních obcích a do základní školy musí dojíždět do obce Dřísy, nebo do Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi.
V obci úspěšně funguje ale dětská skupina pro děti ve věku od 2 do 6 let. Kapacita dětské skupiny je 12 dětí.
Kompletní vyšší vybavenost je v nedalekém Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi.
V současně platném územním plánu je počítáno s výstavbou 82 rodinných domů s výhledem 10 let.
Téměř tři čtvrtiny katastru obce zaujímají lesy, což příznivě ovlivňuje životní prostředí a celkový ráz krajiny. V katastru obce se nachází na místě bývalého lužního lesa několik k ochraně navržených stromů. Jedná se o 3 duby letní ve stáří 300-400 let.
Struktura využití půdy
Zdroj: ČSÚ
Rekreační jezero Lhota vzniklo těžbou štěrkopísků v 70. a 80. letech, další těžba se v tomto prostoru nepředpokládá. V území obce je nutno provést rekultivaci těžebního prostoru Borek, kdy vlivem navezení nepropustných materiálů došlo k částečnému zamokření lesů směrem na Starou Boleslav.
Rozsáhlé pěstební plochy umožňují produkci velice zdravých a odolných dřevin pro naše postižená území a reprodukci lesů. V současné době je oblastní velkoškolka Vojenských lesů a statků ČR, s. p., jejíž celková plocha je 25 ha, z toho produkční 19 ha, nejvýznamnějším podnikem v obci. Ročně vyprodukuje 2,5 - mil. sazenic, převážně jehličnanů. Výhodné půdní a klimatické podmínky umožňují zemědělcům intenzivně pěstovat ranou zeleninu a brambory.
Rekreační obec Lhota lze také charakterizovat jako atraktivní sídlo, známé a vyhledávané zejména díky rekreační funkci jezera, vzniklého těžbou štěrkopísků a obklopeného komplexem kvalitních, převážně borových a smíšených lesů. Rovinatý charakter krajiny dává předpoklady k dalším formám rekreační aktivity zejména cyklistice. Krajina není viditelně narušena průmyslovou výrobou ani nevhodnými stavebními dominantami a je poznamenána pouze zemědělskou (převážně rostlinnou) výrobou, jejíž spojení s obytnou funkcí v malých sídlech venkovského charakteru má tradiční a do jisté míry přitažlivý kolorit.
Pozemkové úpravy v obci proběhly.
Kvalita ovzduší je díky přítomnosti mnoha lesů dobrá. Kvalita vody ve vodních plochách - kterou je především jezero Lhota, je také dobrá. Prostředí zde musí být však pravidelně udržováno a návštěvníci nesmí porušovat daná pravidla, aby nedošlo k poškozování.
Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Lhota dosahuje koeficient hodnoty 3,74 .
Zdroj: ČSÚ
Obec se nenachází v žádné chráněné krajinné oblasti. V katastru obce Lhota se nachází uznaný Významný krajinný prvek.
V následující tabulce je zobrazena základní charakteristika obecního úřadu a příslušných pověřených pracovišť.
Zdroj: ČSÚ
Obec má zřízen CzechPOINT, který je v daných hodinách přístupný pro občany.
Obec zaměstnává osobu/osoby na údržbu obce a úklid obecních prostor. Veřejně prospěšné práce v současné době nejsou využívány.
Organizací zřízenou obci je Dětská skupina, jejíž popis byl uveden v kap. 5. Vybavenost obce. V rámci dětské skupiny jsou zaměstnány celkem 4 osoby.
Dle grafu níže je zřetelné, že kromě pár let obec Lhota hospodaří se svými prostředky vhodně a rozpočet má vyrovnaný. Velké negativní rozdíly v letech 2011, 2014 a 2018 byly způsobeny především nutností předfinancování dotačních projektů. Poměrná částka je posléze obci vždy vyplacena a rozpočet je tak opět v příznivé bilanci.
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Lhota v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ
Dle dostupných dat z OÚ obce je i nadále po roce 2018 hospodaření vyrovnané. Obec se i nadále snaží využívat vhodných dotačních prostředků, které napomohou k rozvoji obce.
Mezi nemovitý majetek obce patří budova obecního úřadu, budova zdravotního střediska a budova Na Malém plácku.
Obec má zajištěn krizový plán a s ním také povodňový plán. Jelikož má ve své blízkosti vodní plochu, musí být zajištěno předcházení krizovým situacím.
Ačkoli má obec zřízenu jednotku SDH, tato jednotka může zasahovat pouze u menších událostí. V případě velkých krizových situací dojíždí do obce hasičské jednotky ze Sudova Hlavna a Staré Boleslavi.
Při náhlých nebezpečných situacích jsou obyvatelé varování obecním rozhlasem, SMS portálem či osobně za pomoci JSDH.
Obec vyvíjí snahu o zapojení do spolupráce s jinými obcemi v určitých oblastech, a to prostřednictvím DSO Cecemínsko. Dobré vztahy má obec Lhota především s obcí Dřísy, se kterou sousedí a která je vzdálená pouze 1 km. Vytváří s ní do značné míry integrovaný sídelní celek (společná zařízení školské a zdravotnické vybavenosti, záměr společné čistírny odpadních vod, bydliště - pracovní vztahy).
Obec je v územní působnosti místní akční skupiny Vyhlídky, z.s., jejichž prostřednictvím lze získávat mimo jiné dotační prostředky.
Členství v Dobrovolném svazku obcí Cecemínsko bylo hlavně z důvodu zřízení společné ČOV a tlakové kanalizace na území Svazku, tento cíl byl naplněn. Společně organizujeme kulturní akce ples, závody v Dračích lodích. Dále připravujeme společné projekty jako je propojení obcí cyklostezkami a obnovení polních cest mezi obcemi. Neméně důležité je předávání zkušeností a poznatků z našich obcí.
MAS Vyhlídky pro nás znamená hlavně možnost získávání finančních prostředků pro obec z dotačních programů. Dále předávání zkušeností a získávání inspirace z okolních obcí.
Shrnutí záměrů z Plánu rozvoje obce na r. 2015 - 2020 a zhodnocení plnění:
Vize stanovuje stav, kterého by chtěla obec dosáhnout ve střednědobém časovém horizontu.
Obec Lhota ve střednědobém časovém horizontu vidí jako obec, jež má dostatečnou občanskou vybavenost, technickou infrastrukturu a upravené dopravní sítě. Chce aby se občané v obci cítili dobře a bezpečně. Obec se stará o pořádek jak v obci, ale také o okolní přírodu. Obec si udržuje kladný sezónní cestovní ruch.
Cíl: „Stav infrastruktury v obci”
Opatření: „Zlepšení stavu technické infrastruktury” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2021 - 2025 | obec | Vlastní + externí | |
Opatření: „Dopravní infrastruktura” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
po celé obci |
|
2021 - 2022 | obec | 10400 | Vlastní + externí |
konkrétně: ul. Příčná, Spojovací, část Široké |
Opatření: „Místní komunikace” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
Cíl: „Energeticky příznivější obec”
Opatření: „Výměna zdrojů energie” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2025 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2025 | obec | Vlastní + externí | |
Cíl: „Občanská vybavenost”
Opatření: „Prostor pro volný čas dětí a mládeže” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2020 - 2022 | obec | Vlastní + externí | |
Vybudování volnočasového prostoru pro menší děti v rámci veřejného prostranství v obci |
|
2021 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
Cíl: „Správa obce”
Opatření: „Zajištění předpisů k fungování života v obci” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2021 - 2030 | obec | Vlastní | |
Cíl: „Bezpečnost v obci”
Opatření: „Zajištění bezpečí obyvatel a návštěvníků” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2021 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2021 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
Za zajištění programu rozvoje obce je zodpovědná starostka, místostarosta a zastupitelstvo, kteří také koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění tohoto strategického dokumentu.
Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o plnění, resp. shrnutí plnění PRO, pravidelně vždy 31.12. na zastupitelstvu obce. Za zpracování samotné Zprávy o plnění je zodpovědný místostarosta, který je také zodpovědný za zajištění sběru dat, potřebných pro monitoring a hodnocení plnění. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu.
Za aktualizaci dokumentu je zodpovědný starosta obce. Aktualizace probíhá na základě dané situace a také na základě připomínek a námětů, které se do dané doby vyskytnou. Za přípravu aktualizací, podkladů pro ně a souhrnů, jež budou sloužit k vyhodnocování programu. Menší úpravy PRO nemusí být schváleny zastupitelstvem obce. Velké úpravy zasahující do struktury dokumentu však ano.
Dokument bude přístupný v elektronické podobě na webových stránkách obce Lhota, a také v listinné formě k nahlédnutí, popřípadě k zapůjčení na obecním úřadě.