Program rozvoje obce Nebužely na období od 2022 do 2030

Program rozvoje obce Nebužely
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Nebužely
Obecní znak

na období let
2022 - 2030

Schváleno ZO 7.3.2022.

Úvod

Program rozvoje obce Nebužely na období 2022 - 2030 je jedním ze základních plánovacích a strategických dokumentů obce. Cílem tohoto dokumentu je komplexní a objektivní posouzení současného stavu a potenciálu obce Nebužely a definice dalších směrů rozvoje obce.

Dokument sestává z několika na sebe navazujících částí a tvoří jeden kompaktní celek. Analytickou část tvoří jak charakteristika obce, která soustřeďuje základní fakta o obci a obsahuje komplexní zhodnocení situace v obci, charakteristiku stavu a vývoje jednotlivých oblastí života obce, tak zjištění jejího rozvojového potenciálu. Výstupy analytické části jsou výchozí platformou pro východiska návrhové části. Současně budou v této fázi zapracovány zpracované výsledky šetření názoru obyvatel. Východiska pro návrhovou část se budou odvíjet od zpracované SWOT analýzy  - tedy analýzy vnitřních a vnějších faktorů rozvoje obce Nebužely. Základem návrhové části je formulace VIZE - tedy dlouhodobý obraz budoucnosti obce. Vize bude naplňována jednotlivými opatřeními, která stanovují věcné okruhy řešení problémů nebo zásadní věcné směry rozvoje obce. jednotlivá opatření budou naplňována aktivitami, tedy postupy, které povedou k naplnění cílů.

Program rozvoje obce je zpracován komunitním způsobem, stanovuje platnost do r. 2030 s tím, že jeho plnění je pravidelně vyhodnocováno.

Dokument Program rozvoje obce Nebužely na období let 2022 -2030 je zpracován  na základě projektu "Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ 1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem je Ministerstvo pro místní rozvoj. Tento projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. 

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Nebužely

Obec Nebužely se nachází ve Středočeském kraji, v ORP Mělník. Umístění obce je zhruba 11 km severovýchodně od Mělníka, který je spádovým centrem dojížďky do zaměstnání i škol. Území se nachází na jižní hranici CHKO Kokořínsko a spadají do něj téměř 2/3 jeho rozlohy. Celé území spadá do CHOPAV Severočeská křída. Hustota zalidnění obce je 50,40 obyv./km2.

Krajina v okolí, využívání krajiny, přírodní útvary, vodní toky

Celková katastrální výměra území je 861,07 ha. Obec Nebužely se nachází v západní části Jizerské plošiny, jejíž rovný povrch pokrytý kvalitními půdami je rozbrázděn hlubokými údolími. Sledované území leží o 100 metrů výše než Mělnická kotlina, jeho podnebí je chladnější a vlhčí. Vzhledem k podloží a vyšší nadmořské výšce se v oblasti projevuje relativní nedostatek spodní vody. Jediným výrazným tokem je říčka Pšovka, která protéká přes severozápadní okraj nebuželského katastru na jih k Mělníku, kde se vlévá do Labe.

Ochrana přírody, ochranná pásma

V území se vyskytuje množství chráněných druhů rostlin a živočichů. Půdní fond je zde poměrně různorodý. Území je převážně zemědělské, ale významný podíl činí i lesní kultury. Dále se zde nachází významné maloplošné zvláště chráněné území - přírodní rezervace Kokořínský důl. Obec je díky své poloze, zajišťující příznivé přírodní podmínky, atraktivním turistickým i rekreačním územím.

Obrázek č. 1: Umístění obce Nebužely

Zdroj: www.wikipedia.cz 

Historie obce

V nebuželském katastru bylo nalezeno několik archeologických nálezů z neolitu, eneolitu a doby bronzové. První zmínka o obci pochází z přelomu 20.-30. let 13. století, kdy byla ves v držení panenského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. První prokázaná zmínka prochází z listiny z roku 1233, ve které papež Řehoř IX. potvrzuje svatojiřskému klášteru držení třiceti statků včetně Nebužel. Období 20. a 30. let 15. století bylo spojeno se zastavováním královského a církevního majetku, čemuž se nevyhnulo ani Mělnicko. Český král Zikmund Lucemburský zastavil mělnické panství, Nebužely a jiné duchovní statky v roce 1436 rytíři Janovi z Černína. Později byla zástava vykoupena a následně připojena ke klášternímu panství Panenské Břežany. V roce 1573 byla obec opět zastavena a to Jáchymu Novohradskému z Kolovrat. Správou náležely Nebužely do boleslavského kraje. V roce 1635 statek vyplatila benediktinská abatyše Regina Baďurová kněžna z Kyrenberka. Nebužely poté zůstaly majetkem jeptišek až do roku 1782, kdy byl klášter zrušen a majetek propadl náboženskému fondu. Roku 1806 je koupil bohatý kníže Ludvík Rohan. 

Po roce 1848, kdy bylo zrušeno poddanství a robota, se začala vytvářet obecní samospráva. Prvním starostou se stal Václav Novák. Základem byla zemědělská činnost a to díky kvalitní úrodné půdě. Na polích se pěstovaly rozmanité plodiny od řepy přes jednotlivé druhy a poddruhy obilovin až po pícniny, hrách a čočku. Do Mělníka byly prodávány cukrová řepa, ječmen, řepka a pšenice, zatímco ječmen směřoval do mšenské sladovny. 

V Nebuželích, které nebyly v tomto ohledu výjimečné, byli na sklonku 19. století 2 řezníci, pekař, truhlář, 2 kováři, 2 koláři, zámečník, řemenář, 2 krejčí, 2 obuvníci, 7 zednických dělníků, 2 tesařští dělníci, 2 obchody se smíšeným zbožím, mlýn, 4 hostince, 2 prodejny tabáku a výčep kořalky. Opomenout nelze ani cihelnu v zahradě „V Podsednici“ u cesty k Vysoké. Bohatému hospodářskému životu odpovídal i rozvinutý kulturní a náboženský život. V letech 1849, 1873 a 1883 byla obec postižena velmi vážnými požáry. Před jejich opakováním měl vesnici ochránit Sbor dobrovolných hasičů, založený v roce 1883. 

Znak a vlajka obce

Kompozice předkládaných návrhů znaku obce vznikla spojením symbolů, připomínajících jak první a současně dlouhodobé historické majitele Nebužel – klášter sv. Jiří (červený heroldský kříž a hlavice opatské berly), tak ty poslední – knížata z Rohanu (prázdné zlaté routy, hermelínem potažené pole pod křížem a zlatý lev). Návrh znaku provází i nezbytně zjednodušený návrh obecní vlajky, respektující zásady a zvyklosti současné české vexilologické tvorby.

Zdroj: web obce Nebužely

Znak

V modrém štítě vydutý hermelínový hrot s červeným heroldským křížem, uprostřed čtyři prázdné zlaté routy (1,2,1). Vpravo hlavice zlaté opatské berly závitem doleva se stříbrným sudariem a zlatým třepením, vlevo vzpřímený vpravo hledící jednoocasý zlatý lev s červenou zbrojí a vyplazeným jazykem.

Vlajka

Čtvrcený modrý a hermelínový list s červeným středovým heroldským křížem s rameny širokými jednu čtvrtinu šířky a jednu šestinu délky listu, v modrých polích se žlutým lemem, širokým jednu šestnáctinu šířky a jednu čtyřiadvacetinu délky listu. Uprostřed čtyři žluté prázdné routy (1,2,1). Poměr šířky k délce listu je 2:3.

2. Obyvatelstvo

Demografická situace

Počet obyvatel - vývoj

Vývoj počtu obyvatel v historickém kontextu nebyl zcela vyrovnaný. Jsou viditelné výkyvy mezi desetiletími, např. mezi lety 1910 a 1920 či 1930 a 1950. Od roku 1930 začal počet obyvatel klesat přibližně až do roku 1991 (viz graf č. 1).

Graf č. 1: Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Nebužely od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Nebužely od roku 1910
Zdroj: ČSÚ

Na začátku 20. století se počet obyvatel ustálil. Od roku 2011 se počet obyvatel pohyboval v rozmezí 400- 450 obyvatel. Počet obyvatel ke dni 1.1.2021 je 434.

Přirozený přírůstek/úbytek

Z grafu níže je zřejmé, že z pohledu populačních změn obyvatelstva je přirozený přírůstek mnohem stabilnější než přírůstek migrační. Migrační přírůstky jsou spíš nárazové a každoročně se velmi liší.

Věkové složení obyvatel

V následujícím grafu je vyobrazena věková struktura obyvatel obce Nebužely. Jak je patrné z grafu, největší věkovou skupinou jsou obyvatelé v produktivním věku, tedy v rozmezí 15-64 let. Celkem je v této věkové skupině 283 obyvatel, z tohoto počtu 145 mužů a 138 žen. Rozložení dle pohlaví je téměř vyrovnané. Věkovou skupinu 0-14 let tvoří 68 obyvatel a věková skupina 65 let a více je také tvořena 83 obyvateli. Jelikož v minulých letech byla předproduktivní věková skupina početně stejně velká jako poproduktivní, má to nyní za následek stárnutí populace, což bylo predikováno. Obyvatelé starší 65 let výrazněji převyšují děti do 14 let.

Graf č. 3: Věková struktura obyvatel obce Nebužely v roce 2020

Pramen: ČSÚ, vlastní zpracování

Předpokládaný vývoj podílu dětí a seniorů

Do budoucna není předpokládáno zvýšení podílu počtu dětí či seniorů. Při zohlednění přirozeného přírůstku a současně stárnutí obyvatelstva je předpoklad, že podíl bude velice podobný.

Sociální situace

Na území obce se nenacházejí žádné sociálně vyloučené lokality.

Mezi služby, které jsou v obci poskytovány, patří terénní služba Farní charita Neratovice a Červený kříž. Farní charita Neratovice poskytuje zdravotní a sociální služby přímo v rodinách. Červený kříž poskytuje také humanitární, sociální a zdravotní péči.

Zahrada, z.s.

Zahrada, z.s. je nezisková organizace působící na území obce. Jedná se o chráněné bydlení pro kombinovaně postižené osoby.

Spolková činnost

V obci působí následující spolky:

  • FK Nebužely
  • Myslivecké sdružení Nebužely
  • TJ Sokol Nebužely
  • SDH Nebužely

FK Nebužely

IV. třídy jsou nejnižší fotbalovou ligou v České republice. Jsou řízeny okresními fotbalovými svazy. Místní fotbalový klub však tento sport aktivně udržuje a účastní se i okresních soutěží.

TJ Sokol Nebužely

Tělocvičná jednota SOKOL v Nebuželích má dlouhou tradici. O založení sokolské jednoty v Nebuželích se poprvé uvažovalo již v roce 1897, ale až 10. ledna 1904 se konala ustavující valná hromada a schválily stanovy. Nebuželští Sokolové byli již před 1. světovou válkou velmi aktivní. Scházeli se při pravidelných cvičeních, byli pořadateli kulturních akcí v obci, založili knihovnu a roku 1905 zřídili Stavební fond pro postavení tělocvičny. Jen pozvolna získávali do tohoto fondu prostředky. Obrat nastal až v roce 1912 při příležitosti 50. výročí založení Sokola v Čechách. Úmysl postavit sokolovnu tehdy podpořila obec a také řada sympatizantů z Nebužel a okolních vesnic, ze Mšena, z Mělníka, ale i odjinud. K největším dárcům patřil pan Otakar Huněk z Nebužel, který daroval parcelu a půjčil povozy. Existuje dlouhý seznam dárců, kteří poskytli peníze, materiální pomoc i svou práci. Nebuželská sokolovna se začala stavět 15. února a již 15. listopadu 1912 byla slavnostně otevřena. Byla první stavbou tohoto druhu v širokém okolí.

Provoz v meziválečných a potom v letech válečných a poválečných není bohužel dobře zdokumentován. Máme až informace o přestavbě v roce 1961, která byla velkého rozsahu, účastnili se jí místní občané a odpracovali neuvěřitelné množství brigádnických hodin. V letech šedesátých se činnost sokolská zastavila a sportovní aktivity přebrala Tělovýchovná jednota - oddíl kopané. K znovuobnovení činnosti Tělocvičné jednoty SOKOL v Nebuželích došlo 29. 5. 2002.

Záměrem do budoucna je oživit dění v areálu sokolovny, opravit budovu a její vybavení, aby bylo kde nejen sportovat, ale i scházet se při kulturních a společenských akcích.

Podpora spolků

Spolky v obci jsou podporovány pravidelně především finančně. Prostorové zajištění není ze strany obce třeba, jelikož spolky disponují svými vlastními prostory.

Práce s mládeží a seniory

Práce s mládeží a seniory byla v letech 2019-2021 podpořena především díky vybudování komunitního centra, ve kterém pravidelně probíhají programy. Mimo programy zaměřené na děti či seniory zde probíhá také sociální poradenství.

Akce pořádané v obci

V obci se pravidelně koná spoustu akcí pro veřejnost. Mezi nejznámější akce pořádané během roku v obci patří:

  • neckyáda,
  • velikonoční jarmark
  • dětský den
  • tradiční fotbalový zápas staré gardy
  • pálení čarodejnic
  • vítání prázdnin
  • pouťová zábava
  • ples,
  • maškarní,
  • benefiční koncerty,
  • Mikuláš
  • adventní koncerty
  • rozsvěcení vánočního stromku
  • vánoční jarmark

Informování občanů o dění v obci

Občané jsou pravidelně informováni o dění v obci prostřednictvím webových stránek obce, úřední desky, rozhlasu a dále vychází občasník "Nebuželský zpravodaj". V obci funguje také informování prostřednictvím SMS zpráv z úřadu.

3. Hospodářství

Ekonomická situace

Charakter ekonomických aktivit

Odvětvová a velikostní struktura podniků 

Nejvyšší zastoupení má v podnikatelských subjektech v obci, u kterých byla zjištěna aktivita, obor Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel. Druhé nejvyšší potom obor stavebnictví.

Podnikatelské subjekty dle právní formy

Nejvyšší zastoupení má v rámci podnikatelských subjektů fyzické osoby-živnostníci. Právnických osob je celkem 28,5 % z celkového počtu podnikatelských subjektů v obci.

Charakteristika klíčových podnikatelských subjektů

Velké subjekty se v obci nenachází. Pouze v areálu bývalé cihelny v Nebuželích je provoz podnikatelského subjektu zabývajícího se odpadovým hospodářstvím. Další činností tohoto subjektu je údržba veřejné zeleně v hlavním městě.

Plochy pro podnikání (k dispozici, poptávka)

V obci se nachází plochy vhodné pro podnikání, avšak nebyla doposud zaregistrována poptávka. Obec má v tomto směru však rezervy a je připravena, pokud by poptávka vyvstala.

Charakter zemědělské výroby

V obci Nebužely se jedná především o rostlinnou výrobu. Živočišné výroby je zde minimum.

Služby

V obci se nachází obchod s potravinami, pošta, lékař. Dále do obce dojíždí další služby, jako např. farní úřad a prodejny s potravinami či oděvy.

Atraktivity cestovního ruchu

Kromě kulturních památek, více popsaných v kapitole 5 Vybavenost obce, je zde navštěvován také starý evangelický hřbitov, pro sportovní nadšence pumptrack a také mnoho přírodních zajímavostí, jako je vodní nádrž či krásná příroda v okolí.

Turistická infrastruktura

V obci se nenachází žádné zařízení poskytující návštěvníkům ubytování ani se zde nenachází stravovací kapacity.

Trh práce

Obyvatelé v aktivním věku (počet, %)

Mezi ekonomicky aktivní osoby jsou zahrnuty všechny osoby, které uvedly při SLDB, že patří mezi zaměstnané osoby, zaměstnavatele, samostatně činné, pracující důchodce, pracující studenty a učně, ženy na mateřské dovolené, osoby v základní, náhradní nebo civilní vojenské službě, ve vazbě a výkonu trestu nebo osoby nezaměstnané. Z důvodu nového Sčítání v r. 2021 a doposud nezveřejněným výsledkům lze vycházet z toho, že tyto osoby budou v obci Nebužely ve věku zhruba 19-64 let. Předpokládaná hodnota by pak byla cca 262 obyvatel, což je přibližně 60,36 %. 

Data budou po zveřejnění výsledků SLDB aktualizována.

Nezaměstnanost v obci

Nezaměstnanost v obci v letech 2015 - 2019 klesala z důvodu kladného vývoje na trhu práce. Celorepublikově byl vývoj nezaměstnanosti pozitivního charakteru. Po překonání celosvětové krize spojené s pandemií je očekáván opět pokles počtu nezaměstnaných osob.

 

K 1.1.2021 bylo vobci Nebužely ÚP evidováno celkem 13 uchazčů o zaměstnání, z nichž dosažitelných je 11. Volná pracovní místa nebyla evidována žádná.

 

Dojížďka a vyjížďka za prací

Většina ekonomicky aktivních osob dojíždí za prací mimo obec. Obyvatelé dojíždějí za prací do větších měst a to především na Mělník, do Prahy, Mladé Boleslavi. 

Opatření na podporu zaměstnanosti

V případě možnosti lze zaměstnat osoby na VPP.

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Zásobování pitnou vodou, vodovod, technický stav, kapacita, kvalita vody

V obci Nebužely se nachází vodovod, díky kterému má obec zajištěno zásobování pitnou vodou. Pitnou vodu do obce dodávají Středočeské vodárny, a.s. Kapacita je dostačující a kvalita vyhovující.

Čistění odpadních vod, kanalizační síť, ČOV, technický stav

Obec je od roku 1991 plně odkanalizována. Technický stav je však již ve špatném stavu a je tudíž nutná rekonstrukce. Kapacita je také již nedostačující.

V obci se nachází čistírna odpadních vod.

Plynofikace v obci

Plynofikace v Nebuželích není a do budoucna s ní není ani počítáno a to ať již z důvodu podmínek, tak nedostatečné poptávky. 

Zásobování teplem

V obci není veden centrální rozvod tepla. Obyvatelé si topí individuálně - někteří stále tuhými palivy s nevyhovujícími parametry pro ochranu životního prostředí.

Stav a kapacity ostatní technické infrastruktury

Veřejná elektrická síť je vedena převážně nadzemními kabely. Obcí je veden optický kabel, není však do obce dále rozveden. Stav internetového připojení by mohl být do budoucna (při realizaci potřebných opatření) lepší.

Nakládání s odpady

V obci je pravidelně svážen jak komunální, tak tříděný odpad. Likvidace komunálního odpadu je zajištěna společností AVE CZ s.r.o. Stanoviště pro sběr odpadu jsou v obci celkem 3:

  • u budovy obecního úřadu
  • u prodejny potravin
  • u sokolovny

Je pravidelně svážen plast, papír, sklo, sezónně velkoobjemový a nebezpečný odpad.

Bioodpad

Obec díky dotačním prostředkům pořídila sadu kompostérů/popelnic na bioodpad pro obyvatele obce, kteří o toto projevili zájem (40 ks). Bioodpad je také shromažďován jako velkoobjemový odpad v pravidelných časových intervalech během roku a probíhá také individuální sběr bioodpadu zaměstnanci obce u domů občanů, kteří předem nahlásí, že bioodpad mají nashromážděn.

Sběrný dvůr, kompostárna ani skládka se v obci nenachází.

Dopravní infrastruktura

Čísla a kategorie komunikací procházejících obcí

Obcí prochází silnice II/273. Silnice II/273 je silnice II. třídy, která vede z Mělníka do Obory. Je dlouhá 33,7 km. Prochází dvěma kraji a třemi okresy.

Dále se v obci nachází místní komunikace. Příznivé jsou i dojezdové vzdálenosti do větších měst a to především do Mělníka a Mšena.

Dojezdové vzdálenosti: 

  • Mělník (vzdálenost 10,8 km), 15 min
  • Mšeno (vzdálenost 6,8 km), 9 min
  • Praha (vzdálenost cca 52 km), 44 min
  • Mladá Boleslav (vzdálenost 33 km), 40 min

Železniční doprava

Obec Nebužely leží na železniční trati 076 Mladá Boleslav - Mšeno - Mělník, jedná se o jednokolejnou regionální trať, doprava byla v tomto úseku trati zahájena roku 1897. Denně zde mezi Mělníkem a Mšenem obousměrně projede cca 6 osobních vlaků. Na území obce leží železniční zastávka a nákladiště Nebužely.

Vzdálenost obce od nájezdu na dálnici

Nejbližší nájezd na dálnici je zhruba 24 km, a to na D8. Dálnice D8 (tzv. Drážďanská, či dříve Teplická dálnice) je česká dálnice vedoucí od Prahy severoseverozápadním směrem přes Lovosice a Ústí nad Labem ke státní hranici Česko/Německo (Krásný Les/Breitenau), kde se volně napojuje na německou dálnici A17. Dálnice D8 začíná na severním okraji Prahy nedaleko obce Zdiby a končí severozápadně od krušnohorské vesnice Krásný Les v okrese Ústí nad Labem. Dálnice D8 měří celkem 92,208 km.

Dále je pak D10, zhruba 34 km od Nebužel. Dálnice D10 (dříve rychlostní silnice R10) je dálnice, která vede z Prahy přes Mladou Boleslav do Turnova, kde končí a napojuje se do silniční sítě.

Dopravní zátěž obce

Díky silnici č. 273, která je považována za "obchvat" obce, nezajíždí nákladní doprava přímo do centra obce. Výjimkou je nákladní doprava, coby obslužnost místních zemědělských podniků. Silnice v obci nejsou ale nijak významně zatěžovány.

Stav komunikací procházejících obci a místních komunikací

Stav místních komunikací je vyhovující. V případě větších poškození vozovky či nezbytných oprav se obec bude snažit získat na tyto výdaje spoluúčast z dotačních výzev.

Údržba a zimní údržba

Údržbu obce zajišťují celkem 3 pracovníci obce. Údržba je prováděna jak v letních, tak v zimních měsících.

Parkovací místa

Obec disponuje několika parkovacími místy, většinou u objektů občanské vybavenosti či v rámci požadavků SÚ k realizaci bytové výstavby. Parkovací místa jsou dostačující.

 

Cyklostezky a cyklotrasy

Obcí prochází cyklotrasa č. 8170 Kroužek - Řepínský důl.

Dopravní obslužnost

Zapojení obcí do integrovaného systému dopravy

Dále je veřejná doprava zajištěna autobusovými spoji. Autobusovou dopravu v obci zajišťují dopravci ČSAD Střední Čechy, a.s. a Kokořínský SOK, s.r.o.

Obec je zapojena do integrovaného systému PID. Obcí projíždí linka 696 Mělník - Řepín - Mšeno.

Kvalita spojení

Kvalita spojení je dostatečná. Počet spojů je vyhovující, avšak nejsou hojně využívány.

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

V obci se ordinuje praktický lékař pro dospělé a to 2x týdně. Ordinace dětského lékaře se v obci nenachází a obyvatelé dojíždějí do větších měst, jako je Mšeno či Mělník. Kompletní zajištění lékařských služeb mají občané k dispozici. Nejbližší nemocnice se nachází na Mělníku nebo v Mladé Boleslavi. 

V případě zásadních a vážných případů je nutné dojet do zdravotnických zařízení v hlavním městě. Záchranná služba dojíždí z města Mělník.

Školství

V obci Nebužely je zřízena Mateřská i Základní škola, jako jeden právnický subjekt.

Mateřská škola

Mateřská škola má dvě věkově rozdělené třídy s celkovou kapacitou 40 dětí. Současná školní budova byla vystavěna roku 1883 na místě, kde dříve stávala stará škola z roku 1788.

Základní škola

Základní škola je malotřídní s 1.-5. ročníkem. Jsou zde zřízeny dvě třídy s kapacitou 45 žáků.

V základní škole se nachází i školní družina. Školní jídelna je zřízena v budově mateřské školy. Od 6. třídy žáci dojíždějí do větších měst a to do Mšena nebo Mělníka. Středoškolské vzdělávání je zajištěno také ve větších městech a to především na Mělníku, Mladé Boleslavi. Za vysokoškolským vzděláním žáci dojíždějí např. do Prahy, Liberce, Ústí nad Labem.

 

Kultura a péče o památky

Podmínky pro kulturní aktivity

V obci je pořádáno mnoho kulturních a společenských akcí. Jejich výčet je uveden již v kapitole 2 Obyvatelstvo. Na pořádání a organizaci těchto akcí se podílí jak vedení obce, tak také spolky jako například Myslivecké sdružení či SDH.

Kulturní zařízení  v obci

Pokud nejsou kulturní akce pořádány ve venkovních prostorách, konají se v místní sokolovně.

Kulturní aktivity v obci

Jak již bylo zmíněno, četnost kulturně-společenských akcí v obci je vysoká, a to během celého roku. Návštěvnost na těchto akcích je vždy hojná, avšak není podrobněji sledována.

Více navštěvované jsou letní akce, ačkoli také Vánoční rozsvěcení stromku a zpívání je velice oblíbené.

Kulturní památky

Kostel sv. Jiljí

Kostel sv. Jiljí je římskokatolický a patří k nejstarším v kraji. Tento kostel byl vystaven jako jeden z 20 kostelů knížetem Boleslavem II. ve 2. pol. 10. st. První písemná zmínka pochází až z roku 1384, kdy byl kostelem farním v majetku svatojiřského kláštera. Po třicetileté válce je kostel pod správou mšenského faráře a to pro nedostatek kněží. Jedná se typickou jednolodní stavbu barokního venkovského kostela s půdorysem nepravidelného kříže. Ke kostelu náleží i věž, ve které se na vrcholu vyjímá charakteristická cibulovitá báň s lucernou a renesanční zvon. Před kostelem byla díky zdejšímu faráři Čermákovi roku 1884 vztyčena socha svatého Jana Nepomuckého z dílny pražského akademického sochaře Procházky.  

Obrázek č. 2: Kostel sv. Jiljí                                                                 

Evangelický kostel

Další památkou je evangelický kostel z 18. století. V roce 1864 byla ke kostelu přistavěna věž, ve které se nachází zvon. Kostel byl převeden do majetku Středočeského kraje, kde se nachází nyní depozitář regionálního muzea v Mělníku.

Obrázek č. 3: Evangelický kostel

 

Další občanská vybavenost 

V obci se nachází veřejná knihovna, která sčítá 2234 svazků knih. Dále v knihovně funguje výměnný fond s knihovnami v Mělníku a v Mladé Boleslavi, kde bylo v roce 2015 půjčeno 150 knih pro místní čtenáře. V knihovně mohou občané zdarma využít internet. 

Dále je občanům k dispozici pošta a jeden obchod se smíšeným zbožím. Do obce pravidelně dojíždí kadeřník a pedikúra. 

 

Sociální péče

Komunitní plánování sociálních služeb

Obec nemá vzhledem ke své velikosti zajištěno komunitní plánování soc. služeb. Avšak z důvodu sledované potřeby bylo v obci zřízeno komunitní centrum.

Komunitní centrum Nebužely

Nové komunitní centrum zajistí zvýšení kvality a dostupnosti služeb vedoucí k sociální inkluzi. Mezi cíle KC patří preventivní charakter pro skupiny ohrožené sociálním vyloučením, lepší dostupnost vhodných prostor pro činnost spolků, poskytování základního sociálního poradenství.

Sociální služby, jejich rozsah a způsob zajištění

ZAHRADA, z.s. 

ZAHRADA, z.s. zajišťuje a nabízí chráněné bydlení. Služba je zřízena v obci Nebužely, která leží v mikroregionu Sdružení obcí Kokořínska, v obci s rozšířenou působností Mělník.

Druh poskytované sociální služby je chráněné bydlení pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Cílovou skupinou jsou osoby s mentálním a kombinovaným postižením starší 27 let. Kapacita zařízení je momentálně 8 uživatelů. Služba je poskytována 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Mezi služby poskytované seniorům patří terénní služba Farní charita Neratovice a Červený kříž. Farní charita Neratovice poskytuje zdravotní a sociální služby přímo v rodinách. Červený kříž poskytuje také humanitární, sociální a zdravotní péči.

Podmínky pro život seniorů

Zařízení péče o seniory se v obci Nebužely nenachází. Nejbližším je pak Domov seniorů Mšeno, které je vzdáleno zhruba 7 km.

Domov seniorů Mšeno, p.o.

Domov seniorů Mšeno je příspěvkovou organizací, jejímž provozovatelem je město Mšeno.

Zařízení zajišťuje komplexní pobytové sociální služby převážně pro seniory, kteří mají sníženou soběstačnost, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Kapacita domova je 83 lůžek. Celý objekt je vybaven bezbariérovými přístupy.

Sport a tělovýchova

Podmínky pro sportovní a volnočasové aktivity

V obci se nachází lezecká dětská stěna a workoutové hřiště.

Dětské hřiště

V obci se nenachází dětské hřiště pro všechny věkové kategorie dětí. Plán je vybudovat dětské hřiště u místní MŠ a ZŠ.

Sportovní a volnočasová zařízení

Další místo pro volnočasové vyžití je pumptracková dráha.

Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání. Okruh je tvořen vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým pumpováním. Je to aktivita, která umožňuje nácvik rovnováhy, ovládání a získání základních dovedností na jízdních kolech a současně je to výborný prostředek pro zábavu a pilování technických dovedností.

Sportovní kluby, sportovní a volnočasové aktivity

FK Nebužely

V obci Nebužely je zřízen fotbalový klub, IV. třída A, který se pravidelně účastní regionálních fotbalových soutěží.

Dostupnost sportovních zařízení v okolních obcích

Město Mšeno má dlouhou tradici v motocyklových soutěžích (enduro) a jezdí se zde také závody na ploché dráze.

Kromě lezecké stěny je ve Mšeně také multifunkční hřiště, kde je možné provozovat nespočet sportovních aktivit včetně běhu na běžeckém okruhu.

Jak okolí Nebužel, tak i Mšenska vybízí k provozování sportů v přírodě, jakými jsou např. běh, orientační běh, skalní lezení, cyklistika, plavání, běh na lyžích, bruslení. Je však nutné dbát na ochranu přírody a řídit se určitými pravidly.

6. Životní prostředí

Stav životního prostředí

Půdní fond, členění

Největší podíl na celkové výměře rozlohy obce zaujímá orná půda, a to 58,73 %. Druhý nejvyšší podíl mají potom lesní pozemky s 21 % a ostatní plochy necelých 13 %. V obci nejsou evidovány žádné vinice či chmelnice. Nízké zastoupení mají také vodní plochy.

Pozemkové úpravy v obci a územní plán

Zastupitelstvo obce Nebužely vydalo 16.11.2020 nový územní plán. Tento územní plán nabyl účinnosti 10.12.2020.

Projekt na pozemkové úpravy má obec vypracován a je otázkou času a potřeby, kdy tyto úpravy probíhají. Jsou již realizovány pozemkové úpravy týkající se biokoridorů a rekonstrukce některých polních cest. Výkresová část projektu pozemkových úprav je nahlédnutí na OÚ a webu obce.

Kvalita ovzduší

Kvalita ovzduší je ovlivněna pouze v zimních měsících při topení tuhými palivy. Během roku je pak kvalita ovzduší v obci vyhovující.

Kvalita vody v tocích a vodních plochách

Obec Nebužely má zdroj kvalitní pitné vody. Vodní tok se však v obci nenachází, pouze pramen Pšovky, který však není nijak více významný. Není zde tedy ani ohrožení povodní.

Místní vodní plocha - nádrž - je zásobována jak vrtem, tak i prameny z okolí. 

Brownfieldy, lokality s ekologickými zátěžemi

Na území obce se nachází brownfieldy, konkrétně pak v severní části obce. Tyto plochy je nutné zapsat do Národní databáze brownfieldů, aby bylo možné dotačně podpořit jejich revitalizaci.

 

Ochrana životního prostředí

Chráněná území, jejich charakter, rozloha atd

Obec Nebužely se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj.

CHKO Kokořínsko-Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj byla vyhlášena nařízením vlády ze dne 9. dubna 2014 s účinností od 1. září 2014. Skládá se ze dvou nespojitých územních celků – část Kokořínsko (274 km2, původní část, tak jak byla vyhlášena v roce 1976, s rozšířením u Dolanského rybníka) a část Máchův kraj (136 km2, zcela nově vymezené dosud nechráněné území Dokeska).

Posláním chráněné krajinné oblasti je uchování a obnova jejího přírodního prostředí, zejména ekosystémů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, zachování a obnova ekologických funkcí území a zachování typického charakteru krajiny za současného rozvíjení ekologicky optimálního systému využívání krajiny a jejích přírodních zdrojů.

Koeficient ekologické stability

Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Nebužely dosahuje koeficient hodnoty 0,37 .
Zdroj: ČSÚ

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

Na obci Nebužely se nachází obecní úřad. Dále obec spadá pod ORP Mělník, ten zajišťuje větší spektrum poskytovaných služeb (viz. tabulka níže).

Obec s rozšířenou působností Mělník
Pověřený obecní úřad Mělník
Pracoviště finančního úřadu Mělník
Katastrální pracoviště Mělník
Matriční úřad Mšeno

Agendy obecního úřadu Nebužely

  • Pronajímá bytové a nebytové prostory a přijímá nájemné z nich
  • Přijímá návrhy na vyhlášení místního referenda
  • Přijímá oznámení o shromáždění
  • Pronajímá hrobová místa a přijímá poplatky za pronájem hrobového místa
  • Přijímá poplatky za znečišťování ovzduší
  • Přijímá přihlášení k trvalému pobytu a ohlášení změny místa trvalého pobytu
  • Přijímá žádosti o kácení dřevin rostoucích mimo les
  • Přijímá žádosti o neinvestiční dotace v oblasti sportu
  • Určuje popisná, orientační, evidenční čísla budov v obci
  • Vybírá poplatky za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů
  • Vybírá poplatky ze psů
  • Vydává platební výměry na neuhrazené místní poplatky
  • Vydává vyhlášku o nakládání s odpady, zřizuje a provozuje skládky odpadů (obecní skládky)
  • Vydává vyhlášku o územních zónách pro výpočet daně z nemovitostí
  • Vydává vyhlášku o výši příspěvku na částečnou úhradu nákladů mateřské školy patřící pod správu obce
  • Vydává vyhlášku o čistotě a pořádku v obci
  • Vydává řády pro místní veřejné pohřebiště, jehož je provozovatelem
  • Vyhlašuje varovný signál  

Dále je na OÚ zřízen Czech POINT. Díky němu lze na úřadu zajistit:

  • Výpis z katastru nemovitostí – pouze textové výpisy, nikoliv snímky
  • Výpis z obchodního rejstříku
  • Výpis z živnostenského rejstříku
  • Výpis z rejstříku trestů
  • Výpis bodového hodnocení osoby
  • Výpis ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů (veřejné zakázky)
  • Výpis z Insolvenčního rejstříku
  • Výpis z Rejstříku trestů (RT)
  • Bodové hodnocení osoby

Počet zaměstnanců obce a struktura úřadu

Obec má celkem 5 zaměstnanců.

V Nebuželích je voleno celkem 7 zastupitelů. Obec má zřízený finanční a kontrolní výbor.

Organizace zřizované obcí, jejich hlavní aktivity

Organizací zřizovanou obcí je místní MŠ a ZŠ. Popis tohoto subjektu je již uveden v kapitole 5 Vybavenost obce

Využívání veřejně prospěšných prací

Obec momentálně nevyužívá VPP. Pokud by se naskytla možnost, obec bude mít zájem.

Hospodaření a majetek obce

Obec se svými finančními prostředky hospodaří uváženě a pečlivě. Při svém rozvoji se snaží maximálně využívat dotačních podpor, aby zabránila negativnímu výsledku hospodaření v jednotlivých letech. Po většinu let byl udržován vyrovnaný rozpočet. V případě schodku v některých letech se jednalo právě o nutnost předfinancování projektů. Prostředky byly vždy obci následně vyplaceny.

 

Nemovitý majetek obce, jeho stav a způsob využívání

Nemovitý majetek obce je: budova OÚ, budova komunitního centra, budova školy, fotbalové hřiště se zázemím a vodní nádrž/koupaliště. Způsob využívání těchto budov je zřejmý dle charakteru budovy.

Bezpečnost

Řízení krizových situací

Obec má zpracován krizovým plán. Povodňový není vzhledem k umístění obce potřeba. V případě ohrožení či mimořádných situací jsou obyvatelé obce varováni sirénou, případně obec využije SMS portál.

Obec Nebužely má smluvenu pomoc při řešení mimořádných situací s hasičskou jednotkou města Mšena.

Vnější vztahy a vazby

Členství obce v organizacích a sdruženích

Nebužely jsou členem spolku MAS Vyhlídky, z.s., Dobrovolného sdružení obcí VKM, členem Svazu měst a obcí, Spolku pro obnovu venkova a Sdružení obcí Kokořínska, ve které je společníkem autobusové dopravy Kokořínský SOK s.r.o. Dále je obec akcionářem VKM.

                                  

 

 

A.2 Východiska pro návrhovou část

Při tvorbě Strategického plánu 2016-2021 bylo provedeno dotazníkové šetření, kterého se zúčastnili občané obce, podnikatelské subjekty a zájmové sdružení a poznatky z tohoto šetření byly základem pro tvorbu části návrhové, která byla klíčová pro budoucí rozvoj obce. Následuje krátké zhodnocení návrhů občanů pro rozvoj v uplynulých letech a promítnutí těchto návrhů do období 2022 - 2030.

Dotazníkové šetření veřejnost

Dotazníkového šetření se zúčastnily více ženy, zhruba 55 %. Rozložení respondentů dle věku bylo celkem rovnoměrné, vyjímaje věkové kategorie 15- 29 let (13,95%). 

Obyvatelé obce si přáli zřízení služeb, jako například obchod se smíšeným zbožím, jakýkoli druh gastroprovozu či pedikúra. Dále také dětský lékař a pečovatelská služba pro seniory. 

Dále bylo graficky zpracováno, jak by občané co nejefektivněji využili finanční zdroje obce. Největší část by respondenti využili k bytové výstavbě, popř. vykoupení pozemků pro bytovou výstavbu. Dalšími prioritami byly rekonstrukce na místních komunikacích a podpora kulturních a společenských akcí.

 

Vyhodnocení a promítnutí analýzy do programu rozvoje obce na roky 2022 - 2030

Z navržených opatření občany obce byla skutečně realizována podpora společenského a kulturního života v obci - bylo vybudováno komunitní centrum slouží občanům jak pro poskytování poradenství při různých životních situacích, ale také bohatý program pro volný čas.

Plnění rozvojových aktivit

V rámci Programu rozvoje obce za roky 2016 - 2021 byly stanoveny aktivity, které by obec měla ke konci sledovaného období plnit. Součástí je také zhodnocení, které aktivity byly splněny, nesplněny a stále jsou plánovány, popř. nesplněny a již obec nepočítá s jejich realizací.

Splněné aktivity:

  • Rekonstrukce veřejného osvětlení
  • Oprava místních komunikací
  • Chodník k nádraží (2 etapy)
  • Oprava křížků
  • Požární nádrž - přeměna na přírodní vodní nádrž
  • Vodárna v vrtu
  • Vila Nadace- přestavba na obecní úřad a komunitní centrum
  • Odpočívadla v obci
  • Bezbariérové úpravy na cestě k nádraží
  • Výsadba květinových záhonů
  • Zřízení polytechnické třídy ve škole
  • Sokolovna - vybudování nových hracích prvků a lezecké stěny v okolí sokolovny
  • Cvičební prvky u sokolovny

Záměry, které nebyly doposud realizovány, ale stále jsou plánovány:

  • Revitalizace systému zadržování srážkových vod v obci
  • Půdní vestavba na byt v č.p. 14
  • Vytápění č.p. 14 - budova OÚ
  • Půdní vestavba v č. p. 130
  • Zateplení bytového domu č.p. 130
  • Revitalizace parku u pošty
  • Výsadba stromů na hřbitově
  • Rekonstrukce návsi u pošty
  • Zateplení budovy školy
  • Stromolezecká dráha
  • Dráha pro kolečkové brusle
  • Sokolovna - vytápění
  • Dokončení stavby hasičské zbrojnice ke kolaudaci
  • Navýšení kapacity čistírny odpadních vod
  • Školní družina

Záměry, které nebyly doposud realizovány a nejsou již plánovány:

  • Sběrný dvůr pro odpadové hospodářství
  • Starý hřbitov - úprava vstupu
  • Rekonstrukce školní jídelny
  • Spojovací koridor mezi základní a mateřskou školou
  • Rekonstrukce stodoly v č.p. 14 na spolkovou místnost (stodola se nachází v prostorech OÚ)

SWOT analýza

Silné stránky

  • Blízkost Mělníka
  • Dobrá dopravní dostupnost
  • Blízkost kokořínské přírody
  • Mateřská a základní škola
  • Obchod, hospoda, pošta, farní úřad, zdravotní středisko
  • Dokončená kanalizace
  • Vlastní vrtaná studna
  • Projekt pozemkových úprav
  • Informační cesty k občanům- SMS zprávy, zprávy z OÚ e-mailem, veřejný rozhlas, zpravodaj, vývěsky
  • Fungující společenské organizace
  • Možnost sportovního vyžití
  • Podpora společenského života ze strany obce
  • Udržovaná obec i okolní krajina
  • Dobré vybavení obce sociální a technickou infrastrukturou
  • Ochota občanů podílet se na rozvoji obce

Slabé stránky

  • Stavební pozemky ve vlastnictví soukromých osob
  • Zastaralý územní plán
  • Zastaralé veřejné osvětlení
  • Malá nabídka pracovních míst v obci
  • Chybí kvalitní prostor pro společenské akce
  • Zastaralá čistírna odpadních vod
  • Velký podíl rekreačních objektů na úkor trvale obydlených
  • Nejsou volné stavební pozemky
  • Rozlehlá brownfield uvnitř obce

Příležitosti

  • Vytváří se nový územní plán
  • Využití pozemkových úprav pro vybudování sítě cest
  • Rekonstrukce vily Nadace pro obecní potřeby
  • Využití příležitosti cestovního ruchu pro rozvoj podnikání
  • Zvýšení kapacity mateřské školy
  • Zlepšení příležitostí pro sportovní vyžití
  • Maximální využití dotačních titulů
  • Spolupráce s Místní akční skupinou Vyhlídky
  • Spolupráce se sdružením obcí Kokořínska

Hrozby

  • Nezájem lidí angažovat se pro obecní záležitosti
  • Projektová nepřipravenost
  • Nedostatek financí
  • Nevyhovující dotační tituly
  • Nedostatek žáků základní školy
  • Omezování dopravní obslužnosti
  • Území obce se nachází na kraji CHLÚ Bezno (černé uhlí)

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize obce Nebužely

Nebužely jsou příjemným a bezpečným místem pro život v příznivém a udržovaném životním prostředí. Obec Nebužely nabízí kvalitní infrastrukturu, základní i doplňkové služby v obchodě, dopravě, péči o zdraví, odpovídajícím způsobem personálně i materiálně vybavenou školku a školu, možnosti sportovního vyžití organizovaného i spontánního, podmínky pro soustavnou činnost spolků i pro příležitostné zájmové sportovní a kulturní akce. Obec organizačně a materiálně podporuje společenský život a volnočasové aktivity občanů. Napomáhá rozvoji podnikatelských aktivit na svém území. 

 

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Zlepšení situace v oblasti technické a dopravní infrastruktury”

Opatření : „Zlepšení stavu technické infrastruktury”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Revitalizace systému zadržování srážkových vod v obci”

2021 - 2030 Obec 1000 Vlastní + externí

„Navýšení kapacity čistírny odpadních vod”

2021 - 2030 obec Externí

„Bezdrátový rozhlas”

2021 - 2030 obec 300 Vlastní + externí

„Optimalizace veřejného osvětlení”

2021 - 2030 obec 150 Vlastní + externí

Opatření : „Zlepšení stavu dopravní infrastruktury”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Chodník k nádraží 3. etapa”

2021 - 2030 obec 500 Vlastní + externí

„Příjezdová komunikace ke Sluneční stráni”

2021 - 2030 obec 500 Vlastní + externí
(oblast se stavebními pozemky)

„Úprava provozu na komunikaci č. 273”

2021 - 2030 obec 50 Vlastní + externí
opatření k omezení rychlosti

Opatření : „Opatření v oblasti odpadového hospodářství”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Úprava prostranství u teletníku pro odpadové hospodářství”

2021 - 2030 obec 100 Vlastní + externí

„Stanoviště kontejnerů”

2021 - 2030 obec 50 Vlastní + externí

Cíl : „Péče o veřejná prostranství obce a zhodnocení majetku obce”

Opatření : „Oprava sakrálních staveb”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rozšíření kolumbária”

2021 - 2030 obec 100 Vlastní

Opatření : „Zhodnocení majetku obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Půdní vestavba na byt v č.p. 14”

2021 - 2030 Obec 2000 Vlastní + externí
Půdní vestavba v budově OÚ na bytovou jednotku.

„Vytápění č.p. 14 - budova OÚ”

2021 - 2030 Obec 500 Vlastní + externí

„Půdní vestavba v č.p. 130”

2021 - 2030 Obec 2000 Vlastní + externí

„Zateplení bytového domu č.p. 130”

2021 - 2030 obec 500 Vlastní + externí

„Využití sklepních prostor v č.p. 56”

2021 - 2030 obec 300 Vlastní + externí
(klubovna, služby)

„Fasáda komunitního centra”

2021 - 2030 obec 500 Vlastní + externí

Opatření : „Zlepšení stavu životního prostředí”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Revitalizace parku u pošty”

2021 - 2030 Obec 400 Vlastní + externí

„Výsadba stromů na hřbitově”

2021 - 2030 Obec 200 Vlastní + externí

„Rekonstrukce návsi u pošty”

2021 - 2030 obec 1000 Vlastní + externí

„Naučná stezka Střelnice-vodní nádrž”

2021 - 2030 obec 100 Vlastní + externí

Opatření : „Zlepšení vzhledu obce a veřejných prostranství”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Přístřešek se zázemím u vodní nádrže”

2021 - 2030 obec 500 Vlastní + externí

„Úprava prostranství před komunitním centrem”

2021 - 2030 obec 800 Vlastní + externí

„Osazení laviček u polní cesty Bundol”

2021 - 2030 obec 10 Vlastní + externí

„Rozhledna v parku u pošty”

2021 - 2030 obec 100 Vlastní + externí

Opatření : „Zajištění majetkoprávních vztahů”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Získání pozemků od Pozemkového úřadu”

2021 - 2030 obec Vlastní
(koupě, výměna)

„Nádraží - koupě a využití budovy a pozemků”

2021 - 2030 Vlastní

Cíl : „Zajištění kvality života v obci a zlepšení vybavenosti obce”

Opatření : „Zlepšení stavu školských zařízení”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zateplení budovy školy”

2021 - 2030 obec 1000 Vlastní + externí

„Venkovní učebna MŠ a ZŠ”

2021 - 2030 obec 650 Vlastní + externí

„Skleník + záhony”

2023 - 2024 obec 100 Vlastní + externí
ve školní zahradě

„Školní družina”

2023 - 2025 obec 900 Vlastní + externí
úprava prostor

„Nové PC do 1. třídy”

2022 - 2023 obec 150 Vlastní + externí

„Nové vnitřní dveře ve školce”

2022 - 2023 obec 100 Vlastní + externí

„Modernizace kotelny”

2022 - 2024 obec 400 Vlastní + externí

„Srubová stavba chýše + pocitový chodník”

2022 - 2024 obec 400 Vlastní + externí

Opatření : „Vybudování nových sportovních možností v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Stromolezecká dráha”

2021 - 2030 obec 50 Vlastní + externí

„Hřiště pro plážový volejbal u vodní nádrže”

2021 - 2030 obec 50 Vlastní + externí

Opatření : „Oprava prostorů určených pro sportovní a volnočasové aktivity”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Sokolovna - vytápění”

2021 - 2030 obec 800 Vlastní + externí

„Dokončení stavby hasičské zbrojnice ke kolaudaci”

2021 - 2030 obec 1000 Vlastní + externí

„Vybudování hřiště u školy”

2021 - 2030 obec 2000 Vlastní + externí
veřejně přístupné školní hřiště

„Sokolovna - oprava střechy”

2021 - 2030 obec 1000 Vlastní + externí

B.3 Podpora realizace programu

Realizace programu rozvoje obce

Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo. Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje obce. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jednotlivých cílů závisí také na efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, spolky, občané a subjekty v obci.

Zajišťování a naplňování programu rozvoje obce Nebužely

Zajištění naplnění programu bude mít na starosti zastupitelstvo, v čele se starostou obce.

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o plnění, jejíž forma může být písemná či ústní. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu obce. Je sledováno zejména:

  • naplňování aktivit, které byly na daný rok naplánovány, jejich realizace, či případná nerealizace a důvod proč nebyly realizovány
  • projednání změn PRO
  • schvalování aktualizace

Lze provést také přehodnocení jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich realizace a může být také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.

Aktualizace PRO

Program rozvoje obce je možné průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat v případě potřeby - možno bez schválení ZO. Velké a zásadní aktualizace budou vždy schváleny zastupitelstvem obce.

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.