Program rozvoje obce Řečany nad Labem na období od 2021 do 2025

Program rozvoje obce Řečany nad Labem
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Řečany nad Labem
na období let
2021 - 2025

Dne 31.3.2021, usnesením č. 2/2021

Úvod

     Program rozvoje obce Řečany nad Labem na období 2021-2025 je základním plánovacím dokumentem obce. Je hlavním nástrojem řízení rozvoje obce, neboť zachycuje hlavní problémy a předpoklady jejího rozvoje a formuluje možná řešení. Umožňuje tak komplexní přístup k řešení problémů a podporuje efektivní využívání finančních a personálních kapacit obce i jejího celkového potenciálu. Je také podkladem pro rozhodování orgánů obce v rozvojových záležitostech.

 

Cíl Rozvojového strategického dokumentu

     Cílem tohoto materiálu je na základě stanovených kritérií objektivně a komplexně posoudit současnou pozici obce Řečany nad Labem a definovat strategické oblasti v kontextu jejího budoucího rozvoje.

     Součástí této strategie je Analýza současného stavu, která hodnotí pozici obce v rámci okresu, kraje a regionu Severovýchod z několika hledisek - analýza slabých, silných stránek, příležitostí a hrozeb - SWOT Analýza tvoří strategický základ a informační východisko pro stanovení cílů a rozvojových priorit obce.

     Strategie rozvoje obce Řečany nad Labem je vyjádřením politiky obce, jakou cestou rozvoje se chce ubírat a jakým efektivním, současně však reálným postupem, lze k definované vizi směřovat.

     Vytvoření této strategie, sestávající z řady na sebe navazujících kroků, řídilo vedení obce, občané obce a podnikatelské subjekty v obci.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Řečany nad Labem leží v západní části Pardubického kraje.

Obec (LAU 2):  CZ0532 575607

Kraj (NUTS II): Pardubický (CZ053)

Okres (LAU 1): Pardubický (CZ0532)

Obec s rozšířenou působností: Přelouč

Obec s pověřeným úřadem: Chvaletice

Vzdálenost do spádového sídla ORP: 6 km

Vzdálenost do spádového sídla obce s pověřeným úřadem: 5 km

Vzdálenost do spádového sídla kraje: 25 km

Zeměpisné souřadnice: 50°2´9" s.š., 15°28´39" v.d.

Nadmořská výška: 207 m n.m.

PSČ: 533 13

Části obce: 2 (Řečany nad Labem, Labětín)

Katastrální území: 2 (Řečany nad Labem, Labětín)

 

Celková plocha území obce 548,36 ha

Výměra orné půdy 332,18 ha

Výměra zahrad 24,85 ha

Výměra ovocných sadů 3,76 ha

Výměra trvalých travních porostů 37,43 ha

Výměra lesní půdy 32,70 ha

Výměra zastavěných ploch 21,74 ha

Výměra ostatních ploch 65,44 ha

Výměra vodních ploch 30,26 ha 

 

Struktura využití půdy v obci Řečany nad Labem v roce 2019

 

 Pramen: ČÚZK

 

Území obce

     Krajina v okolí obce je nížinatá, z jižní strany obce ve vzdálenosti cca 4 km se začínají rozkládat Železné hory. Po severní katastrální hranici obce protéká řeka Labe, po které jsou v obci zbytky labských ramen. Výměra vodních ploch je 30,26 ha. V obci je pět rybníků: Houšovec, Pastouška, Tišina, Přehrada a Labecký rybník. Obcí protéká Spytovický potok.

  

Historie obce

     První písemná zmínka o obci Řečany nad Labem pochází již z roku 1289. Jelikož leží u Labe v území s tůněmi a zbytky starých ramen labských, bylo její původní jméno Řečňany, tj. ves lidí v řečném nebo říčním území. Toto prvotní jméno se postupem doby změnilo na Řečeňany a z něho povstalo Řečejany, dále Řečjany a konečně ŘEČANY. Na různých listinách nebo mapách se vyskytovali však i nejrůznější zkomoleniny původního názvu. Např. roku 1333 Reczechinau, roku 1368 Rzeczengau, roku 1405 Rzeczenyaw, nebo roku 1436 Wřiečeny.

     Založení obce je datované od vysvěcení kostela sv. Máří Magdalény. Řečanský kostel byl vysvěcen 14.listopadu 1165 Panně Marii pražským biskupem Danielem I. za přítomnosti krále českého Vladislava II, jeho manželky Judity Durynské, dvořanů z Čech, Bavor, Durynska, zakladatele kostela kastelána čáslavského s manželkou a tří mnichů cisterciánů kláštera sedleckého, kteří se stali patrony tohoto kostela.

 

2. Obyvatelstvo

Struktura obyvatelstva obce

K 31.12.2019 byl počet obyvatel obce 1 355.

Počet obyvatel ve věku 0 až 14 let byl 217

Počet obyvatel ve věku 15 až 64 let byl 829

Počet obyvatel ve věku nad 65 let byl 309

Průměrný věk obyvatel - ženy 45,5, muži 42,1

 

     V dlouhodobém horizontu se začal počet obyvatel zvyšovat mezi lety 1950 - 1961, kdy byl nárůst počtu obyvatel nejprudší. Od roku 1970 se již počet obyvatel ustálil nad hranicí 1300 obyvatel. 

 

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Řečany nad Labem od roku 1930

 

Pramen: ČSÚ

     Přes krátkodobý propad v počtu obyvatel v letech 2006 a 2008 se po realizaci nové zástavby "Za Borkem" počet obyvatel opět mírně navyšoval a v posledních letech se drží hranice 1350 obyvatel.

 

Vývoj počtu obyvatel obce Řečany nad Labem v letech 2009 - 2019

 


Pramen: ČSÚ

     Věková struktura obyvatelstva je v největším počtu v produktivním věku. V porovnání dětí do 14 let a seniorů nad 65 let však skupina seniorů převyšuje skupinu dětí o 7 % . Dalo by se proto říci, že obyvatelstvo v obci stárne.

 

Věková struktura obyvatel obce Řečany nad Labem v roce 2019

 

Pramen: ČSÚ

     Dle posledního sčítání obyvatel je níže uvedena vzdělanostní struktura obyvatelstva obce. V této kategorii jsou zahrnuti všichni obyvatelé, tedy i děti, které jsou zahrnuty v části bez vzdělání nebo se základním vzděláním.

 

Vzdělanostní struktura obyvatel obce Řečany nad Labem v roce 2011
<i class="fa fa-pie-chart fa-lg"></i>  Vzdělanostní struktura obyvatel obce Řečany nad Labem v roce 2011
Pramen: ČSÚ

     Z tabulky níže je patrné, že obec Řečany nad Labem má index stáří vyšší než index stáří v okrese Pardubice, v Pardubickém kraji a vyšší než je republikový průměr. V naší obci je více seniorů nad 65 let, než je průměr v kraji i ČR. Naproti tomu dětská populace do 14 let je u nás nižší, než v okrese Pardubice, v Pardubickém kraji a ČR.

     Z níže uvedeného vyplývá, že v obci se rodí méně dětí než je průměr v Pardubickém kraji a obyvatelstvo také více stárne. Tento jev má dopad na rozpočtové určení daní, kdy lidí v produktivním věku ubývá a tím se snižují prostředky přibývající do obecního rozpočtu (daň z příjmu FO, daň vybíraná srážkou, daň z příjmu FO podnikajících).

 

Změna počtu obyvatel a věkové poměry v obci Řečany nad Labem

Pramen: ČSÚ

Demografická opatření do budoucích let

     Z výše uvedených statistických dat vyplývá, že obyvatelstvo v obci Řečany nad Labem je v průměru starší, než obyvatelstvo v ORP i Pardubickém kraji. Vzhledem k možnosti využití dalších rozvojových ploch se do budoucna doporučuje zaujmout taková opatření, aby se věková struktura obyvatelstva obce snižovala. Doporučuje se započít výkupy pozemků pro veřejná prostranství a zasiťování nové zástavby Řečany - Západ. Při těchto opatřeních se dá předpokládat v dalších letech nejen navýšení počtu obyvatel, ale i zvýšení počtu obyvatel do 65 let a mladých rodin s dětmi, což sníží index stáří obce.

      V areálu mateřské školy by bylo možné vystavět budovu, která by vzhledem ke zvyšujícímu se počtu dětí ve věku 2-6 let mohla být dalším oddělením mateřské školy. V případě, že by další oddělení po dokončení stavby již nebylo třeba, lze tuto samostatně stojící budovu využít k jiným účelům.

 

Sociální situace

     Celková sociální situace v obci je příznivá. V současné době zde nejsou výrazněji zastoupeny národnostní menšiny.

3. Hospodářství

Struktura podnikatelských subjektů v obci k 31.12.2019

Počet podnikatelských subjektů celkem - 344

Zemědělství, lesnictví, rybářství - 26

Průmysl -73

Stavebnictví - 39

Velkoobchod, maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel - 63

Doprava a skladování - 8

Ubytování, stravování a pohostinství - 15

Informační a komunikační činnosti - 2

Peněžnictví a pojišťovnictví - 1

Činnosti v oblasti nemovitostí - 9

Profesní, vědecké a technické činnosti - 31

Administrativní a podpůrné činnosti - 11

Veřejná správa a obrana, povinné sociální zabezpečení - 3

Vzdělávání - 5

Zdravotní a sociální péče - 4

Kulturní, zábavní a rekreační činnosti - 9

Ostatní činnosti - 33

Nezařazeno - 12

 

Vývoj podílu nezaměstnaných osob


Pramen: ČSÚ

Opatření na podporu zaměstnanosti v obci

    Ze strany Obce Řečany nad Labem se i do budoucích let plánuje využití nezaměstnaných osob evidovaných na Úřadu práce ČR na tzv. veřejně prospěšné práce v obci. V případě nových programů na podporu zaměstnanosti se doporučuje jejich využití.

 

Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Řečany nad Labem v roce 2019

 

Pramen: ČSÚ

 

Plochy vymezené pro podnikání

Plochy pro rozvoj dalšího podnikání jsou vymezeny územním plánem obce. Především se počítá s využitím prostor označených v územním plánu jako

VL -  výroba a skladování lehký průmysl

VD - výroba a skladování drobná a řemeslná výroba

 

V Řečanech nad Labem je tato plocha vymezena v severní části obce, kde je již v současné době drobná výroba provozována, viz. obr. níže.

 

 

 

V místní části Labětín je plocha pro výrobu umístěna ve východní části obce viz obrázek níže.

 

Zemědělská výroba

     Rozšíření zemědělské výroby v obci se prozatím nepočítá z důvodu již využívaných zemědělských ploch. Část Řečany - Západ je v současné době stále využívána k zemědělské činnosti. Ta by se měla v tomto místě ukončit před zasíťováním pozemků dle regulačního plánu obce.

Podnikání ve službách

     Pro podporu podnikání ve službách je v obci počítáno v budoucí zástavbě Řečany - Západ s třemi nemovitostmi umístěnými podél MK Obránců míru. Tyto nemovitosti by měli být s integrovaným občanským vybavením, sloužícím pro uspokojování potřeb a zájmů obyvatel (obchod a služby, veřejné stravování, přechodné ubytování, administrativa a veřejná správa atd.) Povolená občanská vybavenost je stanovena v Opatřeních obecné povahy k lokalitě Řečany - Západ.

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura v obci

Zásobování pitnou vodou, vodovod, technický stav, kapacita, kvalita vody

     Obce Řečany nad Labem i Labětín jsou zásobovány ze skupinového vodovodu Přelouč ze zásobního řadu Mokošín – Chvaletice. Obec je zásobována přívodním řadem Přelouč Labětín, dále správním územím prochází vodovod Řečany - Zdechovice. Systém skupinového vodovodu je dotován ze zdrojů vody Luhy – Mokošín, kde je i úpravna vody.

     Věžový vodojem 200 m3 a čerpací stanice v Řečanech jsou v současnosti mimo provoz.

     Stávající systém zásobování pitnou vodou zůstane zachován. Kapacita akumulace v Mokošíně 2000 m3 je dostačující, pokryje plánovanou průměrnou denní potřebu vody v obou obcích. Provozovatel veřejného vodovodu počítá pouze s běžnou údržbou vodovodní sítě a s jejím rozšiřováním v rámci nových lokalit.    

Vodovodní síť:

     Stávající vodovodní síť je vyhovující. Na stávajících vodovodních řadech bude prováděna běžná údržba, případně výměna potrubí. Provozovatelem veřejného vodovodu je společnost Vodovody a kanalizace Pardubice a.s.

     Zásobování pitnou vodou je zabezpečováno v obci prostřednictvím společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice, a.s., která je zároveň majitelem a provozovatelem vodovodu. Kapacita pro obec je dostatečná a v případě potřeby by bylo možné další napojení na stávající vodovodní řad. Kvalita vody je vodárenskou společností pravidelně kontrolována.

     Část obce - lokalita Za Dráhou není na vodovod napojena. Občané si zajišťují zásobování pitnou vodou ze svých zdrojů. V případě poptávky po napojení by si žadatelé museli napojení konzultovat individuálně s provozovatelem a majitelem vodovodu.

Čistění odpadních vod, kanalizační síť, ČOV, technický stav

     Čištění odpadních vod probíhá prostřednictvím obecní čističky odpadních vod, kterou vlastní a provozuje Obec Řečany nad Labem. V obci Řečany nad Labem existuje stávající gravitační kanalizace, v obci Labětín je zřízena tlaková kanalizace. V lokalitě Za Dráhou není možnost připojení na kanalizaci obce, proto je zde čištění vod řešeno individuálně septikem. Do budoucna se majitelům zdejších nemovitostí doporučuje zřízení domovních čističek odpadních vod.

     Kanaliační řad v obci je znázorněn a podrobně popsán v samostatném dokumentu obce : Kanalizační řad. Kanaliační řad je rozdělen na jednotlivé stoky, které na sebe vzájemně navazují a přivádějí tak odpadní vody až na čističku odpadních vod. Ve starších úsecích kanalizačního řadu je smíšená kanalizace jak pro odpadní vody, tak pro vody dešťové. V nové výstavbě či rekonstrukci místních komunikací, kde je společná kanalizace, se počítá s jejím rozdělením a napojením na oddělený kanalizační řad.

     Technický stav kanaliačního řadu je rozdílný. Ve starších úsecích je do budoucna počítáno s opravou či rekonstrukcí kanalizačního řadu, zvláště pak, pokud je budována nová místní komunikace. Obec tvoří každoročně rezervu na rekonstrukce kanaliačního řadu a v běžném roce se provádějí běžné opravy a údržby.

     Odpadní vody z obce Řečany jsou po jejich odlehčení odváděny jednotnou kanalizací na ČOV. Na ČOV natékají rovněž splaškové vody z Labětína. Stávající ČOV typ Hydrovit 500S ( dvě nárže ) má  kapacitu 500 m3/den.   Současný nátok na ČOV činí cca 90 000 m3/rok, t.j. cca 220 m3/den. Stávající ČOV funguje na polovinu své kapacity tzn.na 250 m3/den a je zatížena velkým podílem balastních vod.

     Čistička odpadních vod je plně funkční, proběhla zde technologická modernizace a do budoucna se doporučuje další automatizace.

 

Plynofikace, míra napojení, poptávka po plynofikaci

     Zdrojem zemního plynu je VTL/STL regulační stanice na území obce Spytovice. Celé řešené území je plynofikované STL plynovodním rozvodem. Od regulační stanice je veden plynovod PE d110, který je dále redukován na PE d90 a rozveden po obci v dimenzi PE d50 a d63. K nemovitostem jsou zřízeny přípojky až na hranici pozemku. Majitelé nemovitostí mají možnost se na plynofikaci napojit. V nové zástavbě se rovněž počítá s napojením na plyn dle regulačního plánu Řečany - Západ. 

 

Stav a kapacita ostatní technické infrastruktury (elektrická síť, sítě pro internet)

     Připojení obce k elektrické soustavě je řešena prostřednictvím společnosti ČEZ Distribuce a.s.. Obec je plně elektrifikována.

Síť internetu je bezdrátová či prostřednictvím telekomunikační sítě CETIN. Řešena je občany individuálním způsobem.

 

Nakládání s odpady (třídění, sběr a likvidace, sběrný dvůr, kompostárna, skládka)

     V celé obci je zaveden systém sběru, třídění a likvidace odpadů prostřednictvím popelnic na komunální odpad, bioodpad, papíry a plast u jednotlivých nemovitostí, dále pak prostřednictvím čtyř sběrných míst rovnoměrně rozložených v obci. Pravidelně, minimálně však 2x ročně probíhá sběr odpadu prostřednictvím sběrného dvora v Řečanech nad Labem i Labětíně.

     V obci se třídí všechny složky odpadu: komunální odpad, sklo, papír, plasty, bio-odpad, kovy a textil. Obec má schválenou platnou vyhlášku o třídění, sběru a likvidaci odpadů i vyhlášku stanovující systém třídění odpadů.

 

Dopravní infrastruktura

Stávající silniční síť

     Řešeným územím prochází silnice I., II. a III. třídy, místní komunikace a účelové komunikace.

Silnice I/2 prochází jihovýchodním okrajem území od Přelouče na Kutnou Horu. Dopravní zatížení před odbočením II/322 -7338 vozů/24hod. 

Silnice II/322 prochází jižní částí území ve směru východ - západ. Je bývalou hlavní spojnicí Pardubice – Kolín - Praha. Po vybudování dálnice D 11 slouží jako významná dopravní tepna propojující západní okraj Pardubic, města Přelouč, Kolín a dálnicí D11. Komunikace je vedena mimo zastavěné území. Dopravní zatížení - 3616 vozů/24 hodin

Silnice III/3227 odbočuje ze silnice I/2 a nadjezdem nad železniční tratí pokračuje do obce Řečany a dále ve směru Chlumec nad Cidlinou. Dopravní zatížení 1509 vozů/24 hod.

Silnice III/3228 je krátkým úsekem na jižním okraji obce s místním významem

     Na tyto komunikace navazují Místní komunikace které jsou zařazeny do kategorie MK III. třídy tj. obslužné komunikace a MK IV. třídy tj. komunikace nepřístupné provozu silničních motorových vozidel, nebo komunikace s povoleným smíšeným provozem.

     Všechny ostatní komunikace v obci jsou Účelové komunikace. Tyto slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí nebo ke spojení s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků pro potřeby jednotlivých vlastníků.

 

Řečany nad Labem

     Technický stav komunikací je v různých částech odlišný. Komunikace jsou z větší části živičného povrchu. V ul. Do Kouta a U Kostela jsou komunikace nezpevněné. V budoucích letech je nutné tyto komunikace zpevnit včetně provedení odvodnění. Zpevnění se předpokládá živičným povrchem pro sjednocení materiálů v celé obci. 

    Do budoucích let je plánována rekonstrukce stávající komunikace Lesnická, Jiráskova, Školní a Hornická, které mají vyježděný živičný povrch a vznikají zde díry, které je nutno často opravovat. Tyto komunikace jsou využívány nejen zde žijícími obyvateli, ale slouží i pro přívoz a odvoz dětí do základní školy, tělocvičny a školní jídleny. Je zde vyšší výskyt dopravy než na ostatních místních komunikacích.

Labětín

  Ul. Obránců míru je nejdelší a páteřní komunikací místní části Labětín. Povrch je v čím dál horším stavu a je průběžně opravován. Tím ale vznikají nerovnosti na komunikaci, které snižují bezpečnost při jejím projíždění. Do budoucna je třeba počítat s celkovou rekonstrukcí této asfaltové komunikace.

 

Doprava železniční a autobusová

     V obci je zajištěna autobusová i železniční doprava. Jezdí zde pravidelné autobusové i železniční spoje navázané na hlavní páteřní síť Praha - Pardubice. V obci se nacházejí dvě autobusové zastávky – v centru Řečan nad Labem u obecního úřadu a na křižovatce u odbočky na Labětín.

Hromadná doprava osob je zajišťována linkovými autobusy Arriva – východní Čechy dvěma autobusovými linkami:

650 621 Přelouč – Týnec nad Labem

650 623 Řečany – Přelouč

    Obcí Řečany n.L. prochází železniční trať 010 – Česká Třebová – Kolín – Praha. Jde o nejvýznamnější železniční trasu v republice. Trať prodělala rekonstrukci na návrhovou rychlost 160 km/hod. Součástí opatření byly i protihlukové bariéry, které řešily ochranu stávajících objektů před hlukem.

     Na jižním okraji zástavby je železniční stanice Řečany nad Labem. Přechod na opačnou stranu trati je řešen podchodem.

Četnost spojů v obou směrech   -   celkem 35 spojů v obou směrech

Dopravní zátěž obce

     Obec je nad míru zatěžována projíždějícími kamiony, které si zde zkracují cestu na dálnici D11. Komunikace III. třídy není technicky stavěna na takovou zátěž a vzniká zde problém se statikou domů stojících podél této komunikace. Zároveň most přes řeku Labe je ve špatném stavu a ze strany obce probíhají jednání se Správou a údržbou silnic Pardubického kraje o jeho opravě a prověření zatížení.

Návaznost dopravy na další dopravní síť

     Z obce Řečany nad Labem je možné napojení na dálnici D11 u města Chlumec n.C. Vzdálenost k tomuto sjezdu z obce je 16 km. Další napojení na rychlostní komunikaci R 35 a R37 je 37 km po dálnici D11.

Pěší a cyklisté

     Chodníky pro pěší jsou vybudovány podél hlavní komunikační osy – silnice III/3227 oboustranné, dlážděné. Ostatní ulice v části Řečany jsou většinou jednostranné, v části Labětín jsou nezpevněné krajnice bez chodníků.

     Řešeným územím neprochází regionální a nadregionální cyklistické trasy. Severně od Řečan přes obec Kladruby je vedena regionální trasa ve směru východ – západ Vysoká nad Labem – Týnec nad Labem.

     Požadavkem obce je propojení obce Řečany nad Labem a Kladruby nad Labem a Řečany nad Labem a Trnávka samostatnou cyklistickou stezkou, které jsou ideově navrženy podél stávajících komunikací.

V obci se plánují 2 cyklostezky:

- Řečany nad Labem - Kladruby nad Labem = rovněž se jedná o propojení matričně spádové obce. Základní školu v Řečanech také navštěvují děti z obce Kladruby a z dalších obcí za řekou Labe a při zvyšující se dopravě by bylo vhodné cyklistickou dopravu odklonit.

- Pardubice - Týnec nad Labem = extravilánem obce, po katastrálním území Řečany nad Labem a Labětín je plánována "Labská cyklostezka", která propojuje město Pardubice podél řeky Labe až k městu Týnec nad Labem a navazuje tak na "Hradubickou Labskou cyklostezku" vedoucí z Hradce Králové do Pardubic.

 

Veřejné osvětlení v obci

       V roce 2020 proběhla částečná výměna veřejného osvětlení při páteřní komunikaci Obránců míru a 1.máje, do budoucna se počítá s výměnou veřejného osvětlení také v dalších částech obce, na kterou je již zpracována projektová dokumentace.

   

Obecní majetek

     Obecní majetek jako jsou budovy, stroje, zařízení, zpevněné plochy a další stavby je nutné průběžně opravovat či rekonstruovat. V navrhovaném období je třeba opravit fasádu na Obecním domě, kde došlo v roce 2015 k výměně oken.

     

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

Lékařské služby

     V obci jsou lékařské služby sdruženy v Obecním domě. Je zde praktický lékař pro děti a dorost, praktický lékař pro dospělé, stomatolog, rehabilitace a lékárna. Dostupnost dalších zdravotnických zařízení je v dojezdové vzdálenosti 7 km v městě Přelouč, kde je také poliklinika. Nemocnice Pardubice je vzdálena od obce 26 km.

Sociální péče

Sociální služby, jejich rozsah a způsob zajištění

     Obec Řečany nad Labem má s městem Přelouč uzavřenou smlouvu na zajištění terénní pečovatelské služby. Tuto službu mohou využívat občané obce a obyvatelé Komunitního domu pro seniory.

     Další sociální služby jako např. Dům pro seniory jsou v městě Přelouč. S tímto Domovem pro seniory má obec dohodu o umístění seniorů z Komunitního domu pro seniory, kteří se postupem času stanou nesoběstační. Protože Domov pro seniory v Přelouči snižuje počet bytů a poptávka po ubytování je velmi vysoká, existuje dohoda mezi obcí Řečany nad Labem a Domovem pro seniory v Přelouči, že soběstační občané budou umisťováni v Komunitním domě pro seniory v Řečanech nad Labem, aby se jim prodloužila doba aktivního života, a naopak nesoběstační senioři  budou umisťováni v Domově pro seniory v Přelouči.

     Obec dále zajišťuje pro své seniory možnost stravování, které jim je doručováno až do domu či bytu. V Komunitním domě pro seniory se pravidelně schází Klub důchodců.

Kultura 

    Na území obce v k.ú. Řečany nad Labem se nachází kulturní památka - kostel sv. Maří Magdalény, zapsaný v rejstříku Národních kulturních památek pod č. 42129/6-2135.

     V k.ú. Labětín je v seznamu kulturních památek zapsán pod č. 36905/6-4657 milník na odbočce ze silnice Pardubice - Týnec n.L., směr Kutná Hora a dále pak venkovský dům č.p. 6 pod č. 101086.

     Část obce Řečany nad Labem náleží do památkové zóny Kladrubské polabí.

Kulturní a sportovní aktivity

V obci působí tyto kulturní a sportovní složky:

- Sportovní klub Řečany nad Labem 1920 (fotbalisté)

- Sokol

- Hasiči Řečany nad Labem

- Hasiči Labětín

- Rybáři

- Aikido

- Klub žen Labětína

- Klub vojenské historické techniky

- Myslivci

     Pro sport a tělovýchovu je v Řečanech nad Labem k dispozici sportovní areál, ve kterém jsou 2 fotbalová hřiště, 1 volejbalové hřiště, workoutové hřiště. Další dětské hřiště a hřiště pro pohybové aktivity se nachází v areálu základní školy vedle školní jídelny a v místní části Labětín. Zdejší tělocvičnu využívají nejen žáci, ale také občané pro pohybové a sportovní aktivity.

Školství

     V obci je zřízena mateřská škola, která má kapacitu 56 dětí.

     Základní devítiletá škola má kapacitu 270 žáků. Ke škole je přidružena jídelna. V areálu školy stojí samostatná budova tělocvičny, dostatečně prostorné travnaté školní hřiště na kopanou, asfaltové pro vybíjenou, odbíjenou a basketbal,  běžecký ovál, pískové doskočiště, betonový ping pongový stůl, které jsou po rekonstrukci. Základní a mateřská škola i s jídelnou jsou zateplené budovy.

     Do budoucích let by bylo třeba zvýšit kapacitu tělocvičny přístavbou a budovu zateplit.

Obchody a služby

     V obci je několik obchodů s potravinami, masem, smíšeným zbožím, textilem, obuví a drogerií. Dále zde působí kadeřnická, masérská, kosmetická a nehtařská studia. 

      Ve středu obce je sídlo České pošty, a.s., která je občanům k dispozici 5 dní v týdnu.

 

6. Životní prostředí

Území obce

     Celková plocha území obce činí 548,36 ha.

     Obě části obce leží na levém břehu řeky Labe, část zastavěného území obce Řečany se nachází v zátopové zóně Q100 .   Území je odvodňováno několika potoky. Západně od obce je to pravostranný přítok Morašického potoka. Mezi obcemi Labětín a Řečany teče Krasnický ( Spytovický ) potok. Na něm a jeho bezejmenném přítoku se nachází několik vodních nádrží – rybník Tišina a Labecký rybník.

     Mezi Labem a zástavbou obce Řečany jsou bezejmennou vodotečí napájeny další rybníky – Houšovec, Pastouška a Jordáně. Do této vodoteče je zaústěno odtokové potrubí z ČOV. Do východní části správního území zasahuje část dílčího povodí Brložského potoka V inundačním území mezi bytovou zástavbou a Labem je řada dalších vodních ploch a mokřadů, které jsou pozůstatky historických slepých ramen meandrujícího Labe.

     Celé správní území obce Řečany je součástí povodí řeky Labe.

 

Struktura využití půdy

 


Pramen: ČSÚ

     Z grafu je patrné, že obec je tvořena 61 % orné půdy. V obci tedy převládá využití půdy, která je zemědělsky obdělávána, před mírou zastavěných a přírodně stabilních ploch.  Zvětšení zastavěných ploch o novou zástavbu rodinných domů v lokalitě "Řečany - Západ" se neprojeví významným způsobem.

Ekologická stabilita

     Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Řečany nad Labem dosahuje koeficient hodnoty 0,31.

     Zvýšení ekologické stability krajiny a podpory jejích funkcí lze dosáhnout zejména udržitelným hospodařením v krajině, které minimalizuje negativní zásahy do krajiny, podporou vegetačních opatření v krajině, především výsadby a obnovy remízků, alejí, solitérních stromů, větrolamů, vodních prvků, a to i formou podpory pozemkových úprav, které jsou jeho základním nástrojem.

     Do budoucna bude třeba chránit volnou krajinu. Upřednostňována bude zástavba uvnitř obce (nikoliv však na úkor sídelní zeleně) nebo ve vazbě na ně, podpora využívání brownfields, minimalizace záborů zejména kvalitních půd.

     Pozemky v zastavěném území ležící v prvcích ÚSES nebudou oplocovány; výjimku lze udělit pouze v nezbytně nutných případech (výběh chovaných zvířat a pod.). Na plochách ÚSES a v jejich blízkosti je nutno vyloučit činnosti, které by mohly vést k ochuzení druhové bohatosti a snížení ekologické stability. Veškeré zásahy musí být koordinovány s příslušným orgánem ochrany přírody.

     Při výsadbě a obnově zeleně v prvcích ÚSES budou používány výhradně autochtonní druhy dřevin odpovídající místním podmínkám.

 

Systém sídelní zeleně

     Zeleň na stávajících veřejných prostranstvích, zejména na návsi u kostela Máří Magdaleny a u základní školy bude chráněna, rozvíjena a kultivována. Rozvíjena bude bariéra zeleně mezi železniční tratí a jižním okrajem obce. Bude podporován plynulý přechod zeleně zahrad na krajinnou zeleň zejména v severním okraji obce v návaznosti na plochy územního systému ekologické stability. Doplněna bude obvodová zeleň výrobních areálů na severozápadním a východním okraji obce k zapojení areálu do krajiny.

Protierozní opatření

     Protierozní funkce je podpořena zejména doplněním kontinuální krajinné zeleně lokálního biokoridoru a zachováním líniové zeleně podél lokálních vodotečí.

    Větrnou erozi je navrženo řešit v dotčeném území doplněním interakčních prvků v podobě větrolamů. Navrženy jsou podél silnice na Trnávku a jako spojnice LBC Tišina a nadregionálního biokoridoru NRBK 72.

     V rámci zastavitelných ploch budou přijata opatření, aby odtokové poměry z povrchu urbanizovaného území byly po výstavbě srovnatelné se stavem před ní, tzn. aby nedocházelo ke zhoršení odtokových poměrů.

Ochrana před povodněmi

     Záplavové území řeky Labe bylo vyhlášeno v roce 2006 Krajským úřadem Pardubického kraje pod č.j. 16751-7/2006/OŽ0Z/CK. Záplava ohrožuje soliterní objekty severně od obce a níže položené části severního okraje obce.

     V plochách aktivní inundace jsou povoleny pouze stavby vodních děl, jimiž se upravuje vodní tok, převádějí povodňové průtoky, provádějí opatření na ochranu před povodněmi nebo která jinak souvisejí s vodním tokem nebo jimiž se zlepšují odtokové poměry, stavby pro jímání vod, odvádění odpadních vod a odvádění srážkových vod a dále nezbytné stavby dopravní a technické infrastruktury.

     Realizace změny funkčního využití a staveb v plochách navržených v záplavovém území je podmíněna realizací takových opatření, která komplexně zajistí ochranu těchto ploch před záplavou a nezhorší stav v území. Výstavba musí být posuzována s ohledem na ovlivnění odtokových poměrů v inundaci. 

      V roce 2020 byl započat proces komplexních pozemkových úprav.

 

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

     Obecní úřad v Řečanech nad Labem je obcí I. typu s matričním úřadem pro okolních 12 obcí.

     Pověřeným obecním úřadem je město Chvaletice a obcí s rozšířenou působností je město Přelouč.

     Obec Řečany nad Labem má 9 volených zastupitelů. Stálými zaměstnanci obce jsou účetní, matrikářka, referentka a knihovnice. Počet dělníků pro úklid obce se v posledních letech ustálil na cca 5 zaměstnancích. Obec využívá institutu veřejně prospěšných prací.

     Obec je zřizovatelem Základní a mateřské školy Řečany nad Labem.

 

Hospodaření a majetek obce

Vývoj rozpočtového hospodaření obce Řečany nad Labem v letech 2015 - 2020 (v tis. Kč)

  2015 2016 2017 2018 2019 2020          
Daňové příjmy 15 536 16 518 18 348 20 687 22 109 20797
Nedaňové příjmy 2 203 2 381 2 336 2 991 3 208 3542
Kapitálové příjmy 193 291 170 1 155 280 9
Neinvestiční přijaté dotace       3 815    
Investiční přijaté dotace       0    
Příjmy celkem 20 234 30 167 23 110 28 648 31 769

33197          

Běžné výdaje 13 765 15 328 14 640 16 258 22 117 25803
Kapitálové výdaje 4 670 12 073 12 709 11 136 11 056 12165
Výdaje celkem 18 435 27 401 27 348 27 394 33 174 37969
Saldo příjmů a výdajů 1 799 2 765 -4 238 1 253 -1 404 -4772


Bezpečnost

     Obec má zřízen povodňový plán obce a tvoří si finanční rezervu na případné krizové řízení. Varování obyvatel před nebezpečím probíhá pomocí bezdrátového rozhlasu, který je ke krizovým situacím uzpůsoben svou funkčností.

     Přestupkovou komisi pro obec spravuje město Chvaletice.

     Kriminalita v obci je řešena spádově Policií ČR sídlící v městě Chvaletice.

     Obec dále spolupracuje s Obecní stráží, která primárně řeší dodržování veřejného pořádku v obci.

     Obec má jednotku požární ochrany JPO 3. Disponuje také hasicím automobilem CAS, který je ve špatném stavu. V nejbližším období je třeba počítat s nákupem hasicího vozu pro zabezpečení výjezdů jednotky. JPO zabezpečuje smluvně výjezdy pro obec Trnávka, Selmice a město Chvaletice.

Vnější vztahy a vazby

     Obec je členem Sdružení obcí Přeloučska, které se zaměřuje na řešení odpadového hospodářství. Dále je členem dobrovolného svazku obcí "Pardubická Labská", které je založeno za účelem výstavby cyklostezky Pardubice - Týnec nad Labem. Dále je obec členem Svazu měst a obcí České republiky, MAS Železnohorský region a Regionálního svazku obcí Bohdanečsko.

A.2 Východiska pro návrhovou část

     Obec je limitována zastavitelností území, které určuje zátopové území řeky Labe, což omezuje rozvoj obce. Dále je obec limitována výší svého rozpočtu. V posledních letech se snaží naspořit finanční prostředky, které bude potřebovat pro plnou úhradu či spoluúčast na investičních a neinvestičních akcích. V plánu je rekonstrukce místní komunikace U Kostela v Řečanech nad Labem a Obránců míru v Labětíně.

     Veškeré plánované akce jsou v souladu s územně plánovací dokumentací.

     

SWOT analýza

Silné stránky

  • Dostatečná kapacita ČOV
    V případě připojení nových zástavbových lokalit není třeba navyšovat kapacitu čističky odpadních vod. Do budoucna se nebudou zvyšovat náklady na navýšení kapacity ČOV.
  • Vymezené plochy pro výrobní činnost
    Územní plán obce počítá s plochami pro výrobní činnost jak v obci Řečany, tak v místní části Labětín.
  • Potenciál v rozvoji území - rodinných domů
    Náprava snižujícícho se počtu produktivního obyvatelstva je spatřována v možnosti rozvoje území. V územním plánu byly vytyčeny možné rozvojové plochy bydlení, které by při jejich obsazení (především pak lokalita Řečany - Západ) zvýšily počet obyvatel v produktivním věku a dětí. Index stáří by se výrazně snížil.
  • Umístění obce
    Obec je výhodně orientována vzhledem k blízkosti větších měst, jako je na východ Přelouč a Pardubice, na západ pak Chvaletice a Kolín.
  • Občanská vybavenost
    Silnou stránkou je nepochybně vybavenost území obce. Nachází se zde základní a mateřská škola, pošta, zdravotní středisko, zastávka ČD, autobusová zastávka, matriční úřad, obchody, sportoviště. Působí zde kulturní a sportovní organizace, které nabízejí širokou škálu možností trávení volného času.
  • Dostatečná kapacita pro výstavbu bytových domů
    Územní plán počítá v obci s výstavbou bytových domů v ul. Lesnické. Zvýšení počtu obyvatel je tedy možné i v tomto území. Rozvojová plocha pro výstavbu bytových domů je v majetku obce.

Slabé stránky

  • Zemědělská činnost na velkém území obce
    Existující zemědělská činnost znehodnocuje kvalitu půdy v obci a dochází tak ke snižování ekologické stability v území.
  • Nízká kapacita tělocvičny
    Současná tělocvična slouží nejen žákům ke školním aktivitám, ale i dětem a dospělým při mimoškolních sportovních činnostech. Kapacita tělocvičny je jen jeden velký sál a neexistuje tu proto možnost výkonu souběžné sportovní činnosti jak při vyučování, tak v mimoškolní době. V případě přístavby dalšího, již menšího sálu, by tento mohl být využíván ke cvičení žen a dětí, gymnastice, kalanetice, tancům a velký sál by mohl být dále využíván k volejbalu, fotbalu, basketbalu a ostatním kolektivním sportům.
  • Technický stav místních komunikací
    V Programu rozvoje obce jsou definovány místní komunikace, které je nutné kvůli jejich špatnému technickému stavu rekonstruovat. Jedná se především o komunikaci Obránců míru v Labětíně a dále pak ul. Jiráskovu, Školní, Hornickou a Lesnickou v Řečanech nad Labem.
  • Zvyšování stočného
    V případě četnějších rekonstrukcí či modernizací kanalizačního řadu a ČOV by muselo být přistoupeno ke zvýšení poplatku za stočné.
  • Limitování zastavitelným uzemím
    Obec je limitována záplavovou zónou ve vymezení dalších zastavitelných ploch.
  • Atraktivita území
    Mezi slabé stránky se může řadit i fakt, že se jedná o obec, nikoliv o město. Při získávání nových obyvatel může být tato skutečnost nevýhodou.
  • Rozvojové plochy v soukromém vlastnictví
    Všechny rozvojové plochy plánované v územním plánu jsou vedeny v soukromém vlastnictví osob. Obec tedy musí nejprve vykoupit veřejná prostranství, která může následně zasíťovat. S výkupem veřejných prostranství jsou spojeny náklady na výkup pozemků a dále možná nespolupráce soukromých subjektů na odprodeji.
  • Zasíťování rozvojových ploch obce
    Ač obec má potenciál v rozvoji svého území na rodinné domy, slabší stránkou je pak financování zasiťování nové zástavby, která je pro obec velmi finančně nákladná.

Příležitosti

  • Osázení vhodnými kultivary
    Osázením vhodnými kultivary by došlo ke zvýšení ekologické stability území.
  • Zvýšení počtu podnikatelů na území obce
    Vymezením výrobních ploch v obou obcích je do budoucna možnost zvýšení podnikatelských subjektů v obci a navýšení tak rozpočtu obce prostřednictvím rozpočtového určení daní.
  • Vymezení další zastavitelné plochy
    V horizontu 10-20 let je možné počítat se zastavitelnou plochou v západní části obce, po pravé straně komunikace směrem na Trnávku. Tato část je mimo záplavové území a mimo památkovou zónu Kladrubského Polabí.
  • Získání nových obyvatel
    Při realizaci výstavby nové lokality Řečany - Západ je velkou příležitostí zvýšení počtu obyvatel a tím navýšení rozpočtu obce do daňových i nedaňových příjmů.

Hrozby

  • Omezení výší rozpočtu obce
    Možnou hrozbou by mohlo být neuvážené čerpání úvěrových prostředků, které by nebylo možné v budoucích letech splácet z rozpočtu obce. V takových případech se doporučuje řádný propočet financování projektu.
  • Stagnace sportovních aktivit
    Z důvodu nízké kapacity tělocvičny a tedy neuspokojení zájemců o místo v tělocvičně, by mohlo dojít k dalšímu nerozvíjení sportovní aktivity v obci. V současné době není možné uspokojit dvě sportovní skupiny najednou, neboť sál vhodný ke cvičení je pouze jeden. Zvýšením kapacity tělocvičny o další, již menší sál, by došlo k uspokojení žadatelů o cvičení. Zároveň při školní výuce by bylo možné mít tělocvičnu obsazenou dvěma třídami žáků zároveň.
  • Stárnutí kanalizační sítě a ČOV
    Vzhledem ke stáří kanalizačního řadu a ČOV v budoucnosti hrozí zvyšování nákladů na jejich údržbu či rekonstrukci.
  • Podíl na zasíťování lokality Řečany - Západ
    Hrozba je spatřována ve vydání většího množství finančních prostředků z rozpočtu obce do zasíťování lokality. Spoluúčast budoucích stavebníků může být hůře vymahatelná.

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

     Řečany nad Labem se stávají příjemným místem pro život. Lidé zde žijí v souladu s přírodou a v její těsné blízkosti, ale zároveň na dosah městu, které je vždy snadno dostupné. Je zde relativně nízká nezaměstnanost s příznivým demografickým vývojem, fungující mateřskou a základní školou. Obec nabízí dostatečné společenské, sportovní a kulturní vyžití pro všechny věkové kategorie obyvatel. Obec průběžně zajišťuje obnovu infrastruktury a okolní přírody pro další generace.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Zkvalitnění infrastruktury obce”

Opatření : „Dopravní infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba místní komunikace Do Kouta”

2021 - 2022 Obec 5400 Vlastní + externí
Před započetím prací nutno prověřit dotační možnosti.

„Rekonstrukce místní komunikace Školní”

2021 - 2023 Obec 3000 Vlastní + externí
Před realizací se doporučuje prověřit dotační možnosti.

„Rekonstrukce místní komunikace Jiráskova”

2021 - 2025 Obec 3000 Vlastní + externí
Před započetím prací vhodné ověřit dotační možnosti.

„Rekonstrukce místní komunikace Hornická”

2021 - 2025 Obec 4000 Vlastní + externí
Před započetím prací je třeba prověřit dotační možnosti.

„Rekonstrukce místní komunikace Lesnická”

2024 - 2025 Obec 5000 Vlastní + externí
Před započetím prací vhodné prověřit dotační možnosti.

„Výstavba místní komunikace U Kostela”

2021 - 2022 Obec 5300 Vlastní + externí
Podání žádosti o dotaci DT Rekonstrukce místních komunikací z MMR.

Opatření : „Technická infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava a rekonstrukce kanalizačního řadu”

2021 - 2025 Obec 1000 Vlastní
Průběžně dle potřeby a stavu kanalizačního řadu. Ročně cca 500 tis. Kč

Opatření : „Občanská vybavenost”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výměna střechy a oprava fasády Obecního domu”

2023 - 2025 Obec 3000 Vlastní

„Oprava kulturního domu v Labětíně”

2018 - 2020 Obec 1000 Vlastní
Výměna oken, oprava fasády a střechy.

„Opravy a rekonstrukce budovy kulturní místnosti u sportoviště, p.č. st. 522 v k.ú. Řečany nad Labem”

2022 - 2025 Obec 300 Vlastní + externí
Částečně lze financovat z dotace Pardubického kraje - Programu obnovy venkova.

„Oprava vstupu u kabin volejbalu”

2022 - 2023 Obec 200 Vlastní + externí
Částečně lze financovat z dotace Pardubického kraje - Programu obnovy venkova.

„Oprava zpevněných ploch u parketu”

2022 - 2023 Obec 490 Vlastní + externí
Zpevnění plochy vedle parketu, oprava trvale umístěných laviček a stolů. Částečně lze financovat z dotace Pardubického kraje - Programu obnovy venkova.

„Oprava podia u venkovního parketu”

2022 - 2023 Obec 100 Vlastní + externí
Částečně lze financovat z dotace Pardubického kraje - Programu obnovy venkova

„Rekonstrukce bývalého objektu pohostinství v Řečanech nad Labem”

2022 - 2023 Obec 2600 Vlastní + externí
Částečně lze financovat z dotace Pardubického kraje - podpora projektů obcí zlepšujících podnikatelské prostředí

„Autobusová zastávka a úprava veřejného prostranství”

2024 - 2025 Obec 1500 Vlastní + externí
Částečně lze financovat z dotace Pardubického kraje - Program obnovy venkova.

Opatření : „Veřejné prostranství”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výsadba stromů a soliterů, obnova veřejné zeleně”

2021 - 2025 Obec 200 Vlastní
Průběžné plnění

„Obnova stromořadí a větrolamů”

2021 - 2025 Obec 200 Vlastní
Průběžné plnění

„Výstavba náměstí u Komunitního domu pro seniory”

2022 - 2025 Obec 20000 Vlastní + externí
Před realizací prověřit dotační možnosti.

„Nákup traktoru na letní a zimní údržbu obce”

2021 - 2022 Obec 750 Vlastní + externí
Částečně lze financovat z dotace Pardubického kraje - Programu obnovy venkova.

Cíl : „Podpora rozvoje bydlení v obci”

Uspokojení poptávky po bydlení v rodinných domech.

Opatření : „Zástavba Řečany - Západ”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výkup pozemků pro veřejná prostranství”

2021 - 2025 Obec 200 Vlastní
Výkupy pozemků od soukromých vlastníků.

„Zasíťování lokality”

2021 - 2025 Obec 8000 Vlastní

„Výstavba komunikací v lokalitě”

2021 - 2025 Obec 10000 Vlastní

Cíl : „Rozvoj školství a volnočasových aktivit občanů”

Podpora sportovní činnosti občanů

Opatření : „Oprava majetku v areálu Základní školy”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava zpevněných ploch před ZŠ a tělocvičnou”

2021 - 2021 Obec 500 Vlastní + externí
Částečně lze čerpat dotaci z Pardubického kraje, Programu obnovy venkova.

„Oprava zpevněných ploch před jídelnou ZŠ”

2022 - 2022 Obec 200 Vlastní + externí
Lze žádat o částečnou dotaci z Pardubického kraje, Programu obnovy venkova.

„Oplocení areálu ZŠ a MŠ”

2022 - 2022 Obec 150 Vlastní

Opatření : „Navýšení kapacity tělocvičny”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Přístavba sálu a šaten ke stávající tělocvičně”

2022 - 2025 Obec 40000 Vlastní + externí
Před realizací prověřit dotační možnosti.

Opatření : „Energetické úspory tělocvičny”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zateplení budovy tělocvičny, výměna oken a dveří”

2021 - 2025 Obec 4000 Vlastní + externí
Prověřit možnost čerpání dotace z MŽP - Operační program životní prostředí, energetické úspory veřejných budov.

Opatření : „Vybavení základní školy a modernizace stávajícího zařízení”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybavení pro zajištění rozvoje žáků v oblasti technických a řemeslných oborů”

2020 - 2023 Obec 600 Vlastní + externí

„Podpora sociální inkluze - stavební úpravy, pořízení vybavení a kompenzačních pomůcek”

2020 - 2023 Obec 3000 Vlastní + externí

„Modernizace multimediální a jazykové učebny”

2023 - 2027 Obec 6500 Vlastní + externí

„Rekonstrukce keramické dílny”

2020 - 2023 Obec 2000 Vlastní + externí

„Vnitřní konektivita a připojení k internetu”

2020 - 2023 Obec 50 Vlastní + externí

„Polytechnické vzdělání - stavebnice, truhlářské pracoviště, pomůcky”

2020 - 2023 Obec 500 Vlastní + externí

„Vybavení pro zajištění rozvoje žáků v oblasti komunikace v cizích jazycích - jazyková učebna”

2020 - 2023 Obec 300 Vlastní + externí

„Rozvoj čtenářských dovedností - nábytek do školní knihovny”

2020 - 2023 Obec 100 Vlastní

„Modernizace učebny polytechnického vzdělávání”

2023 - 2027 Obec 3500 Vlastní + externí

„Modernizace odborných učeben”

2023 - 2027 Obec 9500 Vlastní + externí

Opatření : „Navýšení kapacity MŠ”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Přístavba MŠ - zvýšení kapacity, změna legislativy (přijímání dětí od 2 let)”

- 2023 Obec 9000 Vlastní + externí
Před započetím prací nutno prověřit dotační možnosti.

Opatření : „Rekonstrukce spojovací části MŠ - technické budovy s hlavní budovou MŠ”

stavební oprava průchodu mezi oběma budovami (uzavření průchodu - podlaha, stěny, zateplení)

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce spojovací části MŠ”

2021 - 2027 Obec 2000 Vlastní

Opatření : „Nové herní prvky na školní zahradu MŠ”

V rámci realizace projektu dojde k nahrazení starých nevyhovujících herních prvků v zahradě mateřské školy, které budou sloužit pro rekreační i didaktickou činnost dětí mateřské školy.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Nové herní prvky na školní zahradu MŠ”

2022 - 2027 Obec 300 Vlastní + externí
Částečně lze čerpat dotaci z MAS Bohdanečsko.

B.3 Podpora realizace programu

     Za realizaci Programu rozvoje obce nese zodpovědnost zastupitelstvo obce. Plnění stanovených cílů bude sledováno celoročně a průběžně, po dokončení jednotlivých aktivit budou tyto v programu upravovány. Ke kontrole plnění programu rozvoje obce bude docházet alespoň jedenkrát za půl roku. V případě změny místních poměrů či dotačních možností bude PRO průběžně aktualizován.

     Aktualizaci dat bude provádět starostka a místostarosta obce na základě realizovaných aktivit a budoucích změn. Dokument bude sloužit pro dlouhodobé plánování obce a budou využívány jeho další nástroje, jako je plánování finančního rozpočtu pro zadané aktivity a dále generování hodnocení realizace.