Úvod
Tento dokument se týká plánovaného rozvoje Obce Chromeč na období 2021 - 2030 a byl zpracován na základě požadavků zpracování komplexního rozvojového dokumentu pro
- návrh rozvojových projektů Obce a jejich zařazení do časové a místní posloupnosti realizace,
- koordinaci záměrů obyvatelstva a zastupitelstva obce,
- přípravu rozpočtů Obce na jednotlivé roky a pro zpracování požadovaných rozpočtových výhledů.
Zpracování dokumentu probíhalo v první polovině roku 2021.
Program rozvoje obce je dokumentem, v němž jsou zakotveny rozvojové priority dané obce. Písemná podoba struktury cílů a priorit napomůže k jejich snadnějšímu naplnění – je stanovena hierarchie jednotlivých priorit a časový plán jejich naplnění, a v dokumentu jsou definovány realizační podmínky (konkrétní činnosti, odpovědný subjekt, využitelné zdroje financí apod.).
Program rozvoje tak přispívá k tomu, aby obec efektivněji využívala finanční prostředky z vlastního rozpočtu i dostupné dotace.
Program rozvoje obce (dále nejčastěji jen PRO) obsahuje dvě základní části – část analytickou, zaměřenou na zachycení stávajícího stavu a část návrhovou, shrnující zvolené budoucí cíle a možné cesty k jejich dosažení.
Do formulace obou těchto částí byla zahrnuta i veřejnost – celý proces tvorby dokumentu byl předmětem projednání pracovní skupiny, mimo to měli všichni obyvatelé obce možnost zapojit se do dotazníkového šetření, a také se k dokumentu vyjádřit v rámci jeho veřejného projednání.
Program rozvoje obce tedy představuje hlavní problémy a předpoklady obce a stanovuje možná řešení situací. Je podkladem pro rozhodování orgánů obce v záležitostech budoucího rozvoje obce a v neposlední řadě zvyšuje šance získat finanční prostředky z vnějších zdrojů (dotací apod.).
Poloha
Obec Chromeč se nachází v Olomouckém kraji, v okrese Šumperk. Chromeč se nachází v úrodné rovině na pravém břehu řeky Moravy, která tvoří její severní a východní hranici. Nachází se u silniční spojky z Postřelmova k hlavní silnici ze Šumperka do Červené Vody.
Chromeč je jednou z nejstarších českých obcí na Šumpersku. V písemných pramenech je poprvé připomínána roku 1353.
Mezi sousední nedaleké obce se řadí Vyšehoří, Bohutín, Bludov, Postřelmůvek ke vzdálenějším patří Rovensko, Postřelmov a Zábřeh.
Základní charakteristika obce
Obec má 556 obyvatel.
Celková plocha území obce 548,98 ha.
Hustota zalidnění obce je 101,28 obyv./km2.
Nadmořská výška činí 297 m.
Struktura využití půdy v obci Chromeč v roce 2018
V grafu níže můžeme vidět, že se jedná o typickou vesnici České republiky a Olomouckého kraje. Ve většině obcí v ČR má orná půda největší zastoupení, nejinak je tomu i v Chromči, kde tvoří 77,4 % půdy.
Zdroj: ČSÚ
Vodní toky a plochy
Na pokraji obce se táhne řeka Morava. Obcí protéká Chromečský náhon a dokonce je v obci také tradován starý mlýn, který byl funkční do roku 1968, nyní tento název nesou jen obytné budovy, ovšem rozložení náhonu a vyústí je stále zachováno.
Zdroj: Centrální evidence vodních toků - Eagri.cz
Historické souvislosti
První zmínka o obci je známá z roku 1353. Obec byla ve středověku rozdělena na několik částí. Vznikla díky osidlování lidmi z českého vnitrozemí, kteří zde postavili pár chalup, vedl je člověk jménem Chromek. Později se osada rozrostla na vesnici, která dostala název po svém zakladateli Chromkovi, tedy Chromeč.
Počátkem 70. let 14. století byla Chromeč zbožím markraběcím, ale potom byly její díly opět v držení drobných zemanských rodů, nejčastěji vladyků z Kolšova.
Znak, symboly a prapor obce
Do erbu obce patří symboly rytířů z Bukůvků, a ty jsou dominantou obecní pečeti (překřížené rohy tvořící smyčku v podobě osmičky). Erbovní barvy Bukůvků jsou červená a stříbrná, dalším symbolem je modré břevno symbolizující řeku Moravu, protékající okrajem katastru obce.
Na obecní pečeti, kterou má obec již od 18. století je trojlist obklopený drobnými hvězdičkami a část pečetí tvaru půlměsíce znázorňuje míchadlo na povidla.
Znak a prapor byl obci přidělen v roce 1996. Oba symboly byly navrhnuty Miroslavem Pavlů ze Zlína, byl rodákem z Bludova. Při své tvorbě vycházel z historie Chromče.
Známé osobnosti obce
Josef Drásal
Hanácký obr Josef Drásal se narodil 4. července 1841 v Chromči v domě č. p. 51 manželům Janu Drásalovi a Magdaléně, rozené Maternové, jako třetí ze šesti dětí. Již od mládí vynikal mezi vrstevníky mimořádnou výškou. Školu opustil jako dvanáctiletý, aniž se naučil dobře číst a psát. V té době již neměl otce, který zahynul v roce 1852 při hašení požáru chromečského mlýna. Mladý Drásal se živil jako pacholek v chromečském žerotínském dvoře, později pracoval také ve dvoře bludovském.
Z té doby se zachovalo o Drásalově síle mnoho anekdot.
Když jednou oral, nechtěl kůň chodit i Drásal dal mu pohlavek, až se kůň skácel, ten ho chytil za hřbet a opět postavil. Dokázal zapřený do žebřin postavit překocený vůz, v hospodách udělal rychle pořádek, když vznikla rvačka. Se svými téměř 190 kg a výškou 232 cm vyžadoval více jídla než jiní a často míval hlad. Občas jedl brambory připravené pro prasata. Když se vařila ryž na kořalku, hltal ji Drásal jako omáčku.
Jeho osud se změnil, když ho jako pacholka objevil v Holešově tamější hostinský Janoch. Ten ho naučil číst a psát a podnikal s ním téměř dvacet let cesty po Evropě. V roce 1867 vystupoval hanácký obr na světové výstavě v Paříži před císařem Napoleonem III. a později v Berlíně před císařem Vilémem I. Drásalovi vynášela turné v zahraničí značné peníze, takže si mohl dovolit koupit v Holešově dům, v němž bylo vše upraveno do patřičných rozměrů kvůli jeho vysoké postavě. Pomýšlel také na sňatek, ale nikdy se neoženil, poslední milostný poměr s Marií Pečenovou z Fryštáku ukončila Drásalova smrt. Zemřel ve 44 letech 16. prosince 1886 na souchotiny.
Podle Drásalova přání byl na jeho hrob položen velký kámen. Vlastivědné muzeum v Olomouci získalo některé jeho osobní věci, a zvláště hanácký kroj, v němž na svých cestách Evropou vystupoval.
Ignác Hošek
(podle Václava Medka)
Profesor Ignác Hošek patří k nejvýznamnějším chromečským rodákům. Narodil se 10. listopadu 1852 na usedlosti č. p. 28 v rodině pozdějšího chromečského starosty Ignáce Hoška. Vystudoval slovanské gymnázium v Olomouci a po ukončení filozofických studií se stal suplujícím profesorem na několika středních školách. V devadesátých letech 19. století získal místo definitivního profesora na reálce v Hodoníně, kde se také oženil. Odtud byl přeložen na české státní gymnázium v Kroměříži. Zemřel v Kroměříži 13. ledna 1919.
Profesor Hošek hodně cestoval a navštívil i země, kde docházelo k dramatickému politickému vývoji. V roce 1875 a zejména v roce 1878, kdy na Balkáně vypukl válečný konflikt, cestoval po Černé Hoře a Hercegovině a své zážitky z tohoto nebezpečného putování popsal v olomouckém Našinci. V letech 1887 až 1894 procestoval Francii, Itálii, Bavorsko, rakouské země, Chorvatsko, a Přímoří. Popisy těchto cest publikoval v pražských mladočeských Národních listech i v pražském staročeském Hlasu národa. Některé jeho cestopisné črty vyšly i v německy psaném a českými vlastenci vydávaném časopisu Politik. V roce 1897 zařadilo vedení hodonínské reálky Hoškovy Obrázky z cest po Itálii do 3. výroční zprávy této školy.
Ignác Hošek patří k předním překladatelům ruské klasické literatury. V edici Ruská knihovna publikoval v roce 1890 pojednání L.N. Tolstého V čem je má víra, v letech 1891 až 1893 vyšly tři svazky jeho překladů děl N.V. Gogola, v roce 1894 překlad románu I. S. Turgeněva Otcové a děti a o rok později Tolstého pojednání Kráčejte ve světle, dokud je světlo.
Jako jazykozpytec se Hošek věnoval výzkumu nářečí. Publikoval studii O chromečském nářečí, uveřejněnou v roce 1894 v Listech filologických, dále články O poměru jazyka písní národních k místnímu nářečí a Nářečí českomoravské V Rozpravách české akademie věd a umění. Své znalosti uplatňoval také v beletrii v Povídkách z okolí svatojánského, vypravované místím nářečím a v Dialektických povídkách z východních Čech, které byly uveřejněny v časopise Český lid. Jiné odborné články věnoval české gramatice. Pokusil se o vytvoření všeslovanského jazyka, jakéhosi esperanta, avšak tato studie nebyla odbornou veřejností přijata.
Josef Janeček
(podle Václava Medka)
V úsilí o vytvoření společného státu Čechů a Slováků vynikal za první světové války ve Spojených státech severoamerických chromečský rodák kněz Josef Janeček. Narodil se 26. května 1861 v domě č. p. 36. Jeho otcem byl pozdější chromečský starosta Josef Janeček. Po ukončení gymnaziálních studií nastoupil Janeček na bohosloveckou fakultu v Olomouci, kde byl koncem června roku 1885 vysvěcen na kněze. Jako kaplan působil nejdříve na Ostravsku a později v Jevíčku, odkud na žádost českých katolických vystěhovalců odešel v roce 1889 do USA, aby se ujal duchovní správy českých krajanů v Detroitu. Pracoval také jako činovník Sboru katolických Sokolů "Horymír" v Detroitu.
Za první světové války Janeček usiloval o soustředění všech organizací českých katolíků na území států Illinois, Michigan, Ohio do Národního svazu českých katolíků, který se posléze stal s Českým národním sdružením zakladatelem České národní aliance usilující a vytvoření samostatného československého státu. Tato Aliance vytvořila v únoru 1918 společně se Slovenskou ligou první společný výkonný orgán amerických krajanů a názvem Česká národní rada v Americe. Bylo Janečkovou zásluhou, že společně s dalšími katolickými duchovními přesvědčil většinu českých katolíků v Americe o nezbytnosti založení nezávislého československého státu.
Reverend Janeček jako člen deputace Národního svazu českých katolíků předal ve Washingtonu papežskému nunciovi petici adresovanou papeži s prosbou, aby při návrzích na ukončení války pamatoval na „obnovení samostatné říše československé“. Papež Benedikt XV. se obrátil dopisem na amerického prezidenta Wilsona s prosbou, aby se ujal malých národů bývalého Rakouska, zvláště Čechů, na mírové konferenci v Paříži.
Po skončení války navštívil Josef Janeček dvakrát vlast a svou rodnou obec. Poprvé v roce 1922 jako jeden ze čtyř členů mise Národního svazu českých katolíků v Americe. Mise byla přijata T. G. Masarykem, předsedou vlády Edvardem Benešem a účastnila se orelského sletu v Brně. Tehdy obdržel reverend Janeček vysoká státní vyznamenání. Podruhé byl Janeček v Československu v roce 1929 jako člen delegace Katolického Sokola v Americe na dalším celostátním sletu Československého Orla. Jako upomínku na krajiny v Americe daroval chromečské mládeži americkou státní vlajku. V roce 1935 byl Josef Janeček jmenován čestným občanem obce Chromeč. O jeho činnosti za druhé světové války nejsou již přesnější zprávy. Zemřel ve vysokém věku v roce 1953 v americkém Detroitu.
Obec je známá, nebo spíše byla, také díky nejstaršímu knihovníkovi v kraji. Jednalo se o pana Vladimíra Vénose. Jako knihovník působil v obci v rozmezí let 1964 - 2017.
Demografická situace
Demografická situace v obci je podobná jako ve všech obcích v Česku, kdy obecně platí, že populace stárne.
Struktura obyvatelstva
Z dostupných informací je zřejmé, že největší podíl obyvatel obce tvoří lidé v tzv. produktivním věku. Předpokládaný vývoj věkové struktury obecně odpovídá celospolečenským prognózám. Odchylky z věkové struktury obyvatel obce nejsou natolik významné, aby zakládaly samostatné vývojové trendy.
Pohyb obyvatel v obci Chromeč v roce 2018
V tabulce níže vidíme pohyb obyvatelstva a saldo v obci Chromeč ve srovnání s dalšími subjekty, jako je kraj či ČR.
Míra porodnosti | Míra úmrtnosti | Přirozený přírůstek v přepočtu na 1000 obyvatel | Míra imigrace | Míra emigrace | Saldo migrace | Meziroční změna počtu obyvatel | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Chromeč | 5‰ | 5‰ | -9‰ | 22‰ | 32‰ | -11‰ | -20‰ |
ORP ŠUMPERK | 10‰ | 10‰ | -2‰ | 25‰ | 26‰ | -1‰ | -3‰ |
Okres Šumperk | 10‰ | 10‰ | -1‰ | 23‰ | 25‰ | -1‰ | -2‰ |
Olomoucký kraj | 11‰ | 11‰ | -0‰ | 24‰ | 25‰ | -1‰ | -1‰ |
ČR | 11‰ | 11‰ | 0‰ | 29‰ | 25‰ | 4‰ | 4‰ |
Věková struktura obyvatel obce Chromeč v roce 2018
Graf níže nám říká, jak vypadá věková struktura obyvatel obce. Bohužel, v programu obce PRO nejsou uvedena aktuální čísla za roky 2019, 2020 a 2021. Níže tedy dokládáme statistické tabulky za roky 2019 a 2020. Rok 2021 je rokem aktuálním.
Zdroj: ČSÚ
Počet obyvatel v roce 2019. Udáváme tabulku ze systému obce Chromeč, kde můžeme vidět posun a migraci obyvatelstva. V tabulce jde vidět, že v roce 2019 bylo saldo pohybu obyvatel nulové.
V tabulce je vidět přirozený přírůstek a úbytek obyvatelstva v roce 2020.
Věkové poměry v obci Chromeč
Počet obyvatel v roce 2018 | 0-14 let (%) | 65 a více let (%) | Index stáří | |
---|---|---|---|---|
Chromeč | 556,00 | 14,21% | 22,48% | 158,23 |
ORP ŠUMPERK | 69 242,00 | 14,67% | 17,99% | 140,56 |
Okres Šumperk | 120 711,00 | 15,27% | 20,86% | 136,60 |
Olomoucký kraj | 631 556,00 | 15,56% | 20,25% | 130,18 |
ČR | 10 648 279,00 | 15,90% | 19,59% | 123,25 |
Zdroj: ČSÚ
Vzdělanostní struktura obyvatel
Vzdělanostní struktura obyvatel se neodchyluje od jiných podobných obcí. Dříve nebylo vyšší vzdělání tak časté jako dnes. V dnešní době je nabídka středních, vyšších a vysokých škol natolik pestrá, že se počet obyvatel s vyšším vzděláním a tituly zvyšuje.
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Chromeč v roce 2011
Zdroj: ČSÚ
V grafu výše, který se zabývá vzdělanostní strukturou obyvatelstva, můžeme vidět, že největší podíl obyvatelstva obce má ukončené střední vzdělání bez maturity. Naopak nejméně zastoupena byla skupina obyvatel s vysokoškolským titulem. Do budoucna bude ale graf bude vypadat úplně jinak. Zájem o vzdělání roste, nyní je také k dispozici velký počet míst, kde se mohou lidé vzdělávat v nejrůznějších oborech.
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Chromeč od roku 1910
Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ
Změny počtu obyvatel jsou v každém roce, v každém čase ovlivňovány vnějšími vlivy, ať už jde o společenský vývoj, či hospodářskou krizi apod. Všechny tyto situace se na vývoji velice podepisují.
Vývoj počtu obyvatel obce Chromeč v letech 2009 - 2018
Zdroj: ČSÚ
Podle grafu výše je patrné, že od roku 2012 se postupně pozvolna počet obyvatel obce zmenšuje. Čím je zapříčiněna tato změna, není přímo známé, ale dá se soudit, na odchod mladých vysokoškoláků do měst za specializovanou prací.
Ekonomická situace
Dojíždění za prací je považováno v České republice za jeden z problémových faktorů, který ovlivňuje jak životní úroveň jednotlivce či skupiny, tak i ekonomickou výkonnost regionů i celého státu. Mobilita za prací vždy nemusí znamenat zásadní změnu místa bydliště a stěhování, může jít o přijetí zaměstnání ve vzdálenější lokalitě a prodloužení doby dojížďky nebo i o vícedenní pobyty v novém místě pracoviště.
Množství a rozmanitost podnikatelských subjektů a podnikatelé samotní ovlivňují ať už pozitivně či negativně své okolí a celkově i život v obci a v regionu. Příznivá či naopak nepříznivá ekonomická situace ekonomických subjektů ovlivňuje míru nezaměstnanosti v daném regionu, a tím i počet obyvatel, kteří jsou závislí na finanční podpoře v nezaměstnanosti. Situace podnikajícího subjektu působí i na výši mezd vyplácených pracovníkům podniku, kteří zpravidla žijí v daném regionu. Podnik tak určitým způsobem ovlivňuje ekonomickou situaci nejenom skutečných, ale i potenciálních pracovníků, působí na jejich efektivní poptávku a má vliv na životní úroveň v regionu.
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Chromeč v roce 2018
Zdroj: ČSÚ
Graf výše nám ukazuje, jaké podnikatelské subjekty je v Chromči možné navštívit. Nejvíce jsou v obci zastoupeny SLUŽBY. Jsou zde zastoupeny tyto služby např. masáže, manikůra, kosmetika, pedikůra, knihovna, advokátní služba pro občany, autodoprava, zemní a výkopové práce, výroba provzdušňovací technologie, lesní školka - ta plní funkci obnovy lesa.
Trh práce
Situace na trhu práce a nezaměstnanost je jedním z hlavních ukazatelů hospodářské problémovosti regionu. Trh je charakterizován poptávkou po práci a její nabídkou. Nezaměstnanost závažně ovlivňuje stav společnosti. Nezaměstnanost obyvatel v obci se každým rokem snižuje. Nejnižší hodnoty byly zaznamenány v roce 2007. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla v roce 2010.
Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Vývoj počtu nezaměstnaných v roce 2017 klesl a v letošním roce je ještě na nižší úrovni, což odpovídá celorepublikovému trendu.
Zdroj: ČSÚ
Technická infrastruktura
Technická infrastruktura určuje nejen kvalitu území, ale udává i potřebné informace pro podnikatelské investice a záměry.
Zásobování pitnou vodou
Obec je celá zásobena pitnou vodou z obcí vlastněného a provozovaného vodovodu.
Kanalizace
V roce 2012 až do roku 2014 obdržela obec dotaci. Obec zrealizovala svůj záměr a byla vybudována nová splašková kanalizace a čistírna odpadních vod. ČOV slouží i k čištění splaškových vod pro obce Postřelmůvek a Vyšehoří. Celou realizaci však vzala obec Chromeč na sebe.
Fotografie ČOV byla poskytnuta z archivu obce.
V obci je také zřízena podzemní jímka, která může sloužit jako rezervoár vody.
Zásobování teplem
Obec není plynofikována a každý dům je tedy vybaven vlastním kotlem. Velké množství, cca 13% domů, již využívá některých moderních způsobů vytápění - tepelná čerpadla, rekuperační jednotky a na cca 5% domů jsou umístěny fotovoltaické panely.
Nakládání s odpady
Obec je vybavena kontejnery na kovy, sklo (barevné a čiré), papír, textil, použitý olej, tetrapaky, elektro a hřbitovní odpad. Tyto jsou pravidelně vyváženy svozovou službou, která je k tomuto účelu obcí vybrána.
Dopravní infrastruktura
Dopravní obslužností se rozumí zabezpečení dopravy po všechny dny v týdnu, a to jak do školských zařízení, tak do zaměstnání, k orgánům veřejné moci, do zdravotnických zařízení, a v neposlední řadě také za kulturou, rekreací a společenským vyžitím a zpět. Dopravní obslužnost přispívá k trvale udržitelnému rozvoji území-obce.
a) Železniční doprava
Přímo Obcí nevede železniční trať. Vlakové spojení je k dispozici na zastávce Bludov - Lázně, cca 700m od hranice obce.
b) Autobusová doprava
Obcí projíždí několikrát za den autobusová doprava. V Chromči je jedna zastávka veřejné dopravy, kde se kříží tratě Štíty, Zábřeh, Šumperk a Chromeč je tak obcí přestupní na mnoha linkách.
c) Silniční doprava
Do obce se sjíždí ze silnice I/11. Obcí vede jedna hlavní silnice III/0444 (směr z Klášterce do Postřelmova) a na ni navazují menší uličky k rodinným domům a občanské vybavenosti.
Místní komunikace
U obce Chromeč vede silnice č. I/11. Je to komunikace, která dále vede na trasu Hradec Králové (I/33, I/35, I/37, I/31) - Vamberk (I/14) - Žamberk - Červená Voda (I/43) - Štíty (I/43) - Bludov (I/44) - Šumperk - Rapotín (I/44) - Rýmařov - Bruntál (I/45) - Opava (I/46, I/57) - Ostrava.
výřez mapy silnic a dálnic ČR
Zdroj: ŘSD
d) Bezmotorová doprava
V obci se nachází dvě cyklotrasy, které jsou hojně využívány jak turisty, tak občany samotnými při cestách do školy, práce, za zábavou apod. Jedná se o cyklotrasy 6230 a 6231.
(ODTUT - v odstavci trasa 6231 - jde o obrázek a informaci z internetu. Na původní stránce je chyba, kterou nelze v textu opravit)
Sportovní infrastruktura
Vybavenost obce
Občanská vybavenost znamená, co vše nám obec může nabídnout jako občanovi. Jde např. o zázemí školy a školky, o obchody, služby, dále např. domovy seniorů apod.
Vývoj bytové výstavby v obci Chromeč v období 2009 - 2018
2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Počet dokončených bytů | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel v kraji | 3,03 | 2,56 | 2,04 | 2,18 | 1,93 | 2,23 | 1,73 | 2,11 | 2,34 | 2,58 |
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel v ČR | 3,68 | 3,48 | 2,76 | 2,75 | 2,40 | 2,27 | 2,38 | 2,58 | 2,69 | 3,18 |
V tabulce vidíme, kolik bytů bylo dokončeno a kdy, v jakém časovém rozmezí. Obec samozřejmě podporuje výstavbu, a prostory pro nové občany, ale ne vždy je cesta k novému prostoru pro život či pro rodinu jednoduchá. Všeobecně v obcích chybí prostory pro mladé rodiny na rozjezd.
Školství a vzdělávání
Jednotřídní vyučování probíhalo již v roce 1842 a v roce 1844 byla vysvěcena první chromečská škola. V obci Chromeč fungovala z historie dvoutřídní škola. Byla založena v roce 1898 a v roce 2018 slavila 120 let od založení.
V současné době v obci funguje jak mateřská, tak základní škola.
Mateřská škola Chromeč je jednotřídní, od 1.1.2003 vstoupila do právní subjektivity. Součástí mateřské školy je školní jídelna.
Mateřská škola je umístěna ve středu obce. Je obklopena školní zahradou se vzrostlými stromy, které poskytují v letních měsících dostatečný stín pro hry na hřišti. Ve školce je dostatek výchovných pomůcek.
Malotřídní základní škola nabízí vzdělávání v 1. až 5. stupni. Dále také plno mimoškolních aktivit, kroužků a programu pro děti i rodiče.
V obci funguje také místní knihovna.
Zdravotnictví
Obec nemá vlastní zdravotní středisko, spadá pod bývalou střediskovou obec Bludov, což vychází z období let 1987 - 1989.
Kulturní vyžití
Vedení obce podporuje všechny kulturní akce pořádané v obci, ať už jde o akce pořádané místními spolky nebo přímo obecní. Ostatní akce jsou sponzorovány na základě žádosti spolků. Obec také podporuje aktivity školy a školky v konání různých akcí pro občany. Každoročně dochází k uskutečňování společenských akcí jako jsou např. Vítání občánků, Setkání seniorů a další. Akce pořádají ve spolupráci se ZŠ a MŠ, např. loučení s prázdninami, Mikuláš, Dětský den, Dětský karneval aj.
Sport a volnočasové aktivity
SH ČMS Chromeč (dříve sbor dobrovolných hasičů) má dlouholetou tradici. První sbor zde byl založen v roce 1888. V roce 1998 se v obci oslavovalo 110. výročí založení SDH. Členové sboru se v nynější době účastní soutěží v požárním sportu. Od roku 1982 sbor pořádá pravidelně soutěž v požárním sportu na počest Františka Diviše o putovní pohár. Jedná se již o tradiční akci, která je velice oblíbena okolními sbory hasičů.
TJ Sokol Chromeč - spravuje sokolovnu, kde je možné se věnovat i pod záštitou mnoha druhům sportů, ať už jde o sporty venkovní či halové. Jde o tyto sporty jako všestrannost, aerobik, kalanetika, cvičení rodičů s dětmi a jiné. K registrovaným oddílům patří: malá kopaná, florbal mladší žáci a starší žáci, kalanetika, joga, tenis a badminton.
Více zde: http://www.sokolchromec.cz/
V obci jsou k dispozici následující sportovní a volnočasové plochy: Sokolovna, hřiště u pomníku padlých a také Hasičský areál u ČOV Chromeč.
V obci jsou k dispozici sokolovna, hřiště, cyklotrasy i volně přístupná krajina k organizovanému i neorganizovanému sportu.
Farnost
Sakrální památky obce
Kaple v obci Chromeč byla dostavěna v roce 1862. Byla pokryta šindelem a vybavena pravděpodobně 2 zvony. V roce 1869 však kaple i s půlkou obce vyhořela. Po požáru byla kaple obnovena i se dvěma zvony, v srpnu 1915 při první světové válce byly zvony zabaveny pro válečné účely. Zvony, které byly zhotoveny, instalovány a pořízeny z darů věřících po této události v roce 1927 byly opět zabaveny, teď již v roce 1943 německými okupanty. V roce 1972 ku příležitosti 110. výročí postavění a vysvěcení kostela byl pořízen nový zvon. Na tomto zvonu je vyobrazen Sv. Mikuláš, váží 220 kg a průměr má 70 cm s výškou 65 cm. Na věži kostela je dodnes. V roce 1997 byly vysvěceny dva nové zvony. Nyní se ve věži kostela nachází 3 zvony, kdy dva jsou funkční a jsou namontovány ve věži. Třetí zvon je zde pouze uložen.
Kostelík sv. Jana Nepomuckého je plně funkční, probíhají v něm dvakrát do týdne pravidelné bohoslužby pro římskokatolické věřící. Vnitřní výzdoba je většinou darem místních obyvatel. Na hlavním oltáři je k vidění obraz sv. Jana Nepomuckého s andělem. Z další výzdoby stojí za zmínku dřevěná socha Krista – Božského srdce Páně, případně socha s oltářem Panny Marie Lurdské. Kostelík nemá varhany, je vybaven harmoniem.
V obci se také nachází Pomník obětí I. a II. světové války.
původní, dřívější podoba
Nynější podoba po úpravách.
Pomník ke 100 let založení České republiky na památku tohoto výročí byly zasazeny tři lípy. V budoucnu bude tento prostor využit pro volnočasovou aktivitu (chodník, lavičky apod.)
Životní prostředí
Orná půda zaujímá 77,40% plochy, lesy tvoří 4,05% plochy. Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Chromeč dosahuje koeficient hodnoty 0,19 .
Zdroj: ČSÚ
Struktura využití půdy v obci Chromeč v roce 2018
Zdroj: ČSÚ
Svoz odpadu
Veškerý odpad je tříděn do kontejnerů volně dostupných (viz. informace výše). Vždy je včas odpad odstraněn. TDO je pravidelně svážen spolu s BIO odpadem a termíny jsou veřejnosti snadno dostupné. Pravidelně je pořádán svoz nebezpečného odpadu a velkoobjemného odpadu. O svoz se stará firma SUEZ.CZ.
Správa obce
Úřad obce a kompetence obce
Obec je vedena neuvolněným starostou, který je zodpovědný zastupitelstvu. Zastupitelstvo je devítičlenný základní orgán, jehož úkolem je samostatně spravovat obec. Všechny ostatní orgány obce jsou od zastupitelstva odvozeny. Městský úřad Šumperk je obcí s rozšířenou působností (ORP Šumperk) pro Obec Chromeč. V obci je také zřízen kontrolní a finanční výbor, krizový štáb a protipovodňová komise. V rámci služeb CzechPoint obecní úřad provádí výpis z bodového hodnocení řidiče, výpis elektronických receptů pacienta, výpis z insolvenčního rejstříku, formulář z katastru nemovitostí, výpis z veřejného rejstříku (obchodní rejstřík, spolkový rejstřík, nadační rejstřík, apod..), rejstřík trestů, zřízení a služby související s datovými schránkami a další. Dále provádí konverzi dokumentů z listinné podoby do elektronické a naopak. Obecní úřad provádí legalizaci (ověření podpisu) a vidimaci dokumentů.
Vývoj rozpočtového hospodaření obce Chromeč v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Daňové příjmy | 4 332 | 4 927 | 4 584 | 4 412 | 5 735 | 6 165 | 6 020 | 7 137 | 7 702 | 8 389 |
Nedaňové příjmy | 833 | 697 | 667 | 609 | 701 | 599 | 1 544 | 1 949 | 2 274 | 2 710 |
Kapitálové příjmy | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 74 | 674 |
Neinvestiční přijaté dotace | 115 | 284 | 537 | 403 | 156 | 154 | 109 | 139 | 462 | 905 |
Investiční přijaté dotace | 20 | 106 | 88 | 32 563 | 13 362 | 5 909 | 0 | 1 740 | 0 | 0 |
Příjmy | 5 317 | 6 014 | 5 876 | 37 987 | 19 954 | 12 826 | 7 674 | 10 965 | 10 512 | 12 678 |
Běžné výdaje | 4 184 | 4 487 | 4 353 | 4 062 | 2 906 | 4 753 | 4 629 | 6 424 | 7 835 | 9 115 |
Kapitálové výdaje | 1 331 | 778 | 545 | 43 913 | 26 430 | 11 426 | 1 003 | 1 182 | 1 333 | 1 423 |
Výdaje celkem | 5 515 | 5 265 | 4 898 | 47 975 | 29 336 | 16 178 | 5 632 | 7 606 | 9 168 | 10 538 |
Saldo příjmů a výdajů | -197 | 750 | 978 | -9 989 | -9 382 | -3 352 | 2 042 | 3 359 | 1 345 | 2 140 |
Podíl kapitálových výdajů | 24,14% | 14,77% | 11,13% | 91,53% | 90,09% | 70,62% | 17,81% | 15,54% | 14,54% | 13,50% |
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech | 78,68% | 74,61% | 74,08% | 10,69% | 14,56% | 37,06% | 60,32% | 58,58% | 74,53% | 71,90% |
Zdroj: ČSÚ
Srovnání struktury rozpočtových příjmů v období 2009 - 2018
V grafu níže můžeme vidět, jak si obec vedla s rozpočty v dřívějších dobách. Obec má v plánu podávat různé žádosti o dotace a ráda by také zrealizovala několik projektů. K tomu je potřeba, aby byl dobře připraven záměr celé akce a samozřejmě také odpovídající finance v rozpočtu obce. Rozpočtová pravidla a výběr akcí k podpoře se připravují každým rokem nově.
Zdroj: ČSÚ
Komunikace s občany
Občané mají možnost osobně jednat se zaměstnanci obecního úřadu 2krát týdně v úřední dny v hodinách k tomu určených (po a st 7.30-11.30 a 12.30-17.00). Dále mají možnost se se zaměstnanci OÚ spojit telefonicky, emailem či datovou schránkou. Obec vydává zpravodaj. Všechny důležité a potřebné informace mohou obyvatelé obce také najít na úřední desce obce, jak v písemné podobě na vývěsce, tak elektronicky na webu obce www.chromec.cz. V obci také probíhá hlášení místního rozhlasu. Pokud někdo hlášení neslyšel nebo ho nestihl, může vše najít na stránkách obce. A důležité informace dostávají občané přímo do svých poštovních schránek.
Východiska pro návrhovou část
V následující části jsou blíže hodnoceny silné a slabé stránky obce Chromeč. K tomuto hodnocení bylo použito dotazníkového šetření, kterého se zúčastnili občané obce, podnikatelské subjekty a zájmová sdružení. Tato část a poznatky jsou základem pro budoucí rozvoj obce. Občané se mohli svobodně vyjádřit k tomu, co by v obci chtěli změnit, co jim v obci chybí a celkově jak se jim v obci žije.
Z těchto výstupů je tvořena SWOT analýza, která je základem pro tvorbu návrhové části.
Dotazníkové šetření veřejnosti
V rámci zpracování PRO (Program rozvoje obce) bylo provedeno dotazníkové šetření mezi všemi obyvateli obce. Dotazníky byly doručeny do poštovních schránek všech obyvatel starším 15 let. Každý občan se tedy mohl svobodně rozhodnout, jak a na co odpoví a zda se vůbec do dotazníkového šetření zapojí. Celkem se vrátilo 145 kusů dotazníků. Návratnost dotazníků představuje 26 % s přepočtem na aktuální počet obyvatel obce. Návratnost dotazníků je z tohoto pohledu tedy více než dobrá.
Otázka č. 1 - Pohlaví respondentů?
Graf níže nám ukazuje, že více dotazníků odevzdaly ženy. Šlo o 78 ks dotazníků od žen a 66 ks dotazníků od mužů. Jedna osoba pohlaví neuvedla.
Otázka č. 2 - Věk respondentů?
Graf níže "Věk respondentů" nám ukazuje, že na dotazníky odpovídaly všechny věkové kategorie od 15 let do seniorského věku. Nejvíce odpovídali a hlasovali občané ve věku v rozmězí 30-49 let. Tedy občané středního produktivního věku. Nejméně odpovídala věková kategorie 15 - 29 let.
Otázka č. 3 - Vzdělání respondentů?
Můžeme vidět, že největší podíl má střední a střední odborné vzdělání. Stejný počet hlasů, tedy 44 hlasů, získalo také vzdělání střední s maturitou. Jde o nejběžnější druh vzdělání v České republice. V poslední době také roste počet lidí, kteří mají vyšší či vysokoškolské vzdělání.
Otázka č. 4 - V obci žiji?
Celých 78 hlasů získala možnost, že zde občané žijí od narození. Další nejpočetnější skupinou odpovědí, je odpověď "přiženil a přivdala jsem se do obce". Bohužel, tato možnost nám neukazuje časové rozmezí, kdy k tomu došlo.
Otázka č. 5 - Typ Vaší domácnosti?
Typ domácnosti není pro zpracování odpovědí zásadní. Jde spíše o koncept respondentů, a vytvoření obrazu o tom, kdo odpovídal na dotazníky. Spíše jde o statistický údaj, než o zásadní ukazatel. Nejvíce odpovědí bylo v kolonce "domácnost bez dětí". V odpovědi "jiné" uváděli občané nejvíce tyto možnosti: se zaopatřenými dětmi, student, neuvedeno, důchodce, smíšená domácnost a kočka.
Otázka č. 6 - Jak jste spokojeni s obcí, jako s místem pro život?
Tato otázka už je pro Plán rozvoje obce zásadní. 91 občanů odpovědělo, že je s obcí spíše spokojeno. V grafu níže vidíme, že negativní možnosti jsou uvedeny v mizivých číslech. Je potřeba mít na paměti, že vždy se dá najít něco, co je možné vylepšit, na čem je možné zapracovat.
V otázce č. 7 - Co se Vám v obci nejvíce líbí?
Zde měli občané vybírat, co se jim v obci líbí, mohli vybrat max. 3 odpovědi. Mezi 3 nejčastější odpovědi patřil klidný život, blízkost přírody a dobrá dopravní dostupnost. Odpověď klidný život patří mezi nejčastěji volené odpovědi u většiny obcí.
Otázka č. 8 - Co se Vám v obci nelíbí?
Také zde měli občané možnost vybrat až 3 odpovědi. V této otázce zvítězila možnost "nedostatečná bytová výstavba", kterou je myšlen nedostatek stavebních parcel a tím tedy způsobena snížená možnost nové výstavby v obci. S tímto problémem je spojeno také stárnutí obyvatelstva a celkově stárnutí obce. Tento trend přispívá k tomu, že se lidé stěhují do měst za kulturou, prací, sportem či vhodnými podmínkami pro stavbu domů apod.
Otázka č. 9 - Co Vám v obci chybí?
Šlo o otevřenou otázku, kde se mohli občané sami vyjádřit k tomu, co jim v obci doopravdy chybí. Je potřeba se ale také zamyslet nad tím, že ne všechny možnosti, které jsou zde uvedeny, může provádět a spravovat obec. Ze 145 dotazníků 95 osob neuvedlo žádnou možnost. Zbytek se nějakým způsobem realizoval.
V níže uvedené tabulce jsou zpracovány odpovědi, které obdržely pouze 1 až 3 hlasy.
Druhá tabulka naopak zobrazuje odpovědi, které získaly více jak 4 body. Hlavním problémem obce je např. nedostatečné množství chodníků na problematických úsecích obce. Je potřeba si opět uvědomit, že ne všechny požadavky jsou reálné za strany obce vylepšit či změnit, např. otevření železářství apod. obec a její zástupci nemají moc možnosti ovlivnit.
Otázka číslo 10 - Zhodnocení jednotlivých oblastí života v obci stejným systémem jako ve škole. Děkujeme občanům za zodpovězení této otázky.
Otázka číslo 11 - Jaké jsou mezilidské vztahy v obci?
V této otázce nás zajímalo, jaké jsou vztahy mezi občany v obci. Jde o hodně subjektivní otázku, protože na ni mohou mít vliv současné změny nálad, probíhající spory apod. Tato otázka je ve velké míře subjektivní, protože někdo je s ostatními spoluobčany v kladném vztahu, naopak jsou i tací, kteří mají se svými sousedy problémy či nesrovnalosti.
Otázka č. 12 - Jaké jsou mezilidské vztahy v obci?
Další otázka se týká toho, zda jsou obyvatelé obce spokojeni se společenským kontaktem. Bohužel, dotazníky byly sbírány v době coronaviru, takže odpovědi mohou být poznamenány touto situací a nemusí odrážet realitu "běžného roku a života". Většina respondentů se vyjádřila v tom smyslu, že jsou se společenskými kontakty spíše spokojeni. Pokud nejsou žádná omezení svobodného pohybu či jiná omezení, mají tedy obyvatelé Chromče určité možnosti společensky se potkávat.
Otázka č. 13 - Jak často navštěvujete webové stránky obce?
V této otázce nás zajímalo, zda občané Chromče navštěvují obecní webové stránky a popřípadě, jak jsou s nimi spokojeni? Podíl kladné a záporné odpovědi je téměř vyrovnaný. 42 % respondentů se vyslovilo pro možnost "občas", což je minimálně 1 krát za měsíc. 39 % nesleduje stránky obce vůbec. Někteří spoluobčané nemají k dispozici internetové připojení nebo ho nepoužívají a informace čerpají z fyzické úřední desky nebo ze zpravodaje či rozhlasu. Informace občané dostávají pokud mají zájem i na své e-mailové adresy.
Otázka č. 14 - Jste ochotni udělat něco pro rozvoj obce?
Ochota udělat něco pro rozvoj své obce je velice důležitá. 49 občanů uvedlo, že jsou spíše rozhodnuti s něčím pomoci, ale 43 lidí naopak uvedlo, že tuto situaci nedovede posoudit. Vyšší počet osob také uvedlo, že jsou rozhodně ochotni pro obec a její rozvoj něco udělat.
Otázka č. 15 - Jak by se měla postupně rozvíjet obec?
V otázce o Rozvoji obce, jsme se dotazovali na možnou budoucnost, kam by se měla obec dál posunovat či zůstat taková jaká je. Nejvíce respondentů se rozhodlo pro postupný růst obce, aby se mohla omladit obec.
Otázka č. 16 - Jak byste využili finančních prostředků obce?
Otázka je zhodnocena pomocí jednotlivých odpovědí a jejich četností. Na tuto otázku mohli občané vybírat z několika možností a to max. 3 odpovědi. Nejčastější vybíranou odpovědí v otázce č. 16 byla odpověď "Vybudování chodníku při silnici III/0444". Získala celých 80 hlasů s tím, že každý občan mohl vybrat max. 3 odpovědi. Další nejčastější odpovědí byla možnost "Rekonstrukce budovy Mateřské školy Chromeč (zateplení, nový způsob vytápění, oprava střechy)". Tato možnost získala 47 hlasů. V závěsu za touto možností byla odpověď se 44 hlasy, a to "Projekt na vybudování chodníku od prodejny Jednota po nemovitost Chromeč č. 156". Další odpovědi již byly s odstupy většími než 20 hlasů. Nejméně hlasů obdržela možnost "Dobudování pietního místa u památníku ke 100. výročí založení republiky".
Otázka č. 17 - Náměty, připomínky, komentáře.
Tato otázka nebyla zpracována jako graf kvůli obsáhlým odpovědím. Ze všech 145 dotazníků se takto vyjádřilo 51 obyvatel. Někteří děkovali vedení obce za snahu a za vedení obce. Jiní uváděly své stížnosti či náměty k řešení. Všechny dotazníky jsou uchovány na obecním úřadě obce k další práci s nimi, např. při řešení problémů v obci, při vybírání projektů, které se budou realizovat apod.
Jak je výše již uvedeno, vedení obce má všechny dotazníky u sebe k řešení a udělá maximum, aby byly problémy či náměty projednány a vyřešeny.
Strategická vize
Vize
Obec Chromeč je příjemná, bezpečná lokalita, dobře dostupná ze všech okolních obcí s dobrou dojezdovou vzdáleností do okolních měst. Je vybavena tak, aby zde byly využity veškeré plochy pro volnočasové aktivity obyvatel všech věkových kategorií. Je zde dostatek možností k setkávání, kulturnímu vyžití a také duševní potřeby obyvatel jsou dobře naplňovány možností volného pohybu po bezpečných a kvalitně upravených komunikacích a vedlejších plochách. Osobní potřeby obyvatel jsou uspokojeny fungujícími zařízeními občanské vybavenosti: ZŠ, MŠ, stravovna, obchody, hřiště, hřiště s parkovou plochou, komunitní centrum a pietní místa.
Cíl : „Kvalitní infrastruktura”
Opatření : „Opravy místních komunikací” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2021 - 2025 | 1000 | Vlastní + externí | |
|
2021 - 2026 | 2200 | Vlastní + externí | |
|
2021 - 2028 | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Chodníky” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2023 - 2030 | 3000 | Vlastní + externí | |
|
2021 - 2025 | 11000 | Vlastní + externí | |
Cíl : „Dobré životní podmínky”
Opatření : „Rekonstrukce ZŠ a MŠ” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | 6000 | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2025 | 2000 | Vlastní + externí | |
Opatření : „Rekonstrukce OÚ” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2021 - 2030 | Vlastní + externí | ||
|
2021 - 2030 | 22000 | Vlastní + externí | |
součástí bude oprava otopného systému a možné nainstalování tepelného čerpadla |
Cíl : „Atraktivnost obce”
Opatření : „VO a rozhlas” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2025 - 2030 | 2000 | Vlastní + externí | |
|
2025 - 2030 | 2000 | Vlastní + externí | |
Cíl : „Vzhled obce”
Opatření : „Úpravy majetku v obci” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2025 - 2030 | 2000 | Vlastní | |
|
2025 - 2030 | 1000 | Vlastní + externí | |
Cíl : „Technická infrastruktura”
Opatření : „Vybavení JSDH” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2025 - 2030 | 2000 | Vlastní + externí | |
Cíl : „Zeleň a ŽP”
Opatření : „Úprava prostředí” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | 500 | Vlastní | |
Cíl : „Rozvoj obce”
Opatření : „Podpora sportu” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2025 - 2030 | 1000 | Vlastní | |
Cíl : „Památky místního významu”
Opatření : „Kříže” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2021 - 2022 | 130 | Vlastní | |
|
2022 - 2030 | 3000 | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | 22 000 | Vlastní + externí | |
Podpora realizace programu
Program rozvoje obce Chromeč na období 2021 - 2030 definuje priority budoucího rozvoje obce.
Realizace PRO
Za realizaci a naplnění Programu rozvoje obce je zodpovědné zastupitelstvo v čele se starostou obce. Zastupitelstvo koordinuje všechny aktivity, které povedou k naplnění dokumentu. Realizace je závislá na finančních prostředcích, a to především z obecního rozpočtu, Fondů EU, ze státního rozpočtu a krajského rozpočtu v podobě příspěvků a dotací.
Monitoring PRO
Monitoring plnění dokumentu bude mít na starosti zastupitelstvo obce. Monitoring bude prováděn v rámci zasedání zastupitelstva jednou ročně. K monitoringu budou shromažďovány informace o průběhu jednotlivých aktivit. Sledovány budou aktivity, které byly naplánovány na daný rok. Dále bude sledována finanční připravenost naplánovaných projektů či vyhledávání a zajištění vhodných finančních zdrojů. Dále v rámci zastupitelstva budou projednávány případné změny a aktualizace dokumentu.
Aktualizace PRO
Aktualizace probíhá na základě dané situace, ve které se obec právě nachází. Případné změny budou předloženy na zasedání zastupitelstva. Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě obce Chromeč.