Program rozvoje města Varnsdorf na období od 2022 do 2027
Program rozvoje města Varnsdorf
{PAGENO} / {nbpg}
Program rozvoje města Varnsdorf
na období let 2022 - 2027
Dokument byl schválen ZM dne 9.9.2022 pod čj. Usnesení č. 85/2022/1 (výsledky hlasování)
Zastupitelstvo města rozhodlo schválit Program rozvoje města Varnsdorf na období let 2022 – 2027.
Úvod
Základním plánovacím dokumentem obce (města), zakotveným v zákoně č. 128/2000 Sb., o obcích, je program rozvoje města. Jde o hlavní nástroj řízení rozvoje města. Program rozvoje města formuluje představy o budoucnosti města a navrhuje způsoby, jak těchto představ dosáhnout. Program rozvoje města Varnsdorf 2022 - 2027 navazuje na předchozí Strategický plán rozvoje města Varnsdorf na období 2015 - 2020 (https://www.varnsdorf.cz/files/prm_varnsdorf_final.pdf).
Základní myšlenkou je přiblížit vývoj města požadavkům občanů a tím zajistit dlouhodobou perspektivu vytvářeného dokumentu. Program rozvoje obce (dále jen PRO) by přitom měl respektovat finanční možnosti města a efektivně využívat cizí zdroje k financování opatření. PRO se skládá ze dvou částí. Z části analytické - zachycující současný stav a z části návrhové - kde jsou uvedeny cíle a opatření na základě komunitního projednání za účasti veřejnosti.
K čemu bude dokument sloužit a jaký má smysl? - zachycuje hlavní problémy rozvoje města a formuluje možná řešení – umožňuje tak komplexní přístup k řešení problémů a podporuje efektivní využívání finančních a personálních kapacit města i celkového potenciálu města; - podporuje vytvoření platformy spolupráce různorodých subjektů ve městě tak, aby byl využit potenciál lidí i organizací působících ve městě a zajišťuje kontinuitu rozvoje; - zvyšuje připravenost města a dalších subjektů ve městě k podání žádostí o dotační podporu a zvyšuje šance získat vnější finanční prostředky. Dále pak - je podkladem pro cílený a zdůvodněný územní průmět rozvojových aktivit v územním plánu; - je nástrojem koordinace rozvoje v širším území (reflexe rozvojových záměrů okolních obcí, zohlednění vazeb jednotlivých programů rozvoje obcí); - je podkladem pro rozhodování orgánů obce v rozvojových záležitostech; - lze využít jako marketingový/informační nástroj (vůči potenciálním obyvatelům, investorům, resp. i návštěvníkům).
Program rozvoje města Varnsdorf byl zpracován realizačním týmem MAS Český sever, z.s.. Výstupy byly postupně předkládány pověřené osobě města Varnsdorf - paní Mgr. Bc. Ladislavě Křížové (členka Zastupitelstva města Varnsdorf) ke konzultaci.
Zdroj: https://search.seznam.cz/obrazky/
A. ANALYTICKÁ ČÁST
A.1 Charakteristika města
1. Území
Město Varnsdorf je správně začleněno do Ústeckého kraje, okresu Děčín a do ORP Varnsdorf. Rozkládá se na území Euroregionu Nisa, regionu MAS Český sever a mikroregionu Tolštejn. Správní obvod obce s rozšířenou působností Varnsdorf je nejmenším správním obvodem na území Ústeckého kraje. Jeho rozloha je necelých 90 km2, což představuje 1,7 % rozlohy kraje. Hraničí se Spolkovou republikou Německo, Libereckým krajem a se správními obvody ORP Děčín a Rumburk.
Varnsdorf se skládá ze tří částí (Studánka, Světliny a Varnsdorf) a dvě katastrální území: Varnsdorf (1 706,19 ha) a Studánka u Rumburka (917,26 ha), celkem má rozlohu 2 623,45 ha.
Z pohledu územně správního obvodu ORP Varnsdorf administrativně spadá do Ústeckého kraje, kde se nachází na jeho severovýchodním okraji. Severní a východní hranici má ORP Varnsdorf společnou se Spolkovou republikou Německo, jeho jihovýchodní část sousedí s Libereckým krajem (ORP Nový Bor), na severozápadě a jihozápadě pak sousedí s dalšími ORP Ústeckého kraje (Rumburk, Děčín).
Varnsdorf jako centrum ORP Varnsdorf přímo sousedí s městem Rumburk, centrem ORP Rumburk. Mezi centry obou měst je vzdálenost podél státní hranice cca 9 km. Od druhého sousedního ORP Děčín je Varnsdorf vzdálen 51 km. Krajské město Ústí nad Labem je od Varnsdorfu vzdáleno 67 km, Liberec jako krajské město sousedního kraje pak 42 km (přes Německo). Z Varnsdorfu do Prahy je to 126 km.
Z geomorfologického hlediska náleží území Varnsdorfu do provincie Česká vysočina, subprovincie IV Krkonošsko-jesenická soustava, horopisného celku Šluknovská pahorkatina, podcelku Rumburská pahorkatina. Rumburská pahorkatina je charakterizována jako členitá pahorkatina budovaná biotitickým granodioritem, kterým poměrně hojně pronikají mladotřetihorní neovulkanity - čediče, znělce, trachyty a nefelinické tefrity. Povrch tvoří zvlněný erozně denudační reliéf s izolovanými strukturními prvky - neovulkanickými suky a plošinami na lávových příkrovech. Zbytky plošiny na táhlém hřbetu mezi Krásnou Lípou a Varnsdorfem jsou označeny jako počedičová parovina. Vzhledem k tomu, že tato část Šluknovské pahorkatiny byla v dosahu severského kontinentálního ledovce, zůstaly zde zachovány plošiny vytvořené na glacifluviálních uloženinách. Varnsdorf se rozprostírá v průměrné nadmořské výšce 332 m n. m. Nejvyššími body Rumburské pahorkatiny na území Varnsdorfu jsou vrchy Špičák (544 m n. m.), Valy (543 m n. m.) a Hrádek (429 m n. m.).
Podnebí varnsdorfské kotliny je o 0,5-1 °C teplejší než zbytek Rumburské pahorkatiny. Uváděný teplotní průměr dokumentovaný klimatickou stanicí Šluknov Valdek pro výškovou hladinu 350 m n.m. je okolo 7,1 °C. Teplotní průměry Varnsdorfské kotliny jsou okolo 7,0 - 7,5 °C, Studánka je vlivem vyšší nadmořské výšky chladnější 6,5 - 7 °C. Průměrné teploty vegetačního období (duben až říjen) se pohybují mezi 12 - 13 °C. Celá oblast Šluknovského výběžku vč. území Varnsdorfu je chladnější oproti vnitrozemským oblastem České republiky. To je způsobeno morfologií povrchu, který je skloněn k severu do Severoněmecké nížiny. Z hlediska proudění větru převládají směry západní a severozápadní, což je v souladu s celkovou cirkulací vzduchu na severní polokouli. Srážkově je území Varnsdorfu poměrně bohaté, stejně jako zbytek Šluknovské pahorkatiny. Roční průměrný úhrn srážek se pohybuje kolem 750 mm, přičemž zhruba 57 % (427 mm) připadá na vegetační období od dubna do září, a 43 % (323 mm) připadá na mimovegetační období od října do března. Hydrologicky leží Varnsdorf v povodí řeky Mandavy a Křinice. Místní částí Studánka prochází evropské rozvodí Baltského (Mandava) a Severního moře (Křinice). Křinice pramení západně od místní části Studánka v nadmořské výšce cca 500 m n. m. Po té směřuje západním směrem, protéká Národním parkem České Švýcarsko a Saské Švýcarsko a vlévá se do Labe a do Severního moře. Mandava přitéká do Varnsdorfu z německého Seifhennersdorfu, když před tím protéká Rumburkem, a dále na západě pramení ve Starých Křečanech. Ve Varnsdorfu se do Mandavy vlévá několik menších potoků, např. Zlatý potok a Zaječí potok. Mandava opouští Varnsdorf a definitivně území ČR v nadmořské výšce 323 m n. m., V Žitavě se vlévá přes Lužickou Nisu do Odry a do Baltského moře. Na území Varnsdorfu a Studánky se nachází řada menších rybníků (např. Valčík, Valcha, Kočka), největší z nich je 8 ha velký Varnsdorfský rybník (Mašíňák) s objemem cca 160 tis. m3 vody. Specifická je vodní plocha odkaliště (býv. Edelgrund), částečně průmyslově využívaná.
Struktura využití půdy v obci Varnsdorf v roce 2019 Zdroj: ČSÚ
Krajina Varnsdorfu a Studánky je převážně zastoupena lesy a trvale travními porosty (dohromady 64,4%). Navazuje výměra ostatních ploch se 14,6 % s výměrou zahrad 10,3 %. Zastavěná plocha pak činí 5,9 % z celkové plochy území.
Varnsdorf vznikl jako původní ves v 1. pol. 14. století, první písemný záznam se vztahuje k roku 1357. Ves přináležela k tolštejnskému panství a patřila mimo jiné rodům Berků a Šlejniců. V letech 1681 – 1919 byla majetkem Lichtenštejnů. Postupně vzniklo pět nových vesnic (Nový Varnsdorf (vznikl roku 1689), Floriánsdorf (1700), Karlsdorf (1727), Starý Francentál (1783), Nový Francentál (1800)), které pak byly r. 1849 sloučeny se Starým Varnsdorfem. Tím došlo ke vzniku největší vesnice v rakouské monarchii s cca 9,7 tisíci obyvateli. Roku 1868 byl Varnsdorf povýšen na město. V roce 1980 byla k Varnsdorfu připojena náhorní obec Studánka.
B. Pietsch, Pokus o rekonstrukci Varnsdorfu v 17. století, nakresleno podle mapy z Palmeho kroniky, tempera, první polovina 20. století, 744 x 538 mm, zdroj: http://ces.mkcr.cz/cz/psb.php?idpsb=1729 (centrální evidence sbírek Ministerstva kultury ČR).
Situační plán Varnsdorfu podle Aloise Palmeho (1836), litografie 446 x 539 mm, zdroj: http://ces.mkcr.cz/cz/psb.php?idpsb=1729 (centrální evidence sbírek Ministerstva kultury ČR).
Do 50. let 19. století převládala ve Varnsdorfu domácí výroba plátna na stavech a teprve později, po nákupu mechanických stavů, přecházela výroba do továrních hal. Varnsdorf byl jedním z nejdůležitějších center textilní výroby v habsburské monarchii. Příznivý hospodářský vývoj se odrazil i v růstu počtu obyvatelstva. Sousedství nízkých podstávkových domů s průmyslovou architekturou vytvořilo charakteristický vzhled města.
K rozvoji Varnsdorfu přispěla poloha na důležité silnici z Rumburka do Žitavy, která spojovala střední Německo s Čechami. Železniční propojení Varnsdorfu s českým vnitrozemím v roce 1869 způsobilo nebývalý hospodářský rozvoj oblasti a bylo impulzem pro budování dalších drah.
Hospodářská krize 30. let 20. století se výrazně dotkla rozvinutého textilního průmyslu, zejména menších varnsdorfských podniků. Politická rozhodnutí po roce 1945 otřásla ekonomickým potenciálem Šluknovska, vsi i města se vylidnily a již nebyly odpovídajícím způsobem dosídleny.
Orientační plán Varnsdorfu podle Antona Möllera (1910), 286 x 311 mm, zdroj: http://ces.mkcr.cz/cz/psb.php?idpsb=1729 (centrální evidence sbírek Ministerstva kultury ČR).
2. Obyvatelstvo
Počet obyvatel Varnsdorfu, druhého největšího města v okrese Děčín, se pohybuje mírně nad 15 tisíc obyvatel. Nejvíce obyvatel, přes 25 tis. obyvatel, měl Varnsdorf před 1. sv. válkou (1910 - 25589). Vysoký počet obyvatel se udržel ještě v meziválečném období. Strmý pád následoval po r. 1945 v souvislosti s odsunem původního německého obyvatelstva (zejména Studánka). Území města se již nikdy nepodařilo dosídlit do předválečného stavu. Mírný nárůst počtu obyvatel po 2. sv. válce kulminuje v 80. a 90. letech 20. století. V prvních letech 21. století následuje mírný pokles se současným stavem 14.390 obyvatel.
Počet obyvatel podle výsledků sčítání od roku 1869
Grafické znázornění výsledků sčítání od roku 1869
Zdroj: ČSÚ/sčítání obyvatelstva 2021
Dalším zajímavým statistickým údajem je počet domů a jejich vývoj. Mezi lety 1930 a 1950 došlo u počtu domů ve Varnsdorfu k nárůstu o 146 domů oproti pohybu obyvatelstva, které se snížilo o 8960 obyvatel. Došlo-li ke snížení obyvatelstva v daném období (rok 1950) na 63,79 % k roku 1930, tak počet domů naopak vzrostl na 105,62 % k roku 1930.
Zdroj: ČSÚ/sčítání obyvatelstva 2021
Grafické znázornění výsledků sčítání od roku 1869
Z pohledu statistického sčítání domů a obyvatel je zajímavý trend od roku 1991, kdy počet obyvatel trvale klesá, ale počet domů naopak roste. Tento stav lze uspokojivě vysvětlit vzrůstající poptávkou po samostatném bydlení ve vlastní nemovitosti či nedostatkem městských bytů a nutnost hledání řešení bydlení.
Podrobnější vývoj počtu obyvatel v posledních letech má klesající tendenci. Kromě roku 2015, kdy došlo k nárůstu počtu obyvatel k roku 2014 o 119 osob, je do roku 2020 trvalý sestup počtu obyvatel. Mezi rokem 2015 a 2020 se jedná o pokles o 494 osob.
Vývoj počtu obyvatel obce Varnsdorf v letech 2013 - 2021
Zdroj: ČSÚ
Z pohledu migrace je zřejmý zvýšený pohyb obyvatel (přistěhovalí - vystěhovalí) oproti pohybu obyvatel způsobený přirozeným přírůstkem (živě narození - zemřelí). Z pohledu přirozeného přírůstku se pohyb obyvatel pohybuje mírně v záporných číslech. Naproti tomu u přírůstu stěhováním je záporný vliv na úbytek obyvatel zřetelnější. Celkový migrační pohyb pak ukazuje níže uvedený samostatný graf.
Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ
Celkový přírůstek je součtem přirozeného a migračního přírůstku a v případě Varnsdorfu je ve většině případech záporný. Proto dochází k postupnému úbytku obyvatel města.
Rozložení počtu obyvatel dle věku
Na základě dělení obyvatel dle věku od roku 2015 do roku 2020 je patrný znatelný úbytek obyvatelstva ve věkové struktuře 15 - 64 let a naopak nárůst počtu obyvatel ve věkové struktuře 65 - a více let. Dochází zde tedy k významnému stárnutí obyvatelstva. Pokud v roce 2015 bylo obyvatel nad 65 let 18,18 % z celkového počtu, pak v roce 2020 to bylo již 22,17 %.
Zdroj: ČSÚ
Graf rozložení počtu obyvatel dle věku
Zdroj: ČSÚ
Vzdělanostní struktura ve Varnsdorfu vykazuje vyšší zastoupení obyvatelstva středního vzdělání bez maturity (38,2 %) oproti ostatním skupinám. Druhou skupinou jsou pak obyvatelé se střední školou s maturitou (26,6 %) a třetí skupina jsou osoby bez vzdělání či se základním vzděláním (24,1 %). V současné době nejsou známy výsledky sčítání obyvatel 2021.
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Varnsdorf v roce 2011
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Varnsdorf v roce 2021
Zdroj: ČSÚ/sčítání obyvatelstva 2021
Vzdělanostní struktura dle sčítání obyvatel v roce 2021 vykazuje obdobné výsledky jako v roce 2011 s jednoprocentními odchylkami.
Národnostní menšiny
V roce 2011 se hlásilo k české národnosti 9 687 obyvatel měst Varnsdorfu, v roce 2021 to bylo už jen 8592 obyvatel. Oproti roku 2011 se však obyvatelé města přihlásili k více jak 30-ti národnostem. Nejvýznamnější počty obyvatel u jednotlivých národností jsou předmětem níže uvedeného srovnání v tabulce, ze které je patrné výrazné snížení u slovenské a německé národnosti oproti nárůstu romské a vietnamské.
Zdroj: SLDB 2011
Sociální situace
Město Varnsdorf má pro tuto oblast zpracovaný dokument Bezpečnost a sociálně patologické jevy ve městě Varnsdorf 2020 - 2022. Z tohoto dokumentu jsou patrné současné problémy, které město Varnsdorf trápí.
Trestná činnost v roce 2020 byla ve městě Varnsdorf spáchána v 384 případech. Z těchto případů připadá na závažné trestné činy 62 případů, z čehož nejvíce připadá na fyzické útoky a držení a distribuce drog. Z dlouhodobého pohledu má největší podíl na páchání trestné činnosti majetková trestná činnost.
Z pohledu celkového vývoje lze zhodnotit postupný pokles trestné činnosti ve Varnsdorfu. Od roku 2016 je vývoj střídavý i při aplikaci opatření na snižování kriminality ve městě (asistenti prevence kriminality a jiná opatření).
Hlavním rizikem v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality je výskyt užívání drog včetně jejich výroby a distribuce na území města, na místě sociálně vyloučených lokalit. Pro celé Šluknovsko je charakteristický vysoký počet uživatelů drog, zejména alkoholu, marihuany a pervitinu. Poslední dvě látky se dají v regionu sehnat za relativně nízkou cenu (cca 70 Kč za dávku pervitinu, 100 Kč gram marihuany). Nízká cena těchto látek je častým důvodem proč jsou obchodovány přes hranice Německa. Navyšuje se meziročně až o 30 % i počet klientů neziskové organizace WHITE LIGHT I., která ve Varnsdorfu poskytuje služby sociální prevence pro uživatele drog. Toto číslo však nemusí nutně znamenat nárůst počtu uživatelů drog v oblasti, k tomu by bylo nutné ho komparovat s dalšími daty, například z krajské hygienické stanice o počtu epidemiologických chorob v regionu atd. Toto číslo tak může paradoxně indikovat úspěšnost služeb tzv. harm reduction, a to především ve formě nárůstu důvěry mezi uživateli drog a poskytovatelem této služby. V roce 2019 město Varnsdorf spolupracovalo s organizací WHITE LIGHT I, která zde zajišťovala projekt „Terénní program pro uživatele drog ve městě Varnsdorf“. Dle realizovaného projektu WHITE LIGHT I, za první pololetí roku 2018 poskytla služby 110 stálým klientům, z toho jich bylo 89 uživatelů pervitinu, 2 uživatelé alkoholu a 19 uživatelů THC. Proběhlo 749 kontaktů a v 519 případech bylo vyměněno terénními pracovnicemi 14 173 kusů stříkaček. Během monitoringu města posbíraly pracovnice v ulicích 83 odhozených stříkaček a odvezly je k odborné likvidaci. Všichni uživatelé jsou informováni o bezpečném užívání a o možnostech pomoci.
Zdroj: TAP Varnsdorfu 2020-2022
Ve městě Varnsdorf je od 19. 1. 2018 aktivní „Poradna pro závislosti – Drug Out“, jejímž cílem je pomocí odborného sociálního poradenství a edukačních aktivit zlepšit fyzickou a psychickou soběstačnost cílové skupiny. Dále jí pak v co největší možné míře umožnit zapojení do běžného života bez užívání návykových látek. Služba je určena osobám ve věku nad 15 let ohrožených závislostí nebo osobám závislých na návykových látkách, zejména uživatelům nelegálních návykových látek (THC, pervitin, opioidy). Zaměřuje se také na uživatele alkoholu, na osoby s problémem patologického hráčství, na osoby blízké (zejména rodiče) uživatelů návykových látek a osoby ohrožené závislostním chováním. V roce 2018 v rámci poskytování odborného poradenství byla poskytnuta aktivita 173 osobám a uskutečněno 423 kontaktů. Individuální spolupráce byla zahájena s 18 klienty. Pomoc využilo i 14 rodičů a partnerů osob. V roce 2018 uskutečnila poradna 2 vzdělávací akce, kterých se zúčastnilo 40 osob z města Varnsdorf.
Zdroj: TAP Varnsdorfu 2020-2022
Exekuce obyvatelstva
Velký problém pro rozvoj města činí také vysoká zadluženost obyvatelstva. V roce 2019 (poslední známá data na stránkách www.mapaexekuci.cz) uvádí exekuční řízení u 2072 osob, což činí 16,24 % z celkového počtu obyvatel nad 15 let. V rámci porovnání s rokem 2016 tak došlo k nárůstu počtu exekucí o 1768 (+17,8%) na celkový počet 11693 exekucí.
Bankrot obyvatelstva
Jedna z možností odlužení obyvatelstva je osobní bankrot. V roce 2020 bylo v této situaci 232 osob, které požádaly o vyhlášení tohoto nouzového osobního stavu.
Zdroj:www.mapabankrotu.cz
Město Varnsdorf nedisponuje protidluhovou poradnou, lidé jsou odkázáni na nabídku Oblastní Charity Rumburk, popřípadě službu poradny v Krásné Lípě. Nedostatečná nabídka služeb dluhového poradenství je tak velkou bariérou i v dalších oblastech života obyvatel vně i uvnitř SVL obce. Zadluženost je bariérou účasti na legálním trhu práce, a to jak ze strany zadlužených, tak ze strany potencionálních zaměstnavatelů (administrativní zátěž), ale i bariérou pro získání důstojného bydlení a plnohodnotného začlenění do společenského života.
Sociálně vyloučené lokality
Mezi nejobávanějšími místy ve městě zůstávají stejně jako v předcházejících letech SVL - na ul. Kovářská, okolí hotelu Sport na ul. Žitavská, okolí bývalého hotelu, v parku u dopravního hřiště (zde se schází mládež, která experimentuje s drogami), zákoutí u sportovní haly na ul. Západní, (zde se také schází mládež), Skateparku, dále v parku na ul. Národní. Ve městě se však nachází více zákoutí a neosvětlených míst, které se stávají oblíbeným místem pro setkávání nejen mládeže.
Město Varnsdorf realizuje projekt „Asistenti prevence kriminality“, díky němuž hlídky APK kontrolují od 7.00 do 22.00 hodin prostory nejen ve SVL Kovářská, ale jsou směřovány i do dalších SVL a mikro-SVL, kde dohlíží zejména na dodržování veřejného pořádku a jejich přítomnost zde působí také preventivně. Z projektu MVČR Domovník – preventista je v této funkci zaměstnáno 6 osob, které pracují v městských bytových domech ve Varnsdorfu, a to na sociální ubytovně která se nachází na ul. T. G. Masaryka, dále v domě s pečovatelskou službou na ul. Lesní a ul. Nemocniční, ve SVL ul. Kovářská – Žitavská, a ve dvou panelových domech na ul. Křižíkova. Domovníci – preventisté upozorňují na dodržování domovního řádu, odpovídají za pořádek a údržbu v bytových domech, snaží se předcházet sousedským sporům, upozorňují na porušování veřejného pořádku a předávají obyvatelům informace od Odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ a hlavně bytové správy.
Městská policie Varnsdorf
Městská policie Varnsdorf byla zřízena Městským zastupitelstvem na zasedání dne 19. 3. 1992 prostřednictvím přijetí obecně závazné vyhlášky č. 9/1992 s účinností od 1. 4. 1992. Ve své činnosti se řídí zákonem č.553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších změn a doplňků, a dále Zastupitelstvem města schváleným Statutem městské policie.
Mezi úkoly městské policie patří zejména: 1. přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, 2. dohlíží nad dodržováním pravidel občanského soužití, 3. přispívá v rozsahu stanoveném tímto nebo jiným zákonem k bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, 4. odhaluje přestupky a jiné správní delikty, 5. upozorňuje fyzické a právnické osoby na porušování obecně závazných právních předpisů a činí opatření k nápravě.
V roce 2020 měla Městská policie ve Varnsdorfu celkem 18 pracovníků. V hodnoceném období bylo přijato celkem 1682 oznámení jak osobním kontaktem, tak po technických pojítcích. K tomu bylo dalších 219 na „linku 156“ a 603 událostí souvisejících s PCO. Dále bylo oznámeno celkem 36 podezření z krádeže. Současně bylo zaznamenáno 5181 různých preventivních kontrol. Pěších kontrol v katastru města bylo realizováno celkem 478, z kamerového systému bylo zaznamenáno 64 událostí, které byly následně řešeny buď hlídkou MP, nebo dále cestou Policie ČR. Strážníci MP dále 278x spolupracovali se složkami Policie ČR a 16x s Hasičským záchranným sborem.
Zdroj: Vyhodnocení činnosti MP za rok 2020
Spolková činnost ve městě
Ve městě je evidováno 95 různých spolků, převážná část je aktivně činná a vytváří svou činností kulturní, sportovní či vzdělávací prostředí ve městě. Spolková činnost je základem komunitního života ve městě a tvoří převážnou část společenského života obyvatel.
Aktivním spolkem lze nazvat spolek Kruh přátel muzea Varnsdorf; v jeho rámci působí v současnosti 7 klubů: Klub přátel historie a historických staveb, Klub výtvarníků, Klub fotografů, Minerálklub, FASCIKL – fantasy a sci-fi klub, Přírodovědný klub a Primo Victoria - klub historického šermu. Spolek vyvíjí bohatou a zajímavou činnost nejen díky aktivitě svých členů, ale také díky příspěvkům města, vedení Oblastního muzea Děčín a sponzorům, kteří pomáhají tuto činnost zajistit materiálně. Členové spolku se věnují ochraně přírody, záchraně a údržbě drobných kulturních památek, podílí se na vydávání publikací, organizují výstavy a soutěže. Jejich činnost je dokumentována každoročně klubovou ročenkou, která nese od roku 2004 název Mandava s podtitulem "Vlastivědné čtení z Varnsdorfu a Šluknovského výběžku".
Mezi další aktivní spolky a kluby lze zařadit velice aktivní Sbor dobrovolných hasičů Varnsdorf. Má cca 26 členů. Ve městě pracuje základní organizace Českého zahrádkářského svazu a místní organizace Českého rybářského svazu. Zájemci o ekologii se mohou sdružovat v Základní organizaci Českého svazu ochránců přírody Netopýr Varnsdorf. Ve Varnsdorfu jsou aktivní další kulturní spolky a organizace, např. Český červený kříž, Farní obec starokatolické církve, Apoštolská církev, sbor Varnsdorf, JUNÁK, středisko LUŽAN Varnsdorf, OS Etuda Prima (tanec, umění), Diakonie ČCE (sociální oblast), Kvíltet, z.s. (hudba), SOS Studánka (volnočasové aktivity), Jaromír Josef - Taneční škola STYL, Svaz tělesně postižených v ČR, MO Varnsdorf, Klub českých turistů, S radostí, z.s. (hudba, umění), MAS Český sever, z.s., Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých, Občanské sdružení Walden (ochrana přírody) a další.
Ze sportovních oddílů ve městě má nejpočetnější členskou základnu TJ Slovan Varnsdorf. Nejpočetnější oddíl je basketbalový, dále tenisový, oddíl lyžování, volejbalu, házené, plavání, atletiky a zápasu. Ve městě působí dále TJ HC Varnsdorf (hokej), Horolezecký klub Varnsdorf, florbalový klub SK Paintball Varnsdorf, TJ Sokol Varnsdorf, zabývající se zápasem, Klub tradičního karate (mezinárodní úspěchy), Stars Varnsdorf (akrobatické cvičení), Mandavan, z.s. (triatlon), Motosport klub Varnsdorf, SK Futsal Varnsdorf a další malé sportovní kluby. Fotbal se hraje ve Varnsdorfu od r. 1907. V současné době je kopaná ve městě spojena s FK Varnsdorf, který hraje druhou fotbalovou ligu. V FK Varnsdorf hrají žáci, dorost, junioři a muži, při klubu působí Fotbalová akademie Šluknovského výběžku soustřeďující talentované hráče. Více na http://www.fkvarnsdorf.cz/
Město Varnsdorf podporuje místní spolky a zájmové organizace formou poskytnutí vlastních prostor (např. objekt divadla, objekt knihovny, objekt hasičské zbrojnice, fotbalový a lehkoatletický stadion "Kotlina", sportovní hala, krytý plavecký bazén, krytý zimní stadion). Město dále podporuje místní spolky a zájmové organizace prostřednictvím dotačního programu města Varnsdorf. Do tohoto programu mohou žádat také sociální a příspěvkové organizace ve městě. Pro rok 2022 bylo do programu vloženo 1.500.000 Kč, o které si žadatelé mohou požádat. Finanční podpora se uskutečňuje formou neinvestiční účelové dotace se zaměřením na podporu kulturní, sportovní a další činnosti dětí, mládeže a pro širokou veřejnost. Vedle těchto podpor poskytuje město i přímou podporu na základě schváleného rozpočtu pro jednotlivé akce.
Ve Varnsdorfu se během roku pořádá několik nejrůznějších kulturních, společenských a sportovních akcí. V posledním období však byl komunitní život zatížen opatřeními na omezení pandemické situace v ČR.
Osvětová činnost
Informování občanů o dění v obci probíhá prostřednictvím místních novin (čtrnáctideník) - Hlas severu, webových stránek Města Varnsdorf, městského rozhlasu (či přes aplikaci mobilního rozhlasu), webových stránek spolků, zájmových organizací a městských příspěvkových organizací, výlepových ploch, městského informačního centra (Městská knihovna), facebooku - oficiální stránky města a dalších médií.
3. Hospodářství
Ve Varnsdorfu bylo k 31.12.2021 evidováno 2775 ekonomických subjektů, pouze 1372 je však k tomuto datu aktivní. V rámci rozdělení dle právní formy převažují významně živnostníci nad obchodními společnostmi. Ve městě je 84 % živnostníků proti 11 % obchodních společností.
Ekonomické subjekty dle právní formy
Zdroj: ČSÚ
V rámci bližšího porovnání ekonomických subjektů dle odvětví, jejich registrace a aktivní činnosti je zřejmá převaha Velkoobchodu a maloobchodu nad ostatními odvětvími. Následuje průmysl a stavebnictví. Při porovnání, zda registrovaný subjekt je zároveň i aktivní však dochází u odvětví Velkoobchodu a maloobchodu ke snížení aktivity subjektů pouze na 40 %. Oproti průmyslu a stavebnictví, kde se tato aktivita pohybuje na 62 % resp. 58 %. Vůbec nejvyšší stabilitu vykazuje odvětví Peněžnictví a pojišťovnictví se Zdravotní a sociální péčí 80 % resp. 76 %. Naopak nejnižší stabilitu vykazuje oblast Činnosti v oblasti nemovitostí 32 %.
Zdroj: ČSÚ
Vývoj ekonomicky aktivních subjektů za posledních šest let vykazuje mírný nárůst. Nejnižší úroveň byla vykázána v roce 2016, a to 1329 ekonomických subjektů aktivních. V dalším období po mírném poklesu je zřejmý dvouletý vzestup aktivních podniků.
Zdroj: ČSÚ
Vývoj aktivních subjektů rozdělených s ohledem na počet zaměstnanců a důležitosti zaměstnanosti statisticky vykazuje konstantní údaje s ohledem na celkový počet sledovaných subjektů. Pouze v roce 2019 došlo k přesunu nejvýznamnějšího ekonomického subjektu z části 500-999 zaměstnanců do části 250-499 zaměstnanců.
Zdroj: ČSÚ
Navazující údaj o nezaměstnanosti vykazuje do roku 2019 trvale snižující vývoj. V roce 2020 však došlo k výraznému nárůstu nezaměstnanosti o 107 osob. To lze přičítat nepříznivé pandemické situaci v daném roce. V roce 2021 pak nezaměstnanost opět klesla na úroveň 441 dosažitelných osob. Prognóza ukazuje trvale snižující počty nezaměstnaných.
Zdroj: ČSÚ
Pro vývoj nezaměstnanosti je vedle množství osob hledající práci důležitá také nabídka pracovních pozic v dané lokalitě.
Zdroj: ČSÚ
Z analýzy nezaměstnanosti a nabízených volných pracovních pozic na úřadu práce je zřejmá konstantní nabídka pracovních pozic, která nedosahuje potřeb nezaměstnaných. Dalším aspektem jsou rozdílné požadavky na pracovníky a daná kvalifikace nezaměstnaných, o čemž vypovídá stálá poptávky s měnícím se množství nezaměstnaných.
Největším podnikem a zaměstnavatelem ve Varnsdorfu je strojírenský podnik TOS Varnsdorf (továrna obráběcích strojů), světový výrobce horizontálních frézovacích a vyvrtávacích strojů a obráběcích center. Firma TOS Varnsdorf byla založena v roce 1903 továrníkem Arno Plauertem pod názvem „Arno Plauert, továrna na stroje“. V současné době má podnik cca 449 zaměstnanců a tržby přes 1 mild. Kč (2020). Více informací je na http://www.tosvarnsdorf.cz/cz/.
Druhou největší výrobní firmou je K W L, s.r.o. (Kabelwerk Lausitz) od roku 2006 je součástí Wilms Gruppe, největšího výrobce kabelů a vodičů v SRN. Firma se zabývá vývojem a výrobou kabelů a vodičů, kabelových svazků a kabelových systémů pro automobilový průmysl, spotřební zboží, kompletní kabelové systémy a izolované silnoproudé vedení. K 30.6.2021 vykazoval podnik 181 zaměstnanců a tržby přes 71 mil. Kč (2021). Více informací je na http://www.kwlsro.cz.
Dalším výrazným zaměstnavatelem v terciální sféře ve městě je Vyšší odborná škola a Střední škola, Varnsdorf, příspěvková organizace, která byla zřízena Ústeckým krajem usnesením Zastupitelstva Ústeckého kraje č. 30/10Z/2009 ze dne 16. 12. 2009. Vyšší odborná škola a Střední škola, Varnsdorf vznikla sloučením Střední školy služeb a cestovního ruchu, Bratislavská 2166, Varnsdorf, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy, Mariánská 1100, Varnsdorf a Střední průmyslové školy technické, Karolíny Světlé 2703, Varnsdorf. V roce 2020 měla celá škola přes 200 zaměstnanců.
Mezi významné podnikatele lze zařadit firmu Frottana - Bohemia, s.r.o. 99 zaměstnanců - 2020 (výroba konfekčních textilních výrobků kromě oděvů), NOPROSU s.r.o. 94 zaměstnanců - 2019 (nákladní autodoprava), RETOS VARNSDORF s.r.o. 91 zaměstnanců - 2020 (generální opravy obráběcích strojů) a pobočka VITANA, a.s. (balení koření).
Opakem je pak uzavření společnosti Velveta a.s., která byla dlouhodobě významným zaměstnavatelem ve městě. Ještě v roce 2020 zaměstnávala 91 zaměstnanců.
Již od 90. let 20. století byly snahy města pořádat společná setkání s varnsdorfskými podnikateli, např. spolupráce mezi místními podnikateli a starostou města Ing. Bartoněm z r. 1998. Později se uskutečnila celá řada setkání, naposledy v r. 2014 podnikatelské kavárny, avšak bez výraznějších výsledků. Město Varnsdorf spolupracuje s podnikateli spíše individuálně podle oboustranné potřeby. Ve městě sídlí MAS Český sever, která poskytuje poradenství ohledně dotačních programů nejen pro podnikatele. V roce 2021 realizovalo město s organizací ICUK a MAS Český sever projekt: Podnikni to!, který byl zaměřen na začínající podnikatele.
Ve Varnsdorfu se nachází poměrně velké množství ploch pro podnikání, které jsou město nebo i jiní majitelé schopni nabídnout případným zájemcům a investorům. Většinou se však jedná o menší plochy. Ve městě se nachází také celá řada brownfields (nevyužívaných průmyslových, zemědělských aj. ploch). V r. 2013 byla zpracována studie Brownfields na území MAS Český sever, která obsahuje 24 lokalit brownfield na území Varnsdorfu. Ke každé lokalitě je zpracovaná průvodní karta a fotodokumentace.
Zemědělská půda zaujímá z celkové katastrální plochy města 41,24 %. Z pohledu přírodních a klimatických podmínek je území zařazeno do tzv. oblasti LFA typu S – oblasti se specifickým znevýhodněním (podhory, podhorské oblasti). Převládajícím způsobem zemědělského hospodaření je celoroční extenzivní, či téměř celoroční, pastva skotu (dominují krávy bez tržní produkce mléka) a údržba travních porostů a kulturní krajiny. Na okrajích města se pak nacházejí extenzivní zájmové chovy koní. Rostlinná výroba je v podstatě omezena na produkci pícnin různé kvality s převahou produkce senáže a siláže pro výkrm skotu. V roce 2021 bylo ve Varnsdorfu evidováno 29 zemědělců, mezi nejvýznamnější z těch, co hospodaří přímo v katastru města, jsou p. Pasovský Bohuslav (126 ha), pí Kudlová Lucie (69 ha) a fa MetalPlast Lipnik nad Bečvou a.s. (57 ha). Ve městě se nachází i podniky na zpracování zemědělské produkce, např. Mlékárna Varnsdorf, Varnsdorfské uzeniny nebo Pivovar Kocour.
Charakter nezemědělské výroby
V rámci nezemědělské výroby činí plocha lesního porostu 37,49 % plochy katastru města. Město z této plochy (983,46 ha) vlastní jen 50 ha. Proto je její význam pro chod města zanedbatelný.
4. Infrastruktura
Ve Varnsdorfu je zřízen vodovod, zaveden plyn i vybudovaná kanalizace. Rozdílný je pouze rozsah pokrytí. Údaje jsou uvedeny dle průběžně zveřejňovaných informací ze sčítání lidí v roce 2021. Ostatní údaje vycházejí ze sčítání obyvatelstva v roce 2011. Po zveřejnění dalších nových dat bude část týkající se údajů ze sčítání obyvatelstva z roku 2011 aktualizována.
V roce 2011 bylo ve Varnsdorfu 2417 obydlených domů a 217 neobydlených. Celkem tedy 2634 domů. Z těchto neobydlených domů bylo 59 využíváno k rekreaci. Tento poměr 91,76 % x 8,24 % vyjadřuje charakter městského území s nižším podílem rekreačních míst v území. Na vodovod je napojeno 2247 domů, což je 92,97 % obydlených domů. Nižší údaje vykazují přípojka plynu a napojení na kanalizaci, zde se jedná o 1607 resp. 1648 obydlených domů.
Zdroj: ČSÚ, sčítání obyvatelstva 2011
Zdroj: ČSÚ, sčítání obyvatelstva 2021
V roce 2021 údaje uvádějí, že ve Varnsdorfu je již 2801 domů. V rámci desetiletého odstupu se jedná o nárůst 167 domů. Výrazný je také rozdíl ve vlastnictví domů. Za porovnávané období došlo k nárůstu vlastnictví domů fyzickými osobami o počet 419. Při snižování počtu obyvatel tak dochází i ke změně charakteru bydlení, kdy je upřednostňováno bydlení v soukromých domech před kumulací obyvatel ve více podlažních domech.
Z pohledu jednotlivé technické infrastruktury lze rozdělit tuto dotčenou občanskou vybavenost na energetiku, plyn, vodní a kanalizační připojení a dále teplovodní vytápění.
Energetika
Ve městě Varnsdorf nejsou evidovány vážné problémy s dodávkou elektrické energie. Jedná se o nadzemní vedení, které je rozvedeno v celém městě. Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje zpřesňují realizaci přívodu velmi vysokého napětí E25 – Koridor pro vedení 110 kV v trase Nový Bor – Nová Huť– elektrická stanice Varnsdorf. Zásady zpřesňují daný koridor jako koridor E25 pro VPS. Šířka koridoru E25 je 100 m.
Na výše uvedeném obrázku je znázorněn (červené šrafování) koridor E25 a rekonstrukce ostatního vedení ve Varnsdorfu.
Na území města Varnsdorf se nachází dvě fotovoltaické elektrárny, které jsou majetkem soukromých vlastníků. Fotovoltaické elektrárny patří mezi limity území s ochranným pásmem 20m.
Plyn
Ačkoliv je plyn rozveden ve velké části města a dle sčítání je napojeno na plyn 66,5 % obytných domů, je zde menší zájem o faktické připojení (cca 40 % - 50 %). V současném vývoji cen energií je malý předpoklad rozšiřování plynového vytápění v budoucím čase. Spíše se očekává postupný úbytek připojených uživatelů.
Na území města je vybudován teplovodní přívod, který využívá Teplárna Varnsdorf a.s. k dodávce tepla do napojených domů. Z níže uvedeného rozmístění je zřejmý marginální význam pro zásobování teplem ve vztahu k plynu či dalším zdrojům vytápění. V současném vývoji cen energií je teplovodní přívod potenciálním řešením celkového vytápění objektů. Určitým nedostatkem je vysoká cena na rekonstrukci rozvodů.
Hlavním správcem a provozovatelem vodovodních sítí a jejich zařízení jsou na území Varnsdorfu Severočeské vodovody a kanalizace a.s. Území je převážně zásobeno z lokálních vodních zdrojů podzemních vod prostřednictvím místních rozvodů vodovodu. Pokrytí obyvatel veřejným vodovodem je ve Varnsdorfu 99 % obyvatel. Okrajové části obcí, které nejsou napojeny na veřejný vodovod (část obce Studánka), jsou zásobovány vodou individuálně ze studní a vrtů. Kvalita vody a vydatnost těchto zdrojů je dobrá za předpokladu standardního počasí (opak extrémní sucho v roce 2019).
Pro území Ústeckého kraje byl vypracován plán rozvoje vodovodů a kanalizací (dále jen PRVK), který zahrnuje zhodnocení stavu zásobování pitnou vodou, odkanalizování a čištění odpadních vod všech měst a obcí kraje včetně návrhu výhledového řešení. Pro město Varnsdorf jsou plánovány čtyři akce (níže schéma investic).
Níže uvedený mapa znázorňuje vodovodní síť ve městě.
Níže uvedená situační mapa ukazuje plánovanou výstavbu vodovodu do roku 2030
Odpadní vody jsou odváděny kanalizační sítí, v opačném případě jsou zachycovány v bezodtokových jímkách. Ve městě je pokryto kanalizací 96 % obyvatel města. Odpadní vody jsou odváděny oddílnou kanalizací a jsou čištěny na centrální čistírně odpadních vod. Odpadní vody z městské části Studánka u Rumburku jsou čištěny na individuálních ČOV.
Katastrem města Varnsdorf neprochází trasa žádné dálnice ani rychlostní komunikace. Základem silniční sítě jsou zde silnice I. a II. třídy (především severojižní silnice I/9), které dále doplňují silnice II. a III. třídy a místní komunikace. Páteřní komunikací na sledovaném území je silnice I/9 vedoucí přes Studánku (Praha - Mělník - Česká Lípa - Nový Bor - Rumburk – st. hranice s Německem). Dopravní význam silnice I/9 je značný a spočívá v zajištění hlavního silniční napojení Šluknovského výběžku a důležitého spojení mezi Ústeckým, Libereckým a Středočeským krajem. Na tuto hlavní komunikaci se napojují dvě komunikace II. třídy z hraničních přechodů ve Varnsdorfu.
Ve Varnsdorfu se nacházejí dva silniční hraniční přechody. Seifhennersdorf - Varnsdorf, který je v provozu od r. 1967 a Grossschönau - Varnsdorf, který je v provozu od prosince 2007.
II/264 (Rybniště – Jiřetín pod Jedlovou – Dolní Podluží – Varnsdorf – st. hranice s Německem), která na území SO ORP Varnsdorf prochází obcemi Rybniště, Horní Podluží, Jiřetín pod Jedlovou, Dolní Podluží a Varnsdorf
II/265 (Lipová – Velký Šenov – Krásná Lípa – Varnsdorf – st. hranice s Německem), která na sledovaném území prochází obcí Varnsdorf.
Nejbližší napojení na dálnici je na německou A4 v Bautzenu (44 km), potom následuje na dálnici D8 v Ústí nad Labem (66 km). Nejbližší napojení na rychlostní komunikaci je v Bílém Kostele nad Nisou (30 km) ve směru na Liberec.
Hlavní komunikace jsou v majetku a ve správě SÚS Ústeckého kraje. Část komunikací má nový asfaltový povrch, přesto je nutné v okrajových částech věnovat pozornost opravám těchto komunikací (např. silnice 2641 - Kmochova). Na základě těchto poznatků jsou místní komunikace postupně opravovány – tyto opravy jsou však samozřejmě vázány na aktuální možnosti městského rozpočtu. Město spravuje cca 140 km místních komunikací, které je schopno vzhledem k podmínkám řádně udržovat.
Dopravní sčítání v roce 2016 upřesnilo zatížení vozovek z pohledu denní průjezdnosti. Nejvíce zatížená komunikace je komunikace č. I/9, která ve směru na Rumburk vykazuje průměrnou průjezdnost 7182 vozidel za den. Další navazující komunikace z Varnsdorfu - komunikace č. 264 a č 265 mají denní průměr 4184 resp. 4166 vozidel za den.
V rámci nehodovosti došlo v roce 2021 k 157 dopravním nehodám, při kterých jedna osoba zemřela, tři osoby byly těžce zraněny a 25 lehce. Podíváme-li se na nehodovost za posledních šest let, došlo celkem k 728 dopravním nehodám, při kterých zemřely pouze dvě osoby a 141 bylo zraněno.
Nehodovost za rok 2021, Varnsdorf - obec
Nehodovost za posledních pět let (2016 -2020). Z přehledu je patrné, že se stala jediná smrtelná nehoda v roce 2020 na území města.
Dopravní obslužnost zajišťuje a objednává ve městě Ústecký kraj (odbor dopravy). Město jako největší sídlo ve Šluknovském výběžku má statut výchozího a koncového prvku většiny autobusových linek.Linky 402, 403 a 407 mají počátek a konec na autobusovém nádraží ve středu města. Linky 409 a 410 pak začínají a končí u vlakového nádraží Varnsdorf. Linka 409 vede přes Seifhennersdorf v sousedním Německu. Městem také prochází linka 191 (červeně znázorněná), která spojuje Varnsdorf nemocnici se zastávkou Varnsdorf, Kaufland.
Železniční doprava - dopravní obslužnost
Městem prochází regionální železniční linka L7, která spojuje město Varnsdorf s Libercem (Liberec-Zittau-Varnsdorf). Dalším významným dopravním spojením je linka U9, která vede do Rybniště, kde se tato regionální trasa napojuje na dálkovou dopravu Šluknov - Rumburk - Česká Lípa.
Dalším významným prvkem v železniční dopravě jsou sezonní a turistické vlaky. Linka T9 směřuje z Liberce přes Varnsdorf do Mikulášovic. Ačkoliv se jedná o jeden spoj v sobotu a jeden v neděli, umožňuje obyvatelům z Liberce a blízkého okolí navštívit Šluknovský výběžek.
V rámci turistické infrastruktury a nabídky zaměřené na přírodní památky je město výchozím bodem k dosažení Chráněné krajinné oblasti Lužické hory, která se dotýká jižní hranice katastrálního území Varnsdorfu. Ve velmi dostupné vzdálenosti je pak Chráněná krajinná oblast Labské pískovce a v ní se nachází Národní park České Švýcarsko. Varnsdorf má s ohledem na tyto blízké přírodní podmínky velmi dobré předpoklady pro rozvoj sportovně-relaxačních forem turismu (zejména pěší turistika s přírodně poznávacím, příp. kulturně poznávacím CR a cykloturistika), které nejsou díky stavu potřebné infrastruktury dostatečně využity. Turistický region je pokrytý relativně hustou sítí pěších turistických tras spravovaných KČT. Trasování a logika vedení pěších tras ovšem neodpovídá nárokům současných turistů (příliš dlouhé mezilehlé úseky bez služeb, vedení po silnicích, málo kratších okružních tras, nepružná reakce vedení tras na změny v síti atraktivit, služeb a dopravní obsluhy). Město pro tuto skupinu turistů zřídilo několik tematických a okružních tras nejen ve městě, ale i v blízkém okolí (Prameny Křinice, Červený kostel, Včelí stezka, RIO a další). Samostatným problémem je velmi slabé propojení systému turistických tras na české a německé straně. Přímo městem prochází několik turistických tras, cyklotras a částečně i vozíčkářská trasa.
Mezi nejdelší trasu se řadí modrá turistická trasa, která protíná Varnsdorf od východu na západ a vede z hraničního přechodu Varnsdorf - Großschönau směr Krásná Lípa. Druhá trasa, která vede ze severu k jihu je zelená turistická trasa z hraničního přechodu Varnsdorf - Seifhennersdorf směr Horní Podluží. Severovýchod Varnsdorfu, lze pak projít po žluté turistické značce, jejíž hlavní cíl je vrch Špičák.
Cyklotrasy jsou vyznačeny ve Varnsdorfu dvě. Jsou evidovány pod čísly 3013 a 3015. Západní trasa 3013 také protíná vozíčkářskou trasu, která vede z Krásné Lípy, zasahuje do katastru města Varnsdorfu a vrací se zpět do Krásné Lípy. Trasa 3015 pak vede z hraničního přechodu Varnsdorf - Seifhennersdorf skrze centrum města až k jižní hranici katastru. Do budoucna má město připraveny další tři trasy, které by měly být realizovány (trasa Mandavská, Vyhlídková a Luční). Tyto trasy jsou blíže zpracovány v koncepci cyklodopravy pro Svazek obcí Tolštejn.
Základem pro získání informací je Městské informační centrum, které provozuje na základě rozhodnutí zřizovatele Městská knihovna.
Pro bližší vymezení cestovního ruchu a zacílení na jednotlivé skupiny je zpracována koncepce cestovního ruchu jako samostatný dokument: Strategie cestovního ruchu pro město Varnsdorf.
Zdroj:www.mapy.cz
Kulturní dědictví
Varnsdorf je protkán chráněnými památkami, které jsou zdrojem turistického ruchu. Vedle přírodních krás okolních chráněných oblastí je v katastru města evidováno 27 aktuálně chráněných kulturních památek. Z toho je 5 kostelů. Mezi nejvýznamnější historické památky tedy patří kostel sv. Františka z Assisi, kostel sv. Karla Boromejského, kostel sv. Petra a Pavla, tzv. Červený kostel a Chrám Proměnění Páně. Pravidelné bohoslužby jsou však pouze ve dvou kostelích: sv. Petra a Pavla a v Chrámu Proměnění Páně (starokatolický kostel).
Obecně lze konstatovat, že evidované kulturní památky jsou zatíženy budoucími opravami. Náklady na tyto sanace však překračují možnosti města.
Kultura ve městě
Zajištění kultury ve městě patří mezi základní předpoklady činnosti města vůči svým občanům. Město si je vědomo této důležitosti, a proto si nechalo vypracovat samostatnou Strategii kultury města Varnsdorf pro období 2022 -2030.
Níže uvedený výčet kulturních zařízení je tak jen úvodem do této "Strategie", která se zabývá širším pohledem do problematiky kultury a jejím financováním.
Město Varnsdorf disponuje dostatkem kulturních zařízení. Mezi nejvýznamnější patří Městské divadlo, které svou kulturní nabídkou vytváří prostor pro různé cílové skupiny, čímž naplňuje svou významnou funkci ve městě.
Další kulturní nabídky vytváří ve městě Městská knihovna, která je od r. 2009 umístěna v nově zrekonstruované budově bývalé průmyslové školy. Objekt nese název Městské centrum kultury a vzdělávání Varnsdorf (MCKV) a sídlí v něm kromě vlastní knihovny Dům dětí a mládeže a Městské informační centrum. Knihovna provozuje oddělení pro dospělé, dětské a hudební. V nabídce je dále veřejný internet, čítárna a on-line katalog knih. Knihovna během roku pořádá řadu přednášek pro děti i dospělé a výstav.
Jako poslední mezi významné poskytovatele kultury patří Muzeum Varnsdorf. Muzeum je zřízeno jako pobočka Oblastního muzea v Děčíně (příspěvková organizace Ústeckého kraje). Budova muzea č.p. 415 byla městem předána do vlastnictví Ústeckému kraji. Muzeum je v této době z důvodu havarijního stavu uzavřeno. V současné době vyvíjí svou činnost (zejména knihovna a badatelna) v náhradních prostorách v ulici Legií 2574 (bývalé prostory dětského a hudebního oddělení Městské knihovny Varnsdorf) za "Červeným kostelem".
Dalším kulturním zařízením, již v soukromých rukách, je Centrum Panorama. Na otázku: "Proč mají lidé chodit do Panoramy, odpovídají majitelé: Panoramatické plátno subjektivně působí při projekci širokoúhlého filmu až monumentálním dojmem, který nezažijeme v žádném ze současných ale ani bývalých pražských kin, včetně tolik vzpomínané legendární Alfy na Václavském náměstí. Celý objekt navíc vyzařuje velmi příjemnou atmosféru. Stručně řečeno: Cítíte se zde jako v klasickém kině.” Kino má kapacitu 557 míst a je zde možno dále navštívit restauraci Pizzerie s obslužným barem pro návštěvníky kina. Kapacita 90 míst s kompletní nabídkou. Další nabídkou je Film Point - restaurace s kapacitou 100 míst s velkoplošnou projekcí.
Základní umělecká škola - poskytuje vzdělání od 5 do 18 let v hudebním, literárně dramatickém, tanečním a výtvarném oboru. Připravuje své žáky k profesionálnímu studiu i pro amatérskou uměleckou činnost. Vyučuje také dospělé bez omezení věku. Toto zařízení je místem, kde jsou každoročně pořádány koncerty žáků, které tak vytváří potenciál dalšího rozvoje kultury ve městě.
Vedle všech menších restaurací, barů a míst pro občerstvení je zapotřebí zmínit Pivovar Kocour, který byl založen v roce 2007 a zabývá se zejména výrobou piva pod značkou Kocour, dále pak výrobou ostatních nedestilovaných kvašených nápojů, ubytováním a provozováním restaurace. Pivovar disponuje vlastními prostory pro konání kulturních a společenských akcí, včetně kempu. Pivovar Kocour pořádá během roku řadu koncertů (některé ve spolupráci s Městským divadlem), trhů, chovatelských výstav a dalších akcí.
Ve městě jsou další kulturní místa, která jsou využívána pro akce a veřejný kulturní život např. Rodinná kavárna Hosana café, Studentský klub Střelnice, Lidová zahrada, Rozkrok a další.
Sportovní infrastruktura
Vedle kulturních zařízení je město vybaveno i po stránce možných sportovních příležitostí. Některé aktivity jsou provozovány na vrcholové sportovní úrovni. Mezi ně patří aktivita vytvářená spolkem FK Varnsdorf, z.s., který je jediným akcionářem Fotbalového klubu Varnsdorf, a.s., tento klub hraje Národní fotbalovou ligu ve střední části tabulky. Ke své činnosti využívá fotbalový stadion v areálu "Kotlina". Při klubu působí také Fotbalová akademie Šluknovského výběžku soustřeďující talentované hráče k dalšímu rozvoji.
Vedle fotbalového stadionu je potřeba zmínit i rekonstrukci zimního stadionu ve městě. Tento zimní stadion je využíván HC TS Varnsdorf - hokejovou mládeží, kde dorost hraje Ligu dorostu. Muži pak hrají Krajskou hokejovou ligu Libereckého kraje.
Významným klubem, který sdružuje různé sportovní aktivity a patří mezi nejpočetnější je spolek TJ Slovan Varnsdorf. Tento spolek má více sportovních aktivit (atletika, basketbal, házená, jezdectví, šachy, lyžování, stolní tenis, tenis, zápas a volejbal).
Atletika: Oddíl atletiky provozuje svou činnost na Městském fotbalovém a lehkoatletickém stadionu. Sportoviště nabízí ideální podmínky pro všechny atletické disciplíny a díky tomu se zde koná řada závodů. Oddíl je každoročně přihlašován do soutěží v rámci Libereckého krajského atletického svazu (LKAS).
Basketbal: Oddíl basketbalu využívá ke své činnosti jak sportovní halu, tak i sokolovnu. Sportovní hala však splňuje rozměrové parametry lépe než sokolovna, a tak se zde koná většina basketbalových utkání. Basketbalové týmy (mimo mužů), hrají od oblastního přeboru po nadregionální ligu. Muži pak hrají ligu Severočeskou
Házená: Oddíl je složen z mladších a starších žáků. V současné době oddíl nadále spolupracuje s TJ Slavoj Děčín a staršími hráči, kteří tento oddíl také budou reprezentovat.
Lyžování: Oddíl lyžování má zázemí pro letní přípravu v prostorách TJ SLOVAN VARNSDORF, kde je také plně podporován. V zimním období využívá různé lyžařské areály, které oddílu vždy připraví sjezdovku na míru pro určitý typ tréninku.
Plavání: Oddíl využívá ke své činnosti plavecký areál ve Varnsdorfu, kde trénují od nejmenších až k závodním plavcům.
Zápas: Oddíl zápasu TJ Slovan Varnsdorf byl znovu obnoven u příležitosti 150 let od založení v roce 2018, a to po cca desetileté pauze. V roce 2008 byla ukončena činnost, v té době Sokolu Varnsdorf, z důvodu nezájmu o tento sport ze strany dětí.
Stolnítenis: Oddíl stolního tenisu trénuje a hraje svá utkání v hale stolního tenisu na adrese : Klostermannova 1436. Hala je otevřená také pro širokou veřejnost, včetně sobot a nedělí, po domluvě se správcem herny.
Šachy: Šachisté se scházejí nad šachovnicí na dvou místech a to vždy dvakrát v týdnu. V zasedací místnosti Městské sportovní haly ve Varnsdorfu a v Domě dětí a mládeže ve Varnsdorfu.
Tenis: Oddíl tenisu hraje svá utkání na tenisových kurtech umístěných cca 5 minut chůze od sportovní haly a zároveň se stará o tenisové kurty, které může využívat také veřejnost.
Volejbal: Oddíl volejbalu využívá ke své činnosti sportovní halu, kde trénují jejich tři složky mládeže. Družstvo žen má svůj stánek v sokolovně pod Městským úřadem. Jakmile počasí dovolí, trénuje se na volejbalových kurtech u sportovní haly. Ačkoliv regionálně patří klub do Ústeckého kraje, hraje své soutěže v Libereckém kraji. Důvody jsou různé od ekonomických po lepší kvalitu volejbalu v Libereckém kraji. Mládež hraje na krajské úrovni, ženy nastupují v KP I.tř. V průběhu roku se tu pořádá vždy několik turnajů pro všechny mládežnické kategorie.
5. Vybavenost města
Bytová výstavba
V rámci bytové výstavby ve městě byl nejúspěšnější rok 2009, kdy bylo postaveno 39 bytů. Druhým nejúspěšnějším rokem pro výstavbu pak byl rok 2018 s 27 byty. Zajímavější je porovnání výstavby bytů s Ústeckým krajem a ČR. Pro porovnání byla použita podílová metoda výstavby bytů na 1000 obyvatel. Zde je již vidět patrný rozdíl v porovnání s ČR, kde výstavba zdaleka nedosahuje průměru ČR. V porovnání s Ústeckým krajem je patrný velký výkyv výstavby, kde křivka Ústeckého kraje je kontinuálnější. Rok 2019 a 2020 je pro město propadem ve výstavbě nových bytů. Úplně nejhorší pak byl rok 2015 s 5-ti novými byty a průměrem pod 0,5 bytu na 1000 obyvatel.
Vývoj bytové výstavby v obci Varnsdorf v období 2009 - 2020
Zdroj: ČSÚ
Sociální služby ve městě
Poskytování sociální péče a její potřebnost je pro rok 2019 – 2023 popsána v dokumentu „Komunitní plán sociálních služeb na Šluknovsku pro období 2019 – 2023“. Tento dokument byl zpracován spolkem MAS Český sever ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb ve Šluknovském výběžku. Do tohoto dokumentu je zahrnuto i správní území Varnsdorfu viz. https://www.masceskysever.cz/wp-content/uploads/2019/02/ok_14_11_kp-final-8.2.2019.pdf
Sociální služby jsou poskytovány jednotlivcům, rodinám i skupinám obyvatel. Zaměřují se na zachování co nejvyšší kvality a důstojnosti života lidí. Mezi nejpočetnější skupiny příjemců služeb patří zejména senioři, lidé se zdravotním postižením a handicapovaní, rodiny s dětmi, ale také osoby ohrožené sociálním vyloučením. Většinu sociálních služeb poskytují nestátní neziskové organizace nebo příspěvkové organizace měst a obcí, a to zpravidla nejen pro obyvatele Varnsdorfu, ale pro více obcí Šluknovského výběžku.
Mezi poskytovateli sociálních služeb jsou zahrnutí tito poskytovatelé, kteří na území města působí: Základním poskytovatelem je samo město:
Dům s pečovatelskou službou
Byty zvláštního určení: Byty zvláštního určení slouží k tomu, aby v nich byli soustředěni k trvalému bydlení senioři starší 65 let nebo i mladší plně invalidní občané s trvalým bydlištěm ve Varnsdorfu, kteří potřebují pečovatelskou službu, a tato nelze zajistit v současném bydlišti.
ul. Lesní 2970, Varnsdorf, tel.: 412 371 466: 45 garsoniér, 30 bytů 1 + 1
ul. Nemocniční 3321 a 3307, Varnsdorf: 36 bezbariérových bytů
ul. Kostelní 3300, Varnsdorf, 2 bezbariérové byty
Pečovatelská služba Varnsdorf (Lesní 2970, Varnsdorf, 407 47 Varnsdorf 1); Forma poskytování sociálních služeb: terénní; Cílová skupina: Osoby se zdravotním postižením, senioři.
V případě, že pro uvedené osoby není zapotřebí byt zvláštního určení, ale jsou částečně soběstačné využívat domácí prostředí, jsou pečovatelské služby Varnsdorf schopny zajišťovat sociální služby a podporu seniorům a zdravotně postiženým takovým způsobem, aby si jejich klienti zachovali dosavadní způsob života ve svém domácím prostředí. Okamžitá kapacita této služby je 6 klientů.
Nízkoprahový klub Modrý kámen (T. G. Masaryka 2470, Varnsdorf, 407 47 Varnsdorf 1); Forma poskytování sociálních služeb: ambulantní, terénní; Cílová skupina: děti a mládež ve věku 6 až 26 let ohrožené společensky nežádoucími jevy.
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež poskytuje ambulantní, popř. terénní služby dětem ve věku od 6 do 26 let ohroženým společensky nežádoucími jevy. Cílem služby je zlepšit kvalitu jejich života předcházením nebo snížením sociálních a zdravotních rizik souvisejících se způsobem jejich života, umožnit jim lépe se orientovat v jejich soc. prostředí a vytvářet podmínky k řešení jejich nepříznivé soc. situace. Služba může být poskytována anonymně.
Noclehárna (T. G. Masaryka 2470, Varnsdorf, 407 47 Varnsdorf 1), Forma poskytování sociálních služeb: ambulantní; Cílová skupina: osoby bez přístřeší.
Noclehárna poskytuje ambulantní služby osobám bez přístřeší, které mají zájem o využití hygienického zařízení a přenocování. Kapacita zařízení je 9 lůžek.
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (Kovářská 2761, Varnsdorf, 407 47 Varnsdorf 1) a (T. G. Masaryka 2470, Varnsdorf, 407 47 Varnsdorf 1); Forma poskytování sociálních služeb: ambulantní, terénní; Cílová skupina: rodiny s dětmi.
Posláním sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi ve Varnsdorfu je pomáhat při řešení problémů, podpora a poradenství rodinám s dětmi, které žijí ve vyloučených lokalitách, v sociálním vyloučení nebo které jím jsou ohroženy. A to především kvůli nepříznivé životní situaci, kterou rodiče nejsou schopni vlastními silami vyřešit a překonat a díky které je navíc ohrožen vývoj dětí a fungování rodiny.
Terénní program ((T. G. Masaryka 2470, Varnsdorf, 407 47 Varnsdorf 1); Forma poskytování sociálních služeb: terénní; Cílová skupina: osoby v krizi, osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách.
Terénní služby jsou poskytované osobám, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženy. Služba je určena pro problémové skupiny obyvatelstva, uživatele návykových látek nebo omamných psychotropních látek, osoby bez přístřeší, osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách a jiné sociálně ohrožené skupiny. Cílem služby je tyto osoby vyhledávat a minimalizovat rizika jejich způsobu života. Služba může být osobám poskytována anonymně.
Mezi další sociální subjekty poskytující sociální služby na území města jsou:
Zdravotní péči zajišťuje ve Varnsdorfu Nemocnice Varnsdorf, Poliklinika Varnsdorf, ordinace praktických, dětských, gynekologických, zubních a dalších specializovaných lékařů. Ve Varnsdorfu se nachází 10 ordinací praktických lékařů, 5 ordinací dětských lékařů, 7 ordinací zubních lékařů, 3 ordinace gynekologických lékařů a 6 lékáren. Vedle všech těchto zařízení je ve Varnsdorfu ještě dalších 8 specializovaných zdravotnických zařízení. Výše uvedené ordinace lékařů zajišťují zdravotní péči i pro obyvatele okolních obcí spádové oblasti.
Nemocnice Varnsdorf
Sama nemocnice poskytuje ve svém zařízení tyto odborné oddělení: anesteziologie a intenzivní medicína, fyzioterapie, gynekologie a porodnictví, hematologie a transfúzní lékařství, chirurgie, klinická biochemie, ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí, praktické lékařství pro děti a dorost, radiologie a zobrazovací metody, vnitřní lékařství, všeobecné praktické lékařství. Vedle této odborné péče má ještě nemocnice akutní, následnou a dlouhodobou lůžkovou péči.
Poliklinika Varnsdorf
Poliklinika Varnsdorf sídlící v ulici Poštovní je nestátní lékařské zařízení sdružující následující lékařské obory: neurologie, oční, ORL (ušní, nosní, krční), ortopedie, plicní, praktický lékař, praktický lékař pro děti a dorost a stomatologie. V prostorách polikliniky se nachází také rehabilitace a lékárna.
Rychlá zdravotní a záchranná služba
Rychlou zdravotní a záchrannou službu zajišťuje v rámci Ústeckého kraje Krajská zdravotní a.s. Ústí nad Labem. Nejbližší výjezdní základna pro vozy rychlé zdravotní a záchranné služby je v sousedním Rumburku.
Školství a vzdělávání¹
Vytváření podmínek pro rozvoj výchovy a vzdělávání je jednou z významných aktivit obce, kterou jí umožňuje zákon o obcích. Město Varnsdorf si nechalo tuto kapitolu blíže zpracovat do samostatného dokumentu: Koncepce školství města Varnsdorf. Bližší informace lze najít v tomto dokumentu.
Předškolní vzdělávání
Na území města Varnsdorf se nachází 7 samostatných mateřských škol, dále 1 mateřská škola, která je sloučená se základní školou. Na území města působí také 1 mateřská škola pod Speciální základní školou a mateřskou školou, která je zřizována Ústeckým krajem. Na území města Varnsdorf se nenachází žádná církevní ani soukromá mateřská škola.
V současné době Vzdělávací institut - středisko volného času, z. s., provozuje ve Varnsdorfu "Dětské centrum naděje", které se zaměřuje na péči o děti předškolního věku dle zákona č. 247/2014 Sb., které je určena pro veřejnost.
Základní vzdělávání
Celkový počet základních škol na území města Varnsdorf je 6, z toho 4 subjekty fungují samostatně jako ZŠ, 1 subjekt funguje společně s mateřskou školou, a 1 škola je školou speciální. Počet základních škol je stabilní. Speciální základní škola a mateřská škola je zřizována Ústeckým krajem.
Z výše uvedeného počtu škol zřizovaných městem Varnsdorf jsou 2 školy tvořeny pouze I. stupněm a 3 základní školy mají I. i II. stupeň základního vzdělávání.
Návaznost na další stupně vzdělávání
Na území města Varnsdorf se nachází celkem 3 střední školy.
Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola, Varnsdorf, příspěvková organizace, Bratislavská 2166, 407 47 Varnsdorf, Zřizovatel: Ústecký kraj
Střední průmyslová škola TOS VARNSDORF s.r.o., Říční 1774, 407 47 Varnsdorf, Zřizovatel: TOS Varnsdorf a.s.
¹Zdroj informací: Koncepce školství města Varnsdorf
6. Životní prostředí
Velkoplošná a maloplošná území
Na území Varnsdorfu ani Studánky se nenachází žádné velkoplošné chráněné území (CHKO či národní park). Pouze na katastru Studánky se nachází maloplošné chráněné území - přírodní rezervace Světlík, které zasahuje do katastru 14,8 hektary.
Na území města je registrováno celkem 58 významných krajinných prvků registrovaných vydaných MěÚ Varnsdorf – odborem životního prostředí.
Zdroj: ÚAP 2020
Památné stromy
Dalším významným prvkem k ochraně životního prostředí je ochrana památných stromů, které jsou pro město významné stářím, či druhem nebo jiným charakteristickým prvkem. Ve městě je v tuto chvíli evidováno 12 památných stromů.
Město Varnsdorf svou hustotou zalidnění 579,12 obyv/km2 patří k více zalidněným územím, oproti údajům za Ústecký kraj, který je 151,6 obyv/km2 je to 3,8 krát více. Tato koncentrace obyvatel a následná průmyslovost území má vliv na životní prostředí a jednotlivé koncentrace škodlivých látek v ovzduší (PM2,5, PM10 a NO2 - hodnoty jsou uváděny v μg. M3).
Níže uvedené hodnoty jsou pětileté průměry znečišťujících látek na území. Ve všech ukazatelích je zřejmá snižující se tendence zatěžujících hodnot životního prostředí, a to vede ke zlepšení ovzduší ve městě.
Okamžité ukazatele znečištění ovzduší ukazují zatím jen znečištění prachem PM10 a znečištění prachem PM2.5.
Částice PM10 jsou prachové částice do 10 mikrometrů velikosti, nejsou zachyceny v nose a pronikají dále do dýchacího traktu. Částice PM2.5 jsou prachové částice menší než 2,5 mikrometrů a pronikají až do plic.
PM2,5 (2018) PM2,5 (2020)
PM10 (2018) PM10 (2020)
Dalším zdrojem znečištění je oxid dusičitý (NO2), který vzniká převážně z dopravy. Proto jsou vyšší hodnoty ve středu města než v jeho okolí.
NO2 (2018) NO2 (2020)
Pro porovnání je přiložena mapa znečištění ovzduší v celém Ústeckém kraji za období 2007 -2013
Vodní hospodářství a ochrana vod
Území města Varnsdorfu spadá převážně do rozvodí Baltského moře, pouze malá část Studánky v místě, kde pramení Křinice, je rozvodí Severního moře. Ústředním tokem ve Varnsdorfu je říčka Mandava, která pojímá veškeré vodstvo z území města a sama se vlévá na hranici Německa a Polska do Lužické Nisy.
Katastr města je také zatížen záplavovými plochami, které jsou limitující pro rozvoj města. Nejpostiženější oblastí pro záplavy jsou plochy severně od fotbalového stadionu a v centrální zóně.
Při rozvoji města je vhodné vytvářet podmínky pro maximální využití schopnosti vsakování vod, tedy pro zvýšení přirozené retenční schopnosti území, opatření pro zpomalení odtoku vod z krajiny, vhodné skladby ploch s rozdílným způsobem využití zejména s ohledem na svažitost terénu a zorněné plochy v území, regulace množství zpevněných ploch v území, vytipování ploch vhodných k zalesňování.
V rámci stavu (kapacity) podzemních vod je celý Šluknovský výběžek vnímán jako místo, které kvantitativně vyjadřuje dobrý stav.
Dle registru Národní databáze brownfieldů má město ve svém katastru pouze čtyři brownfieldy, přičemž jeden objekt (bývalý areál prodejny Jednota Varnsdorf) již není brownfieldem. Zatěžujícími objekty jsou tedy registrovány objekty soukromé vily ve Varnsdorfu, Jatka na Plzeňské ulici a budova ZŠ Seifrtova.
Mezi další ekologické zátěže, lze zařadit 3 potenciálně kontaminované skládky - skládka Gerhus, Kovošrot a.s. Varnsdorf a bývalá plynárna.
K brownfieldům město také řadí objekty firem - Elstav Varnsdorf, Slévárna Varnsdorf, Textilka Varnsdorf a Velveta Varnsdorf (ÚAP města Varnsdorf 2020).
Územně analytická dokumentace dále stanoví dalších 10 ekologických zátěží bez kontaminace, které vytvářejí předpoklady k dalšímu využití.
7. Správa města
Samospráva je vykonávána Městským úřadem ve Varnsdorfu, který sídlí na adrese: Nám. E. Beneše 470, 407 47 Varnsdorf. Starosta je volen z jednadvacetičlenného zastupitelstva města.
Město Varnsdorf je obec s rozšířenou působností, obec III. typu (ORP). Obecní úřad obce s rozšířenou působností vedle přenesené působnosti základního rozsahu (podle § 61 odst. 1 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb.) a vedle přenesené působnosti pověřených obecních úřadů (podle § 64 zákona č. 128/2000 Sb.) vykonává další ve svěřeném rozsahu přenesenou působnost ve správním obvodu určeném prováděcím právním předpisem. Věcně je rozšířená působnost vymezena jak v zákoně o obcích, tak v mnoha speciálních zákonech. Jedná se např. o vydávání cestovních a osobních dokladů, řidičských průkazů, živnostenského oprávnění, vodoprávní řízení apod.
Do území ORP vedle samotného Varnsdorfu přísluší obce: Dolní a Horní Podluží, Jiřetín pod Jedlovou, Rybniště a Chřibská.
Hospodaření města je ovlivněno příjmovou stránkou rozpočtu, základem jsou daňové příjmy, které od roku 2009 rostly do roku 2019. Je zřejmé, že od roku 2009 do roku 2019 došlo k nárůstu daňových příjmů o 83,92%. Dalším aspektem pro rozvoj obce je čerpání dotačních prostředků na investiční, tak na neinvestiční akce. Nejvíce čerpala obec dotace v roce 2009 (102 mil. Kč) v roce 2010 (109 mil. Kč). Od roku 2012, kdy město obdrželo dotace ve výši 35,6 mil. Kč dochází každoročně k navýšení dotačních prostředků až do roku 2019 s mírným snížením v roce 2020, kdy město obdrželo 86,8 mil. Kč na dotacích. Salda příjmů a výdajů v záporných hodnotách 2009, 2011, 2018, tak představují nesoulad toku peněz mezi výdaji na projekty v jednom roce a čerpání dotace v letech následujících. Z pohledu kapitálových výdajů (investice do majetku) byl nejslabší rok 2010, 2012 a 2017 (19 %) oproti roku 2018 a 2020, kdy byl podíl kapitálových výdajů vyšší než 33 %.
Vývoj rozpočtového hospodaření obce Varnsdorf v letech 2009 - 2020 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ
Z grafického pohledu na vztah mezi celkovými příjmy, celkovými výdaji a saldem příjmů a výdajů je patrný mírný převis příjmů nad výdaji. Z tohoto pohledu může město předfinancovat menší projekty z vlastních prostředků bez čerpání úvěrů či jiných dluhových produktů.
Z pohledu čerpání běžných výdajů na celkových příjmech dochází od roku 2011, kdy běžné výdaje na chod města činily 82,80% ke snižování tohoto zatížení až k hranici 60%. Jen v roce 2017 překročily opět 70% hranici, aby další roky klesly až číslu 55,80%.
Mezi nejvýznamnější akce města v roce 2021 byly níže uvedené projekty:
Organizační složky města
Mezi organizační složky města patří:
Městská policie
Zřízena Městským zastupitelstvem na zasedání dne 19.3.1992 přijetím obecně závazné vyhlášky č. 9/1992 s účinností od 1.4.1992. Ve své činnosti se řídí zákonem č.553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších změn a doplňků a dále Zastupitelstvem města schváleným Statutem městské policie.
Mezi úkoly městské policie patří zejména:
a. přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, b. dohlíží nad dodržováním pravidel občanského soužití, c. přispívá v rozsahu stanoveném tímto nebo jiným zákonem k bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, d. odhaluje přestupky a jiné správní delikty, e. upozorňuje fyzické a právnické osoby na porušování obecně závazných právních předpisů a činí opatření k nápravě.
Jednotka sboru dobrovolných hasičů
Sbor byl založen 1863. V rámci IZS (Integrovaný záchranný systém) jednotky spolupracují se zdravotníky, Policií ČR, Městskou policií, Armádou ČR a dalšími organizacemi a právnickými subjekty.
Dům s pečovatelskou službou
Město spravuje byty zvláštního určení. To znamená, že pro ně vydává provozní řád (viz výše sociální oblast).
Modrý kámen - sociální služby města Varnsdorf, ul. Orlická 229, T. G. Masaryka 2470
Klub seniorů a zdravotně postižených "Pohádka", ul. Průjezdní 737
Vnější vztahy a vazby města
Svazek obcí Tolštejn
Představuje zájmové sdružení obcí v ORP Varnsdorf, jehož sídlem je Rybniště. Bylo založeno 8. září 1999. Předmětem činnosti se stala spolupráce mezi obcemi a vzájemně koordinovaný postup při zajišťování společných zájmů obcí – členů svazku. Byl vypracován systém sdružování pracovních a finančních prostředků směřující ke zvýšení atraktivity mikroregionu a jeho cílené propagaci.
Předmětem činnosti sdružení je koordinace společného postupu při realizaci záměrů ve městech a obcích Šluknovského výběžku případně ve městech a obcích se Šluknovským výběžkem sousedících, stanou-li se tato města a obce členy sdružení, soustřeďování a předávání informací, týkajících se společných zájmů měst, obcí, a komor sdružení, zastřešení, reprezentace a prosazování zájmů měst a obcí mikroregionů, působících ve Šluknovském výběžku, sdružených v Dobrovolných svazcích obcí Sever a Tolštejn ve vztahu k vyšším orgánům a organizacím.
Vedle města jsou členy všechny obce Šluknovského výběžku a Okresní hospodářská komora a Okresní agrární komora.
Dále se město angažuje také v organizacích: DMO Lužické a Žitavské hory, z.s., který byl založen za účelem propagace cestovního ruchu v Lužických a Žitavských horách a v zájmovém sdružení právnických osob Euroregionu Nisa.
A.2 Východiska pro návrhovou část
Město mělo zpracovaný Strategický plán rozvoje města Varnsdorf na období 2015 – 2020. Tento plán byl podkladem pro zpracování nového Strategického dokumentu pro strategické období 2022 – 2027.
Východiska pro návrhovou část vycházejí z poznatků a charakteristiky města Varnsdorfu a zachycují silné stránky (pozitiva) a slabé stránky (negativa) města. Smyslem SWOT analýzy je souhrnně popsat hlavní vnitřní a vnější faktory, které mají vliv na rozvoj města. Vnitřními faktory jsou silné stránky (Strengths), tj. pozitivní (nadprůměrné) skutečnosti charakterizující město a slabé stránky (Weaknesses), tj. problémy a negativní skutečnosti ve Varnsdorfu. Vnější faktory většinou nemá město možnost svými silami ovlivnit; pojmenovány jsou jako příležitosti (Opportunities) a hrozby (Threats). Návrhová část Strategického plánu města Varnsdorf řeší, jak využít identifikované silné stránky a příležitosti a jak eliminovat zjištěné slabiny a hrozby.
SWOT analýza
Silné stránky
Zvyšující se podíl kapitálových výdajů na rozpočtu města
Postupný nárůst daňových příjmů
Funkční aparát městského úřadu
Nárůst výstavby domů ve vlastnictví fyzických osob
Vysoké připojení technické infrastruktury
Převažující podíl živnostníků v ekonomických subjektech
Možnost pracovních příležitostí v Německu
Vytváření pracovních pozic pro veřejně prospěšné práce
Sportovní zázemí pro rozvoj sportu
Silná komunitní základna
Statut obce s rozšířenou působností
Blízkost státní hranice (Hraniční přechody)
Revitalizace prostoru nemocnice ve Varnsdorfu
Dostatečné zdroje pitné vody pro zásobování vodovodem
Trvale snižující se znečištění ovzduší
Vysoké zastoupení krajinných prvků s ochranou
Celkové pokrytí města školskými zařízeními
Atraktivní okolí města
Vypracovaná koncepce školství a stanovení priorit
Připravené lokality v ÚP pro novou výstavbu bytů
Dostatek významných kulturních památek
Hustá síť turistické infrastruktury v okolí města
Vysoké dopravní propojení měst s okolními obcemi
Slabé stránky
Nedostatečné dofinancování státu přenesené působnosti
Zvyšující se náklady na energetickou soběstačnost města
Neaktuálnost informací na webových stránkách města
Nedostatek kvalifikované pracovní síly zejména v technických oborech a řemeslech
Nedokončená bezpečná dopravní infrastruktura Chodníky, oprava místních komunikací.
Nedořešená energetická zabezpečenost občanů Koncepce teplárny, staré rozvody, nedostatek elektrické energie, energetická krize ve vytápění.
Zvyšování zadluženosti obyvatelstva
Centralizace služeb do velkých center
Ztráta pracovních návyků u některých skupin obyvatel
Nepřipravenost vybudování technické infrastruktury v části obce Studánka Vodovod, kanalizace
Velké množství vyloučených lokalit
Postupné stárnutí obyvatelstva
Úbytek obyvatelstva na základě přirozené migrace
Chybí historické jádro
Perifernost území v rámci ČR
Nedostatečné oprávnění zásahů u brownfieldů v majetku fyzických osob
Poškozování životního prostředí Čistota řeky Mandavy, výkopové práce v ochranných pásmech památných stromů, nepovolené kácení dřevin rostoucích mimo les a černá těžba v lesích, ničení ptačích hnízdišť a další prvky
Záplavové plochy ve středu města
Nedostatek finančních prostředků pro zkvalitnění školství
Nízká dostupnost specializované zdravotní péče ve Varnsdorfu
Chybějící zařízení domova pro seniory Město Varnsdorf plánuje v delším časovém horizontu službu registrovat, v tuto chvíli hledá odpovídající prostory
Nízký vývoj výstavby nových bytů
Závislost města v odpadovém hospodářství na komerčních subjektech
Vysoké zatížení komunikací vozidly Vysoké údaje o počtu projíždějících vozidel a s tím spojené dopravní obtíže, nehodovost
Příležitosti
Zajištění kvality a udržitelnosti sociální politiky ve městě
Zvyšování podílu technických oborů na školách
Vypracování strategie k udržení mladých lidí ve městě
Vybudování kvalitního ubytovacího zařízení pro seniory
Zvyšování kvality a dostupnosti lékařské péče ve městě
Efektivní třídění a zpracování surovin z odpadového hospodářství
Pokračování ve zkvalitnění životního prostředí ve městě
Zkvalitnění infrastruktury a propojení na SRN a Polsko
Kvalitní zdroje informací a jejich aktualizace pro občany
Digitalizace komunikace s občany
Využití brownfieldů k rozvoji města
Maximalizace ochrany proti nečekaným živelným pohromám
Rozvoj veřejných prostranství ve shodě s principy ŽP
Nutnost zkvalitnit výukové prostory a vybavení ve školách
Dostatek ploch v ÚP pro bydlení
Vybavení pozemků infrastrukturou nutnou pro výstavbu domů
Zajištění vyšší bezpečnosti na komunikacích
Dokončení technické infrastruktury v okrajových částech města
Přechod na nové efektivní zdroje tepla
Hrozby
Omezení financování spolků a jejich činnosti
Omezení dotací do obnovy majetku města
Nedostatek prostředků na údržbu infrastruktury
Omezení či nedostatečné financování veřejných prací ÚP
Zvyšování byrokracie a daňových odvodů pro drobný podnikatele
Zvyšování kriminality a její závažnosti
Trvalé snižování počtu obyvatel ve městě
Omezující faktory průchodnosti státních hranic
Nedostatečná reakce na změny klimatu a jejich důsledků
Nedostatečná podpora sociální práce městem
Snižování daňové výtěžnosti pro město
Nedostatek kvalifikovaných lidí k řízení města
Snižování množství spodních vod v území
Rigidní posuzování předpisů ŽP k rozvoji města
Perifernost zdravotní péče z pohledu poskytovatele
Nedostatek výhodných úvěrových produktů pro město a občany
B. NÁVRHOVÁ ČÁST
B.1 Strategická vize
Vize představuje dlouhodobý obraz budoucnosti města Varnsdorfu, pojednává o tom, jak se město bude měnit a zlepšovat na základě souboru představ a priorit. Vize je „směrovkou“ rozvoje na příštích několik let. Je formulována jako výstižné vyjádření toho, jaké je město v představách občanů a samosprávy města a k čemu směřuje. Jako vizi rozvoje si město Varnsdorf stanovilo:
Varnsdorf je rozvinutým průmyslovým městem s fungující infrastrukturou, s dostatkem pracovních příležitostí a s rozmanitými podnikatelskými aktivitami umožňující rozvoj hospodářství a aktivní kooperace se sousedním Německem. Má vytvořené kvalitní zázemí pro bydlení, sociální služby, rozvoj vzdělávání a dostatek rozmanitých možností pro kulturní, sportovní a volnočasové vyžití.
B.2 Cíle, opatření a aktivity
Vysoká důležitostStřední důležitostNízká důležitost
Cíl : „1. Regenerace území a rozvoj technické infrastruktury”
Pro rozvoj území je limitující trvalé zlepšování stavebně technických parametrů a plánovitý rozvoj technické infrastruktury. Tam, kde je to vhodné, v kooperaci s majiteli a správci sítí zajistit jejich rozvoj. Nová technická infrastruktura ve vybraných lokalitách je jedním z hlavních bodů rozvoje a bez její realizace není možné uvažovat o rozvoji moderního bydlení, efektivního podnikání i zajištění kvalitních služeb. Dalším úkolem je pro střední sociální vrstvu vytvořit podmínky pro výstavbu rodinných domů, vymezit rozvojové lokality pro hospodářské aktivity, pro bytovou zástavbu a individuální výstavbu RD, pro volnočasové aktivity – sport, rekreaci a další aktivity při respektování principů udržitelného rozvoje. V oblasti dopravní infrastruktury je nutné řešit nevyhovující stav vybraných místních komunikací i silnic v majetku Ústeckého kraje. Pro zlepšení dopravních vazeb a propustnosti dopravy je potřebné vybudovat dostatek parkovacích míst, k zamezení parkování u kraje silnic. Předmětem řešení nevyhovujícího stavu dopravní infrastruktury jsou i související doprovodné navazující konstrukční prvky
včetně rozšíření a obnovy veřejného osvětlení. Kritická místa dopravy, která jsou z hlediska bezpečnosti silničního provozu kolizní (např. křížení a další), budou koncepčně vyřešena (pěší zóny, chodníky, autobusové zálivy, bezpečné přechody a místa pro přecházení pro chodce, měřiče rychlosti a další bezpečnostní prvky tam, kde je to nezbytné). Prioritně bude předmětem řešení bezpečnost silničního provozu i budování cyklostezek. Bezpečnostní opatření budou realizována v souladu s cíli Národní strategie bezpečnosti silničního provozu ministerstva dopravy. Tato strategie vytyčuje cíle, základní principy a návrhy konkrétních opatření směřující k zásadnímu snížení nehodovosti na silnicích. Preferovány budou cyklostezky k cestě za zaměstnáním, do škol a volnočasovou cykloturistikou. V oblasti zlepšení vzhledu a atraktivity veřejných prostranství je prioritou pokračování v úpravách vybraných ploch a lokalit (parkové úpravy, zeleň, mobiliář atp.). Pro zajištění koncepčního řešení bude provedena pasportizace parků a veřejných prostranství. V plánech je revitalizace sídlišť, a tím vytvoření podmínek pro rozšíření a estetické zvelebení veřejných prostranství.
Opatření : „1.1. Technická infrastruktura”
Výstavba a zkvalitnění městské infrastruktury (např. vodovod, kanalizace, Internetové připojení, její rozvoj a budování v okrajových částech města. Tvorba energetických zdrojů, posilování energetické soběstačnosti (snižování energetické náročnosti budov).
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Rozšiřování kanalizační sítě ve městě”
2023 - 2025
6000
Vlastní + externí
„Vytváření opatření proti klimatickým změnám (vodovod na Studánce)”
2025 - 2027
10000
„Vybudování efektivního zdroje energie pro CZT”
2024 - 2027
100000
Vlastní + externí
„Vybudování nového přivaděče el. energie”
2023 - 2025
50000
Externí
„Rekonstrukce VO”
2023 - 2027
20000
Vlastní + externí
„Zabezpečení efektivního vytápění veřejných budov”
2023 - 2025
25000
Vlastní + externí
„Snižování energetické náročnosti veřejných budov”
2023 - 2025
10000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce dešťové kanalizace”
2023 - 2027
30000
Vlastní + externí
Opatření : „1.2. Bezpečnost dopravy”
V rámci bezpečnosti dopravy je základním předpokladem budování chodníků podél komunikací, řešení nebezpečných křížení a zajištění plynulosti dopravy, včetně jiných bezpečnostních opatření.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Budování chodníků ve městě”
2023 - 2027
20000
Vlastní + externí
„Oprava místních komunikací”
2022 - 2027
18000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce dopravních staveb (lávky, mosty)”
2023 - 2026
8000
Vlastní + externí
Opatření : „1.3. Rozvoj ploch pro moderní bydlení”
Aktualizace Územní plánovací dokumentace s vyznačením ploch pro bydlení a jejich infrastrukturního zajištění.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Zabezpečení rozvojových dokumentů pro moderní bydlení”
2022 - 2024
1000
Vlastní + externí
„Průběžná aktualizace Územního plánu pro rozvoj bydlení”
2023 - 2027
1000
Vlastní + externí
„Síťování pozemků pro rodinnou výstavbu”
2023 - 2026
20000
Vlastní + externí
Opatření : „1.4. Veřejná prostranství”
Revitalizace veřejných prostranství, volně přístupných sportovních ploch a dětských hřišť pro lepší život ve městě.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Rekonstrukce náměstí E. Beneše”
2023 - 2025
35000
Vlastní + externí
„Úprava veřejných prostranství v intravilánu města”
2022 - 2027
5000
Vlastní + externí
„Úprava městských hřbitovů”
2023 - 2026
5000
Vlastní + externí
Cíl : „2. Modernizované objekty občanské vybavenosti, odpovídající úroveň služeb”
Prioritou je zkvalitnění veřejných služeb a podmínek života. V oblasti občanské vybavenosti - ve školství bude prioritně kladen důraz na zvýšení kvality, efektivity vzdělávání, inkluzi, bezbariérový přístup. U předškolního vzdělávání budou prioritně podporovány aktivity s důrazem na kvalitní péči o dítě. Bude dořešen stavebně technický stav objektů, bezbariérový a bezpečný přístup, vybavení zahrad, oplocení a přilehlé parkování. V oblasti základního školství bude řešena modernizace a úprava objektů školských zařízení (snížení energetické náročnosti, sociální zařízení, kuchyně, výtah, úprava suterénu, kanalizace atp.) a souvisejících prostor (chodníky, sportoviště, běžecké dráhy, oplocení atp.) Zlepšování podmínek pro aplikaci konektivity a využívání ICT pro žáky i učitele a to i mimo vyučování - využívání ICT ve všeobecně vzdělávacích a odborných předmětech - rozvoj partnerství a síťování partnerství, spolupráce a výměna zkušeností mezi školami a školskými zařízeními navzájem a mezi školami, školskými zařízeními, nestátními neziskovými organizacemi a dalšími aktéry v oblasti vzdělávání. Město bude klást důraz na stavební úpravy, pořízení vybavení pro zajištění rozvoje v oblasti zvýšení kvality vzdělávání ve vazbě na budoucí uplatnění na trhu práce a potřeby sladění nabídky a poptávky na regionálním trhu práce. Podporovány budou aktivity inkluzivního vzdělávání na území správního obvodu ORP se sociálně vyloučenými lokalitami. Dále bude podporován rozvoj přeshraniční spolupráce škol. Prioritní záměry budou realizovány v souladu s MAP (Místním akčním plánem v oblasti školství). V oblasti středního školství je prioritou zachování oborů vzdělávání poskytovaných stávajícími SŠ ve Varnsdorfu. V oblasti vyššího odborného vzdělávání pak zkvalitnění výuky na místní VOŠ. Prioritou města je udržení a zkvalitnění zdravotní péče a služeb v oblasti zdravotnictví všemi dostupnými prostředky. Prioritou v oblasti služeb je zajištění dopravní dostupnosti a obslužnosti na úrovni „městské dopravy“ do sídelních lokalit se soustředěnou zástavbou a do prostoru nákupních center. V centru a v prostoru nákupních center bude zajištěno odpovídající sociální zařízení – veřejné WC. Prioritně bude řešena revitalizace sídlišť tak, aby se stala důstojným a atraktivním místem k bydlení. Rekonstrukce objektů k bydlení, které jsou ve správě města, bude provedena za účelem odstranění nevyhovujícího technického stavu a dosažení energetického standardu.
Opatření : „2.1. Kvalitní vzdělávací zařízení”
Moderní vzdělávací zařízení pro výuku na základních a středních školách, zajištění dostatečného zázemí pro hlavní aktéry realizace kvalitního vzdělávání.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„MŠ Nezvalova - rekonstrukce”
2023 - 2025
15000
Vlastní + externí
„ZŠ Edisonova - rekonstrukce otopné soustavy”
2023 - 2025
3000
Vlastní
„Školní jídelna E. Beneše - rekonstrukce”
2023 - 2025
11000
Vlastní
„Modernizace ZŠ Východní”
2024 - 2026
80000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce ZUŠ”
2023 - 2024
1000
Vlastní + externí
Opatření : „2.2. Udržení a zkvalitnění zdravotní péče a služeb”
Zajištění a udržení základní zdravotní péče ve Varnsdorfu, rozšíření nabídky specializované péče pro nejbližší okolí.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Rekonstrukce nemocnice Varnsdorf”
2024 - 2025
8000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce polikliniky čp. 2060”
2024 - 2025
3000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce dětské polikliniky čp. 1254”
2024 - 2026
6000
Vlastní + externí
Opatření : „2.3. Dopravní dostupnost a obslužnost”
Zajištění dopravní obslužnosti ve městě a propojení s okolními obcemi ve Šluknovském výběžku. Rozšíření železničního propojení do sousedního Německa a následně do Rumburka.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Zachování dopravní obslužnosti města a okolí”
2022 - 2026
1000
Externí
„Úprava zastávek pro dopravní obslužnost”
2023 - 2025
1000
Vlastní
Opatření : „2.4. Revitalizace sídlišť a objektů v majetku města, nová bytová výstavba”
Revitalizace sídlišť a jejího nejbližšího okolí, snížení energetické náročnosti budov, zabezpečení dostatečného bytového fondu pro potřeby města.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Rekonstrukce ubytovny TGM”
2022 - 2026
55000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce čp. 1838 II. etapa”
2023 - 2026
10000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce městského úřadu čp. 470”
2024 - 2027
16000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce areálu technických služeb”
2024 - 2026
3000
Vlastní
„Energetická úspora bytových domů”
2023 - 2025
60000
Vlastní + externí
Cíl : „3. Rozvoj podnikatelských aktivit a tvorba pracovních příležitostí”
Ve městě je průměrná nezaměstnanost. Nezaměstnanost má sice v současné době klesající trend, ale i přesto budou hledány cesty ke znovuoživení dříve průmyslových ploch a opuštěných průmyslových areálů, které budou i nadále určeny k hospodářské, respektive průmyslové činnosti. Problematika sociálních disparit mezi obyvatelstvem vyplývá z nedostatku pracovních příležitostí a uplatnění pro osoby ohrožené sociální exkluzí, s nízkým stupněm vzdělání, bez pracovních návyků a dovedností a z toho pramenící nezaměstnanosti. Část místního obyvatelstva vyjíždí za prací mimo město. V důsledku toho může eskalovat problém vylidňování a odchod vzdělaných lidí za lepším pracovním uplatněním. Pro zlepšení zaměstnanosti budou městem vytvářeny podmínky pro rozvoj bytové politiky. Město může být aktivním iniciátorem a koordinátorem aktivit vedoucích k odstraňování překážek v podnikání a chce trvale vytvářet vhodné podmínky k rozvoji a ke vzniku nových podnikatelských iniciativ. Město může vlastním pobídkovým programem zaměřeným na rozvoj hospodářství a podnikaní podporovat nové i stávající ekonomické aktivity (např. tržnice s regionálními produkty, katalog místních služeb, marketingová podpora). Oživení průmyslových ploch a průmyslových areálů je prioritou vedoucí k vytvoření pracovních příležitostí. Je třeba iniciovat nové ekonomické aktivity k využití průmyslových objektů a podporovat aktivity v oblasti výroby místních a regionálních produktů. Podporu si zaslouží i zvyšování úrovně v získávání nových dovedností a pracovních návyků pro lepší uplatnění na trhu práce. Pro prohloubení spolupráce s podnikatelským sektorem bude ustanovena hospodářská rada města sloužící k vzájemné výměně informací a k rozvoji spolupráce veřejného a podnikatelského sektoru. Problematika nezaměstnanosti, která je ve městě průměrná, je jednou z oblastí vyžadujících řešení vedoucí k udržení sociálního smíru například vytvářením podporovaného zaměstnání či chráněných pracovních míst. Jedním ze způsobů řešení aktivní politiky zaměstnanosti městským úřadem bude pokračování ve spolupráci s ÚP a zaměstnávání osob na VPP (veřejně prospěšné práce) a na VS(veřejná služba).
Opatření : „3.1. Oživení průmyslových ploch”
Využití brownfieldů pro podnikatelské účely, tvorba spolupráce s podnikatelskými subjekty na rozvoji města, spolupráce se státními institucemi k propojení nabídky pracovních míst s poptávkou.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Likvidace brownfieldů na území města s přípravou ploch na podnikání”
2023 - 2027
20000
Vlastní + externí
„Vytváření podnikatelských inkubátorů pro začínající podnikatele”
2023 - 2026
100000
Vlastní + externí
„Propojení spolupráce mezi ÚP a městech ke snížení nezaměstnanosti”
2022 - 2024
500
Vlastní + externí
„Sběrný dvůr”
2023 - 2024
2000
Vlastní + externí
„Revitalizace starého nádraží”
2023 - 2025
25000
Vlastní + externí
Opatření : „3.2. Synergické efekty hospodářství a ekonomických aktivit”
Zapojení drobných podnikatelů do nabídky ve městě (tržnice), rozšiřování ekonomických aktivit města pro podporu rozvoje živnostenského podnikání.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Podpora města pro drobné podnikatele”
2022 - 2025
1000
Vlastní
„Marketingové aktivity k podpoře živnostníků”
2023 - 2025
1000
Vlastní + externí
„Příprava městských ploch pro drobný prodej”
2023 - 2024
2500
Vlastní
Cíl : „4. Cestovní ruch, volnočasové aktivity, kultura a historické dědictví”
Cestovní ruch je jednou z možností rozvoje města a může být významným zdrojem finančních příjmů a další cestou rozvoje zaměstnanosti a služeb. Rozvoj cestovního ruchu lze stavět na geografické poloze města v blízkosti hranic se SRN, na místních a blízkých atraktivitách a příležitostech pro trávení volného času v létě i v zimě. Pro rozvoj cestovního ruchu bude podporována spolupráce města s místními aktéry, čímž bude rozvíjen funkční destinační management cestovního ruchu (ať již vlastní nebo ve spolupráci s existujícími destinačními agenturami), který by měl koordinovat činnosti v cestovním ruchu, usilovat o zvyšování kvality a rozšiřování nabídky relaxace, sportovního vyžití, ubytování a stravování. Management cestovního ruchu bude koordinovat financování společných projektů s podnikatelským sektorem na bázi partnerství a synergických efektů. Prioritou je přiblížení přírodních a historických hodnot nejen občanům města, ale i návštěvníkům. Priorita zahrnuje podporu zpřístupnění turisticky zajímavých míst rozvinutou sítí kvalitních služeb cestovního ruchu. Zpestření pro návštěvníky může přinést budování nových vyhlídkových okruhů a stezek, obnova a rekonstrukce místních památek včetně jejich zpřístupnění. Potenciál má rozšiřování nabídky pro cyklisty a pěší turisty budováním turistické infrastruktury - sítě cyklistických, turistických, běžkařských stezek, které mohou být i tematicky zaměřené, včetně doprovodné infrastruktury (nástupní místa, parkoviště, odpočinková místa s mobiliářem, doplnění připomínky návštěvy významných osobností atp.). Cestovní ruch by měl být dostupný všem společenským vrstvám a osobám s hendikepem. V oblasti sportu je prioritou přivést ke sportování a pohybovému vyžití širší veřejnost a nabídnout vyžití v rekreačních sportech a uspokojit zvýšený zájem o relaxaci a wellness. Cílem je zatraktivnit a zpřístupnit široké veřejnosti sportovní zařízení a ve společnosti prosadit pohybové návyky jako součást plnohodnotného života a aktivní relaxace. K tomu účelu bude realizována modernizace a rozšíření stávajících sportovních zařízení včetně příslušného zázemí. S ohledem na komunitní plánování lze předpokládat, že budou do přípravy realizace zapojeny děti a mládež prostřednictvím škol a organizací, které pracují s dětmi nebo mládeží (např. DDM a Schrödingerův institut). Pro podporu cestovního ruchu bude věnována pozornost propagaci města (propagační materiály, rozšíření nabídky služeb infocentra atp.). Svou výjimečností jsou pozitivně vnímány objekty historického kulturního dědictví jako součást bohaté historie jako součást kulturní krajiny a životního prostředí. Pro podporu lokálního patriotismu bude podporováno restaurování a oprava historických kulturních památek a jejich zpřístupnění.
Opatření : „4.1 Cestovní ruch dostupný pro všechny”
Rozšíření doprovodné infrastruktury cestovního ruchu (turistické cesty, cyklotrasy, naučné stezky a jiné), zajištění informačních služeb pro návštěvníky města, veřejné toalety, odpočinková místa, parkovací plochy a další prostředky k rozvoji cestovního ruchu.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Cyklostezky a turistické stezky”
2023 - 2026
30000
Vlastní + externí
„Budování naučných okruhů pro rodiny s dětmi”
2023 - 2025
5000
Vlastní + externí
„Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu”
2022 - 2025
5000
Vlastní + externí
„Budování parkovišť u atraktivit cestovního ruchu”
2023 - 2027
30000
Vlastní + externí
„Budování ploch pro autocamping a camping”
2024 - 2026
10000
Vlastní + externí
„Revitalizace vyhlídkového místa "Špičák"”
2024 - 2026
3000
Vlastní + externí
Opatření : „4.2. Atraktivní sportoviště, relaxace a volnočasové aktivity”
Modernizace sportovních areálů, hřišť a ploch nejen k profesionálním sportovcům, ale i k propojení s veřejností a volnočasovými aktivitami.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Studentský klub Střelnice”
2023 - 2025
55000
Vlastní + externí
„Údržba sportovních areálů v majetku města”
2022 - 2027
10000
Vlastní
„Dovybavení zimního sportovního areálu”
2023 - 2025
2500
Vlastní
„Přístavba šaten - Fotbalový stadion Kotlina”
2023 - 2025
2000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce sportovní haly”
2023 - 2026
50000
Vlastní + externí
„Výstavba drobných veřejných ploch pro veřejnost”
2022 - 2026
15000
Vlastní + externí
„Vybudování parkovišť u sportovních areálů”
2023 - 2025
15000
Vlastní + externí
Opatření : „4.3. Kultura a zachování historického dědictví”
Revitalizace kulturních památek v majetku města, spolupráce s organizacemi na zajištění kulturního dědictví pro budoucí generace.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Rekonstrukce divadla”
2024 - 2027
54000
Vlastní + externí
„Investice do inženýrských sítí výletního místa Hrádek”
2022 - 2026
21000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce kulturní památky Červený kostel”
2024 - 2026
7000
Vlastní + externí
„Fasáda kostela sv. Petra a Pavla”
2023 - 2024
6000
Externí
„Sanace drobných sakrálních památek”
2024 - 2026
1000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce muzea ve Varnsdorfu”
2024 - 2026
30000
Externí
Cíl : „5. Udržení a rozvoj kvalitního životního prostředí”
V oblasti životního prostředí je nutné šetrné nakládání s přírodními zdroji k udržení přírodních hodnot nejen na území volné krajiny, ale i v zástavbě na území města. Programově budou podporovány aktivity posilující ekologicko-stabilizační funkce významných krajinných prvků, aktivity na obnovu vegetace na určených místech. Prioritou jsou aktivity na vodních tocích za účelem odbahnění rybníků, utváření vodních prvků v krajině (regulace) s ekostabilizační a retenční funkcí jako jsou meandry, opravy a výstavby mostků a lávek. Důležitá je udržovaná a šetrně obhospodařovaná kulturní krajina na bázi ekologického hospodaření. Prioritou jsou parkové úpravy a revitalizovaná i nově vysazovaná zeleň ve vybraných lokalitách města. Město bude iniciovat aktivity vedoucí ke zkrášlení města zapojením občanů, žáků a studentů. Ve městě funguje odpadové hospodářství, přesto však zůstávají prioritou aktivity vedoucí k jeho dalšímu zdokonalování, k efektivnímu nakládání s odpady a provádění osvěty mezi obyvatelstvem. Prioritně bude podporováno aktivní zapojení občanů města při realizaci akcí orientovaných na životní prostředí, které povedou k ekologické výchově a získávání pozitivních návyků a vztahu k ochraně hodnot životního prostředí. Pro zlepšení a udržení kvalitního životního prostředí budou ve spolupráci se spolky a NNO iniciovány aktivity směrem k pořádání pravidelných ekologických (úklidových) akcí.
Opatření : „5.1. Vodní toky a protipovodňová opatření”
Řízený vodní režim na tocích protékajících městem s odpovídajícími protipovodňovými opatřeními. Vybudování systému zadržování vody v krajině pro ekologickou stabilitu. Rozvoj veřejné zeleně v intravilánu města. Opatření k zachování zeleně v extravilánu města.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Protipovodňová opatření”
2022 - 2024
10000
Vlastní + externí
„Rybník "Mašíňák" - revitalizace okolních prostor”
2023 - 2025
1000
Vlastní
„Udržovací práce na soustavě rybníků "Gerhus"”
2022 - 2024
500
Vlastní
„Zpřístupnění koryta Mandavy veřejnosti - náplavka”
2025 - 2027
20000
Vlastní + externí
„Budování malých vodních ploch a dalších prvků pro zadržování vody v krajině”
2023 - 2025
1000
Vlastní + externí
Opatření : „5.2. Efektivní nakládání s odpady”
Řešení odpadového hospodářství ve světle zpřísňování legislativy ČR v oblasti s nakládáním s odpady. Vybudování zařízení pro efektivní nakládání s odpady a jejich energetického využití. Budování efektivní informační kampaně osvěty třídění odpadů.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Demolice objektů v majetku obce”
2023 - 2025
2000
Vlastní
„Sběrný dvůr”
2023 - 2025
2000
Vlastní + externí
Cíl : „6. Efektivní veřejná správa a aktivní občanská společnost”
Prioritou je přátelský výkon veřejné správy k občanům tak, aby byla přístupná bez bariér i pro imobilní občany. Pro snížení nákladů veřejné správy a jejího zefektivnění se počítá s využitím prvků energetických úspor, nových ekologických, případně alternativních nebo obnovitelných zdrojů energie s cílem snížit energetickou náročnost a dosáhnout odpovídajícího energetického standardu veřejných budov včetně zlepšení jejich bezbariérové dostupnosti. Podporována bude modernizace informačních a komunikačních systémů pro specifické potřeby veřejné správy a složek integrovaného záchranného systému. Prioritou je podpora rozvoje širokého spektra zájmové činnosti a občanských iniciativ. Pro podporu aktivit v zájmové činnosti bude podporováno budování zázemí pro spolkovou činnost. Budou podporovány aktivity vedoucí ke zlepšení spolupráce města, škol a zájmových organizací při pořádání kulturních, společenských, sportovních a dalších akcí pro efektivní využití městských zařízení. Prioritně budou podporovány aktivity vedoucí k přeshraniční spolupráci a propojení regionů - spolupráce v oblasti kulturních zvyků partnerských regionů, podpora provázanosti a odstraňování bariér, spolupráce na společných projektech. Město preferuje aktivity přeshraniční spolupráce v oblasti koordinace spolupráce institucí veřejné správy, vytváření partnerství a přeshraničních struktur. Veřejná správa bude nadále preferovat využívání pracovníků na VPP (veřejně prospěšné práce) a VS (veřejná služba).
Opatření : „6.1. Přátelská a efektivní veřejná správa”
Efektivní komunikace s občany, digitalizace veřejné správy, moderní přístup k informací, včasná aktualizace dat. Bezbariérové přístupy ve veřejných budovách.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Bezbariérová dostupnost veřejných budov”
2024 - 2026
10000
Vlastní + externí
„Nové komunikační systémy (digitalizace VS)”
2023 - 2024
5000
Vlastní + externí
„Moderní webové stránky města a jejich aktualizace”
2022 - 2023
1500
Vlastní + externí
Opatření : „6.2. Podpora a rozvoj občanské společnosti”
Podpora spolkové činnosti ve městě, aktivní zapojení spolků do kulturních akcí města. Výchova občanů k sounáležitosti k místu života.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Podpora spolkové činnosti (z rozpočtu města)”
2022 - 2027
7000
Vlastní
„Podpora přeshraniční spolupráce spolků”
2022 - 2027
300
Vlastní
Cíl : „7. Sociální stabilita a bezpečnost”
Pro řešení sociálních disparit ve městě je nutné zachování a rozvoj širokého spektra činností sociálních služeb. Prioritně budou podporovány aktivity a nástroje k zapojení ohrožených skupin obyvatelstva do procesů návratu do plnohodnotného života. Řešení drogové závislosti a protidluhové prevence. Podpora bude směrována do sociálního začleňování a zvýšení uplatnitelnosti na trhu práce. Řešením mohou být aktivity vedoucí ke vzniku veřejných víceúčelových zařízení, ve kterých se setkávají členové komunity za účelem realizace sociálních, vzdělávacích, kulturních a rekreačních aktivit s cílem zlepšit sociální situaci těchto jednotlivců a komunity jako celku. Podporována bude i výstavba, zřizování a rekonstrukce stávajících zařízení pro poskytování komunitní péče a bydlení pro osoby s hendikepem, pro matky s dětmi a pro osoby, které se ocitly v tíživé životní situaci. Nadále bude podporováno nízkoprahové zařízení pro mládež. Podpořen může být např. domov důchodců, domov se zvláštním režimem či domov pro osoby se zdravotním postižením. Sociální bydlení umožní přístup k udržení dlouhodobého, kvalitativně standardního a prostorově nesegregovaného bydlení.
Opatření : „7.1. Stabilizovaná společnost bez sociálních disparit”
Zabezpečení dostatečného zázemí pro sociálně znevýhodněné občany, pomoc s krizovými situacemi obyvatel. Propagace sociálních služeb ve městě a jejich podpora.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Podpora sociálních služeb ve městě”
2023 - 2026
2000
Vlastní + externí
„Rekonstrukce azylové ubytovny Nemocniční”
2023 - 2026
1300
Vlastní
„Podpora sociálních skupin (klubů)”
2023 - 2024
500
Vlastní
„Výstavba sociálního bydlení”
2023 - 2025
20000
Vlastní + externí
Opatření : „7.2. Sociální bezpečnost”
Snížení kriminality ve městě, zajištění pocitu bezpečí obyvatel ve veřejných prostorech. Zvýšení investic do bezpečnostních složek města.
Od - do
Odpovědnost
Náklady (tis. Kč)
Zdroj financování
„Městská policie - zabezpečení chodu”
2023 - 2027
1500
Vlastní
„Rekonstrukce HZS čp. 552”
2024 - 2026
20000
Vlastní + externí
„Celková rekonstrukce budovy Městské policie”
2024 - 2027
30000
Vlastní + externí
B.3 Podpora realizace programu
Řídící složka strategického plánu rozvoje města (dále SPRM):
starosta města, určený místostarosta města a rada města
Kompetence a činnosti: Na základě podkladů výkonné a kontrolní složky (viz níže) a jiných podkladů usměrňovat realizaci SPRM, tj.: iniciace realizace opatření a aktivit, vyhledávání a zajišťování zdrojů financování aktivit SPRM, svolání řídící složky v případě potřeby, minimálně 1x za rok v období přípravy rozpočtu na následující rok a zajištění finančního plánování pro naplňování SPRM, projednávání podnětů vztahujících se k realizaci opatření a aktivit, schvalování zpráv o realizaci SPRM, projednávání změn a aktualizací SPRM, zajištění schvalovacích procesů a aktualizací SPRM v orgánech města, delegování jednotlivých činností a pravomocí na odpovědné osoby, programový dokument – SPRM, znění monitorovacích zpráv o průběhu realizace SPRM, aktualizace aktuální verze SPRM, evaluace bude zveřejněna na internetových stránkách města. Členové řídící složky se budou scházet dle aktuální potřeby, nejméně však 1x do roka v období přípravy rozpočtu města na následující rok. Setkání skupiny bude iniciováno výkonnou a kontrolní složkou - podklady pro jednání budou rozeslány v elektronické podobě členům řídící složky v souladu s pravidly jednacích řádů orgánů města, nejpozději však 7 dní před plánovaným jednáním. Informace o konání jednání řídící skupiny budou zveřejněny na internetových stránkách města.
Výkonná a kontrolní složka:
Kompetence a činnosti:
organizace a zajišťování realizace SPRM,
příprava podkladů pro jednání řídící složky týkajících se naplňování realizace SPRM,
evidence podnětů vztahujících se k doplnění a aktualizaci SPRM,
organizace spolupráce s místními aktéry při realizaci a naplňování SPRM,
monitoring a evaluace naplňování SPRM,
zajišťování podkladů pro zveřejňování informací k SPRM na internetových stránkách města.
Vyprofilováním kompetencí, odpovědností a náplní činnosti řídící a výkonné a kontrolní složky je vytvořen realizační rámec pro provádění aktivit, vedoucích k dosažení cílů a priorit SPRM.
Aktivity budou realizovány podle jejich důležitosti a významu.
Řídící složka na základě podkladů výkonné a kontrolní složky stanoví Akční plán na nejbližší období (2022-2024), který bude zohledňovat finanční, kapacitní a časové možnosti města i všech zapojených místních aktérů a partnerů. Akční plán bude následně minimálně jednou za rok průběžně doplňován a aktualizován zpravidla při přípravě rozpočtu. Změny v průběhu realizace aktivit projedná a schválí řídící složka na základě podkladů výkonné a kontrolní složky. Jednotlivé aktivity budou realizovány prostřednictvím konkrétních projektů.
Každoročně bude probíhat monitoring a vyhodnocení realizovaných aktivit. Nové podněty a možné aktivity a projektové záměry budou po odsouhlasení řídící složkou zařazeny do Zásobníku rozvojových aktivit. Informace o průběhu realizace SPRM budou jednou ročně zveřejněny.
K naplnění Aktualizace SPRM bude potřeba plánovitě pracovat na zajištění finančních zdrojů. Při realizaci rozvojových aktivit k naplnění dlouhodobých cílů a rozvojových priorit se počítá s vícezdrojovým financováním. Základ tvoří vlastní finanční zdroje města. Současně se předpokládá využití spolufinancování z evropských, národních, krajských, nadačních a dalších v úvahu připadajících programů a fondů. Předpokládané zdroje na finanční krytí jednotlivých aktivit jsou popsány v části rozvojové aktivity.
Řídící složka bude aktivně iniciovat získávání finančních zdrojů pro naplnění SPRM, současně bude usilovat o zapojení finančních prostředků soukromého sektoru a využívat i možností neziskového sektoru. Výkonnou a kontrolní složkou budou v Akčním plánu zpřesňovány informace o možnostech financování jednotlivých aktivit. Akční plán je základním podkladem pro tvorbu finančního výhledu, finančního plánu a rozpočtu města na příslušný rok. Výkonná a kontrolní složka na základě vyhodnocení Akčního plánu a aktivit, které se podařilo realizovat, vyhotoví monitorovací zprávu o průběhu plnění SPRM. Na základě toho vypracuje podklady pro sestavení návrhu výdajové části rozpočtu na příslušný rok zahrnující požadavky na finanční zdroje ke krytí aktivit SPRM. Výdaje na krytí aktivit k naplňování programových cílů a priorit SPRM budou v rozpočtu označeny. Město tím získá přehled o tom, jaké finanční prostředky na realizaci SPRM vynakládá.
Výkonná a kontrolní složka města je odpovědná za sledování a vyhodnocování naplňování cílů a opatření SPRM. S monitoringem realizace SPRM souvisí zejména shromažďování informací o průběhu realizace dílčích aktivit, jednotlivých opatření a programových cílů – aktualizace aktivit, tvorba a aktualizace projektových listů. Podkladem pro provádění aktualizací je evaluace – komplexní systematické posuzování procesu realizace SPRM.
V rámci monitoringu a evaluace SPRM bude prováděno:
zpřesňování informací o realizaci jednotlivých aktivit, naplnění indikátorů,
včasné zpracování informací o korekcích v průběhu realizace aktivit výkonnou a kontrolní složkou a předání informací řídící složce,
zpracování vyhodnocení Akčního plánu jednou za rok,
sledování naplňování dlouhodobých cílů a priorit,
jednou za rok vypracování Monitorovací zprávy o průběhu plnění SPRM a předložení podkladu pro sestavení návrhu rozpočtu,
předání Monitorovací zprávy o průběhu realizace SPRM členům řídící složky k projednání,
v cílovém roce období platnosti SPRM, tj. 2026, vypracování komplexní hodnotící zprávy, jakožto podkladu pro sestavení nového SPRM na nově stanovené období.
Hodnoty monitorovacích ukazatelů a termíny plnění aktivit, které budou sledovány v rámci monitoringu, budou zpřesněny v Akčním plánu. Monitorovací zpráva o naplňování SPRM bude sloužit řídící složce k dalšímu usměrňování aktualizaci SPRM.
Obsahem Monitorovací zprávy o průběhu realizace SPRM bude zejména:
vyhodnocení Akčního plánu, kde bude uvedena informace o realizaci dílčích aktivit a projektů, které se podařilo v uplynulém období zrealizovat,
informace o plnění hodnotících ukazatelů v rámci rozvojových aktivit, naplňování dlouhodobých cílů a priorit,
zdůvodnění změn a odchylek od plánovaného průběhu SPRM,
návrh na úpravu, korekci
Monitorovací zpráva bude předložena řídící složce k projednání a schválení. Výsledný dokument bude předložen Zastupitelstvu města Varnsdorf k projednání a schválení. Monitorovací zpráva bude následně zveřejněna.
SPRM je živým dokumentem, který je nutné průběžně monitorovat, vyhodnocovat a následně v případě potřeby aktualizovat podle skutečného průběhu realizace jeho dílčích částí. Podnětem k aktualizaci SPRM může být potřeba stanovení nových cílů z důvodu závažných změn vnějších podmínek. Podnětem k aktualizaci SPRM by neměla být změna politických poměrů ve vedení města.
Aktualizace SPRM dokumentu proběhne nejpozději v roce 2024, případně dříve, když bude nutné reagovat na vnější podněty nebo na finanční možnosti a úroveň příjmové části rozpočtu města.
Přezkoumání SPRM bude probíhat pravidelně jednou za rok nebo dle potřeby. Přezkoumání SPRM bude sloužit jako podklad pro nastavení dalších realizačních postupů pro naplňování SPRM a sestavování rozpočtu města. Aktualizované projektové listy budou podkladem pro dílčí přezkoumání SPRM, vyhodnocení Akčního plánu a sestavení monitorovací zprávy o průběhu realizace aktivit. Podklady připraví výkonná a kontrolní složka města odpovědná za monitoring a evaluaci SPRM.
Návrhy na změny SPRM budou provedeny po odsouhlasení řídící složkou do dokumentu, který bude mít obdobnou strukturu jako doposud platný SPRM, bude označený datem vzniku jako aktualizovaná verze k dd.mm.rrrr. Dokument bude v úvodu obsahovat seznam aktualizací. Každá změna bude v textu dokumentu vyznačena a opatřena termínem. Případné aktualizace a změny SPRM budou schváleny Zastupitelstvem města Varnsdorfu. Aktualizovaná verze SPRM bude zveřejněna obvyklým způsobem.