Program rozvoje obce Lhotka na období 2022 - 2030 je jedním ze základních plánovacích dokumentů obce. Cílem tohoto dokumentu je na základě stanovených kritérií objektivně a komplexně posoudit současnou situaci obce Lhotka a definovat strategické oblasti v kontextu jejího budoucího rozvoje.
Dokument je členěn do několika částí. V první části je uvedena analýza současného stavu, na kterou navazuje SWOT analýza. Ta je informačním východiskem pro stanovení cílů pro další období. Analytická část charakterizuje situaci v obci na základě statistických dat a v závěru navrhuje východiska pro návrhovou část. Návrhová část navazuje na analytickou část tím, že pro zjištěná východiska, která vyplývají z analytické části, navrhuje nejvhodnější řešení. Do tvorby byli zapojeni zastupitelé obce i občané prostřednictvím dotazníkového šetření a veřejného setkání.
Dokument Program rozvoje obce Lhotka na období let 2022–2030 byl zpracován na základě projektu „Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí“ (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky.
Obec Lhotka se nachází v okrese Mělník, ve Středočeském kraji. Leží asi šest kilometrů severovýchodně od Mělníka. Obec je tvořena dvěma částmi, kterými jsou Hleďsebe a Lhotka. Společně tvoří jeden administrativní celek. Územím obce prochází silnice II/273 Mělník - Lhotka - Mšeno - Doksy. Obec se nachází v blízkosti Mělníka, který poskytuje dostatečnou nabídku práce a služeb. Příznivá je i makroregionální poloha obce, a to zejména relativní blízkostí a dobrým spojením s hlavním městem Prahou. Hustota zalidnění obce je 55,92 obyv./km2.
Celková katastrální výměra území je 532,95 ha. Obec leží přibližně 205 m. n. m., z hlediska klimatických podmínek spadá do mírného teplého pásma.
Z hlediska pedologie se zde nachází dva typy půd, a to půdy skalního podkladu a půdy pokryvných útvarů. Lhotka se nachází na hranici státní přírodní rezervace Kokořínský důl, která je součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj. Oblast Kokořínsko je začleněna mezi prvky NATURA 2000, stejně tak Mokřady Pšovky. Lhotka je součástí české křídové tabule, která má díky své geologické stavbě velmi dobré podmínky pro akumulaci podzemních vod. Severovýchodní okraj obce je tvořen skalními stěnami s lesními porosty, jihozápadní strana drobnými plochami lesů. Obec je položena do údolí potoka Pšovka, který je zařazen do soustavy NATURA 2000. V Hleďsebi stojí na tomto toku vodní mlýn. Směr toku Pšovky je dán propojením úseků vzniklých na základě tektonických aktivit.
Na území obce jsou tři rybníky. Obec je díky své poloze, zajišťující příznivé lokální přírodní podmínky, atraktivním turistickým i rekreačním územím.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318. Tehdy prodal ves její majitel, pan Pavel z Byšic, řádu německých rytířů. Lhotka byla koupena Komturem Ješkem a připojena k Řepínskému statku. Existovala ale už dříve. Počátky stop pobytu pravěkých lovců ve vsi můžeme odhadovat do období poslední doby ledové, archeologicky střední úsek starší doby kamenné (paleolitu), což je minimálně 40 000 př. n. l. Lhotka je dále zmiňována v roce 1343 - Karolus Marchis Donát Villiam Lhotam, roku 1580 - Albrecht Vtelenský ze Vtelna prodal ves Lhotku. Dále v roce 1622 ves Lhotka, náležející k statku Horním Počáplům, byla s tímto i jinými statky (Beřkovice, Dolní Vtelno) odebrána Sigmundu rytíři Belvicovi pro vzpouru v roce 1620 a následně byla v roce 1627 prodána Polyxeně, kněžně z Lobkovic. V létech 1650 - 1652 byla Lhotka v duchovní správě faráře ve Mšeně, jinak náležela do farnosti Nebužely. V období okolo roku 1757 patřila Lhotka k panství Mělník. Po roce 1945 byla Lhotka přiřazena ke Střemům, ale v roce 1989 byla obci opět navrácena samostatnost.
Mezi pamětihodnosti obce patří například skalní obydlí, vytesané v pískovcových skalách. Jedná se o několik sklepů, které v minulosti sloužily jako nouzová obydlí. Jeden skalní byt je dodnes zachován a patří ke stálým expozicím Regionálního muzea Mělník. V tomto skalním obydlí se zachovalo původní zařízení, zemědělské náčiní i místní archeologické nálezy. Je třeba zmínit historická jádra sídel Lhotka i Hleďsebe s návsemi lemovanými charakteristickými selskými usedlostmi. Z architektonických památek je zde zachována první roubenka v obci, která je typickým stavením nejen obce Lhotka, ale celého regionu. Dále pak pomník Mistra Jana Husa, který zde kázal či památník padlým.
Od druhé poloviny 19. století až do 2. světové války, obyvatel plynule přibývalo. Populačního maxima obce bylo dosaženo v roce 1921. V meziválečném období došlo ke stagnaci, ani v prvních poválečných letech nebyly ztráty významné. Zásadní zlom nastal v socialistickém období. V období 1950 - 1991 klesl počet obyvatel obce téměř o polovinu. Opačný vývojový trend nastal po roce 1989, kdy s celkovou společenskou transformací došlo i k podstatným změnám ve vývoji osídlení. V posledních dvou desetiletích vzrostl počet obyvatel téměř o polovinu. V roce 1991 v obci žilo 197 obyvatel.
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Lhotka od roku 1910
Zdroj: ČSÚ
Vývoj počtu obyvatel obce Lhotka v letech 2011 - 2021
Za posledních 10 let byly zaznamenány meziroční početní výkyvy, avšak křivka počtu obyvatel v obci má stoupající tendenci. Charakter početních změn je analyzován níže.
V obci je zaznamenán výrazný migrační přírůstek. Blízkost přírody, ale zároveň většího města jako je Mělník tak činí ze Lhotky lákavým místem pro život. V obci probíhá také průběžná výstavba, tudíž je očekáván nárůst či alespoň stagnace v následujících letech.
Nejvyšší podíl zaujímá na celkovém počtu obyvatelstva v obci Lhotka obyvatelstvo ve věku 15-64, tzn. v produktivním a práceschopném věku. Nejmenší podíl pak hlásí děti do 14 let.
Je přepokládáno, že se s potenciální narůstající výstavbou/stěhováním lidí do obce bude navyšovat podíl dětí v obci. Proto je do budoucna možné zvažovat zřízení dětské skupiny, popř. obdobného zařízení.
Ačkoli sociální situace v obci výrazně nevybočuje z běžné míry (není v SVL, nejsou národnostní menšiny či sociopatologické jevy), vznik komunitního centra byl velkým přínosem.
Vzniklo veřejné víceúčelové zařízení, ve kterém se setkávají členové komunity za účelem realizace sociálních, kulturních, vzdělávacích a rekreačních aktivit s cílem zlepšit sociální situaci jednotlivců i komunity. Dále o KC v kapitole 5 Vybavenost obce.
SDH Lhotka
Sbor dobrovolných hasičů funguje ve Lhotce od roku 1923. Za dobu své působnosti dokázali lhotečtí hasiči vytvořit spoustu užitečného, nehledě na pořádání a spolupořádání většiny akcí konaných ve Lhotce a Hleďsebi. Historie SDH zaznamenává nejen působené lhoteckých, ale i hleďsebských hasičů. Pod záštitou dobrovolných lhoteckých hasičů reprezentuje obec hokejové družstvo s názvem "HC SDH Lhotka".
Mezi hlavní aktivity, které SDH Lhotka v rámci obce uskutečňuje, patří učast na obecních brigádách a aktivní pomoc při organizování kulturních a společenských akcích (dětský den, country Lhotka). V období letních povodní, které obec postihují, jejich činnost spočívá v odčerpávání vody a odstraňování poškozených stromů. Vztahy a spolupráce s obcí jsou hodnoceny velmi dobře a SDH obci poskytuje pomoc při náhlých situacích a spoluorganizování společenských akcí. V posledních letech roste zájem o činnost SDH a tím roste i počet členů.
Myslivecké sdružení Střemy, z.s.
Hlavní činnost Mysliveckého sdružení Střemy spočívá v péči a ochraně přírody a krajiny, společné provádění myslivosti a aktivity spojené s rozvojem na venkově. Sdružení hodnotí podmínky v obci a spolupráci s obcí jako velmi dobré. Myslivecké sdružení s obcí spolupracuje ve sběru kovů, obecních brigádách a dále sdružení pořádá ples. Počet členů se pohybuje kolem 30. Vývojově je počet členů stabilní.
V roce 2013 zahájilo první sezónu v této soutěži družstvo ze Lhotky pod názvem K-LHOTKA. Soutěž má celkem 10. ligových úrovní, kde v první lize hrají většinou bývalí reprezentanti a extraligový hráči. Lhotka jako nováček nastoupila do nejnižší, 10. ligy. Díky výhrám však pomalu postupují do vyšších lig. K roku 2021 jsou v 5. lize.
Dále má v obci působnost Myslivecké sdružení Střemy, z.s.
Práce s mládeží probíhá celoročně. Jak v letních měsících, při pořádání venkovních kulturních a společenských akcích, tak v rámci celoročních aktivit v komunitním centru (různé tvořivé kurzy, cvičení, apod.). Pro seniory jsou určeny aktivity spíše vnitřní - také v již zmíněném komunitním centru, popř. jsou realizovány pravidelné výlety pro seniory po různých koutech naší republiky.
Ve Lhotce se pořádá spousta kulturních, sportovních a společenských akcí. Hned během ledna je první událostí ve Lhotce výroční schůze sboru dobrovolných hasičů Lhotka, pokud situace dovolí, následuje obecní zabíjení. Následně se koná masopustní průvod z Hleďsebe do Lhotky a ke konci března je pořádán lhotecký ples. 30. dubna následuje lampiónový průvod a s ním spojené pálení čarodějnic a druhý den se na návsi tradičně staví májka.
V květnu je hlavní akcí nohejbalový turnaj v Hleďsebi a začátkem července dětský den pro všechny děti z blízkého i dalekého okolí. Prázdninové měsíce jsou plné akcí a dalo by se říct, že připadá jedna skoro na každý víkend. Nejtradičnější akce jsou sraz PAVŮ (motorky jawa s přívěsnými vozíky), koncem července charitativní akce Dobročinný FEST, největší akce s názvem Country Lhotka, což je festival pro milovníky country a Volejbalový turnaj, po kterém se tradičně promítá letní kino.
V podzimních měsících se pořádají hony, výlety nebo kulturní akce. Ke konci roku se konají adventní zpívání u stromečku, kdy o prvním zpívání nejde opomenout Mikulášskou nadílku.
Občané jsou informováni prostřednictvím úřední desky, webových stránek obce a formou SMS zpráv z úřadu.
Na území obce není žádný průmyslový ani zemědělský podnik. V místě se nenachází mnoho pracovních příležitostí. Zaměstnance zde můžeme najít jen pod obecním úřadem. V obci působí několik soukromých podnikatelů se svými firmami typu mikropodniků. Mezi podnikatelské subjekty v obci patří "BOSCH SERVISE", zaměřený na opravy vstřikovacích a brzdových systémů a mechanické práce. Dále v obci působí sedlářství - čalounictví, kde opravují a renovují čalounění motorových vozidel, prodávají sedadla pro traktory a pracovní stroje, atd. Pan Ulrich v obci prodává a zpracovává dřevo. Pan Chlumský v území provozuje zámečnictví a pan Štola podniká v autodopravě.
Nejvyšší podíl na počtu podnikatelských subjektů v obci zaujímají subjekty v oblasti G Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel. Poté Stavebnictví, Průmysl a Zemědělství, lesnictví, rybářství.
Obec poskytuje finanční podporu, která zajišťuje chod provozu v budově vlastněné obcí. V této budově také poskytuje obec prostory za úplatu.
V obci jednoznačně převažuje rostlinná výroba.
Vzhledem k poloze obce a lesům, které ji obklopují, je zde více než samotné zemědělství rozšířeno lesnictví. Vlastníci místních lesů je pravidelně obnovují a pečují o ně.
Mezi služby poskytované v obci patří místní pohostinství s obchodem. V obci také ordinuje praktický lékař pro dospělé.
V obci je celkem registrováno celkem 84 podnikatelských subjektů, přičemž skutečně aktivních je zhruba 64%. V obci jsou aktivní především OSVČ, což je ve venkovských oblastech běžné.
S výjimkou let 2010 a 2014 byl počet nezaměstnaných osob v obci vždy poměrně nízký. K prosinci roku 2019 byl v obci evidován pouze 1 uchazeč o zaměstnání, avšak nebyl dosažitelný (15-64 let). K 31.12.2020 byli pak v obci celkem 4 dosažitelní uchazeči o zaměstnání a v roce 2021 se hodnota navýšila na 6.
Vývoj počtu nezaměstnaných osob v letech 2007 až 2021
Zdroj: ČSÚ
Blízký Mělník a okolí nabízí dostatečnou nabídku pracovních příležitostí, takže úroveň nezaměstnanosti v obci je podprůměrná ve srovnání s průměrnými podmínkami ČR.
Lhotka je, jak populačně, tak územně malá obec, pracovně závislá na okolních městech. Je zde nepatrný význam místní ekonomiky. Většina ekonomicky aktivních obyvatel dojíždí za prací mimo obec a to zejména do nedalekého Mělníka, Mšena, Mladé Boleslavi, Byšic, či do hlavního města Prahy.
Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku. Do pískovcových skalních bloků jsou vytesané nejen skalní byty, ale také hospodářské prostory (kolny, chlévy a chlívky, sklepy apod.). Skalní obydlí ve Lhotce patří k nejdéle obývaným a k nejzajímavějším. Jde vlastně o celé hospodářství vtěsnané do pískovcového bloku na kraji vsi. Světnici naznačuje obílená vnější stěna se dvěma okny, jedny vstupní dveře vedou do síně a druhé do chléva, za kterým je možné sestoupit do sklípku a nebo vystoupat do sýpky v patře, osvětlené dvojicí okének. Areál dotváří přistavěné objekty bývalé řezárny a dalšího malého hospodářského objektu. Toto skalní obydlí je dokladem neobvyklých konstrukčních metod i častého způsobu, jakým nemajetní lidé řešili své bydlení.
Obydlí je přístupné do konce září. Návštěvníkům bude objekt otevřen vždy v sobotu a v neděli na požádání přímo na místě.
Návštěvu této památky je možné spojit s prohlídkou expozic Regionálního muzea Mělník a ochutnávkou vín České vinohradnické oblasti v muzejních prostorách. Hromadné skupiny mohou svou návštěvu objednat.
Ubytování zde bohužel turisté nenaleznou, ale mohou se občerstvit v místním hostinci či nakoupit v obchodě.
V obci je vybudován plně funkční místní vodovod pro veřejnou potřebu. Vodovodní síť pokrývá celé souvisle zastavěné území místních částí Lhotka a Hleďsebe. Vlastníkem vodovodu je a.s. Kladno - Mělník, provozovatelem jsou Středočeské vodárny a.s.
Území není vybaveno čistírnou odpadních vod ani kanalizací. Vzhledem k umístění obce v CHKO je zde tato možnost velice složitá na realizaci.
Sídla Lhotka a Hleďsebe nejsou plynofikována a v nejbližší době se s plynofikací nepočítá.
Celá obec je elektrifikovaná. Jdou zde tři trafostanice. Pokud jde o alternativní zdroje energie, několik domů v obci využívá fotovoltaiku umístěnou na střechách svých domů. K dispozici jsou spojové sítě O2 Telefónica a.s., T-Mobile, UPC, UFON a některé další z lokálních poskytovatelů.
Likvidace komunálního odpadu je zajišťováno oprávněnými firmami. Komunální odpad je pravidelně vyvážen. Stejně tak i tříděný odpad, bioodpad, kovy, oleje.
2x ročně probíhá svoz nebezpečného odpadu a je přistavěn kontejner na velkoobjemový odpad.
Obcí prochází silnice II. třídy Mělník – Mšeno a přímo centrem obce pak silnice III. třídy. Jinde v obci se jedná o místní komunikace.
Nadřazenou dopravní infrastrukturu tvoří silnice II/273 Mělník – Mšeno. Dopravní osou území je silnice III/25931 Lhotka Na Dole – Jenichov. Dostupnost do blízkého Mělníka je vyhovující, stejně tak do hlavního města Prahy. Parkování je řešeno na soukromých pozemcích vlastníků. V řešeném území se nenachází čerpací stanice.
Obec je vzdálena zhruba 21 km od nájezdu na dálnici D8, což je nejbližší dálnice. Dálnice D8 je česká dálnice vedoucí od Prahy severozápadním směrem přes Lovosice a Ústí nad Labem ke státní hranici Česko/Německo (Krásný Les/Breitenau), kde se volně napojuje na německou dálnici A17.
Další nejbližší dálnicí je D10, od které je obec Lhotka vzdálena 26 km. D10 (dříve rychlostní silnice R10) je dálnice, která vede z Prahy přes Mladou Boleslav do Turnova, kde končí a napojuje se do silniční sítě.
Obec není příliš zatížena hlukem či dopravní zátěží. Vzhledem k umístění obce není nutné nákladními automobily zajíždět do centra obce. Silnice jsou zatěžovány osobní dopravou a autobusovými spoji.
Obec má dobrou dopravní dostupnost, a to nejen do Mělníka, ale i do dalších měst, jako Mšeno, Mladá Boleslav a Byšice.
Železniční doprava je zajišťována prostřednictvím jediné železniční tratě, která slouží výhradně pro osobní přepravu. Jedná se o trať Mělník-Mšeno-Mladá Boleslav. Tento spoj má jistě svůj význam. Úkolem dneška je především snaha o její zachování a vyřešení majetkoprávních vztahů k objektům u železnice, aby mohly být obcí účelněji a smysluplněji využity.
Stav komunikací a jejích povrchů je špatný, ale nápravě tohoto stavu brání nedostatek vlastních finančních prostředků i nevyhovující fondy, prostřednictvím kterých by mohla být tato infrastruktura opravena či nově vybudována, případě obrovský převis v rámci národních dotačních možností. O místní komunikace se obec stará dobrovolnickou prací.
Obec má zpracován Pasport komunikací.
Plánuje se zřízení parkovacích míst na nádraží. Dále bude nutné plánovat parkovací místa také v centru obce, a to z důvodu návštěvnosti obce.
Veřejná doprava je zajišťována jak zmíněným vlakem, tak autobusovými spoji v rámci integrace dopravy - PID. Přímo přes obec však jede jen jeden autobusový spoj.
V případě spoje staví autobus na kraji obce a obyvatelé musejí pěšky překonat vzdálenost cca 2 km, aby došli do svého bydliště.
Obcí vedou cyklotrasy:
Územím obce vedou i turistické trasy, a to:
Lékařská péče je zajištěna díky ordinaci praktického lékaře pro dospělé, který má svou ordinaci v budově obecního úřadu. Lékař zde ordinuje dvakrát v týdnu.
Dále je pak možné vyhledat, jakožto nejbližší, lékařskou pomoc v nedalekém Mělníku. Nachází se zde pohotovost s nemocnicí.
Obec nemá zpracován komunitní plán sociálních služeb. Komunitní plánování je prováděno na úrovni ORP, v tomto případě Mělník. Město Mělník disponuje komunitním plánem a shromažďuje informace o zařízeních sociálních služeb v okolí.
V obci bylo k r. 2019 vybudováno komunitní centrum. V KC jsou poskytovány celkem 2 registrované sociální služby dle zákona. Sociální práce zde se zaměřuje na pomoc dvěma skupinám obyvatel - a to na osoby sociálně vyloučené, tzn. osoby bez možnosti jejich zaměstnání, na hranici chudoby, závislých na sociálních dávkách, s omezenou pracovní schopností. A dále na osoby ohrožené sociálním vyloučením, kam spadají například osoby ohrožené nezaměstnaností, matky s malými dětmi, matky na mateřské dovolené, ženy 50+ a muži 50+, rodiny ohrožené sociálním vyloučením, děti, osoby s omezenou schopností pohybu a orientace/zdravotně postižení.
Obec nedisponuje žádným zařízením typu domu s pečovatelskou službou či domovem důchodců, a to především z důvodu nízké poptávky po tomto druhu služeb. V případě potřeby obyvatelé využijí služby těchto zařízení v okolí (Mšeno, Mělník, Vidim).
Jak již bylo zmíněno v kapitole 2 Obyvatelstvo kulturní život v obci je velice bohatý. Koná se zde v průběhu celého roku spoustu kulturně společenských akcí. Některé jsou spíše lokálního významu, jiné jsou však známé více a přijíždí na ně návštěvníci z celé republiky. Venkovní akce je možné konat vždy na místním hřišti, resp. zázemí u hřiště. Nachází se zde přístřešek, který slouží jako pódium a nebo také jako stánek s občerstvením.
Po vnitřní akce bylo nutné zajišťovat prostory mimo obec, jelikož jimi Lhotka nedisponovala. Nyní však určité možnosti skýtá komunitní centrum.
Obci slouží jako kulturní a společenské zázemí venkovní pódium a prostor u místního hřiště. Právě zde se koná většina letních akcí, jako například proslule známý festival Country Lhotka. Návštěvnost se zde cíleně nesleduje, avšak právě při této společenské akci bývá vždy přes 1000 platících návštěvníků.
Nejbližším centrem kultury je město Mělník, které je od obce vzdáleno zhruba 6 km.
Obec nedisponuje ani mateřskou ani základní školou. Děti je možné umístit ať už do přilehlých obcí, které školskými zařízeními disponuje, či do samotného Mělníka. Problémem posledních let však je vysoký počet přihlašovaných dětí ze samotné ORP, a proto je umístitelnost dětí s menších obcí velmi komplikované.
Střední školství je dosažitelné v blízkých městech (např. Mělník, Kralupy, Roudnice, Neratovice) a vysoké školství pak především v Praze či např. v Ústí nad Labem.
V obci Lhotka se nachází hřiště s asfaltovým povrchem, na kterém je možné provozovat různé sporty (nohejbal, basketbal, hokejbal, volejbal, tenis, apod.). Stav tohoto sportoviště je však vzhledem ke stáří již špatný a je nutná jeho rekonstrukce/výměna povrchu.
V areálu hřiště ve Lhotce se nachází také dětský koutek s posezením a samostatné dětské hřiště (prolézačky, houpačky atd.). I zde je plánována rekonstrukce.
V místním komunitní centru probíhají v rámci utužování komunitního života pravidelné turnaje ve stolním tenisu a cvičení.
Zřejmě jako jediný v republice má lhotecký hasičský sbor svůj hokejový tým. HC SDH Lhotka se každoročně účastní odborové soutěže, v posledních letech velice úspěšně.
Obec má také zřízen vlastní volejbalový tým.
Hokejisté využívají hokejový stadion na Mělníku, a také ostatní sportovci dojíždí, jelikož je Mělník z pohledu sportovní vybavenosti nejblíže.
Řešené území je krajinářsky i ekologicky mimořádně hodnotné. Obec se nachází ve velmi členitém území. Řešeným územím prostupují plochy lesů a krajinné zeleně. Produkční funkce lesů není dominantní. Jejich význam je půdoochranný, krajinotvorný a vodohospodářský. V lesích se vyskytují zejména bory a borové doubravy. Na veřejných prostranstvích obcí jsou solitérní stromy. Severní okraj správního území obce je součástí CHKO Kokořínsko, která je začleněna mezi prvky NATURA 2000. Mokřady Pšovky jsou součástí mezinárodně významné části přírody "Ramsarské mokřady".
Největší podíl na celém území obce zaujímá orná půda, a to celých 65 %. Dále jsou zde lesní pozemky, které již byly zmíněny a díky kterým je zde také rozšířena myslivost.
Pozemkové úpravy v obci nejsou plánovány.
Kvalita ovzduší je poměrně dobrá a to díky provedenému odsíření hlavního znečišťovatele regionu - tepelné elektrárny Mělník. Dále na území obce není žádný velký ani střední zdroj znečišťování ovzduší. Obec není plynofikována, proto je ovzduší v obci ovlivňováno především emisemi z lokálních topenišť. Lhotka se nachází v oblasti s nízkým radonovým rizikem. Možné emise radonu mohou pocházet např. ze zvýšených koncentrací uranových materiálů v cenomanských pískovcích.
Na území se nachází několik potencionálně nebezpečných lokalit:
Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Lhotka dosahuje koeficient hodnoty 0,33 .
Zdroj: ČSÚ
Na toku Pšovky je celkem 5 malých vodních nádrží. Nádrže mají pouze lokální význam, např. pro rekreaci, rybaření a zásobu požární vody. Plošně významnější je Hleďsebský rybník.
V posledních letech je však problém s nedostatkem vody v tocích, konkrétně ve lhoteckém potoce. Tento nedostatek body může způsobit vysychání rybníka.
Ohrožení hlukem či znečištěním v obci není. Nenachází se zde ani brownfieldy či lokality s ekologickými zátěžemi.
Obec Lhotka se nachází v Chráněné Krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj.
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj byla vyhlášena nařízením vlády ze dne 9. dubna 2014 s účinností od 1. září 2014. Skládá se ze dvou nespojitých územních celků – část Kokořínsko (274 km2, původní část, tak jak byla vyhlášena v roce 1976, s rozšířením u Dolanského rybníka) a část Máchův kraj (136 km2, zcela nově vymezené dosud nechráněné území Dokeska). (zdroj: https://kokorinsko.ochranaprirody.cz/)
Vedení obce se prozatím nesetkalo se střety rozvojových záměrů s ochranou přírody.
Obecní úřad má sídlo v budově č. p. 55. V obci Lhotka funguje přímá volba zastupitelů, kdy má každý uchazeč vlastní kandidátní listinu. V obci nyní působí starosta, místostarosta a 5 zastupitelů.
Obec s rozšířenou působností je pro obec Lhotka Mělník, kde se nachází také pověřený obecní úřad, pracoviště finančního úřadu, katastrální pracoviště a matriční úřad.
Na obecním úřadě je zřízeno kontaktní místo Czech point.
Obec zaměstnává 2 pracovníky na hlavní pracovní poměr, dalších 5 pracovních míst je na tzv. dohody.
Vedení obce Lhotka se vždy snažilo hospodařit se svými finančními prostředky vhodně a s úvahou. Obec se pravidelně snaží dosáhnout na potřebné dotační možnosti, ne vždy však úspěšně. Níže je zobrazeno hospodaření obce od r. 2009, kde je viditelné, že v průběhu let byl rozpočet poměrně vyrovnaný. Schodky jsou vždy způsobeny nutným předfinancováním projektů. Následné vyplacení finančním prostředků se na rozpočtu obec vždy pozitivně podepsalo.
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Lhotka v letech 2009 - 2019 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ
Obec se neustále snaží vynakládat své finanční prostředky na služby pro občany. Jedná se například o lesní hospodářství, veřejnou silniční dopravu, kulturu, využití volného času dětí a mládeže, sběr a svoz nebezpečného odpadu, veřejná prostranství, atd. Obec se zasazuje o to, aby byla Lhotka dobrým místem pro život.
Obec má krizový štáb i krizový plán. Povodňový plán vzhledem k umístění obce není relevantní.
Obec nemá obecní policii, úkony obecní policie vykonává Městská policie Mělník.
Obec není obecně ohrožena živelními pohromami. Jediným problémem posledních let byly silné vichřice, místy orkány, které působily nebezpečí v podobě padajících stromů. Jednalo se o stromy u silnic, kdy byli např. řidiči v bezprostředním ohrožení.
Obec se rozhodla předcházet těmto situacím a na rizikových místech stromy vykácet.
Obec má smluvně zajištěnou a finančně podloženou spolupráci s hasičskou jednotkou z Mělníka, která zasahuje v případě mimořádných událostí na území obce.
V případě mimořádných událostí jsou obyvatelé varováni rozhlasem a SMS.
Prevence kriminality v obci je řešena jen minimálně, v obci samotné se řeší spíše přestupky. Varování obyvatel před nebezpečím je zajištěno prostřednictvím místního rozhlasu. V obci není nijak zásadní problém s kriminalitou a nenachází se zde žádné sociálně vyloučené oblasti.
Obec je členem místní akční skupiny Vyhlídky, z.s., dále je zakládajícím členem Turistické oblasti Mělnicko-Kokořínsko, z.s., Sdružení obcí Kokořínska a Sdružení místních samospráv.
Náklady a přínosy
Jednoznačným přínosem zapojení do těchto organizací je možnost síťování s ostatními subjekty veřejné správy či regionálními aktéry, dále je výhodou zvýšení informovanosti v daných oblastech a také případně usnadnění přístupu k některým dotacím.
V rámci Strategického plánu rozvoje obce na roky 2016 - 2021 bylo uskutečněno dotazníkové šetření. Dotazníkové šetření bylo zaměřeno na tři základní skupiny a to obyvatele obce, podnikatelské subjekty a spolky, které v obci působí. Dotazníkové šetření zachytilo otázky, které se týkaly situace v obci a byl zde prostor pro vlastní návrhy.
Výstupy z dotazníkového šetření poskytlo celkem 53 % mužů a 47 % žen. Obyvatelé kladně zhodnotili klidné prostředí/život v obci a blízkost přírody.
Dále bylo sledováno, do jakých oblastí v rámci rozvoje obce by respondenti co nejefektivněji investovali finanční prostředky. Největší podíl respondentů by finanční prostředky využil na opravu místních komunikací, dále by občané rádi podpořili kulturní a společenské akce a péči o prostředí a zeleň obce.
Za místní zájmovou organizaci Myslivecké sdružení Střemy, z.s. je považováno jako největší investiční akci - podpora od obce ve věci výsadby zeleně.
Za podnikatelské subjekty se jednalo o záměr rekonstrukce místních komunikací a dobré vztahy a udržení spolupráce s obcí, jakožto podpora podnikání.
V následující části jsou shrnuty záměry, které obec Lhotka měla plánované na období 2016 - 2021. Je zde zobrazeno jejich splnění, nesplnění či úplné vyřazení.
SPLNĚNÉ ZÁMĚRY
ČÁSTEČNĚ REALIZOVANÉ ZÁMĚRY, jejichž dokončení je plánováno v letech 2022 - 2030
NEREALIZOVANÉ ZÁMĚRY
Dlouhodobá vize zachycuje představu o budoucnosti obce, zejména jakým způsobem se obec bude rozvíjet. Vize je definována především na základě výsledků a závěrů předchozích bodů analytické části, ale také na základě společných jednání s členy zastupitelstva obce a veřejností. K naplnění vize je stanoveno několik dlouhodobých cílů, které odpovídají výsledkům SWOT analýzy a připomínkám shromážděných při projednání analytické a návrhové části.
Lhotka je příjemným a bezpečným místem pro život, které nabízí možnosti pro aktivní odpočinek a spokojený společenský život. Příjemné soužití obyvatel je podpořeno kvalitní infrastrukturou, dostačujícími službami a bohatými volnočasovými aktivitami.
Cíl : „Zlepšení situace v oblasti veřejné infrastruktury a zvýšení bezpečnosti obce”
Cílem je zlepšení situace v oblasti dopravní infrastruktury a zvýšení bezpečnosti v obci.
Opatření : „Rekonstrukce dopravní infrastruktury” V obci je třeba realizovat opravu místních komunikací. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
Opatření : „Rekonstrukce technické infrastruktury” V obci je třeba realizovat rekonstrukci veřejného osvětlení. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
Cíl : „Zajištění zázemí pro společenský život v obci a volnočasové aktivity”
Cílem je zlepšení vybavenosti obce a podpora volnočasových aktivit v obci.
Opatření : „Podpora společenských aktivit v obci” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
Opatření : „Podpora volnočasových aktivit v obci” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
Cíl : „Zlepšení stavu majetku obce”
Cílem je zlepšení vzhledu a vybavenosti obce. Tím bude zajištěn příjemnější život v obci.
Opatření : „Rekonstrukce obecního majetku” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
půdní prostory, obřadní síň, rekonstrukce knihovny, zázemí pro lékaře |
Cíl : „Zvýšení kvality životního prostředí a celkového vzhledu obce”
Cílem je zvelebit veřejné prostranství obce a podpořit tím příjemnější život v obci.
Opatření : „Revitalizace zeleně a obnova občanské vybavenosti” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
Opatření : „Zlepšení vzhledu obce” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
|
2022 - 2030 | obec | Vlastní + externí | |
centrum obce + u nádraží |
V programu rozvoje obce jsou stanoveny nejen cíle a opatření, ale i konkrétní aktivity včetně předpokládaných termínů realizace a nákladů. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jejích cílů závisí především na efektivní spolupráci jednotlivých aktérů, a to konkrétně obce, spolků, občanů i subjektů v obci.
Zajišťování naplňování programu bude mít na starosti zastupitelstvo obce v čele se starostou. Monitoring bude provádět zastupitelstvo obce každé tři roky. K monitoringu budou shromažďovány informace o průběhu realizace dílčích aktivit jednotlivých opatření a programových cílů.
Bude sledováno zejména:
Plnění strategie bude kontrolováno každých pět let, v případě potřeby dříve, a bude vyhodnocováno, do jaké míry byly naplánované záměry skutečně realizovány či z jakých důvodů případně realizovány být nemohly. Současně budou případně přehodnoceny jednotlivé záměry z hlediska možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.
Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.
Program rozvoje obce je živým dokumentem, který je nutné aktualizovat dle průběhu realizace jeho částí.
Dílčí revize dokumentu budou probíhat v případě potřeby – úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení již neaktuálních.
Velké aktualizace PRO a jeho zásadní změny budou schváleny zastupitelstvem obce. Aktualizovaný PRO bude zveřejněn na internetových stránkách obce.
Předpokládáme financování prostřednictvím vhodných dotačních titulů ke každé plánované aktivitě (kraj, státní rozpočet, prostředky EU).