Program rozvoje obce Lipovec na období od 2021 do 2025

Program rozvoje obce Lipovec
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Lipovec
Obecní znak

na období let
2021 - 2025

Schváleno na jednání zastupitelstva obce Lipovec dne 14.12.2021 pod usnesením č.15/29/ZO.

Obsah

 

Obsah1
Úvod2
Chrakteristika obce 
     Území3
     Obyvatelstvo3
     Hospodářství4
     Infrastruktura4
     Vybavenost obce5
     Životní prostředí8
     Správa obce8
Východiska pro návrhovou část 
     Swot analýza10
Návrhová část 
     Strategická vize11
     Cíle, opatření a aktivity11
Podpora realizace programu14


Úvod

Obec Lipovec leží na Drahanské vrchovině a na části svého katastru i na území Moravského krasu. Proto bývá nazývána jako "Brána Moravského krasu". Její průměrná nadmořská výška činí 565 metrů.

K obci Lipovec patří osada Marianín, která leží na vzdálených pozemcích mezi Rozstáním a Kulířovem.

Nejvyšší vrcholek nad dědinou má 600 metrů nad mořem a nazývá se Kojál. Na tomto kopci je vybudován vysílač televizního a rozhlasového signálu, který měří 340 metrů. Lipovecký katastr má rozlohu 1 155 ha a sousedí s katastry obcí Kulířov, Rozstání, Holštejn, Ostrov, Krasová, Kotvrdovice a Krásensko. Územně náleží Lipovec do Jihomoravského kraje.

Lipovec je někdy nazýván jako "Brána Moravského krasu". Každá brána musí reprezentovat a uvést návštěvníky okresu, kraje do nádherného prostředí a fungujícího prostředí. Program rozvoje obce je jakýmsi vodítkem, poznámkou, hlídačem. 

Je nutné pamatovat na rozvoj obce jak ekonomický, sociální, kulturní, tak i enviromentální. Toho je možné dosáhnout za pomoci Programu rozvoje obce. Je dobré mít vize a cíle stále na paměti a být kontrolován. Jakou obec si vytvoříme, v takové se nám bude dobře a spokojeně žít.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Lipovec se nachází v Jihomoravském kraji, přesněji v jeho severní části. Obec je okrajovou částí okresu Blansko. Vzdálenost od města Blanska je 20 km. Podobná vzdálenost je i do dalších měst jako jsou Boskovice, Prostějov nebo Vyškov. Od krajského města Brna je Lipovec vzdálen 35 km.

Lipovec má zajímavé okolí. Obec je z více stran obklopena lesy. Při příjezdu od Rozstání Vás  na první pohled uvítá kostel Narození Panny Marie. Z kopce budete projíždět kolem základní a mateřské školy na jedné straně a zdravotního střediska na straně druhé. Ve středu obce si můžete zajít vyřídit dokumenty na obecní úřad, vyzvednout balík na poště, nakoupit pečivo v obchodě s potravinami a koupit granule pro psa v průmyslové prodejně. Půjdete-li ke kostelu a budete pokračovat dále, přijdete až k místnímu fotbalovému hřišti a sokolovně, kde se konají různé akce - výstavy velikonoční či vánoční, hraje se divadlo lokálních umělců, konají se soukromé oslavy, svatby, atd. Pokud budete chtít pokračovat vycházkou na Holštejn, projdete třešňovou alejí až k volnočasovému centru Velká dohoda. V obci také narazíte na tenisový kurt, čerpací stanici a chráněnou přírodní památku Černá skála.

Počet obyvatel k 31.12.2020 je 1 190.

Rozloha obce je 1 155 ha.

 

2. Obyvatelstvo

Demografická situace

Počet obyvatel ke dni 31.12.2020 je 1 190

Ženy: 590, Muži: 600

Ve věku: 0-14: 204, 15-64: 745, 65+: 241

Průměrný věk: 41,8

 

Sociální situace

Lipovec nemá ve svém obyvatelstvu výraznější zastoupení národnostní menšiny.

Výraznější problémy nejsou ani ohledně problematiky sociálně slabých rodin.

Lipovec nemá sociálně vyloučené lokality.

V Lipovci fungují místní spolky a organizace : SK Sokol Lipovec, TJ Sokol Lipovec, SDH Lipovec, Šachový oddíl Garde Lipovec, Spolek Vápeníček, 9. skautský oddíl Lipovec, Římskokatolická farnost, ČZS Lipovec a Mateřské centrum Veselý Paleček.

Při ZŠ funguje několik kroužků podle aktuálního zájmu dětí.

Již tradičními akcemi v obci jsou ostatky, velikonoční a vánoční výstava, plesy, dětský den, hodové taneční zábavy, posezení se seniory, hasiči na grilu, hasičské soutěže, divadelní přestavení, posezení u burčáku, rozsvícení vánočního stromu a řada dalších.

Pro informovanost občanů se v obci používá hlášení místního rozhlasu, webové stránky obce, plakátovací plocha, mobilní aplikace, letáky, zpravodaj, obecní Facebook a obecní vývěska.

3. Hospodářství

Ekonomická situace

V obci je spousta podnikatelů, se kterými má obec standardní vztahy.

Obec Lipovec je 100 % vlastníkem firmy STEMD s. r. o. Pod ní zaměstnává několik místních občanů. Firma provozuje prodejnu potravin, průmyslového zboží a stavební činnost.

V obci podnikají firmy BETAS, s. r. o. - porážka, řeznictví; PEDOP, s. r. o. - mezinárodní i místní autodoprava, prodej kameniva, písku atd.; Autoservis Kučera; Zahradnictví Kolmačka a řada drobných živnostníků a soukromých zemědělců.

V obci se nachází ZŠ a MŠ, obchody, zdravotní středisko, pošta, čerpací stanice, 2 malé hospůdky,...

 

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Obec provozuje dešťovou kanalizaci, která byla vybudovaná již před delší dobou. Nyní máme vypracovanou studii proveditelnosti na vybudování gravitační kanalizace a mechanicko-biologické ČOV.

Vodovod - provozuje Svazek VAK Boskovice.

Obec je rovněž plně plynofikována.

Obec je pokryta mobilním signálem, v některých částech horším. Internetové připojení zajišťuje mimo velkých firem také řada lokálních poskytovatelů.

V obci jsou kontejnerová hnízda pro ukládání tříděného odpadu (papír, plast, sklo, jedlé oleje, kovy, BIO odpad). Obec je zapojena od 7/2021 v pilotním programu MESOH (sváží plasty a papír přímo od domu).

Dopravní infrastruktura

Obcí prochází krajské komunikace III. třídy.

Lipovcem prochází několik cyklostezek. Plánovaná je cyklostezka Lipovec - Kojál - Kotvrdovice, jejímu vybudování brání majetkoprávní vztahy a vypsání odpovídajícího dotačního programu. Cílem je také zokruhovat obec pomocí cyklostezek a naučných stezek v třešňové aleji a směrem ke švestkovým sadům.

Místní komunikace

Údržbu zajišťuje v průběhu roku obec Lipovec ve spolupráci s firmou STEMD s. r. o. Zimní údržba se uskutečňuje malotraktorem s radlicí a sypačem a traktorem Zetor s radlicí. Obec disponuje mimo to další potřebnou technikou.

V obci je několik velkých ploch určených k parkování. Zejména u konkrétních lokalit jako je kostel, škola, hřiště, obecní úřad. 

Dopravní obslužnost

Obec Lipovec je zapojena do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Obcí Lipovec vedou autobusové linky do Blanska, s přestupem do Vyškova, a do Boskovic. V rámci IDS JMK je možnost se pohodlně dostat i do krajského města Brna.

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

Obec Lipovec má vlastní zdravotní středisko (praktický lékař, dětský lékař, zubař).

Nemocnice nebo poliklinika je dostupná v nejbližších městech Blansko, Boskovice, Vyškov, případně Brno.

Sociální péče

V roce 2016 proběhla kolaudace domu s bezbarierovými byty pro seniory za přispění státních dotací. Tyto byty jsou plně využity.

Sport a tělovýchova

SK Sokol Lipovec je účastníkem I. B třídy. Lipovec má i přípravku a žáky, kteří se účastní mistrovských utkání. Všechny fotbalové zápasy se konají na místním hřišti. 

Volnočasové aktivity jsou možné jak na betonové ploše vedle hřiště, tak na multifunkčním hřišti, resp. tenisovém kurtu.

Pro náročné sportovce je možné zajet do okolních vesnic do krytých hal, jako jsou například Jedovnice, Svitávka a nebo města Blansko, Vyškov, Boskovice.

Kultura a péče o památky

Během celého roku pořádají jak spolky, tak přímo obec, mnoho kulturních akcí. Plesová sezóna začíná počátkem roku, kdy ples pořádá ZŠ a MŠ Lipovec, SK Sokol Lipovec, SDH Lipovec nebo 9. Skautský oddíl Lipovec. Dále se v obci koná maškarní průvod, předhodové a hodové zábavy, hasičské soutěže a mnoho dalších kulturních akcí.

Mnoho výstav, divadelních představení nebo vyprávění známých osobností je pořádáno v místní sokolovně.

Všechny akce jsou hojně navštěvovány jak občany Lipovce, tak i občany z okolních obcí.

Památky v obci

Lipovecký kostel - kostel "Narození Panny Marie", který byl stavěn v letech 1828-1842 a slavnostně vysvěcen 8. září 1843.

Boží muka - stojí na Člopkách od nepaměti, roku 1815 byla kvůli stavbě silnice na Rozstání zbourána, roku 1818 vystavěna nová.

Socha sv. Jana Nepomuckého - před rokem 1816 stávala v kapličce na farské zahradě. V roce 1816 byla odstraněna a zhotovena nová, která stávala u zatáčky staré silnice na Sloup pod farou. V roce 1975 byla přemístěna před kostel. 

Kříž nad dědinou - byl postaven roku 1833, obnoven v roce 1975. O jeho stavbě je učiněn v lipovecké obecní kronice zápis č. 57, nazvaný Revers, se závazkem, že obec bude po všechny časy dbát o zachování kříže v dobrém stavu. 

Kříž před kostelem - byl postaven roku 1852 lipoveckými sedláky - povozníky, kteří vozili dřevěné uhlí do Adamova. Stál původně na schodech před kostelem, při úpravách okolí kostela v roce 1975 byl přemístěn do výklenku vlevo vedle vchodu kostela. Nápis na kříži zní: "Z nákladu lipoveckých obyvatelů, kteří do Adamova uhlí vozili. Léta Páně 1852." 

Kříž Moselkůj - kříž při staré silnici na Sloup. Původní dřevěný byl postaven roku 1874 tehdejším lipoveckým poštmistrem. Roku 1919 byl obnoven a nahrazen novým žulovým.

Kříž Hlaváčkůj - ocelolitinový kříž, postavený na "Člopku" v roce 1883. U kříže rostou čtyři lípy, které jsou dnes státem chráněné. Na kříži je nápis: "Ke cti a chvále Boží věnovali manželé Tomáš a Anna Hlaváčkovi roku 1883." 

Kříž Švédůj - ocelolitinový kříž z roku 1896 u polní cesty za kostelem. Na podstavci kříže jest nápis: "Ó Vy všichni, kteří jdete cestou, pozorujte a vizte, jestli bolest Vaše, jako bolest má! Léta Páně 1896." 

Kříž Vintrůj - ocelolitinový kříž z roku 1894 za domem č.p. 9. Nápis na kříži zní: "Drahý kříži, všech milostí zdroji, posiluj nás v tom života boji. Pro čest a slávu Boží postavila Josefa Zouharová - 1894." 

Kříž u Červené - původně dřevěný kříž, zvaný Jarolímůj, který postavil okolo roku 1880 rolník Jarolím Ševčík. Stál po pravé straně polní cesty na Ostrov. V roce 1973 z důvodu zastavování těchto pozemků zrušen a místo něj v témže roce postaven žulový před domem č.p.243. 

Kříž na hřbitově - stával na starém hřbitově od počátku 19. století, v roce 1898 opravován. Po II. světové válce nový. Po zrušení starého hřbitova v roce 1994 byl přemístěn na hřbitov nový. 

Kříž Koběnůj - původně dřevěný kříž z doby kolem roku 1880 na hranici katastru a konci pozemků, patřících k č.p.1 směrem ke Kulířovu. Od 70. let 20. století nový žulový. 

Kříž na křižovatce - "U modrého kříže" je pomístní název křižovatky silnic a přilehlých polí nad dědinou pod Kojálem. Zde stával na krásenské straně kříž s kamenným podstavcem, který byl několikrát zničen. Od roku 1992 je zde kříž obnovený, který stojí na katastru lipoveckém. 

Kříž před Mariáninem - na litinovém kříži, který je umístněn po pravé straně vjezdu do Marianína od Lipovce je nápis: "Otče, v ruce Tvé poroučím ducha svého. Nákladem Ferdinanda Němce z Mariánova dom.č.8 a jeho zemřelé manželky Eleonory roz. Sedlák. dom.č.6 1870". 

Kříž v Marianíně - původní pískovcový kříž, který byl značně poškozený, byl odstraněn a místo něj byl postaven kříž mramorový. Tento kříž, který pocházel ze starého hřbitova v Lipovci, darovala paní Bohumila Celá a náklady na jeho rekonstrukci byly hrazeny z veřejné sbírky. Nápis na kříži: "Já jsem vzkříšení a život. L.P. 1994" 

Kaplička - na horním konci dědiny ji nechala postavit Františka Zouharová z č.p 9. Kaplička byla slavnostně vysvěcena roku 1906. Roku 1988 zbořena z důvodu stavby domu č.p. 292 a její výklenek se soškou vložen do kamenné zdi u tohoto domu. 

Obrázek "U Dominky" - na kraji lesa Dominka při staré cestě na Sloup visí obrázek Bohorodičky od nepaměti. Podle zachovalého vyprávění se zde udála vražda mladé dívky. 

Obrázek "Ve Voborách" - v zatáčce při cestě na Holštejn u vjezdu na Obory visí obrázek od nepaměti. Podle ústního podání se zde zjevovali různí zlí duchové v podobě strašidel. Zde jsou vyjmenovány pouze dva starobylé obrázky, které jsou na svých místech od nepaměti. Další obrázky jsou např. pod Pazdernou na kraji lesa Plániv či na okraji lesa při cestě na Ostrov (u rezervára) a další dále po cestě k Ostrovu. Jeden z obrázků je též u lesa při zaniklé "Borkově cestě". 

Vápenice Vrchničákova - vápenice, kde se před založením vápenek "Malá a Velká dohoda" pálilo vápno. Těchto vápenek bylo v Lipovci mnoho, zachovala se však torza dvou z nich. 

Vápenice Vodákova - druhá ze dvou zachovalých vápenic. 

Vápenka "Velká dohoda" - byla založena po 1. svět. válce roku 1928. Byla v provozu do roku 1979. 

Pomník padlým v 1. světové válce - byl pořízen nákladem obecního zastupitelstva a všech spolků v obci. Postaven v místě "pod Vaňkovy" před starou školou, slavnostně odhalen v roce 1924. V roce 1960 byl na místě původního "farského" rybníka zřízen květinový parčík, kam byl pomník přestěhován. V roce 1995 byl z důvodu stavby Domu služeb pomník přemístěn na hřbitov. Nápis na pomníku: "Spíte svůj věčný sen, občané naši, vzdáleni od domova. Ať pomník tento hlásá, že neupadli jste v zapomenutí". "1914 - 1918" 

Pamětní deska popraveným, umučeným a padlým v létech 1939 - 1945 - byla odhalena péčí Místního národního výboru a Národní fronty v květnu 1948. Umístěna na kamenném podstavci před pomníkem padlých z 1. světové války, s nímž sdílí osudy podnes. 

Neznámá zaniklá středověká obec - archeologická památka, nalezená prof. Ervínem Černým, který ji mezi středověké vsi řadí s výhradami, a to zejména z toho důvodu, že tak dlouhá její existence bez toho, aby o ní byla jakákoliv písemná zmínka, není možná. Dle archeologických nálezů je určeno trvání této "osady" od 2. poloviny 13. do počátku 16. století. Pravděpodobně se jednalo o jednu z prvních kolonizačních vsí, která však záhy zanikla, což by s přihlédnutím k práci prof. Černého nebyla vyjímka. Lokalita této osady mohla později sloužit, a velmi pravděpodobně sloužila, jako příslušenství lipoveckého dvora. Vzhledem k tomu, že zde nacházíme pozůstatky milířů, kolomazných pecí, i zbytky strusky železné rudy, a v místech jednotlivých "obydlí" velké množství dřevěného uhlí, lze zde předpokládat výrobní jednotku, která mohla produkovat, skladovat a dodávat své výrobky pro účely panství i např. pro prodej hamrům v okolí Svitavy. Jelikož se v bezprostřední blízkosti této lokality nachází protržená hráz dávno zaniklého rybníka - haltýře, lze vyslovit domněnku, že zde lipovecká vrchnost uchovávala část výlovků z větších rybníků pro svou potřebu. Objasnit všechny aspekty osídlení této lokality může snad jen podrobný archeologický výzkum. 

 

6. Životní prostředí

Životní prostředí v obci

Obec se nachází na vrcholku Drahanské vrchoviny. Kvalita půdy v obci Lipovec je, co se týče bonitní třídy, na průměrné, spíše podprůměrné třídě ochrany. Půda je dosti kamenitá. Ohrožení erozí zde nehrozí. Obezřetní musí být pouze občané v určitých lokalitách, a to za opravdu špatného počasí, na velký odtok půdy z polí. 

V obci proběhla v letech 2019-2020 digitalizace a jsou tak již veškeré pozemky a stavby zapsány v katastru nemovitostí v digitální podobě. V současné době probíhají kontroly vlastnických a užívacích vztahů.

Vodní hospodářství - obec využívá vodu z vodního zdroje na Holštejně, v krizových situacích je možné obec přepojit přes Marianín na vodovod z Rozstání.

Obec Lipovec má záměr rekultivovat areál bývalého velkokapacitního teletníku. Vznikl by tak prostor na vybudování odlehlého místa pro skladování, sběrného dvora, kompostárny,...

Aktuálním tématem je vybudování ČOV, kterou obec prozatím nemá.

 

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

Obec Lipovec spadá pod ORP Blansko. Obec Lipovec má však vlastní matriku. Veškeré nadřízené úřady sídlí v Blansku.

Hospodaření a majetek obce

Zdoje financování obce za rok 2019

Daňové příjmy19 541,97[tis. Kč]
Nedaňové příjmy2 049,17[tis. Kč]
Kapitálové příjmy139,15[tis. Kč]
Vlastní příjmy21 730,28[tis. Kč]
Přijaté dotace1 691,68[tis. Kč]
Neinvestiční přijaté dotace1 691,68[tis. Kč]
Investiční přijaté dotace0,00[tis. Kč]
   
Příjmy23 421,96[tis. Kč]
   
Běžné výdaje11 697,35[tis. Kč]
   
Kapitálové výdaje8 825,64[tis. Kč]
Výdaje celkem20 522,99[tis. Kč]
   
Saldo příjmů a výdajů2 898,97[tis. Kč]
   

zdroj: ČSÚ

  1. bilance rozpočtového hospodaření v posledních 5 letech
  2. získané nenárokové dotace v posledních 5 letech
  3. finanční majetek obce
  4. nemovitý majetek obce, jeho stav a způsob využívání
  5. vlastní hospodářská činnost obce
  6. ekonomické výsledky hospodaření zřizovaných organizací

Bezpečnost

Obec Lipovec má akceschopnou jednotku dobrovolných hasičů, která je zařazena v kategorii JPOV. Za poslední roky došlo k "solidnímu" vybavení jednotky, zbývá však dokončit hasičskou zbrojnici.

Z hlediska kriminality se jedná o obec s nízkou kriminalitou. Přestupky jsou řešeny státní policií.

 

A.2 Východiska pro návrhovou část


SWOT analýza

Silné stránky

  • Vybavenost
    Základní a mateřská škola, zdravotní středisko pro dospělé i děti, zubař, obchody s potravinami a průmyslovým zbožím, pošta, čerpací stanice PHM, IDS JMK - autobus
  • Matrika
    Občané mohou využít služeb matriky na místním obecním úřadě
  • Dopravní obslužnost
    Dostupné autobusové zastávky navazující na další autobusové či vlakové spoje.
  • Výstavba RD
    Vznikají nové lokality pro stavbu rodinných domů.
  • Nájemní byty
    Obec pronajímá občanům 47 bytů, z nichž 8 je určeno pro seniory.

Slabé stránky

  • Vzdálenost
    Obec leží na okraji okresu, je tedy nutné využívat spojů IDS JMK či se dopravovat vlastním vozidlem.

Příležitosti

Hrozby

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize

Obec Lipovec má velkou naději stát se obcí Jihomoravského kraje, která bude žádaná rodinami s dětmi, milovníky přírody a klidu, bude zde možné prožít i důstojné stáří.

V horizontu 10-20 let je zde možnost vybudovat stavební plochy až pro 50 rodinných domů, přestavět starý hotel na domov pro seniory a tím zaměstnat mnoho místních šikovných občanů.

Z hlediska životního prostředí je možné vybudovat kompostárnu, sběrný dvůr. Předpoklady, pozemky a volné plochy na to jsou. 

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „ČOV + kanalizace”

Vybudovat novou splaškovou kanalizaci s ČOV.

Opatření : „Zlepšení odpadového hospodářství”

Zajištění studie proveditelnosti a vyhodnocení vhodnosti řešení pro obec.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování ČOV a kanalizace”

2021 - 2025 150000 Vlastní + externí

Cíl : „Rybník u obecního lesa”

Vybudovat rybník u obecního lesa. Zajistit tak udržitelnost vody v krajině a přispět k volnočasovým a odpočinkovým aktivitám.

Opatření : „Projekt”

Zajištění projektu na vhodný rybník, jeho umístění a okolní prostředí.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rybník”

2022 - 2025 3000 Vlastní + externí

Cíl : „Rekultivace areálu VKT s vybudováním sběrného dvora s kompostárnou”

Odstranit pozůstatky minulosti, tj. živočišné výroby. Vybudovat sběrný dvůr s kompostárnou. Zajistit tak soběstačnost obce z hlediska uložení posekané trávy, která nyní končí v popelnicích s komunálním odpadem, zbytků dřevin,... aj.

Opatření : „Přístup”

Dořešení majetkoprávních vztahů týkající se přístupu k areálu a následná rekultivace.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekultivace VKT”

2022 - 2030 5000 Vlastní + externí

Cíl : „Naučné stezky”

Vybudovat naučné stezky s informačními tabulemi týkající se dané lokality. Kostel, Vápenka, Třešňová alej, švestkový sad, rozhledna. Podpora volnočasových aktivit.

Opatření : „Projekt”

Vypracování projektu na volnočasové aktivity.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování naučných stezek”

2023 - 2030 5000 Vlastní + externí

Cíl : „Odkup bývalého hotelu a jeho přestavba”

Odkoupení bývalého hotelu a jeho přestavba na nájemní byty, sociální byty, dům s pečovatelskou službou.

Opatření : „Majetkoprávní šetření”

Vstoupit do jednání se současným vlastníkem.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Odkup”

2023 - 2030 30000 Vlastní + externí

Cíl : „Zajištění nových stavebních parcel”

Podpora mladých rodin + udržení mladých občanů u nás v obci zajištěním stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů. Možnost pro výstavbu až 50-ti nových rodinných domů v budoucnu.

Opatření : „Územní plán”

Dokončení nového územního plánu a vykoupit poslední část pozemků od fyzických osob.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zajištění stavebních parcel”

2025 - 2030 60000 Vlastní + externí

Cíl : „Místní komunikace”

Pokračovat v budování místních komunikací a jejich opravy.

Opatření : „Vyasfaltování komunikací v obci”

Dokončení asfaltových komunikací ve všech částech obce (většinou po realizaci kanalizace v obci).

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Místní komunikace”

2022 - 2025 25000 Vlastní + externí

Cíl : „Hasičská zbrojnice”

Dokončení hasičské zbrojnice včetně terénních úprav.

Opatření : „Dokončení stavebních prací”

Dokončení činností vedoucí ke kolaudaci stavby.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Dokončení stavebních prací”

2021 - 2022 4000 Vlastní + externí

Cíl : „Víceúčelové hřiště pro ZŠ, MŠ a veřejnost”

Vybudování hřiště pro ZŠ, MŠ z důvodu zajištění hřiště v jedné lokalitě u školy. Taktéž zajištění volnočasových aktivit pro občany a především děti.

Opatření : „Projekt”

Vypracovat projekt a studii umístění a využití daného areálu.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Realizace”

2024 - 2030 4000 Vlastní + externí

Cíl : „Rekonstrukce střechy školy”

Oprava střechy tělocvičny na ZŠ s možností vybudování fotovoltaické elektrárny.

Opatření : „Oprava střechy, osazení FTVE”

Využití obnovitelných zdrojů, zvýšení energetické soběstačnosti školních budov.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Nová střecha tělocvičny + FTVE”

2022 - 2024 5000 Vlastní + externí

Cíl : „Vybudování knihovny”

Vybudování knihovny v prostorách ZŠ Lipovec.

Opatření : „Realizace”

Realizace nové knihovny v Lipovci.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Realizace”

2021 - 2023 3000 Vlastní + externí

B.3 Podpora realizace programu

Podpora realizace

Zastupitelstvo obce schvaluje dokument Program rozvoje obce. Kroky vedoucí k naplnění tohoto programu by měly být cílem a přáním všech zastupitelů.

Odpovědnost za dodržování programu by měla být kontrolována kontrolním výborem. Každý rok by měl kontrolní výbor posoudit plnění programu a vyhodnotit, zda je postupováno v souladu s Programem rozvoje obce. Stanovený program je na období 5 let. Po této době je nutné program aktualizovat a vyhodnotit splnění cílů a vizí obce.

Seznam použitých zkratek