Program rozvoje městysu Jimramov na období od 2022 do 2029

Program rozvoje městyse Jimramov
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje městyse
Jimramov
Obecní znak

na období let
2022 - 2029

Schválilo zastupitelstvo městyse dne 17.2.2022

Úvod

Městys Jimramov se v rámci rozvojových aktivit rozhodl vydat Program rozvoje Městyse Jimramov pro období 2022 - 2029, který se snaží určit a přehledně popsat směr rozvoje městyse s ohledem na jeho charakter a potřeby. Tento dokument je krokem k systematickému zlepšování a zvyšování kvality života obyvatel Městyse Jimramov.

V tomto dokumentu lze najít základní informace o městysi, jeho historii, občanské vybavenosti, kulturních památkách, obyvatelstvu, ekonomických subjektech působících v městysi a hospodaření. Podává obraz o dění, podnikatelských aktivitách obyvatel i o některých službách v městysi. 

Významnou součástí dokumentu je SWOT analýza - rozbor silných a slabých stránek městyse. Pro provedení SWOT analýzy bylo využito výsledků dotazníkového šetření mezi obyvatelstvem. Dotazník byl hlavním podkladem pro určení, jakým směrem by se měl rozvoj městyse ubírat.

 Program rozvoje Městyse Jimramov byl vypracován na sedmileté plánovací období 2022-2029.

 

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika městyse

1. Území

 

Jimramov je oblíbené letní i zimní rekreační středisko, rozkládající se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy, 14 km severovýchodně od Nového Města na Moravě v okrese Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina. Starobylé městečko leží při soutoku Svratky s Fryšávkou v hlubokém údolí na pravém břehu řeky Svratky obtékající městečko velkým obloukem. Historické jádro městyse je  městskou památkovou zónou.  Jimramovu se také přezdívá "Meran Vysočiny".

Městys Jimramov má městskou památkovou zónu (MPZ), která byla prohlášena bývalým JmKNV v Brně dne 20. 11. 1990. Účelem je zachovat kulturně historické a urbanisticko architektonické hodnoty historického jádra obce jako součást životního prostředí a kulturního dědictví. Městská památková zóna v Jimramově zahrnuje historické jádro obce, tak jak se vytvářelo od svého vzniku ve 13. stol. v prostoru kolem náměstí, zámku a kostela.

 Jimramov založil podle tradice ve 13. století Jimram, syn kolonizátora Štěpána z Medlova. První písemná zmínka o obci však pochází z roku 1361, kdy Archleb ze Stařechovic a Kunštátu zřizuje při místním kostele v Jimramově nadaci pro místo kaplana. V té době totiž vlastnil část Jimramova, další část přikoupil v roce 1365 od Jimrama z Pernštejna. V roce 1392 je Jimramov uváděn jako městečko s tvrzí. Roku 1462 se opět dostává do rukou rodu Pernštejnů, městečko tehdy získal Jan z Pernštejna. V roce 1500 byl majetek Pernštejnů dělen, Jimramov se dostal do tzv. novoměstsko-jimramovského dílu.

Pernštejnové udělují městečku řadu privilegií, která v roce 1537 potvrzuje císař Ferdinand I. Kromě práva pořádání trhů, čímž povyšuje obec na městys uděluje Vratislav z Pernštejna obci další významná práva jako osvobození od robot, právo várečné a užívání lesů, na třech okolních kopcích: Padělku, Prosičce a Holém vrchu. Spolu s tím získává obec právo užívání znaku a pečeti. Pečeť městečka pochází z roku 1578, je na ní renesanční štít se třemi hroty obrácenými vzhůru. Od 18. století se zde objevují ještě tři hvězdy.

V roce 1588 koupil panství Jimramov Pavel Katharin z Katharu a Jimramov se stal jeho sídlem. Začal s přestavbou původní pernštejnské tvrze v panské sídlo. Staví jižní a východní křídlo zámku. V roce 1589 velkou část městečka zničil požár. V roce 1609 kupuje panství Vilém Dubský z Třebomyslic, příslušník českého šlechtického rodu. Zajímavou osobností byl jeho syn Jan Dubský z Třebomyslic. Ten dal rozhárané náboženské poměry do pořádku vydáním "církevního řádu", dobře hospodařil a spravoval své poddané mírně. Již 300 let před zavedením podobné soudní praxe odsuzoval podmíněnými a náhradními tresty i ve věcech hrdelních. Dubským bylo panství v roce 1624 zkonfiskováno a dostává se do rukou německé šlechty. Majitelé se často střídají a nedbají o zvelebení panství. V roce 1778 získal panství rod Belcrediů, v jehož držení zůstal jimramovský majetek do roku 1948. V roce 1991 byla část majetku rodu vrácena v restituci.

Jimramov procházel i mnoha pohromami např. požár v roce 1588, časté povodě, v 17. století postihl městečko mor. Na památku odvrácení moru byla postavena v letech 1681-1688 kaple sv. Matouše, pro schátralost zbořená v 50. letech 20. století.

Neoddělitelnou součástí historie i současnosti je náboženský život. Již zdejší poloha obou kostelů mnohé napovídá. Městečko si do dnešní doby zachovalo starobylý ráz. Od 10. října 2006 byl obci vrácen status městyse.

Součástí Jimramova jsou místní části Benátky, Trhonice, Sedliště a Ubušín.

Benátky jsou osada Městyse Jimramova v kraji Vysočina okrese Žďár nad Sázavou. Leží v Čechách a rozkládají se v katastrálním území Trhonice při soutoku Trhonického potoka s řekou Svratkou, které zde tvoří historickou zemskou hranici Čech a Moravy. Bývalou zemsku hranici připomínají dodnes u mostů přes Svratku a Trhonický potok hraniční kameny s nápisy: "Čechy - okres Polička" a "Morava - okres Nové Město".

Název osady Benátky je odvozen od častých záplav, které postihovaly domky blízko řeky Svratky. Ta zde tvořila až do regulace toku v letech 1927 - 1928 několik ramen a ostrovů a při povodních se rozlévala z břehů.

V písemných pramenech jsou Benátky poprvé uváděny až roku 1839, osada už začala vznikat v 17. století. V té době byly součástí panství Polička a byly osadou obce Trhonice. Po roce 1855 se staly součástí okresu Polička. Od roku 1965 jsou součástí Jimramova, se kterým stavebně souvisí - osadu od městečka dělí jen řeka.

Od roku 1907 zde továrník Löw-Beer ze Svitávky budoval tkalcovnu, později přádelnu. Po roce 1948 byla továrna znárodněna a vznikl národní podnik Vigona, vyráběly se zde pokrývky. Výroba byla ukončena v roce 1992 a podnik byl přeměněn na a. s. Gama, vyrábějící zdravotnickou techniku.

 

Sedliště je osada Městyse Jimramova, leží na levém českém břehu řeky Svratky, v kraji Vysočina, okrese Žďár nad Sázavou. Obec se rozkládá v nadmořské výšce 505 m n. m. Sedliště lákají návštěvníky svou panenskou přírodou a rybáře pstruhovou řekou Svratkou.

Na svahu nad obcí je lom krystalického vápence, který se zde těžil pro bývalou vápenku v Trhonicích a po jejím zániku byl zpracováván drcením na štěrk. V malých dutinách horniny se vyskytují krystaly kalcitu, místy jsou přimíseny drobné krystaly pyritu, šupiny muskovitu (slídy) a vměstky grafitu. Na kontaktu s okolní horninou můžeme nalézt světle šedé krystaly tremolitu a jiné minerály. Místní vápence jsou nejsevernějšími ložisky nedvědických krystalických vápenců.

V písemných pramenech se Sedliště poprvé objevují v roce 1474, a to v listině, jíž král Vladislav Jagellonský potvrzuje privilegia městu Poličce. Název obce vznikl z podstatného jména sedliště = místo, kde se někdo usadil, místo osazení. Po konfiskaci majetku města Poličky v roce 1547, protože se zúčastnila odporu proti králi Ferdinandu I., připadla obec pod rychmburské panství a Polička je vykoupila znovu roku 1558. Sedliště byly, s výjimkou let 1620 -1628, součástí  poličského panství až do roku 1848. Poté se obec stala součástí okresu Polička. V letech 1869 – 1880 byla součástí obce Trhonice, poté samostatná až do roku 1965, kdy se stala obec součástí Jimramova.

Obec neměla až do roku 1949 silniční spojení. V tomto roce byla dobudována silnice z Jimramova. K její stavbě bylo nutné odtěžit část skalního masivu "Kabačky" u Jimramova. V této skále se hojně vyskytovaly krystaly granátů červenofialové barvy. Ze skály Kabačky je nádherný výhled na městečko Jimramov.

 

Trhonice jsou vesnicí rozkládající se na východě Čech severně od Trhonického potoka, který zde tvoří historickou zemskou hranici mezi Čechy a Moravou. Obec je vzdálena asi 2 km východně od Jimramova v nadmořské výšce 550 - 600 m n. m. ve svažujícím se údolí. Zástavba Trhonic, rozkládající se v centrální části katastrálního území Trhonice, tvoří místní část Městyse Jimramova a náleží tudíž k okresu Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina. Součástí katastru Trhonic je i osada Benátky, ležící západně od vsi, v těsném sousedství se zástavbou vlastního Jimramova, jehož místní část rovněž tvoří.

V okolí obce jsou ložiska vápenců. Od nepaměti se zde v malých pecích pálilo vápno. Drobné primitivní pece zanikly na počátku 20. století. V provozu zůstala šachtová pec při silnici č. 360 v údolí potůčku, který tvoří hranici katastru se Sedlištěmi severozápadně od obce. Zde je velký vápencový lom, kde se těžil vápenec ve třech patrech. Provoz byl zastaven v 50. letech 20. století. Do současnosti se zachovalo torzo šachtové pece. V dolním patře lomu je vyhloubena štola za účelem zjištění rozsahu ložiska vápence. Zdejší vápence jsou podobného charakteru jako v Sedlištích, jsou krystalické, dolomitické s příměsí asi 8 procent uhličitanu hořečnatého. Ve zdejší lokalitě se ojediněle vyskytují krystaly spinelů, velikosti do 3 mm, údajně největší na Moravě. V okolí lomů se vyskytuje vápnomilná květena.

Název je odvozen nejspíše z hanlivého slova „trhoň“, které označovalo toho, kdo se trhá – ze slovesa trhat, prudce hýbat, smýkat, rvát, a znamenal ves lidí Trhoňových nebo ves trhoňů. Trhonice vznikly ve 14. století jako součást feudálního panství Poličky, od 19. století patřily bysterskému panství. Do roku 1887 tvořily společnou obec se Sedlištěmi, později samostatná obec s osadou Benátky a od roku 1965 jsou místní částí Jimramova.

 

Ubušín je místní částí Městyse Jimramov v okrese Žďár nad Sázavou. Nachází se asi 3,5 km na jihovýchod od Jimramova. Obec se rozkládá mezi třemi kopci - Pavlův kopec 715 m n. m., Šípovec 699 m n. m. a Veselík 710 m n. m. Vesnice leží v nadmořské výšce 598 m n. m..  Ubušín je také název katastrálního území o rozloze 517 ha.

Ubušín horopisně patří do Svratecké hornatiny, je tvořený převážně rulou. Kromě ruly se nacházejí na některých místech jiné horniny, zvláště svor, patřící k mladším prahorám. Na svahu Pavlova kopce k Jimramovu svor obsahuje zvětrané granáty. Od severozápadu od Trhonic se táhne pruh vápence. Kdysi se zde pálilo vápno, byla zde panská vápenka a těžil se vápenec. Z pískovcové žíly a zvětralého vápence se těžil písek ještě v 50. letech na stavbu kravína. Poblíž vápence jsou malé čočky vyvřelin amfibolitů.

Ubušín je starobylou obcí, která vznikla ve 13. století při kolonizaci tohoto území pány z Pernštejna. Poprvé se uvádí v roce 1360, kdy část obce patřila doubravnickému klášteru. Stejně jako Jimramov patřil i Ubušín roku 1350 Štěpánu z Medlova a jeho synovi Jimramu z Kamene. Roku 1398 se vyskytuje Ludvík z Ubušína, který prodává ves Heroltu z Kunštátu a ze Skal. Ten ji postupuje své manželce Elišce. Její dcera Žofie se provdává za Jana Tovačovského z Cimburka. Později Ubušín patří kunštátskému panství.

Původní Ubušín měl podkovovitý tvar obce (tzv. "okrouhlice" svědčící o slovanském původu) a byl tvořen 17 staveními.  Následná zástavba vznikala uvnitř této zástavby buď na zahradách těchto stavení, anebo na obecních pozemcích.

 

Území obce

Celková plocha území obce 2 201,93 ha

Výměra orné půdy 703,87 ha

Výměra zahrad 36,85 ha

Výměra ovocných sadů 5,97 ha

Výměra trvalých travních porostů 463,41 ha

Výměra zemědělské půdy 1 210,10 ha

Výměra lesní půdy 778,00 ha

Výměra vodních ploch 23,76 ha

Výměra zastavěných ploch 25,56 ha

Výměra ostatních ploch 164,51 ha 

Struktura využití půdy v obci Jimramov v roce 2019
Struktura využití půdy v obci Jimramov v roce 2019
Zdroj: ČSÚ


Orná půda zaujímá 31,97% plochy, lesy tvoří 35,33 % plochy.
Zdroj: ČSÚ

Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Jimramov dosahuje koeficient hodnoty 1,46 .
Zdroj: ČSÚ

 

 

 

2. Obyvatelstvo

V Městysi Jimramov je v roce 2019 počet obyvatel 1 147,00 počet 
Počet obyvatel ve věku 0 až 14 let 172,00
Počet obyvatel ve věku 15-59 muži 312,00
Počet obyvatel ve věku 60-64 muži 52,00 
Počet obyvatel ve věku 60-64 let ženy 45,00
Počet obyvatel nad 65 let 277,00
Živě narození celkem 12,00 
Zemřelí celkem 12,00 
Přistěhovalí celkem 20,00 
Vystěhovalí celkem 18,00 

 
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Jimramov od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Jimramov od roku 1910
Zdroj: ČSÚ


Vývoj počtu obyvatel obce Jimramov v letech 2009 - 2019
Vývoj počtu obyvatel obce Jimramov v letech 2009 - 2019
Zdroj: ČSÚ

 



Věková struktura obyvatel obce Jimramov v roce 2019
Věková struktura obyvatel obce Jimramov v roce 2019
Zdroj: ČSÚ

Vzdělanostní struktura obyvatel obce Jimramov v roce 2011
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Jimramov v roce 2011
Zdroj: ČSÚ

Pohyb obyvatel v obci Jimramov v roce 2019

 Míra porodnostiMíra úmrtnostiPřirozený přírůstek v přepočtu na 1000 obyvatelMíra imigraceMíra emigraceSaldo migraceMeziroční změna počtu obyvatel
Jimramov 10‰ 10‰ 0‰ 17‰ 16‰ 2‰ 2‰
ORP NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ 10‰ 10‰ 0‰ 17‰ 17‰ -1‰ -1‰
Okres Žďár nad Sázavou 12‰ 12‰ 1‰ 20‰ 20‰ 0‰ 1‰
Vysočina 11‰ 11‰ 0‰ 22‰ 21‰ 1‰ 1‰
ČR 10‰ 10‰ 0‰ 29‰ 25‰ 4‰ 4‰


Zdroj: ČSÚ

Pohyb obyvatel v obci Jimramov v roce 2019

 AbsolutněNa 1 000 obyv.
Živě narození celkem 12 10‰
Zemřelí celkem 12 10‰
Přirozený přírůstek 0 0‰
Přistěhovalí celkem 20 17‰
Vystěhovalí celkem 18 16‰
Saldo migrace 2 2‰
Meziroční změna počtu obyvatel 2 2‰


Zdroj: ČSÚ

Věkové poměry v obci Jimramov v roce 2019

 Počet obyvatel v roce 20190-14 let (%)65 a více let (%)Index stáří
Jimramov 1 147,00 15,00% 24,15% 161,05
ORP NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ 19 386,00 15,40% 17,98% 130,17
Okres Žďár nad Sázavou 124 444,00 16,00% 19,96% 124,74
Vysočina 517 462,00 15,57% 20,46% 131,36
ČR 10 692 609,00 15,99% 19,93% 124,65


Zdroj: ČSÚ


 

Spolková, osvětová a informační činnost

V Jimramově jsou aktivní tyto spolky a sdružení:

MO MRS JIMRAMOV, ZO ČESKÉHO SVAZU VČELAŘŮ, TJ SOKOL, JEDNOTA OREL JIMRAMOV, SDRUŽENÍ HASIČŮ ČECH, MORAVY A SLEZSKA - OKRSEK JIMRAMOV, SDH JIMRAMOV, SDH SEDLIŠTĚ, SDH TRHONICE, SDH UBUŠÍN, MYSLIVECKÉ SDRUŽENÍ BEZDĚK, ZO ČESKÉHO SVAZU ZAHRÁDKÁŘŮ JIMRAMOV, TAROKOVÝ KLUB JIMRAMOV, SOUSEDSKÉ LESY, VOCATUS ECUMENICUS, Občanský spolek ZA JIMRAMOV.

 

Významné akce pořádané v městysi Jimramov

V průběhu roku  si  každý může vybrat z několika kulturních akcí.

Kulturní akce každoročně začínají plesovou sezónou - pravidelně jsou pořádány 2 plesy.

Několikrát do roka navštěvují Jimramov ochotnické divadelní soubory z širokého okolí.  O letních prázdninách jsou v místním parku promítány české i zahraniční filmy, na výběru těchto filmů se podílejí občané prostřednictvím facebook.

V průběhu roku jsou pořádány besedy na různá témata, v období letních prázdnin se provoz místního muzea rozšiřuje o výstavu obrazů. 

Několikrát do roka jsou pořádány koncerty v katolickém kostele, evangelickém kostele, místní sokolovně a v renesančním prostoru čp.73 kavárny Kovářova kobyla.

Tradičně se pořádá hudební festival "Otevřeno" v parku Bludníku a kulturní letní festival "neZAvřeno" pořádaný Občanským spolkem ZA JIMRAMOV v prostorách čp. 73.

Pravidelně jsou pořádány dětské dny, školní akademie, branný den pro děti,  rybářské závody, sousedské posezení, uspávání broučků, vánoční výstava, Mikulášská nadílka, rozsvěcení vánočního stromu, pastýřské troubení z věže katolického kostela a dále nepravidelné akce pořádané místními spolky. Občanský spolek ZA JIMRAMOV pořádá pravidelně odborné přednášky, autorská čtení, besedy, výstavy, divadelní představení, koncerty, 14. a 18. května tradičně Památku Zmizelých židovských sousedů aj.  

Městys Jimramov pravidelně pořádá oslavy u příležitosti  výročí svých významných rodáků.    

Městys Jimramov vydává 5 x ročně  jimramovský zpravodaj, který je k dispozici zdarma v tištěné podobě a rovněž na stránkách městyse.                                                      

 

3. Hospodářství

 V Městysi Jimramov není příliš pracovních příležitostí. Obyvatelé za prací převážně dojíždějí do okolních měst.

Počet podnikatelských subjektů celkem 139,00 

Počet podnik. subjektů - Zemědělství, lesnictví, rybářství 27,00 

Počet podnik. subjektů - Zpracovatelský průmysl 23,00 

Počet podnik. subjektů - Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného 2,00 

Počet podnik. subjektů - Zásobování vodou; činnosti související s odp. vodami, odpa 1,00 

Počet podnik. subjektů - Stavebnictví 19,00 

Počet podnik. subjektů - Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozid 21,00 

Počet podnik. subjektů - Ubytování, stravování a pohostinství 6,00 

Počet podnik. subjektů - Informační a komunikační činnosti 3,00 

Počet podnik. subjektů - Činnosti v oblasti nemovitostí 1,00 

Počet podnik. subjektů - Profesní, vědecké a technické činnosti 11,00 

Počet podnik. subjektů - Administrativní a podpůrné činnosti 2,00 

Počet podnik. subjektů - Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení 5,00 

Počet podnik. subjektů - Vzdělávání 2,00 

Počet podnik. subjektů - Zdravotní a sociální péče 3,00 

Počet podnik. subjektů - Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 2,00 

Počet podnik. subjektů - Ostatní činnosti 10,00 

Počet podnik. subjektů - Nezařazeno 1,00 

Počet podnik. subjektů bez zaměstnanců 100,00 

Počet podnik. subjektů s 1-9 zaměstnanci 14,00 

Počet podnik. subjektů s 10 - 19 zaměstnanci 2,00 

Počet podnik. subjektů s 20 - 49 zaměstnanci 2,00 

Počet podnik. subjektů - Nezjištěno 21,00 

Počet uchazečů o zaměstnání 24,00

Nejvíce pracovních příležitostí nabízí firma Gama a.s.  - zaměřená na výrobu zdravotnické techniky. 

Komerční služby a turistická infrastruktura

V městysi se nachází několik provozoven podnikajících v těchto oborech:

potravinářství, opravy automobilů, cykloservis, kadeřnictví, masáže.

Nachází se zde pošta, čerpací stanice pohonných hmot, ordinace veterináře, czech point. 

V Jimramově je možnost ubytování - Na radnici, Chalupa U Klokana, Penzion na staré poště, Chalupa v Říční ulici

Možnost stravování a občerstvení ve školní jídelně  a v bistru na náměstí a v Kavárně Kovářova kobyla.

 

Struktura podnikatelských subjektů podle velikosti v obci Jimramov v roce 2019

Počet zaměstnancůKategorieAbsolutněRelativně (%)
do 10 mikropodniky 14 82,01%
10-49 malé podniky 4 2,88%
50-249 střední podniky - -
250 a více velké podniky - -
nezjištěno - 21 15,11%


Zdroj: ČSÚ

Struktura zaměstnanosti v obci Jimramov podle odvětví v roce 2011 (%)

 Zemědělství a lesnictvíPrůmysl a stavebnictvíSlužby
Jimramov 10,86% 41,13% 40,71%
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ 8,32% 36,98% 45,97%
Vysočina 6,24% 40,23% 44,34%
ČR 2,74% 32,23% 53,87%


Zdroj: ČSÚ


Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Jimramov v roce 2018
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Jimramov v roce 2018
Zdroj: ČSÚ


 Vývoj počtu nezaměstnaných osob v letech 2007 až 2019


Vývoj počtu nezaměstnaných osob v letech 2007 až 2019

 

4. Infrastruktura

Technická infrastrukura

V obci jsou dostupné následující sítě:

Vodovod – vodovod byl dokončen v roce 1978 v akci „Z“. Využívají se kopané studny v oblasti středního a dolního prameniště pod Prosičkou svedené gravitačně do odkyselovací stanice. Voda se následně čerpá do vodojemu přes technologii odradonování. Horní prameniště je pak svedeno přímo do vodojemu. V roce 2008 došlo k rozšíření o dva hloubkové vrty s předpokladem využití v době sucha. V současné době je jeden vrt připojený a jedná se  o rekonstrukci vodovodních jímacích studní. Městys Jimramov je provozovatelem vodovodu.

Kanalizace - pochází z třicátých let minulého století, zakončena byla do ČOV vybudovanou v devadesátých letech, která následně byla rekonstruována 2014, pak v návaznosti se zároveň napojila soustava tlakových kanalizací ulic Borovnická, Žabárna a Náměstí Jana Karafiáta. Rovněž na ČOV se napojila nově vybudovaná splašková kanalizace v obci Sedliště, Trhonice a s výhledem se počítá i v obci Ubušín.  Městys Jimramov je rovněž provozovatelem.

Elektřina – elektrická síť firmou EON je postupně přesměrována z nadzemního vedení betonových sloupů do podzemních rozvodů a přípojek. V místních částech je řešeno rekonstrukcí nadzemního vedení i pokládkou do země.

Místní rozhlas -  proběhla výměna místního rozhlasu z dotačního programu za bezdrátový a má oddělené sekce na spádové části s centrálou na úřadu městyse. 

Plyn – plynofikace proběhla v roce 1998 a je realizována ve všech místních částech  Městyse Jimramov.  V současné době je spravována firmou GasNet.

Telefon – rozvody pevného připojení jsou zajištěny firmou O2. Z velké části vybudovány v 90. letech pro Jimramov a místní část Benátky. Mobilní pokrytí je na dobré úrovni. Pokrytí umožňují všichni operátoři z místního bývalého převaděče televizního signálu. Pouze je nedostatečné pokrytí signálem operátora Vodafone v místních částech Trhonice a Ubušín.

Internet – pevné připojení O2, bezdrátové UNET- Coma, Tlapnet,

Radiokomunikace – po zrušení analogového vysílání v roce 2015 a následný přechod na DVB-T není zajištěn žádný stabilní signál. Obyvatelé jsou odkázáni pouze na satelitní vysílání. Radiokomunikace  nemají zájem zajistit pokrytí ani v budoucnu.

Veřejné osvětlení – v návaznosti na rekonstrukce elektrické sítě je veřejné osvětlení postupně překládáno do podzemních rozvodů a svítidla nahrazována za nové technologie LED.  Tyto jsou pak nově osazeny v Ubušíně, Trhonicích a Sedlištích. Městys Jimramov a Benátky májí výměnu realizovánu na 90%.

 

Dopravní infrastruktura

Městysem Jimramov prochází silnice II. třídy č. 375,357 a 360 a dále silnice 3751, 35726,36033,36032,35727.

V městysi se nachází 8,039 km místních komunikací III. třídy a 1,148 km místních komunikací IV.třídy.  Stav místních komunikací je až na vyjímky ve špatném stavu. Nejhorší stav místních komunikací je v ulici Hliník, v části ulice Panská, v ulici Zahradní.  Parkovací místa se nachází především před nákupním střediskem. Celková kapacita parkovacích míst je nedostatečná. 

Jimramovem prochází cyklotrasy jak silniční, tak terénní.

Silniční: Hlinsko - Jimramov - Městečko Trnávka

Herálec - Telecí - Jimramov - Dalečín - Zubštejn

5. Vybavenost městyse

Domy s pečovatelskou službou 1,00 

Domy s pečovatelskou službou - počet bytů 16,00 



Domovní a bytový fond v obci Jimramov dle SLDB 2011

Počet domů 517
Počet obydlených domů 329
Podíl obydlených domů 63,64%
Podíl obydlených domů v ČR 83,40%
Počet rodinných domů 313
Podíl rodinných domů 60,54%
Podíl rodinných domů v ČR 72,18%
Podíl bytových domácností vybavených počítačem a připojením na internet 45,70%
Podíl bytových domácností vybavených počítačem a připojením na internet v ČR 53,00%


Zdroj: ČSÚ

Vývoj bytové výstavby v obci Jimramov v období 2009 - 2019

 20092010201120122013201420152016201720182019
Počet dokončených bytů 8 0 21 4 2 2 0 0 0 10 0
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel v kraji 2,76 3,45 2,66 2,48 2,35 2,05 1,99 1,94 2,02 2,83 2,93
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel v ČR 3,68 3,48 2,76 2,75 2,40 2,27 2,38 2,58 2,69 3,18 3,40


Zdroj: ČSÚ

Školství s vzdělávání

V Městysi Jimramov se nachází úplná základní škola a mateřská školka.

Zdravotnictví

Zdravotnická zařízení v obci Jimramov v roce 2019

Počet ordinací praktického lékaře  1
Počet ordinací praktického lékaře pro děti a dorost  1
Počet ordinací stomatologa  0
Počet ordinací gynekologa  1
Počet ordinací specialisty  0
Počet nemocnic  0
Počet lůžek v nemocnicích  0
Počet lékáren  0




Sociální péče

Městys Jimramov poskytuje ve své spádové oblasti pečovatelské služby dvěma zaměstnanci na plný úvazek.

Kultura

Síň rodáků je umístěna v budově bývalé katolické školy u sv. Jana na náměstí v Jimramově a byla otevřena v prosinci 1998.

Stálá expozice Život a dílo Jana Karafiáta s originální plastikou od pana Josefa Urbana a paní Marty Kellerové, expozice Život na Vysočině s betlémem místního řezbáře p. Pivoňky.

Lze zapůjčit audioprůvodce pamětihodnostmi Jimramova.

Městys Jimramov má zřízenou knihovnu.  

Nejvýznamnější kulturní památky - kostel Narození Panny Marie, pohřební kaple Belcredi, socha sv. Jana Nepomuckého, Jimramov č.p. 10, Jimramov č.p.23, Jimramov č.p. 24, Jimramov č.p. 25, Jimramov č.p.26, Jimramov č.p.28, Jimramov č.p.29, Jimramov č.p.33, Jimramov č.p.38, Jimramov č.p. 39, Jimramov č.p.40, Jimramov č.p. 41, Jimramov č.p.65, kašna na nádvoří zámku, park u zámku, Jimramov č.p.67, Jimramov č.p. 68, Jimramov č.p. 69, Jimramov č.p.70, Jimramov č.p.71, Jimramov č.p. 93, Jimramov č.p. 156, Jimramov č.p. 162, Jimramov č.p. 183, Jimramov č.p. 25, Jimramov č.p. 72, toleranční modlitebna, zvonice Panny Marie v Trhonicích, Trhonice č.p. 4, Trhonice č.p.13, Trhonice č.p. 15, Trhonice č.p. 22, Trhonice č.p. 31, Trhonice č.p. 34, Trhonice č.p. 37, vápenka, Ubušín č.p. 1, Ubušín č.p. 4, Ubušín č.p. 17,  Ubušín č.p. 27, Ubušín č.p. 31, Ubušín č.p. 38, Ubušín č.p. 40, Ubušín č.p. 53    

Sport a volnočasové aktivity

Sportovní hala ZŠ Jimramov

Veřejnosti přístupná v odpoledních a večerních hodinách a o víkendech. Sál má umělý povrch a nabízí možnost sálové kopané, volejbalu, basketbalu, tenisu, badmintonu, nohejbalu, florbalu, ... Kromě sálu je k dispozici i malá posilovna.

Sportovní hřiště u školy

Hřiště má umělý povrch a stejně jako hala nabízí možnost míčových her. Venkovní hřiště otevřeno po dohodě se správcem a nebo ředitelkou školy. Děti do 15 let pouze za přítomnosti dospělé osoby.

Fotbalové hřiště

Slouží nejen pro fotbalová utkání, ale i k tréninkům dospělých, dorostu, dětí a fotbalové přípravky.

Tenisové a volejbalové kurty

Kurty mají antukový povrch a nejčastěji jsou využívány pro tenis, volejbal a nohejbal.

Dětské hřiště

Hřiště pro malé děti se nachází na prostranství bývalého Urbanova rybníku, je neustále doplňováno o další herní prvky.Další dětská hřiště se nachází v místních částech v Trhonicích a v Ubušíně. 

Hřiště u sokolovny

Sokolovna

Stolní tenis, cvičení.

Hřiště na Ostrově

Hřiště a tenisový kurt v Ubušíně

Sportovní hřiště v Trhonicích a v Sedlištích.

 

Turistické značení

Jimramovem prochází dvě dálkové turistické trasy:

Červená: Žďár nad Sázavou - Škrdlovice - Cikháj - Žákova Hora - Devět skal - Milovy - Blatiny - Sněžné - hrad Skály - Jimramov - Dalečín - Vítochov - Karasín - Vír - Štěpánov.

Modrá: Polička - Korouhev - Jimramov - Prosička - Javorek - hrad Skály - Bohdalec - Odranec - Zubří - Olešná - Strážek - Věžná.

Okružní trasa v délce cca 5,5 km:

Žlutá: Jimramov - Trhonice - Jimramov

 

Běžecké stopy

Rolbou upravované běžecké stopy patří do systému sítě stop Novoměstska (u Jimramova jsou to zelené okruhy, kolem Nového Města na Moravě lze přejíždět na další okruhy: červený, modrý a bílý). Běžecké stopy začínají na Padělku u Domků.

  • Domky - Jimramovské Pavlovice - Míchov - nad Dalečín (možnost přejezdu na Bystřickou síť) - Vojtěchov - Rovné - Zubří - Pohledec - Maršovice - Nové Město na Moravě.
  • Směr nad Nový Jimramov - Věcov - Odranec - Kuklík - Kadov - Tři Studně - Nové Město na Moravě.

 

Lyžařské vleky

Nejbližší vleky se nacházejí v Novém Jimramově a Dalečíně. Vlek v Novém Městě na Moravě má sedačkovou lanovku. Další vleky jsou v Poličce a Svratce.

 

Koupání

Lze se koupat v řece Svratce a v rybníku V Koutě. 

V okolí lze využít ke koupání rybníky na Milovech, na Medlově, na Třech Studních. 

Koupaliště je v Poličce, Bystřici nad Pernštejnem.

Kryté bazény v Poličce a v Novém Městě na Moravě.

 

6. Životní prostředí

Část území se nachází v CHKO Žďárské vrchy.

Celková plocha území obce 2 199,40 ha.

 

Výsledek obrázku pro Mapa CHKO Žďárské vrchy




7. Správa městyse

Úřad městyse Jimramov

Zastupitelstvo městyse je 15 členné.

Rada městyse je 5 členná.

Starostou městyse je od roku 2010 Ing. Josef Homolka. Od roku 2018 je místostarostou Ing. Jan Petr.

Městys zaměstnává 12 zaměstnanců na plný pracovní úvazek. Během roku jsou na úklid v městysi Jimramov přijímáni v rámci veřejně prospěšných prací další zaměstnanci z úřadu práce.

Městys Jimramov je zřizovatelem ZŠ a MŠ Jimramov.

 

Hospodaření

Srovnání struktury rozpočtových příjmů v období 2009 - 2019
Srovnání struktury rozpočtových příjmů v období 2009 - 2019
Zdroj: ČSÚ

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Jimramov v letech 2009 - 2019 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Jimramov v letech 2009 - 2019 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ
Vývoj rozpočtového hospodaření obce Jimramov v letech 2009 - 2019 (v tis. Kč)

 20092010201120122013201420152016201720182019
Daňové příjmy 9 614 10 308 9 997 10 398 13 314 14 466 14 891 16 066 17 419 19 080 20 226
Nedaňové příjmy 2 865 3 042 3 335 3 827 3 706 3 692 3 983 3 776 4 160 4 307 4 475
Kapitálové příjmy 2 124 312 205 61 35 62 57 3 162 162 60
Neinvestiční přijaté dotace 2 367 2 320 3 192 2 719 1 932 3 098 2 462 1 635 2 571 4 239 2 463
Investiční přijaté dotace 977 0 426 36 252 5 472 9 260 673 6 580 345 3 191 4 519
Příjmy 17 947 15 982 17 154 53 255 24 460 30 578 22 067 28 060 24 655 30 978 31 743
Běžné výdaje 13 600 13 882 15 086 14 327 14 331 15 224 15 406 15 684 14 950 20 719 21 069
Kapitálové výdaje 10 023 2 138 1 553 37 789 16 743 12 513 5 059 10 854 5 625 7 362 6 233
Výdaje celkem 23 623 16 020 16 639 52 115 31 074 27 736 20 465 26 539 20 575 28 082 27 302
Saldo příjmů a výdajů -5 676 -38 515 1 140 -6 614 2 842 1 602 1 521 4 080 2 896 4 441
Podíl kapitálových výdajů 42,43% 13,35% 9,33% 72,51% 53,88% 45,11% 24,72% 40,90% 27,34% 26,22% 22,83%
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech 75,78% 86,86% 87,95% 26,90% 58,59% 49,79% 69,82% 55,90% 60,64% 66,88% 66,37%


Zdroj: ČSÚ



Vnější vztahy a vazby obce:

Městys Jimramov je členem svazku obcí Mikroregionu Novoměstsko, Sdružení místních samospráv, Místní akční skupiny Zubří země, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezka, Sdružení obcí Vysočiny.

Partnerská obec - Meyrargues (Francie, Provence)

 

A.2 Východiska pro návrhovou část

SWOT analýza

Silné stránky

  • Čisté životní prostředí.
  • Hospodaření obce.
  • Nízká kriminalita.
  • Dobrá technická infratruktura včetně ČOV.
  • Krajina v okolí.
  • Občané ochotní pracovat pro obec.
  • Klidné místo pro rekreaci.
  • Spolková činnost pro veřejnost.
  • Rodiště významných osobností.
  • Městská památková zóna.
  • Sociální služby v obci.
  • V obci je pořádáno každoročně hodně kulturních akcí.

Slabé stránky

  • Chybí sběrný dvůr.
  • Chybí víceúčelové sportovní hřiště.
  • Záplavové území.
  • Stárnutí obyvatel.
  • Nedostatečná možnost stravování a ubytování.
  • Špatný stav místních komunikací.
  • Špatný stav komunikace III. třídy na Náměstí Jana Karafiáta.
  • Nedostatek parkovacích míst.
  • V obci není zubní lékař a lékárna.
  • Místní sokolovna je ve špatném technickém stavu.

Příležitosti

  • Podpora sportu.
  • Možnost využití dotačních titulů pro financování rozvoje obce.
  • Rozvoj cestovního ruchu.
  • Zapojit obyvatelé do veřejného života.
  • Udržení kvalitního životního prostředí.
  • Vybudování protipovodňové ochrany.
  • Rozšíření nabídky ubytovacích a stravovacích kapacit.

Hrozby

  • Nejistá budoucnost dotačních titulů.
  • Omezené množství financí na realizaci větších projektů.
  • Odchod mladých obyvatel mimo obec.
  • Neobydlenost některých nemovitostí.
  • Ubývání zásob pitné vody.
  • Záplavy.

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Být nadále obcí, která je přívětivá ke svým občanům, uznává a ctí tradiční hodnoty a pečuje o životní prostředí. Svým rozvojem bychom chtěli zvyšovat kvalitu života našich občanů, aby se v obci cítili dobře a z obce neodcházeli.

V plánovaném období bychom se chtěli zaměřit převážně na činnosti, které povedou k udržení stávající infrastruktury a spolupořádání a podpora kulturních i sportovních akcí v obci, které povedou k udržení a rozvoji dobrých mezilidských vztahů. Našim přáním je  spokojenost a vysoká životní úroveň občanů v obci pro současné a budoucí generace. 

Do tabulky jsou zpracovány projekty na nejbližší  období, které by chtěla obec realizovat. Tato tabulka může být postupně upravována a doplňována.

 

Program rozvoje městyse Jimramov 2022 - 2029
Název akce Předp. náklady Předp. dotace Vlastní podíl Realizace
Protipovodňová ochrana  90 000 000 72 000 000 18 000 000  2022 - 2029
Nová elektropřípojka na výletiště v Trhonicích 500 000 0 500 000  2022 - 2029
Obnova a zhodnocení kulturních památek, objektů a prvků v Jimramově 80 000 000 40 000 000 40 000 000 2022 - 2029
Oprava památek místního významu 1 000 000 500 000 500 000 2022 - 2029
Opravy sítě místních komunikací 20 000 000 12 000 000 8 000 000 2022 - 2029
Oprava a rozšíření bytového fondu 30 000 000 18 000 000 12 000 000 2022 - 2029
Rekonstrukce a rozšíření veřejného osvětlení  3 000 000 0 3 000 000 2022 - 2029
Opravy účelových komunikací 4 000 000 2 000 000 2 000 000 2022 - 2029
Rekonstrukce ZŠ Jimramov 60 000 000 30 000 000 30 000 000 2022 - 2029
Posílení vodních zdrojů a zkapacitnění vodovodu 34 000 000 20 000 000 14 000 000 2022 - 2029
Modernizace a rozšíření sportoviště a dětského hřiště 20 000 000 12 000 000 8 000 000 2022 - 2029
Kanalizace Ubušín 18 000 000 9 000 000 9 000 000 2022 - 2029
Rekonstrukce a rozšíření sokolovny 25 000 000 15 000 000 10 000 000 2022 - 2029
Revitalizace veřejných prostranství 20 000 000 12 000 000 8 000 000 2022 - 2029
Rekonstrukce radnice 10 000 000 6 000 000 4 000 000 2022 - 2029
Oprava hřbitovních zdí a márnice, rozšíření hřbitova v Ubušíně  15 000 000 9 000 000 6 000 000 2022 - 2029
Rekultivace uzavřené skládky a vybudování kompostárny 10 000 000 2 000 000 8 000 000 2022 - 2029
Sběrný dvůr 6 000 000 4 000 000 2 000 000 2022 - 2029
Opravy a rozšíření sítě chodníků 4 000 000 2 000 000 2 000 000 2022 - 2029
Opravy rybníků, požárních nádrží 10 000 000 6 000 000 4 000 000 2022 - 2029
Nová hasičská zbrojnice Sedliště 10 000 000 6 000 000 4 000 000 2022 - 2029
Rekonstrukce obecního domu v Ubušíně 10 000 000 6 000 000 4 000 000 2022 - 2029
Malé kalové hospodářství ČOV Jimramov 8 000 000 6 000 000 2 000 000 2022 - 2029
Rekonstrukce ulice Pavlovická 4 000 000 2 000 000 2 000 000 2022 - 2029
Obnova a budování lávek a propustků přes řeky a potoky 6 000 000 3 000 000 3 000 000 2022 - 2029
Rekonstrukce mostu u moštárny 6 000 000 3 000 000 3 000 000 2022 - 2029
Zastřešení kontejnerů na tříděný odpad 2 000 000 1 000 000 1 000 000 2022 - 2029
Obnova zeleně 2 000 000 1 000 000 1 000 000 2022 - 2029
Pořízení nové autocisterny pro JSDH Jimramov 8 000 000 6 000 000 2 000 000 2022 - 2029
Rozšíření kanalizační sítě v Jimramově 2 000 000 1 000 000 1 000 000 2022 - 2029
Zadržení vody v přírodě, tůně, mokřady 4 000 000 3 000 000 1 000 000 2022 - 2029
Celkem 477 500 000 288 500 000 189 000 000

 

 

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

B.3 Podpora realizace programu

Očekáváme podporu ze strany zastupitelů, občanů, podnikatelů i státních institucí (ministerstev, úřadů...), abychom mohli neustále zlepšovat podmínky pro život obyvatel i návštěvníků městyse a jeho okolí, vycházet  vstříc občanům při vyřizování žádostí a stížností, využívat všechny možnosti k objektivnímu informování občanů o práci a plánech zastupitelstva a přenášet jejich náměty a připomínky na zasedání zastupitelstva.

Závěr

Tento program rozvoje Městyse Jimramov podléhá schválení zastupitelstva. Jednotlivé aktivity pro kalendářní rok budou projednávány při schvalování rozpočtu a rozpočtových opatření Městyse Jimramov. Tento program rozvoje není dogma, naopak se jedná o dokument, ke kterému je třeba se stále vracet, doplňovat a aktualizovat podle skutečného vývoje hospodaření městyse a změn legislativy. 

 

V Jimramově dne 17.2.2022

Ing. Josef Homolka, starosta Městyse Jimramov