Program rozvoje obce Tisová na období od 2023 do 2026

Program rozvoje obce Tisová
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Tisová
Obecní znak

na období let
2023 - 2026

Strategický plán obce Tisová schválilo v souladu s § 84 odst. 2 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění, zastupitelstvo obce Tisová. Datum schválení: 9.5.2023 Číslo usnesení: 12

Úvod

Program rozvoje obce je základním strategickým dokumentem, který popisuje jednotlivé charakteristiky obce, zejména s ohledem na území, obyvatelstvo, hospodářství, infrastrukturu, vybavenost, životní prostředí a správu obce a stanovuje základní strategické vize, cíle, opatření a aktivity.

Program rozvoje obce by měl sloužit jako podklad pro zpracování konkrétních investičních záměrů, sestavování rozpočtu města, zpracování územně plánovací dokumentace, posuzování regionálních plánů atd.

Tento dokument byl zpracován s využitím elektronické aplikace OBCEPRO Ministerstva pro místní rozvoj.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

1.1. Poloha obce

Obec Tisová je položena 7 km jihovýchodně od Tachova v nadmořské výšce 501 m. n m. Obec leží v okrese Tachov v Plzeňském kraji. K 1.1.2023 je celkový počet obyvatel 445. Celková výměra obce činí 1 990 ha a místní části jsou: Tisová, Jemnice, Hlinné, Lhotka, Kumpolec a Trnová. Vesnice Tisová, Trnová a Hlinné leží při silnici II. třídy (dálniční přivaděč od Tachova směrem k Nové Hospodě, kde je napojení na dálnici D5). Ostatní silnice jsou situovány severně od této silnice. Onbec leží v rybničné oblasti, nachází se zde 30 rybníků. V okolí Tisové a Jemnice je vyhlášena přírodní rezervace Tisovské rybníky. Celková výměra rybníků činí 148 ha vodní plochy. Celou oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Obec se vyznačuje nízkou hustotou zalidnění. Nízká hustota zalidnění přínáší jak řadu negativ, tak řadu pozitiv. Mezi hlavní patří zejména na jedné straně menší zatížení životního prostředí, ale na straně druhé horší životní podmínky, nižší dostupnost veřejné dopravy a služeb a vyšší náklady pro zkvalitňování technické i občanské vybavenosti sídel. Pro obec je z hlediska rozvoje důležitá vazba na Tachov, ale také ve vztahu k pracovním příležitostem na průmyslovou zónu Nová Hospoda.

 

1.2. Historie obce

Pojmenování obce Tisová je zpodstatněným názvem původně prvního ze dvou slov, které tvořili jméno obce společně (například tisová hora či ves). Samotné slovo je odvozeno od názvu stromu. První zmínka o obci Tisová- pochází z roku 1233, kdy se stala jedním z hlavních předmětů obchodu mezi původním vlastníkem, klášterem v Mělníku a nabyvatelem, klášterem v Kladrubech. Jako vlastník Tisové je kladrubský klášter připomínán dále v roce 1234, ale záhy poté se dostala do majetku drobné šlechty. První zaznamenaný soukromý držitel Tisové, Mareš, je zmíněný již v roce 1251.

Do roku 1927 náležely do území a správní kompetence obecní samosprávy v Tisové obec Tisová a osada Trnová. Na základě výnosu Zemské správy politické v Praze, č. 89919 ze dne 17. března 1927 se obec Tisová oddělila a osamostatnila, stejně jako Trnová  a spadaly pod okres Tachov. Obec Jemnice a obec Kumpolec byly samostatnými obcemi okresu Planá. Od roku 1952 obec Jemnice (s částí obce Hlinné) a obec Kumpolec (s částí obce Lhotka) byly samostatnámi obcemi okresu Tachov.    V roce 1957 usnesením s účinností od 20.5.1957 zřídilKrajský národní výbor v plzni společný místní národní výbor pro Obec Tisová a Jemnice se sídlem v Tisové. Obec Tisová měla pod sebou části Hlinné, jemnice a Tisová. V roce 1960 navíc ještě obce Kumpolec, Lhotka a Trnová.

Po roce 1945 byla většina německého obyvatelstva vysídlena a do obce přišli Češi, Slováci a později repatriovaní volynští Češi. Dle ústředního věstníku ČSR se od 1.1.1980 sloučili obce Tisová, Labuť a Staré Sedliště pod jednotný název Staré Sedliště. Tento stav trval po dobu téměř 11 let, kdy 24.11.1990 se znovu vyčlenili z obce Staré Sedliště obec Tisová a její části Jemnice, Hlinné, Kumpolec, Lhotka a Trnová a vytvořila se znovu samostatná obec s názvem Tisová.

V obci se nachází architektonická dominanta kostel sv. Mikuláše z poloviny 13. století, který je od roku 2009 majetkem obce. Tento kostel byl přestavěn xze své původní podoby v roce 1352 a následně v letech 1724 až 1738 byl upraven do dnešní barokní podoby. Poslední opravy byly provedeny v letech 1994 - 2010. Pod kostelem je hrobka Bomů, jejichž rod se podílel na historii Tachovska.

Obec Tisová patří mezi příhraniční obce. Obecní zástavba má charakter venkovských usedlostí, rodinných a bytových domů.

 

2. Obyvatelstvo

K 31.12.2021 žije v obci Tisová 460 obyvatel s trvalým bydlištěm. Počet obyvatel je v posledních letech stabilní. Rekreanti/chalupáři jsou především ve spádových obcích Jemnice, Hlinné, Lhotka a Kumpolec.

 

Vývoj počtu obyvatel v obci Tisová

  1970 1980 1990 2000 2010 2015 2020 2021
Tisová 508 475 432 470 482 458 462 460

                                                                                                                                                                  Zdroj ČSÚ

 

Z tabulky výše vyplývá, že počet obyvatel v obci je poměrně stabilní dáno porodností, úmrtností a migrací obyvatel. Jedná se jen o kdrobné kolísání. Dle dat Českého statistického úřadu došlo k největšímu propadu v období kolem roku 1990. Tento propad byl způsoben větším počtem stěhování. Důvodem může být stěhování lidí do měst za prací či služýbami. Následující nárůst je způsoben především migrací, tzn. že se do obce přistěhovalo více obyvatel.

Následující tabulka znázorňuje zastoupení jednotlivých obyvatel obce dle věku včetně průměrného věku obyvatel obce. Obec Tisová disponuje průměrným věkem 41,4, což jsou lidé v produktivním věku.

 

Počet obyvatel dle věku 

  Celkem Muži Ženy
 Počet obyvatel 460  243  217
 ve věku  0-14  81    
 ve věku 15-64  312    
ve věku 65 a více 67    
průměrný věk 41,4    

                                                                                 Zdroj ČSÚ

 

 

Vzdělanostní strukturu obyvatelstva v roce 2021 znázorňuje graf níže. Hodnoty ukazují nižší podíl obyvatel s úplným středním

 

 

 

 2.1. Bytový fond

Ve vlastnictví obce je bytový dům v obci Lhotka se čtyřmi bytovými jednotkami.

2.2. Spolkový život

V obci působí dvě organizace:

  • Sbor dobrovolných hasičů
  • TJ Zetor Tisová

2.3. Společenský život v obci

V obci jsou tradičně pořádány tyto kulturní a sportovní akce:

  • turnaj ve stolním tenise
  • oslava MDŽ
  • dětský den
  • obecní pouť
  • posezení s důchodci
  • drakiáda
  • dětský maškarní ples
  • lampionový průvod
  • rozsvícení vánočního stromu
  • adventní koncert 

3. Hospodářství

Občané obce jsou zaměstnáni převážně v průmyslu a následně v zemědělství. Většina obyvatel dojíždí do zaměstnání na Novou Hospodu nebo do Tachova. Malé procento obyvatel dojíždí do zaměstnání dále např. do zahraničí nebo do jiného okresu.

V obci není žádná průmyslová zóna, kde je soustředěna podnikatelská činnost.

V obci působí společnosti Volka a syn spol. s.r.o. a Pila Lhotka s.r.o. Obě společnosti se zabývají dřevovýrobou a dřevoobchodem. V oblasti zemědělství působí na území obce Ekofarma Jemnice s.r.o.

 

4. Infrastruktura

4.1. Veřejná prostranství a dopravmí infrastruktura

Veřejná prostranství v obcích tvoří zejména návsi. Jejich stav je dobrý.

Obcí prochází silnice II/199, která spojuje Ostrov - Tachov. V Ostrově je zároveň nájezd na dálnici D5 spojující Prahu             s hraničním přechodem Rozvadov/Waidhaus. Nájezd na dálnici je cca 7km vzdálený od obce. Ostrov (Nová Hospoda)            a Tachov představují významnou aglomeraci směrem k pracovním příležitostem. Místní komunikace v obci vykazují různé stupně opotřebení. Jejich stav včetně orientačního poředí naléhavosti oprav a rekonstrukcí je ze strany obce monitorován. Na základě těchto poznatků jsou místní komunikace postupně opravovány. Tyto opravy jsou však vázány na aktuální možnosti obecního rozpočtu a vyhlašovaných dotačních titulech.

Dopravní obslužnost obce je dobrá. Obec leží na frekventované silnici a množství autobusových linek je pro dopravu dostačující. Dopravní spojení mezi místními částmi je velmi omezené a je nutné používat osobní automobily.

4.2. Technická infrastruktura

Dle výsledků "Sčítání lidu, domů a bytů" mělo cca 90% domů v obci Tisová včetně místních částí přípojku na vodovod. Přípojku na kanalizaci má cca 40% domů a 31% domů mělo přípojku na plyn. Zcela plynofikována je Tisová a Lhotka. Ostatní obce plynofikovány nejsou a využívají kamna převážně na dřevo a dřevěné brikety.

Obec Tisová a její místní části kromě části Kumpolec jsou napojeny na skupinový vodovod Tachov - Bor - Planá. Vlastníkem vodovodních rozvodů je obec Tisová, provozovatelem je VAK Karlovy Vary. V místní části Kumpolec není veřejný vodovod. Obyvatelé jsou zásobeni pitnou vodou z domovních studní. Množství vody ve studnách se dostatečné. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační oblast, neuvažuje se o vybudování vodovodní sítě.

Místní část Tisová má vybudovanou jednotnou kanalizační síť. Odpadní vody jsou čištěny v mechanicko-biologické ČOV a dále se vypouštějí přečištěné do rybníka. Vlastníkem kanalizační sítě a ČOV je obec, provozovatelem VAK Karlovy Vary. Na odkanalizování místní části Trnová a Lhotka se již pracuje a cca do dvou let by měla být hotova kanalizační síť, která bude odpadní vody odvádět taktéž do mechanicko-biologické ČOV ve vlastnicví obce. Ostatní místní části odkanalizovány nejsou    a jejich obyvatelé využívají žumpy, jímky nebo domovní ČOV.

Provozovatelem elektrické sítě na území obce Tisová je Čez distribuce, a.s. Distribuční síť zemního plynu je pouze na území místních částí Tisová a Lhotka, provozována firmou Innogy.

4.3. Odpadové hospodářství

Nakládání s odpady je řešeno různými způsoby vždy v souladu s platnámi zákony. Obec Tisová je součástí Sdružení obcí pro vybudování a provozování skládky Černošín (SOČ Černošín). Toto sdružení za účelem vybudová a provozování skládky komunálních a jiných odpadů v Černošíně založilo dceřinou společnost EKODEPON s.r.o., jejímž jediným vlastníkem je právě SOČ. Tato dceřiná společnost provádí svoz komunálního, velkoobjemového a nebezpečného odpadu prostřednictvím vlastní techniky, dále pak provozuje sběrné dvory v území.

Obec má vlastní sběrný dvůr a vyhlášku o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, třídění, využívání       a odstraňování komunálních odpadů.

 

5. Vybavenost obce

5.1. Základní vybavenost

IZS - zajišťuje SDH Tisová

V obci je hasičská zbrojnice, vybavena hasičskou stříkačkou.

V Tisové není policejní okrsek, RZ systém ochrany obyvatelstva a civilní obrana.

5.2. Společenské prostory a místa k setkávání

V obci se nachází kulturní dům s restaurací. Na území obce se během roku pořádá řada kulturních akcí např. oslava MDŽ, dětský maškarní bál, pouť, posezení s důchodci atd.

Obecní úřad provozuje knihovnu.

Sportovní vyžití je v obci zabezpečeno prostřednictvím fotbalového hřiště a víceúčelového hřiště.

5.3. Zdravotnická zařízení a sociální oblast

V obci není ordinace praktického lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost ani odborných lékařů. V obci není ordinace veterináře. V Tisové není dům s pečovatelskou službou, stacionář, chráněné bydlení, krizový byt či nízkoprahové zařízení.

Veškeré vyjmenované služby jsou dostupné v nedalekém městě Tachov.

5.4. Základní obchodní vybavenost, služby

V obci je prodejna potravin a smíšeného zboží, restaurace a plánuje se umístění chytrého boxu.

5.5. Vzdělávání

V obci se nachází mateřská škola, která má kapacitu 20 dětí. Součástí mateřské školy je i školní jídelna. V současné době již prostory mateřské školy nevyhovují aktuálním předpisům a plánuje se výstavba nové mateřské školy.

5.6. Cestovní ruch

Katastrálním územím obce neprochází naučná stezka ani turistická trasa. Územím prochází jedna cyklostezka č. 2167, která vede ze Starého Sedliště do Plané u Mariánských Lázní. Celková délka je 21km. V obci není informační centrum ani ubytování pro návštěvníky. 

5.7. Památky

Architektonickou dominantou obce je kostel sv. Mikuláše z poloviny 13 stol. Barokní zámeček, který byl postavený patrně      v 18 stol. a upraven v letech 1919 a 1977, se do současnosti nedochoval. Mezi zámkem a kostelem byly zbytky středověké tvrze.

6. Životní prostředí

6.1. Chráněná území

Mezi zvláště chráněná území patří přírodní rezervace Tisovské rybníky a památný strom Tisovský javor.

Přírodní rezervace Tisovské rybníky se rozkládá v ploché krajině Tachovské brázdy v prostoru JV a V od obce Tisová. Horninový podklad je budován žulami Borského masivu. Přírodní rezervace tvoří šest rybníků ležících ve dvou kaskádách.

Přírodní rezervace obsahuje významné předměty ochrany tohoto významu:

  • přirozená rostlinná společenstva
  • vzácné a zvlášť chráněné druhy rostlin
  • vzácné a zvlášť chráněné druhy živočichů
  • krajinářský význam

6.2. Pozemkové úpravy v obci

V obci se začala v souladu s územním plánem budovat nová obytná zóna "Jihovýchod". Její první etapa je již hotova, budování druhé etapy bude probíhat v následujících letech. Budování nových obytných zón je plánováno i v dalších spádových obcích.

7. Správa obce

7.1. Obecní úřad

Tisová je obec I. typu se službou Czech POINT a vidimace, legalizace. Na obci je na různé druhy pracovních poměrů zaměstnáno 5 zaměstnanců. 

7.2. Informační zdroje

V obci není obecní rozhlas, na jeho vybudování se pracuje. Pro informace obec využívá úřední desku na budově obecního úřadu, plakátovací plochy na autobusových zastávkách a nově spuštěný elektronický informační systém Smart info.

 

7.3. Širší vztahy

Obec přináleží do správního území ORP Tachov. Obec je členem sdružení obcí Lučina

A.2 Východiska pro návrhovou část

SWOT analýza

Silné stránky

  • Dostatečná kapacita v MŠ
  • Vyrovnaný rozpočet obce, dobré hospodaření obce
  • Dostatek volných ploch pro výstavbu
  • Společenské prostory s restaurací
  • Dobrá infrastruktura v Tisové
  • Výhodná poloha obce a dobrá dopravní dostupnost

Slabé stránky

  • Chybějící zázemí pro společenské, kulturní, sportovní, spolkové enviromentální a církevní aktivity
  • Nízká hustota zalidnění
  • Absence turisticky zajímavých cílů
  • Nevyhovující stav objektu mateřské školy
  • Chybějící plochy k rekreaci a odpočinku obyvatelstva
  • Absence dětských hřišť
  • Nevyhovující stav některých místních komunikací
  • Velký podíl osob vyjíždějících do zaměstnání

Příležitosti

  • Oprava kostela sv. Mikuláše
  • Výstavba naučných stezek
  • Výstavba biotopového koupaliště s odpočinkovou zónou
  • Výstavba nové MŠ
  • Využívání dotačních titulů k rozvoji obce
  • Podpora kulturních aktivit v obci
  • Oprava a rekonstrukce místních komunikací

Hrozby

  • Stárnutí populace - pokles obyvatel v produktivním věku
  • Snížení počtu místních obyvatel
  • Nevyhovující hřiště pro děti
  • Migrace obyvatel za prací

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Obec Tisová je přívětivé místo pro spokojený život na venkově. Veškeré činnosti a úsilí (především ze strany obecního úřadu) je nutno zaměřit na zkvalitnění vzhledu obce, zlepšování životního prostředí a zajištění spokojenosti obyvatel.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Podpora kulturně sociálního a životního prostředí pro naplnění potřeb celého spektra obyvatelstva obce”

Opatření : „Modernizace a vybudování zázemí pro volnočasové aktivity”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Výstavba nové MŠ”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba nové MŠ”

2023 - 2025 20000 Vlastní + externí

Opatření : „Nová zástavba RD v Tisové včetně infrastruktury pro stavení parcely - II. etapa + nová zástavba RD v Trnové a Jemnici”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Rekonstrukce kulturního domu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce sociálního zařízení v KD”

2023 - 2024 500 Vlastní + externí

Opatření : „Rekonstrukce kostela a přizpůsobení kostela pro možné konání občanských sňatků”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Drobné opravy kostela”

- 100 Vlastní

Opatření : „Úprava a oprava hřbitova, vytvoření plánu hřbitova”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Vytvoření zázemí pro společenské, kulturní, sportovní, spolkové, enviromentální a církevní aktivity”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Vybudování naučných stezek - propojení všech spádových obcí”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Vybudování odpočinkové zóny pro obyvatele včetně koupacího biotopu a veřejného tábořiště”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Vybudování venkovní zóny pro sportovní vyžití všech věkových kategorií”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl : „Řešení technické a dopravní infrastruktury ke zkvalitnění občanské vybavenosti obce”

Opatření : „Vybudování obecního rozhlasu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování obecního rozhlasu”

2023 - 2023 Vlastní + externí

Opatření : „Výstavba vodovodů a kanalizací”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Odkanalizování obcí Trnová a Lhotka”

2023 - 2025 Vlastní + externí

Opatření : „Rekonstrukce a opravy místních komunikací”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Zvýšení bezpečnosti chodců, výstavba chodníku v Tisové”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Zřízení elektronické úřední desky”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zřízení elektronické úřední desky”

- Externí

Opatření : „Umístění Chytrého boxu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Umístění chytrého boxu”

2023 - 2023 Vlastní

Opatření : „Vybudování kamerového systému v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Vybudování hasičské zbrojnice”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Vybudování zpomalovacího ostrůvku na příjezdu do obce ve směru od Tachova”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl : „Čisté životní prostředí”

Opatření : „Snížení energetické náročnosti budov - zateplování veřejných budov”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Výsadba zeleně na stezkách spojujících jednotlivé obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Revitalizace sběrného dvora”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření : „Výsadba "zelených" protihlukových a protiprašných clon”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

B.3 Podpora realizace programu

Navržené aktivity budou financovány z rozpočtu obce, případně z dotací z Plzeňského kraje, státního rozpočtu i evropských strukturálních a investičních fondů.

Program rozvoje obce může být aktualizován na základě zjištění nových potřeb a skutečností.