Program rozvoje městyse Vojnův Městec je strategickým dokumentem, který stanovuje rozvojové priority městyse na období 2023 až 2033. Jedná se o dokument, který je ve smyslu zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění, základním plánovacím dokumentem městyse.
Důvodem jeho vzniku byla potřeba stanovit plán rozvoje městyse pro další období, na jehož základě bude mít městys možnost efektivně využívat finanční zdroje městyse, zejména prostředky, které městys získává ze státního rozpočtu a z vlastní činnosti, ale i z různých dotačních titulů.
Při tvorbě tohoto dokumentu bylo využito územního plánu, údajů o aktuálním dění v městysu, představ občanů o dalším rozvoji městyse a také informací o předpokládaných potřebách, které bude třeba v budoucnosti řešit.
Program rozvoje městyse tedy představuje hlavní problémy a předpoklady městyse a stanovuje možná řešení, je podkladem pro rozhodování orgánů městyse v záležitostech budoucího rozvoje městyse a v neposlední řadě zvyšuje šance získat finanční prostředky z vnějších zdrojů.
Tento dokument byl zpracován s využitím elektronické aplikace OBCEPRO Ministerstva pro místní rozvoj.
Název: Vojnův Městec
Status: Městys
Kód obce: 597091
Okres: Žďár nad Sázavou
Kraj: Kraj Vysočina
Poloha: Jihovýchod
Obec s pověřeným obecním úřadem: Žďár nad Sázavou
Obec s rozšířenou působností: Žďár nad Sázavou
Katastrální plocha (ha): 1649
Počet bydlících obyvatel k 1.1.2023: 767
Nadmořská výška (m n.m.): 583
První písemná zpráva (rok): 1293
Městys Vojnův Městec se nachází v Kraji Vysočina v ORP Žďár nad Sázavou. Celková rozloha území je 1 649,5 ha.
Celé území leží v CHKO Žďárské vrchy. Městys leží v členitém terénu severně od Žďáru nad Sázavou, od kterého je vzdálen zhruba 15 kilometrů. Zástavba tvoří poměrně kompaktní celek, malé odloučené části tvoří místní části Nová Huť, Borky a Radostínské Borky. Zastavěné území má charakter převážně rodinných domů se zahradami a statky, doplněné o zemědělsko-průmyslový komplex na jihovýchodě městyse.
Vojnův Městec náleží k nejstarším osadám českým, které vznikly na pomezí Čech a Moravy v první vlně kolonizace zdejších hvozdů. Žďárský cisterciácký klášter je označován za zakladatele tehdejší osady, a také první dochovaná zmínka - již z roku 1293 - souvisí právě s klášterem, který velkou mírou i nadále ovlivňoval podobu obce v běhu staletí. Vojnův Městec má typicky městskou čtvercovou zástavbu náměstí, kde je nejznámější Němečkův hostinec z počátku 18. století. Povýšení vsi na městečko lze datovat již do poloviny 14.století. Tehdy Městec získal do dědičného nájmu Vojna ze Štětína. Rod Vojnů později přívlastkem „Vojnův" dotvořil dnešní podobu názvu obce.
Současná obec, s více jak sedmi sty obyvateli, se může pochlubit základní školou, mateřskou školou, zdravotnickým zařízením. Dále obchůdky a typickou venkovskou pohostinností. Základní dobré podmínky pro život v obci podporují aktivity řady místních organizací. Své sdružení mají hasiči, sportovci, střelci, ale i třeba zahrádkáři nebo Pétanque klub. Vojnův Městec navíc do 21. století vstoupil s rozvíjející se zástavbou nových rodinných domů, přičemž obec těží ze své neopakovatelné polohy v jedné z nejhezčích destinací Vysočiny.
Dominantu tvoří kostel svatého Ondřeje ze 14. století, jenž byl do současné podoby přestavěn v roce 1791. Historické zvony ve věži pochází z let 1505 a 1536. K dalším pamětihodnostem se řadí kromě stavby Němečkova hostince, socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí z roku 1732 a hřbitovní kaple svatého Antonína Poustevníka, postavená v roce 1885.
Přírodní památky představují Suché kopce, Radostínské rašeliniště, Štíří důl a na místním potoce ležící jediný přírodní vodopád na Vysočině. Prochází tudy cyklotrasa č. 5061 a turistické trasy po modré a okolo Dářka.
Statistika obyvatel
K 1.1.2023 bylo ve Vojnově Městci hlášeno 767 občanů k trvalému pobytu. V populaci je vyšší počet mužů než žen. Průměrný věk obyvatel Vojnova Městce je 42,07 let. Hustota zalidnění obce je 46,74 obyv./km2.
Vývoj počtu obyvatel
Vojnův Městec vykazuje mírný vzestup obyvatel s nepatrnými odchylkami v roce 2015 a 2016 a poté v roce 2020.
Předpokládaný vývoj věkové struktury ve Vojnově Městci odpovídá celospolečenským prognózám.
Největší podíl obyvatel se nachází ve věkové skupině 40-49 let let, přičemž neustále pozvolna narůstá počet osob ve věkové skupině 50-59 let. Současně se ovšem mírně zvyšuje i počet osob od 0 do 19 let.
Vzhledem k celorepublikovému demografickému vývoji bude mít tento ukazatel do budoucna vzrůstající tendenci, a je tedy nezbytné počítat se zajištěním sociální péče pro stárnoucí obyvatelstvo.
Věková struktura obyvatel ke dni 26.4.2023
Graf národnosti ke dni 26.4.2023
Vojnův Městec se nepotýká s problémem národnostních menšin či skupin sociálně slabých obyvatel. V obci se vyskytují pouze individuální jedinci, s nimiž však není sledován žádný problém. Není zde ani výskyt sociopatologických jevů.
Graf počtu obyvatel podle místních částí k 26.4.2023
Vojnův Městec je rozdělen na místní části, občané místní části Borky a Radostínské Borky jsou zahrnuty v počtu obyvatel Vojnova Městce, jejich celkový počet k 26.4.2023 je 755 a počet obyvatel v místní části Nová Huť ke stejnému datu je 7.
Výsledky jsou platné k zatím poslednímu Sčítání lidí, domů a bytů v roce 2021.
Ve Vojnově Městci sídlí několik aktivních spolků.
Mezi spolky v obci patří:
Městys podporuje spolky zde působící. Podpora probíhá jak finanční, tak i v rámci poskytování prostor pro činnost zmíněných spolků a hmotná podpora - výpůjčka vybavení. Spolky jsou každoročně zapojovány do obecních akcí.
Ve Vojnově Městci není příliš pracovních příležitostí. Obyvatelé za prací převážně dojíždějí do okolních měst.
V městysi není žádný větší podnik, který by zaměstnával více než 10 zaměstnanců. V městysi působí drobní živnostníci s minimálním počtem zaměstnanců.
Co se týče komerčních služeb, je nabídka poměrně malá – kvůli blízkosti a snadné dostupnosti Žďáru nad Sázavou, Hlinska, Ždírce nad Doubravou či Chotěboře, kde se veškeré potřebné služby nacházejí, a rostoucímu výběru, zde postupně klesá poptávka po službách poskytovaných přímo v místě. Narůstající počty supermarketů a obchodních center v okolních městech, jsou pro mnoho lidí přitažlivější i přesto, že je třeba do nich dojíždět.
V současné době jsou v městysu 2 prodejny potravin, 2 pohostinská zařízení, Pošta Partner, kterou má městys ve své správě od roku 2020, opravna automobilů a zemědělské družstvo a jedenkrát do týdne dojíždí kadeřnice.
Vzhledem ke své poloze v CHKO Žďárské vrchy je Vojnův Městec vyhledávaným cílem turistů. V letním období se zde nabízí ideální podmínky pro cykloturistiku a pěší turistiku všech věkových kategorií. V zimním období je okolí Vojnova Městce zejména lyžařskou oblastí pro běžkové lyžování.
Pro cestovní ruch je rozvinuta zejména základní infrastruktura. V obci se nachází objekty určené pro ubytování turistů, jedná se především o soukromé penziony a chaty.
Městys Vojnův Městec ná v územním plánu vyčleněnou plochu pro průmyslovou výstavbu, která se nachází podél silnice čI/37 ve směru Žďár nad Sázavou. Majiteli pozemků v průmyslové zóně jsou převážně soukromé osoby.
Plochy určené pro zemědělskou činnost v okolí městyse obhospodařují Zemědělská a.s. Krucemburk a soukromý zemědělec Jiří Vaníček.
zdroj ČSÚ
VD - plocha určená pro průmyslovou zónu
Zdroj: územní plán Vojnův Městec
Vodovod
Městys Vojnův Městec má vybudovaný veřejný vodovod, jehož majitelem je městys Vojnův Městec a provoz zajišťuje společnost Velké Dářko s.r.o.
Stávající zdroje vodovodu jsou dobré, v letních měsících při potížích se suchem a při vyšším odběru vody je voda na hranici kapacity. Proto je nutné pro plánovaný rozvoj měsyse posílit kapacitu vodovodu.
Zároveň je stávající vodovodní síť zastaralá a je nutné začít její rekonstrukci včetně vodojemu a systému úpravy vody.
Kanalizace
V městysu je vybudována splašková kanalizační síť. Stoková síť odvádí veškeré splaškové
vody z celého svého odkanalizovaného povodí – zastavěného území obce. Splaškové
odpadní vody jsou odváděny do ČOV.
Dešťové vody ze zastavěného území jsou odváděny do Městeckého potoka. V plánované zástavbě 2 RD v lokalitě zahrádky bude děstová kanalizace svedena do retenčních nádrží.
Ve stávající zástavbě v případě nenapojení do oddělené deštové kanalizace je voda vsakována do země.
Plynofikace městyse
Městys je plynofikován. Plynofikace obce byla provedena v roce 1998. Přívod zemního plynu je STL přípojkou z Krucemburku. Cca 95 % domácností má připravenu plynovodní přípojku a z toho asi 60% zemní plyn odebírá.Plynofikovány jsou všichni větší odběratelé. Koncepce ÚP požaduje napojení nových rozvojových ploch na ZP (kromě sportoviště) a maximální využití zemního plynu v domácnostech, které již plynovodní přípojku mají.
Nové rozvojové plochy uvažují s využitím ZP k vaření, ohřevu TUV a topení. Protože se jedná o venkovské zastavění bude vytápění nadále řešeno lokálními tepelnými zdroji či kotelnami ústředního vytápění. Neuvažuje se s výstavbou centrálního zdroje tepla.
Městys Vojnův Městec stále předpokládá využívání topidel na dřevní hmotu, u zařízení rekreačních i el. energii. Nebrání využívání alternativních způsobů vytápění např. solární kolektory na nemovitostech, tepelná čerpadla.
Zásobování elektrickou energií
Distribuční síť je správě společnosti E.ON Česká republika, s.r.o.. Předpokládá se, že současné vedení NN, by mělo být v rámci rekonstrukcí vedení NN v městysu prováděno podzemními kabely.
Optický kabel
V katastrálním území obce se nachází dálkový optický kabel. Je plánováno, že s rekonstrukcí NN bude v celém intravilánu městyse položen optický kabel pro zkvalitnění internetových služeb.
Telefonní zařízení
Ze spojových zařízení je v obci vybudovaná účastnická telefonní síť, která je ve správě
CETIN, a.s. (Česká telekomunikační infrastruktura).
Odpadové hospodářství
Koncepce odstraňování komunálního odpadu se nemění, odstraňování odpadu je zajištěno stávajícím způsobem. Svoz zajišťuje společnost AVE CZ odpadové hospodářství a.s., ASEKOL, ELEKTROWIN a.s., TextilEco a.s., Fritex S.R.O. Směsný odpad z domácností je vyvážen jednou za dva týdny, separovaný odpad v intervalech optimálních pro potřeby městyse.
Dopravní infrastruktura
Městys Vojnův Městec má výbornou dopravní obslužnost. Průtahem obce vede silnice I. třídy I/37 spojující městys se Žďárem nad Sázavou, kde nachází zaměstnání většina obyvatel Vojnova Městce, nebo zde navštěvují školy děti a studenti z Vojnova Městce.
Z Vojnova Městce dále vede silnice č. III/03426 vedoucí do Hlinska a silnice č. III/35014 vedoucí do Radostína.
Železnice do obce nebyla zavedena. Nejbližší železniční stanice se nachází ve Ždírci nad Doubravou. Místní komunikace sloužící k dopravní obsluze stávajících i nových obytných objektů. Místní komunikace v obci vykazují různé stupně opotřebení. Tyto komunikace budou zahušťovány v návaznosti na rozšiřující se bytové potřeby, které souvisí s rozvojem obce v návaznosti na územní plán. Přes katastr obce vede několik cyklotras.
Městys Vojnův Městec pravidelně investuje finanční prostředky ze svého rozpočtu i v rámci dotačních titulů na opravy a rekonstrukce, technický stav místních komunikací je v posleních letech horší. Po očekávané velké investičkní akci Zkapacitnění vodovodu je plánována celková oprava místních komunikací.
Údržbu a zimní údržbu místních komunikací, chodníků a zelených ploch si městys Vojnův Městec zajišťuje prostřednictvím svých zaměstnanců a vlastní techniky.
Parkování osobních vozidel je umožněno místním obyvatelům u jejich nemovitostí za předpokladu, že nebudou bránit průjezdu po místní komunikaci a nebudou zasahovat do chodníků pro chodce.
Dopravní obslužnost
Městys je dostatečně obsluhován společností ZDAR, a.s. a ARIVA, s.r.o. Počet spojů je v současné době dostačující.
Pro využití volného času jsou k dispozici dvě dětská hřiště a také víceúčelové sportovní hřiště. Dále v obci lze najít úřad městyse, Poštu Partner, knihovnu, kostel a hřbitov.
Podle údajů ze sčítání lidu bylo v roce 2021 ve Vojnově Městci celkem 333 domů. Z celkového počtu domů bylo trvale obydlených 233 domů. Další domy jsou také využívány k soukromým rekreačním účelům nebo ke komerčním rekreačním účelům. V posledních letech se stává trendem koupě domu ve Vojnově Městci s následným komerčním ubytováním. Městys od roku 2005 realizoval výstavbu 26 rodinných domů v současné lokalitě novostaveb. Nyní je budována infrastruktura pro 2 rodinné domy v lokalitě zahrádky. Do budoucna se počítá s výstavbou rodinných domů v lokalitě nad cyklostezkou. Je třeba ale také osidlovat a rekonstruovat chátrající domy v centru městyse.
Městys vlastní nemovitosti s byty určenými k pronájmu. Jsou to 2 byty v budově místního zdravotního střediska o dispozici 2+kk a 5 bytů o dispozici od 1+kk do 3+kk v nástavbě nad mateřskou školou. V současné době jsou všechny byty obsazené.
zdroj ČSÚ
Městys je zřizovatelem Základní školy Vojnův Městec a Mateřské školy Vojnův Městec.
Základní škola je malotřídní a uskutečňuje vzdělávání žáků 1. až 5. ročníku podle ŠVP „Škola jako rodina“, vzdělávacího programu pro základní vzdělávání.
Školní družina s kapacitou 44 žáků poskytuje od 1. 9. 2004 zájmové vzdělávání žákům základní školy a pracuje podle vlastního ŠVP.
Ve školním roce 2021/2022 nastoupilo k 30.září 2020 37 žáků. Vzdělávání probíhalo v 1. – 5. ročníku ve třech třídách, a to v I. třídě (1.ročník – 9 žáků), ve II. třídě (spojený 2.,3. ročník – 13 žáků) a ve III. třídě (spojený 4. a 5.ročník – 15 žáků). Do školní družiny s kapacitou 44 žáků bylo k 30.9. 2021 přihlášeno 28 žáků.
Základní škola nabízí žákům velké množství zájmových kroužků. Jako nepovinný předmět se vyučuje náboženství.
Mateřská škola je jednotřídní, maximální kapacita zařízení je 28 dětí. Kapacita mateřské školy bývá maximálně využita.
Součástí mateřské školy je i školní jídelna, kterou navštěvují žáci základní školy.
Městys vlastní budovu zdravotního střediska. V současné době sem dojíždí jedenkrát týdně praktická lékařka a zubní lékař. S nedostatkem lékařů jsou bohužel služby lékařů ve Vojnově Městci do budoucna nejisté.
Za ostatními lékaři dojíždějí místní občané do nedalekého Žďáru nad Sázavou.
Pro konání kulturních akcí lze využít prostor místní sokolovny, která je pod správou TJ Jiskra Vojnův Městec. V sokolovně se konají plesy, zábavy, karneval, v posledních letech je využívána na posvícenské kulturní akce.
Další kulturní aktivity jsou organizovány např. na hřišti za sokolovnou, jehož prostory byly využity ke stavbě víceúčelového sportovního hřiště. Každoročně TJ Jiskra pořádá pálení čarodějnic, akce pro děti, fotbalové zápasy při pořádání kulturních akcí. Petánque club pořádá pétenqové turnaje. SDH Vojnův Městec využívá prostory pro kulturu před hasičskou zbrojnicí, např. při konání Vojnoměstecké pouti.
Z geomorfologického hlediska se městys nachází v provincii Česká vysočina, subprovincii Česko-moravská soustava, oblasti Českomoravská vrchovina. Městys dále leží na trojmezí celků Železné hory, Hornosvratecká vrchovina a Hornosázavská pahorkatina. Dělící bod těchto celků je umístěn přímo v intravilánu městyse. I tato skutečnost potvrzuje členitost terénu v městyse. Střední nadmořská výška oblasti se pohybuje převážně mezi 600 – 650 m. Nejvyšším bodem v katastru je Kamenný vrch o nadmořské výšce 803 m.
Celý katastr městyse, jak už bylo zmíněno, spadá do správy CHKO Žďárské vrchy. Na území se rovněž nachází několik zvláště chráněných území (PR Štíří důl, PP Suché kopce) a evropsky významná lokalita NPR Radostínské rašeliniště.
Celý intravilán městyse spadá do působnosti Povodí Labe, státní podnik, pouze jižní část katastru spadá pod Povodí Vltavy, státní podnik. Nejvýznamnější vodní toky v městysi spadají pod správu Lesy ČR s. p. Hlavním vodním tokem je Městecký potok a jeho pravostranný přítok Bp. Městeckého potoka v km 4,4, který se na Městecký potok napojuje přímo v intravilánu městyse. Městecký potok je pravostranný přítok řeky Doubravy. Plocha povodí měří 11,3 km2. Tok pramení na západním úbočí Kamenného vrchu ve výšce okolo 745 m n. m.
V místě NPR Radostínské rašeliniště a jejího okolí: bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách, acidofilní smrčiny, přechodová rašeliniště a třasoviště, rašelinný les). PR Štíří důl a okolí: bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách, druhově bohaté smilkové louky na silikátových podložích v horských oblastech.
Celková rozloha řešeného území činí 1 649,5 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se v území městyse vyskytují.
Struktura využití půdy v obci Vojnův Městec v roce 2021
Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stablními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Vojnův Městec dosahuje koeficient hodnoty 2,61. Orná půda zaujímá 22,21% plochy, lesy tvoří 55,83% plochy.
Zdroj: ČSÚ
Katastrální území Vojnova Městce spadá do chladné klimatické oblasti CH7 dle Quittovy klimatické klasifikace (za období let 1961-2000). CH7 se vyznačuje krátkým, mírně teplým a mírně chladným létem, mírným přechodným obdobím a dlouhou a mírnou zimou. Průměrný roční úhrn srážek v této oblasti se pohybuje kolem 700 – 800 mm, průměrné roční teploty jsou okolo 4 - 5 °C.
Kvalita ovzduší je poměrně dobrá Převážná část emisí pochází patrně ze starých, lokálních spotřebičů na plynná a tuhá paliva a motorových vozidel. V topné sezóně bývá těmito zplodinami zasaženo zejména centrum městyse a další níže položené lokality.
Z hlediska hluku je nejvýznamnějším zdrojem zátěže doprava. Významným zdrojem hluku je silnice č. I/37, která prochází centrem městyse.
Městys má dostatečnou síť sběrných míst na tříděný odpad. Tříděný odpad je svážen 1krát týdně, případně dle potřeby. Směsný komunální odpad je svážen 1krát za dva týdny. Mobilní sběr nebezpečných odpadů je provozován 2krát ročně.
Svoz většiny odpadů zajišťuje odpadová společnost AVE cz a.s. odpadové hospodářství, dále městys spolupracuje s firmou ASEKOL, ELEKTROWIN a.s., TextilEco a.s., Fritex S.R.O.
Na dvoře za úřadem je možnost uložení objemného odpadu, kovového odpadu, který nelze uložit do nádob na sběrných místech a elektrických spotřebičů. U čistírny odpadních vod jsou umístěny velkoobjemové kontenery na bioodpad a větve.
Vojnův Městec je základním územním samosrpávným celkem. Jedná se o obec I. typu, na kterou je přenesen základní rozsah státní správy, který vykonává v rámci svého správního obvodu. Vojnův Městec územně spadá pod ORP Žďár nad Sázavou.
Úřad městyse Vojnův Městec má sídlo v budově č. p. 27. Zastupitelstvo městyse Vojnův Městec má 15 členů. V městysu je zřízena rada, která má 5 členů.
Zastupitelstvo zřídilo dva výbory: finační a kontrolní výbor. Oba výbory jsou tříčlenné. Městys vede uvolněný starosta a neuvolněný místostarosta.
Městys má 7 zaměstnanců. Z toho jsou 3 zaměstnanci zaměstnány na částečný úvazek. 1 zaměstnanec je zaměstnán na veřejně prospěšné práce na základě smlouvy s Úřadem práce. Práce knihovnice je vázána dohodou o pracovní činnosti.
Vývoj rozpočtového hospodaření obce Vojnův Městec v letech 2012 - 2021 (v tis. Kč)
2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Daňové příjmy | 6 840 | 7 928 | 8 587 | 8 862 | 9 801 | 10 639 | 11 669 | 12 535 | 11 692 | 13 178 |
Nedaňové příjmy | 1 843 | 2 283 | 2 167 | 2 670 | 2 272 | 2 559 | 2 910 | 2 496 | 2 675 | 4 423 |
Kapitálové příjmy | 111 | 63 | 21 | 263 | 457 | 142 | 8 | 3 | 20 | 0 |
Neinvestiční přijaté dotace | 461 | 596 | 795 | 495 | 316 | 445 | 691 | 478 | 1 934 | 1 458 |
Investiční přijaté dotace | 2 515 | 470 | 2 061 | 974 | 0 | 0 | 1 034 | 110 | 3 789 | 64 |
Příjmy | 11 770 | 11 340 | 13 632 | 13 263 | 12 845 | 13 786 | 16 313 | 15 622 | 20 110 | 19 124 |
Běžné výdaje | 7 132 | 7 190 | 8 035 | 9 607 | 10 795 | 9 367 | 10 205 | 9 051 | 9 018 | 11 205 |
Kapitálové výdaje | 4 752 | 4 598 | 4 791 | 3 951 | 1 677 | 7 023 | 3 178 | 1 998 | 11 585 | 21 089 |
Výdaje celkem | 11 884 | 11 788 | 12 826 | 13 558 | 12 471 | 16 390 | 13 383 | 11 049 | 20 603 | 32 294 |
Saldo příjmů a výdajů | -114 | -449 | 805 | -295 | 374 | -2 605 | 2 930 | 4 573 | -493 | -13 170 |
Podíl kapitálových výdajů | 39,99% | 39,01% | 37,35% | 29,14% | 13,44% | 42,85% | 23,75% | 18,08% | 56,23% | 65,30% |
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech | 60,60% | 63,40% | 58,95% | 72,43% | 84,04% | 67,95% | 62,56% | 57,93% | 44,84% | 58,59% |
Zdroj: ČSÚ
Městys má zpracován povodňový plán.
V městysi je zřízena Jednotka sboru dobrovolných hasičů Vojnův Městec, která disponuje hasičskou zbrojnicí, na místě stávající byla nově postavena v roce 2013.
Obyvatelé jsou o případných krizových situacích informováni prostřednictvím rozhlasu.
Strategická vize rozvoje je charakteristická komplexním pohledem na městys a formuluje představu, čeho by chtěl v horizontu let 2023 - 2033 dosáhnout:
" Vojnův Městec a jeho místní části jsou klidnými místy pro život s kompletní a fungující infrastrukturou, udržovanými veřejnými prostranstvími a místními pamětihodnostmi. Současně poskytuje dostatek možností pro kulturní, společenské a sportovní vyžití občanů."
Cíl : „Životní prostředí”
Opatření : „Odpadové hospodářství” Zajišťování kvalitních služeb odpadového hospodářství, budování zkvalitňování prostředí sběrných míst, zvyšování počtu sběrných nádob na tříděný odpad. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Intenzifikace ČOV” Rozšíření, rekonstrukce a modernizace technologie ČOV, kanalizačního a dešťového potrubí. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Komunální technika” Modernizace a doplnění vybavení komunální techniky. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Veřejné prostranství a odpočinkové zóny” Údržba zeleně a veřejných prostranství, rozšíření odpočinkových míst, revitalizace náměstí s vybudováním vodního prvku. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Revitalizace rybníků” Vybudování rybníku Prostřední, revitalizace a údržba stávajících rybníků. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Protipovodňová a protierozní opatření” Zkapacitnění a opravy vodních toků, záchytné hráze, retence vody v krajině, ochrana městyse před důsledky eroze půdy. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Výsadba stromů a keřů” Zachování, obnova a výsadba zeleně v intravilánu a extravilánu městyse. Budování remízků pro hnízdění drobných živočichů. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Cíl : „Technická a dopravní infrastruktura”
Opatření : „Zkapacitnění vodovodu” Zkapacitnění vodovodního řadu, vybudování nové a oprava sítě pro zásobování pitnou vodou. Modernizace technologie úpravny pitné vody. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Veřejné osvětlení” Rekonstrukce a doplnění stávajícího veřejného osvětlení s výměnou za LED lampy. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Vedení NN” Úprava stávajícího venkovního vedení distribuční soustavy elektrické energie. Provedení zemního kabelového vedení ve spolupráci v vlastníkem distribuční soustavy. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Vysokorychlostní internet” Vybudování rozvodu optického vedení datového kabelu, vysokorychlostního internetu po celém městysu. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Chodníky a komunikace” Opravy a údržba stávajících chodníků a vybudování chodníku podél silnice III/03426. Opravy povrchu komunikací v celém městysu. Opravy a údržba mostů a lávek. Revitalizace a úprava autobusových zastávek a jejich okolí. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Cyklostezky” Vybudování cyklostezek s napojením na okolní obce. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Bezpečnost v dopravě” Úsekové měření rychlosti, dopravní značení. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Cíl : „Spolky a JSDH”
Opatření : „Podpora spolků” Podpora činnosti všech místních spolků. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „JSDH” Podpora a vybavení místní jednotky sboru dobrovolných hasičů. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Cíl : „Služby a informovanost”
Opatření : „Služby” Zachování a podpora služeb Pošty Partner a místní knihovny. Nové vybavení knihovny. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Informovanost občanů” Pořízení elektronické úřední desky pro zlepšení dostupnosti informací pro občany. Zkvalitnění webových stránek Vojnova Městce. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Služby lékařů” Zachování služeb lékařů. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Cíl : „Podpora bydlení”
Opatření : „Výstavba rodinných domů” Zasíťování nových stavebních pozemků pro stavbu rodinných domů na vybraných lokalitách. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Výstavba bytových domů” Výstavba bytových domů v lokalitě dle územního plánu. Podpora občanů formou výstavby startovacích bytů. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Cíl : „Veřejné budovy”
Opatření : „Úřad městyse č.p. 27” Rekonstrukce a vybudování půdních prostor v budově úřadu městyse, celková výměna střešní krytiny, vybudování výtahu - zajištění bezbariérovosti celého úřadu. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Zdravotní středisko č.p. 81” Rekonstrukce a úpravy prostor zdravotního střediska. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Hasičská zbrojnice č.p. 40” Opravy a údržba prostor hasičské zbrojnice. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Sokolovna č.p. 247” Rekonstrukce sociálního zařízení a prostoru kuchyně. Opravy a údržba budovy. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Hřbitov” Oprava kaple sv. Antonína včetně jejího okolí a údržba prostranství. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Fotovoltaická elektrárna” Vybudování fotovoltaické elektrárny na střechách budov ve vlastnictví městyse. Zřízení komunitní energetiky. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Kabiny” Rekonstrukce vnitřní části kabin u víceúčelového hřiště. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Cíl : „Základní a mateřská škola”
Opatření : „Základní škola” Rekonstrukce a stavební úpravy 1. patra základní školy, vybudování školní jídelny v prostorách kuchyňky a části školní družiny. Podpora kvality vzdělávání žáků. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Mateřská škola” Rekonstrukce a stavební úpravy mateřské školy za účelem zvýšení kapacity dětí. Zřízení dětské skupiny. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Cíl : „Sportovní kulturní a rekreační vyžití”
Opatření : „Kultura” Podpora spolků při pořádání kulturních akcích. Spolupořádání kulturních akcí. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Sportovní vyžití” Rozšiřování sportovních a dětských hřišť o nové herní prvky. Údržba a opravy stávajících hřišť. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Opatření : „Rekreační vyžití” Budování odpočinkových zón formou mobiliářů. |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Vlastní + externí | ||
Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědné Zastupitelstvo, Rada, starosta, místostarosta městyse, kteří koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje městyse. Úspěšnost realizace Programu rozvoje městyse a naplnění jednotlivých cílů závisí také na efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, spolky a občané.
Zastupitelstvo městyse a rada městyse v čele se starostou bude zajišťovat zejména následující
činnosti:
● iniciace realizace opatření a aktivit
● vyhledávání a zajišťování zdrojů financování aktivit
● projednání podnětů vztahujících se k realizaci opatření a aktivit
● projednání změn a aktualizací
● schvalování aktualizací a revizí
Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o průběhu a přípravě akcí, která je pravidelně prezentována na zasedání zastupitelstva.
Je sledováno zejména:
Spolu s těmito aktivitami bude prováděno i přehodnocování jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.
Program rozvoje městyse je nutno průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat v případě potřeby - úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení neaktuálních. Aktualizace budou prováděny dle potřeby.
Základním zdrojem financování rozvojových aktivit jsou vlastní zdroje městyse. Předpokládáme vyhledání vhodných dotačních titulů (kraj, státní rozpočet, prostředky EU). Městys financuje projektové dokumentace před zahájením žádosti o příslušnou dotaci některých navrhovaných aktivit, která by v budoucnu mohla pomoci v rozvoji obce.
Dokument bude dostupný z webových stránek městyse Vojnův Městec www.vojnuvmestec.cz a stránek vytvořených MMR www.obcepro.cz, nebo na Úřadě městyse v tištěné podobě.