Program rozvoje obce Trpísty na období od 2023 do 2030

Program rozvoje obce Trpísty
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Trpísty
Obecní znak

na období let
2023 - 2030

Schváleno Zastupitelstvem obce dne 25. ledna 2023.

Úvod

Program rozvoje obce je základním strategickým dokumentem, který popisuje jednotlivé charakteristiky obce, zejména s ohledem na území, obyvatelstvo, hospodářství, infrastrukturu, vybavenost, životní prostředí a správu obce a stanovuje základní strategické vize, cíle, opatření a aktivity.

Program rozvoje obce by měl sloužit jako podklad pro zpracování konkrétních investičních záměrů, sestavování rozpočtu města, zpracování územně plánovací dokumentace, posuzování regionálních plánů atd.

Tento dokument byl zpracován s využitím elektronické aplikace OBCEPRO Ministerstva pro místní rozvoj. Program rozvoje obce byl schválen zastupitelstvem obce Trpísty dne 25. ledna 2023. 

 

Historie obce

Hrádek a tvrze

Z pramenů o dějinách naší vlasti a z opravdu vykopaných důkazů o osídlení zdejší krajiny můžeme říct, že kolébkou obce Trpísty byla okolní prehistorická sídliště a později ranně středověké tvrze. Jedna z nich stála na místě dnešního zámku a druhá na skalnatém svahu údolí Úterského potoka nedaleko Sviňomaz. Tvrz nesla jméno Hrádek nebo také Sviňomazský Hrádek. Dnes už z její dávné slávy pranic nezbylo, jen od planiny na jihu a západě je patrný příkop a jižní násep. Hrádek nebyl příliš rozlehlý, skládal se pravděpodobně z věžiště, dvorku a vodní nádrže. Příjezd k tvrzi byl od Sviňomaz a je dodnes znatelný.

Stavba byla založena asi v polovině 14. století a jejím prvním známým držitelem byl Sulek, který se připomíná v roce 1360 a zemřel roku 1380. Tehdy již byly známé i Sviňomazy jako ves. Sulek mladší byl v letech 1391 až 1415 proboštem Chotěšovského kláštera. Jeho bratr Martin, zvaný Maršík držel v letech 1394 až 1424 hrad Lopatu. Další bratr Sezema patřil k předkům nejproslavenějšího rodu "z Hrádku" Markvartů. První jeho syn Markvart byl v roce 1400 dosazen jako dvanáctiletý za faráře v Erpužicích. Z rodu z Hrádku se odvinuly i rody Lopatů z Hrádku, Drzdéřů u Hrádku a další, které spojoval v další rodové historii erb pánů z Hrádku. Ten měl štít napříč trojdílný a za klenot hořící kouli.Téměř dvousetletou historii tvrze ukončuje rok 1520, kdy Hrádek již pustý s dvorem a vsí Mydlovary a další vesnice prodává Jan z Hrádku Linhartovi Markvartovi z Hrádku, který celý majetek připojuje k Trpístům. Podle historických pramenů Hrádek zpustl již po roce 1473, neboť tehdejší držitelé se již psali se sdělením na Erpužicích a Mydlovařích.

O historii původní trpístské tvrze příliš prameny nehovoří,ale o jejím stavebním následníku již ano.

 

Držitelé panství Trpísty od první zmínky do roku 1945

Ves Trpísty s tvrzí se poprvé písemně připomíná v polovině 13.století. Je jisté, ale bohužel bez záznamu, že tu existovala již dříve. Od roku 1251 však víme komu patřila, kdo se o ni staral více či méně a kdo hodně málo.

Počátky dějin naší obce jsou úzce spjaty s nedalekými Sviňomazy, kde v dávné minulosti stávala tvrz sviňomazský Hrádek. Ten se zdá být opravdovou kolébkou pánů na Trpístech.

V přehledu, který doprovází tuto kapitolu, jsou uvedeni držitelé panství v časovém přehledu tak, jak jsou zaznamenáni v různých historických dokumentech, berních knihách a smlouvách o převodu panství.

1251 - Rapota se syny Chvalíkem a Hoškem

1355 - Habart z Trpíst (zemřel 1361)

1362 - Chval

1379 - rozděleno panství na tři dvory - statky mezi Chvala, Jetřicha a Ludvíka z Gutštejna

1409 - ještě Jetřich z Gutštejna, ale protože získal Všeruby, postoupil Trpísty bratrovi Půtovi

1440 - výše uvedení páni z Gutštejna přikoupili část vsi a spojili panství v jeden celek

          - později do roku 1489 - Jan z Gutštejna, přední katolický pán na plzeňsku

1510 - po smrti Jana dostal panství Kryštof z Gutštejna, pověstný bujností, násilnickými skutky a který donucen vydává či prodává Trpísty králi Vladislavu II.

1513 - král za rytířský stav dává Trpísty zemskému soudnímu přísedícímu Linhartovi Markvartovi z Hrádku. Ten okolo roku 1520 přikupuje k Trpístům i Hrádek od Jana z Hrádku. Linhartův syn Jiřík je v roce 1552 plzeňským hejtmanem.

1544 - Jiřík si nechává zapsat Trpísty do desek zemských

1612 - po vymření Jiříkových potomků dostává se držení panství Divišovi Markvartovi a ten prodává Trpísty Janovi Šebestiánovi ze Švamberka pánovi z Třebele. Od té doby je Třebel s Trpísty společným panstvím až do roku 1945.

1638 - Jan Bedřich ze Švamberka daroval Trpísty a Gutštejn své manželce

1659 - po vymření této větve Švamberků zdědili panství Heissenštejnové prostřednictvím manželky posledního Švamberka této větve Marie Magdalény Heissenštejnové, ta však majetek brzy prodává Janu Kryštofu Ferdinandovi z Heissenštejnu, svému příbuznému.

1677 - poslední Jan Kryštof Ferdinand Heissenštejn prodal panství Trpísty a Třebel Marii Maxmiliáně Terezii Sinzendorfové rozené Collato (Sinzendorfové byl starý rakouský rod povýšený do hraběcího stavu roku 1648)

1685 - její syn Jan Weinkhart Michal Václav ze Sinzendorfu

1729 - Prosper ze Sinzendorfu s manželkou Filipinou z Anthanu

1793 - kupuje panství Jan Antonín Lexa z Aehrenthalu od posledního Sinzendorfa, který se jmenoval také Prosper (Jan Antonín byl znám jako válečný dodavatel v době napoleonských válek)

1824 - po jeho smrti přechází panství na jeho dceru Janu Nepomucenu, provdanou z Wiederspergu

1855 - kupuje panství Jan Lexa z Aehrenthalu

1891 - panství prodáno Augustu hraběti Wydenbruckovi

1895 - koupil panství Wilhelm Kubiszki,česky psán i jako Vilém Kubinsky. Pocházel původně z židovské šlechtické rodiny. Rytířský titul získal jeho otec Fridrich v roce 1884. V roce 1908 Wilhelm umírá a majitelem panství se stal jeho syn Rudolf, už tehdy diplomovaný agronom. Jeho bratr Albrecht se stal tajným komořím papeže Pia X. V Trpístech žili Kubinští až do záboru Sudet v roce1938, kdy rodina uprchla do Anglie a fašisté zámek zabrali. V roce 1945 byl zámek jako německý majetek zestátněn. Rudolf Kubinsky se po válce o zámek soudil a v roce 1950 proces vyhrál. Okresní národní výbor ve Stříbře mu jej vrátil, aby mu ho zanedlouho komunisté opět zkonfiskovali. O těchto dvou posledních větách se v novodobé historii panství ani v obecní kronice nikdy nemluvilo.

 

Zámek

 

Svým architektonickým významem patří celá stavba k nejvýznamnějším památkám západočeského baroka. Toto postavení mezi památkami zajistil zámku především jeho stavitel, plzeňský architekt italského původu, Josef Auguston.

Zámek je vystaven na místě středověké tvrze, na okraji bývalého poplužního dvora, do něhož je obrácena i vstupní strana stavby. Hlavní dominantní průčelí směřuje do prostoru rozlehlého zámeckého parku. Patrový objekt zámecké budovy má obdélníkový půdorys, který je v příčné ose proložen dvěma oválnými prostorami. Obě vytvářejí v přízemí i v patře velké sály. Ty jsou v přízemí i v patře prostorovou dominantou vnitřního řešení celé stavby. Západní přízemní sál má funkci vstupního vestibulu, východní pak slouží k monumentálnímu propojení schodiště s parkem. Klenbu tohoto sálu vyplňuje malba zobrazující výjev z hostiny Alexanra Makedonského. Ze vstupního vestibulu vede schodiště do dlouhé chodby, spojující místnosti přízemí a schodiště do patra. Mezi další zajímavé interiéry přízemí patří domácí kaple Panny Marie Pomocné doplněná obrazem Korunovace Panny Marie. Obytné prostory obývané rodinami majitelů zámku byly umístěny především v patře. V jeho střední části se dochoval hlavní zámecký sál s okny do parku. Plánský malíř Václav Samuel Schmidt zde vytvořil rozměrnou malbu, která představuje prvního majitele zámku hraběte Prospera ze Sinzendorfu jako císařského vyslance před trůnem tureckého sultána. Hrabě je vyobrazen jako mladý muž, kterého velkovezír představuje sultánovi. Při spodním obvodu klenby probíhá malovaná balustráda, doplněná složitými iluzorními balkóny, pilíři a okny. Z jednoho z balkónů pak shlíží stavitel zámku, Jakub Auguston, držící v levé ruce plánek půdorysu zámecké budovy a druhou rukou cosi odměřuje kružítkem. Fresky uzavřené do bohatých štukových zrcadel bohatě zdobí i stropy dalších místností. Neobyčejnou ukázkou řemeslnické dovednosti je krov zámku, který je dílem tesaře Bartoloměje Scharfa z nedalekého Bezvěrova.

Součástí zámku byly i další obytné stavby pro služebnictvo, které se nachází při vchodu do zámku, hospodářská stavení v jeho levé části a zahradnictví v pravé části pod rybníkem. Celý areál včetně parku byl obehnán zděnou hradbou. Zámek byl od svého vzniku až do roku 1945 využíván nepřetržitě jako obydlí majitele panství. Po 2.světové válce byl na zámek dosazen správce velkostatku a nastalo období doslovného vydrancování. Jen opravdu málo věcí se dostalo do muzeí a velká část zařízení skončila svoji službu jako dřevo do kamen. Cenné předměty z rodinné výbavy se dostaly mnohdy do rukou překupníků, nebo obohatily soukromé mobiliáře. Vlastní zámek sloužil do roku 1991 většinou jako školské zařízení, nejdelší dobu tu působil širokodaleko proslavený dětský domov. Dnes je již zámek v soukromých rukou a pracuje se na jeho rekonstrukci. Snad již brzy zase bude chloubou nejen Trpíst, ale i širokého okolí.

  

 

Obec po druhé světové válce

Jak to vypadalo v obci po válce v pětačtyřicátém dnes už mnoho lidí nepamatuje. Faktem je to, že obec osvobodili Američané. Bylo to 6.května 1945 a osvobození se zúčastnili příslušníci 16. obrněné armády. Zážitků, o nichž kronika obce píše, bylo mnoho jak při vysídlování Němců, po staletích zde žijících, tak i při příchodu dosídlenců, kteří tu začali novou etapu života obceTrpísty. Nebyla lehká. Čtyřicet pět let jí budovali lidé společně a je samozřejmé a lidské, že ne všichni se stejným úsilím. V čele obce stáli většinou zkušení a pracovití lidé různých řemesel, kterým se do roku 1990 říkalo předseda národního výboru a od června téhož roku starosta. S vyjímkou desetiletí mezi rokem 1980 a 1990 byla obec vždy samostatnou obcí. Zmíněných deset let byla obec Trpísty v rámci integrace obcí přiřazena společně se Sviňomazy pod sousední obec Erpužice.

Pramen: www.trpisty.cz

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Trpísty se nachází v Plzeňském kraji v okrese Tachov, přibližně 9 km severovýchodně od města Stříbra, v sousedství obce Křelovice, Pernarec, Čerňovice, Erpužice a Kšice. Obec se skládá z místních částí Trpísty a Sviňomazy a je rozdělena na 2 katastrálních území Trpísty a Sviňomazy. V obci trvale žije 237 obyvatel, hustota zalidnění obce je 24,54 obyv./km2.

Pramen: ČSÚ

Pramen: http://cs.wikipedia.org

Celková plocha území obce tvoří 965,69 ha, z toho 53,2% zaujímá orná půda a 25,5% lesy.

Pramen: ČSÚ

 

Legenda:                                                        Pramen: www.cuzk.cz

2. Obyvatelstvo

Dle posledního předválečného sčítání obyvatelstva žilo v roce 1930 v obci Trpísty a její místní části dohromady 541 obyvatel v celkem  110 obytných staveních. Vlivem poválečného vývoje počet obyvatel i trvale obydlených staveb dramaticky klesl. 

 

Vývoj počtu obyvatel v místních částech

 

1910

1921

1930

1950

1961

1970

1980

1991

2011

2022

Trpísty

388

408

361

249

324

274

266

183

186

 201

Sviňomazy

209

181

180

103

106

87

83

51

38

 43

Pramen: ČSÚ

 

Vývoj počtu obyvatel


Z dlouhodobého vývoje od roku 1910 počet obyvatel značně klesl. K největšímu poklesu počtu obyvatel došlo právě mezi roky 1930 a 1950 a to o 198 obyvatel, což dělá 34,94%. Při bližším zkoumání, zjistíme, že mezi roky 1950 a 1961 počet obyvatel stoupal. V příštích 40 letech, od roku 1961 do roku 2001, počet obyvatel opět klesal. Mezi léty 2001 a 2011 počet obyvatel mírně stoupl a to o 6 obyvatel. 

Oproti tomu sousední obec Stříbro od roku 1910 do roku 1930 zaznamenala růst o 616 obyvatel. Mezi roky 1930 a 1950 došlo i zde k poklesu počtu obyvatel a to o více než 1200. Ovšem od roku 1950 do roku 2012 docházelo k neustálému růstu. 

 

Vývoj počtu obyvatel obce Trpísty v letech 2004 - 2021

Rok Stav 1.1. Narození Zemřelí Přistě-
hovalí
Vystě-
hovalí
Přírůstek přirozený Přírůstek migrační Přírůstek celkový Územní
změna 1
Stav 31.12.
2004 221 4 5 10 5 -1 5 4 - 225
2005 225 2 2 12 5 - 7 7 - 232
2006 232 2 2 10 8 - 2 2 - 234
2007 234 2 2 20 13 - 7 7 - 241
2008 241 - 4 16 2 -4 14 10 - 251
2009 251 4 1 10 11 3 -1 2 - 253
2010 253 5 2 1 3 3 -2 1 - 254
2011 248 - 4 7 11 -4 -4 -8 - 240
2012 240 2 2 6 6 - - - - 240
2013 240 2 2 9 4 - 5 5 - 245
2014 245 - 4 2 6 -4 -4 -8 - 237
2015 237 1 5 6 3 -4 3 -1 - 236
2016 236 - 5 17 11 -5 6 1 - 237
2017 237 7 1 16 6 6 10 16 - 253
2018 253 2 2 12 7 - 5 5 - 258
2019 258 2 3 20 5 -1 15 14 - 272
2020 272 2 2 9 1 - 8 8 - 280
2021 260 3 4 3 5 -1 -2 -3 - 257


Pramen: ČSÚ

Věkové složení obyvatelstva - stav k 31.12.2021

Obyvatel v tom podle pohlaví v tom ve věku (let) Průměrný
celkem muži ženy 0-14 15-64 65 a více věk
257 141 116 44 167 46 41

Pramen ČSÚ

  

2.1. Bytový fond

Ve vlastnictví obce jsou celkem 3 obytné budovy s 5 byty. 

 

2.2. Spolkový život 

V obci působí 2 neziskové organizace:

Sbor dobrovolných hasičů

Trpísty

TJ Sokol Trpísty, z.s. 

 Trpísty

Sbor dobrovolných hasičů má v současné době 22 členů. 

TJ Sokol Trpísty, z.s. je fotbalový oddíl, který má v současné době 48 členů. 

 

2.3. Společenský život v obci

V obci jsou tradičně pořádány tyto kulturní a sportovní akce: výroční schůze TJ Sokol Trpísty, májka, dětský den, Svatomarkétská pouť, den s SDH a rozsvícení vánočního stromu.

3. Hospodářství

Občané obce jsou většinou zaměstnáni ve firmách Ideal, ASA Abloy, Steelcase a KION v Ostrově u Stříbra a Kermi ve Stříbře. 

V obci není žádná průmyslová zóna, kde je soustředěna podnikatelská činnost.

V oblasti zemědělství v obci působí:

Milan Kuvík

Sviňomazy 2

Tomáš Vukov

Sviňomazy 7

V oblasti průmyslu v obci působí firma Primagra Milín, předmětem její činnosti je zejména sušení a skladování obilí a řepky.

Stavebnictví, řemesla, drobná výroba a služby jsou v obci zastoupeni Bohuslavem Mandákem (dřevovýroba-truhlářství Trpísty), Jaroslavem Šimkem (lesní práce),  Mykolou Riy a Rostislavem Ludvíkem (zednické práce).

Maloobchod v obci nikdo nenabízí.

 

V obci jsou tyto obchodní společnosti:

Panství Trpísty s.r.o.

Trpísty 1

Truhlářství Trpísty s.r.o.

Trpísty 79

4. Infrastruktura

4.1. Veřejná prostranství a dopravní infrastruktura

Veřejná prostranství v obci tvoří zejména návsi. Jejich stav je dobrý. 

Obcí prochází silnice II.  a III. třídy, vlastněné Plzeňským krajem. Místní komunikace vlastněné obcí (silnice, ulice, chodník) jsou ve vyhovujícím stavu. 

 

Veřejné osvětlení je zajištěno ve všech místních částech na většině komunikací.

Obcí vede autobusová linka č. 490340 ze Stříbra do Budče a autobusová linka č. 490390 ze Stříbra do Pernarce . V obci jsou celkem 2 autobusové zastávky a 2 v místní části Sviňomazy. Autobusové zastávky jsou v dobrém technickém stavu.

Do obce vede železniční trať 177 Pňovany zastávka - Bezdružice a zpět. Budovu nádraží Trpísty odkoupila obec a v této je k dispozici jeden byt (ten je pronajímán) a dále čekárna a WC pro cestující.

Dopravní obslužnost je dobře řešena zejména do Stříbra a to z místních částí Trpísty a Sviňomazy.

 

 

 

4.2. Technická infrastruktura

Obec Trpísty a Sviňomazy má vybudovaný vodovod pro veřejnou potřebu. Pitnou vodou z vodovodu je zásobeno 95 % obyvatel, 2 % obyvatel s omezeným pobytem jsou připojeny na vodovod.

Obec Trpísty má na převážné části zastavěného území vybudovanou veřejnou stokovou síť zakončenou ČOV kapacity 250 EO. Stoková síť je koncepčně řešena jako oddílná – nově byly v letech 2010 a 2012 vybudovány splaškové stoky gravitačně svedené na novou mechanicko-biologickou ČOV, původní dešťové stoky jsou nadále využity pro odvádění dešťových vod. Nová splašková kanalizace, včetně ČOV, byla zřízena ve třech etapách a v současné době zajišťuje odkanalizování cca 98 % obytné zástavby obce. Splaškové stoky jsou zřízeny z polypropylenových trub DN 250 a 300 v celkové délce trasy 1632 m. Dešťová kanalizace je zřízena z betonových trub DN 250 – 400 v celkové délce trasy 680 m a je vyústěna do návesního rybníka. Vyčištěné odpadní vody z výstupu ČOV jsou odváděny do bezejmenné drobné vodoteče, která vytéká z rybníka pod návsí a prostorem zámeckého parku prochází do údolí Úterského potoka (1-10-01-165), do kterého se v ř.km cca 4,2 vlévá jako pravostranný přítok.

Třetí etapa kanalizace byla dokončena v roce 2015.

Místní část Sviňomazy má vybudovanou dešťovou kanalizaci, která je ve správě obce, má celkovou délku 220 m, je vybudována z betonových trub DN 300 s 1 volnou výustí do rybníka, přepadem do rokle a následně do Úterského potoka. Dešťová kanalizace odvádí 70 % dešťových vod, zbývajících 30 % je odváděno systémem příkopů, struh a propustků do Úterského potoka. 100 % obyvatel zachycuje odpadní vody v bezodtokových jímkách. Vlastníkem i provozovatelem dešťové kanalizace je obec Trpisty

Pramen: prvak.plzensky-kraj.cz

V obci Trpísty je zaveden plyn.

Alternativní zdroje energie zde nejsou využívány.

 

4.3. Odpadové hospodářství 

Svoz komunálního odpadu v obci zajišťuje firma Ekosepar s.r.o. (Nýřany).

Obec zajišťuje sběr separovaného odpadu těchto druhů: papír, plasty, směsné sklo, potravinářské oleje  a to v  Trpístech a Sviňomazech, kontejner na bioodpad je umístěn v Trpístech. 

V obci není sběrný dvůr. V obci je 2x v roce (na jaře a na podzim) organizován sběr nebezpečného a objemného odpadu. Obec využívá Kompostárnu Zekol s.r.o. 

5. Vybavenost obce

5.1. Základní vybavenost

IZS – zajišťuje SDH Trpísty. 

V obci je hasičská zbrojnice, vybavena stříkačkou MS 8 a 12. V obci působí SDH.

V obci není policejní okrsek, RZ systém ochrany obyvatelstva a civilní obrana.

V obci je požární nádrž v místních částech Trpísty a Sviňomazy. Požární nádrž je ve špatném technickém stavu.

Obec Trpísty je vybavena hydranty.

 

5.2. Společenské prostory a místa k setkávání

V obci není kulturní dům.

V obci je veřejná knihovna.

Společenským místem v obci je zasedací místnost s kapacitou cca 50 míst (provozovatelem je obec).

 

5.3. Vzdělávání, hřiště a sportoviště

Obec není zřizovatelem ZŠ ani MŠ.

V obci je fotbalové hřiště a víceúčelové hřiště s umělou trávou. 

 

5.4. Zdravotnická zařízení a sociální oblast

V obci není ordinace praktického lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost ani odborných lékařů.

V obci není ordinace veterináře.

V obci není dům s pečovatelskou službou, stacionář, chráněné bydlení, krizový byt či nízkoprahové zařízení. 

 

5.5. Základní obchodní vybavenost, služby

V obci není prodejna potravin, smíšeného zboží nebo jiná specializovaná prodejna.

V obci je služba Pošta Partner - provoz pouze v pracovní dny. 

V obci není banka ani bankomat.

 

5.6. Cestovní ruch

Katastrálním územím obce neprochází naučná stezka.

Katastrálním územím obce prochází turistická trasa.

Katastrálním územím obce též prochází dvě cyklotrasy. Cyklotrasa č. 2214 Stříbro - Bezdružice je dlouhá 40 km a obcí Trpísty prochází na 17 km. Cyklotrasa č. 2215 Trpísty - Černošín je dlouhá 18 km. Obtížnost obou tras je vedena jako lehká. Cyklotrasy vedou po asfaltu, zpevněném i nezpevněném povrchu. 

Místní turistickou zajímavostí je pozdně barokní zámek Trpísty.

V obci není informační centrum.

V obci není ubytování pro návštěvníky vč. služby ubytování v soukromí.

V obci není informační systém.

Plakátovací plochy jsou umístěny na návsi u zámku. 

 

5.7. Památky

V obci jsou tyto registrované kulturní památky: klasicistní kaple, výklenková kaple na okraji vsi k Pernarci, hraniční kříž - mezní kříž a zámek. V obci se nenachází památková rezervace. 

Další památky, nevyhlášené jako kulturní památka: socha Panny Marie Svatoborské, malá kaple ve Sviňomazech a pozůstatky sviňomazského hrádku.

  

6. Životní prostředí

V katastru obce se nachází tyto rybníky:

- rybník na návsi v Trpístech - majitel Panství Trpísty,s.r.o

- na návsi ve Sviňomazech - majitel Obec Trpísty,

Katastrem obce protéká Úterský potok, u Horských domku se nachází 2 vodní nádrže a 3 vodní tůně.

Na území obce nezasahuje chráněné území ani rezervace. V obci se nachází významné stromy a skupiny stromů (památné stromy, aleje, apod.), parky, zahrady. Okolí obcí je součástí chráněné oblasti přírodního parku Úterský potok.

Obec má ve vlastnictví 92 ha lesů .

Důležitou polní  cestou v katastru obce je polní cesta mezi Trpísty a Sviňomazy.

V katastru obce se nachází vyhořelý kravín (objekt je v soukromém vlastnictví společně s přináležejícím historickým špejcharem).

V obci byly v souladu s územním plánem realizovány 2 nové obytné zony a to "JIH" a "ZÁPAD". U zony Západ je nutno dokončit po splacení úvěru povrchy komunikací a nádrže na dešťovou vodu.

 

7. Správa obce

7.1. Majetek obce

Obec je vlastníkem následujících staveb:

budova OÚ č. p. 18 – k. ú. Trpísty

zemědělská stavba na p. č. st. 36 – k. ú. Trpísty, obecní stodůlka

zemědělská stavba na p. č. st. 22 bez č.p.

zemědělská stavba na p. č. st. 37 – k. ú. Trpísty - hasičská zbrojnice

stavba občanského vybavení – č. p. 58 – k. ú. Trpísty - budova bývalé školy, ve které je zasedací místnost obce, obecní knihovna, 2 byty a garsonka.

kaplička na p. č. st. 76 – k. ú. Trpísty

kabiny na hřišti na p. č. st. 98 – k. ú. Trpísty

vodárna na p. č. st. 138 – k. ú. Trpísty

ČOV na p. č. st. 162, st. 163 – k. ú. Trpísty

objekt k bydlení – č. p. 1 – k. ú. Sviňomazy

stavba občanského vybavení na p. č. st. 24 – k. ú. Sviňomazy - bývalá hasičská zbrojnice

stavba technického vybavení na p. č. st. 43 – k. ú. Sviňomazy - Transformátor

kaplička na p. č. st. 65 – k. ú. Sviňomazy

lávka přes Úterský potok

 

7.2. Rozvojové dokumenty obce

Program obnovy venkova obce Trpísty schválený zastupitelstvem obce Trpísty dne 25.01.2023.

Souhrnný obsah dokumentace:

1 - Textová část

a) Základní údaje

b) Historie obce Trpísty

c) Akce programu k rozvoji obce

I. Osvětové, kulturní a společenské akce

II. Akce k zachování, obnově a udržování venkovské zástavby

III. Akce k úpravě veřejných prostranství, zkvalitnění občanské vybavenosti a technické infrastruktury obce

IV. Akce k ochraně a obnově kulturní krajiny

d) Stanovení nákladů na jednotlivé akce

e) Rámcový harmonogram realizace a návrh způsobu financování

 

a) Základní údaje

Obec Trpísty vznikla jako samostatný celek spolu s částí obce Sviňomazy v r. 1990 odloučením od Erpužic a nyní je v obci trvale přihlášených 254 obyvatel. Počátkem r. 1998 rozhodlo Obecní zastupitelstvo přihlásit se do Programu obnovy venkova. V r. 1998 bylo ing. Leitlovi zadáno vypracování urbanistické studie pro obě části. V prosinci 1998 rozhodlo obecní zastupitelstvo na svém zasedání zapojit se a vypracovat místní program obnovy venkova. V srpnu 2000 si obec nechala vypracovat územní plán obce, který 6.6 2001 schválilo na svém zasedání obecní zastupitelstvo.

 

b) Historie

T r p í s t y leží 10 km sz.od Stříbra,nad údolím Úterského potoka. První zmínka je z r. 1251,kdy byly rytířským statkem a na místní tvrzi sídlil Rapota se svými syny Chvalíkem a Hoškem.V průběhu staletí vystřídaly řadu majitelů. Odprodejem Třebele a Trpíst od panství hradu Švamberku ve 2 pol.17 stol. Byl položen základ třebelsko-trpískému velkostatku,který existoval až do r. 1945.Na východním okraji Trpíst byl v r.1729 podle návrhu plzeňského architekta Jakuba Augustona ml. na náklad hraběte Prospera Sinzendorfa postaven barokní zámek.Pod zámkem je rozlehlý terasovitý park v kterém je situována barokní socha p. Marie Svatoborské, pocházející z 1 pol.18.stol.Na návsi je klasicisní kaple z 1. pol.19 stol. a je cenným dokladem historické vybavenosti obce. Dále jsou v Trpístech památkově chráněny výklenková kaplička (zastavení) při silnici na Pernarec,kamenný pomezní kříž na rozcestí silnic na Erpužice a Kšice a socha Panny Marie u vlakového nádraží.

S v i ň o m a z y leží 9 km sz. od Stříbra. Se jménem vsi se v historických pramenech setkáváme roku 1379,kdy část vsi vlastnil vladyka Sulek z nedalekého Hrádku,kam ves náležela po celý středověk.Střed obce tvoří nevelká kruhová náves s malou kaplí.Nedaleko vsi jsou pozůstatky Sviňomazského Hrádku.

 

c) Akce programu k rozvoji obce

 

I. Osvětové, kulturní a společenské akce

1. V obci působí místní knihovna, zřízená a provozovaná obecním úřadem. Knižní fond je na základě příspěvku obce spravován a pravidelně obměňován městskou knihovnou ve Stříbře. Knihovnicí je pí.Ladislava Jannová.

2. V Trpístech je vedena kronika od r. 1945, současným kronikářem je p. Jaroslav Vrška.

3. Obec reprezentuje ve fotbale TJ Sokol Trpísty, který hraje svá mistrovská utkání na místním obecním hřišti. TJ Sokol pořádá na sv. Markétu tradiční pouťový fotbalový turnaj a večer pořádá taneční zábavu.

4. V rámci obce působí sbor dobrovolných hasičů, který byl obcí zřízen. Obec tento sbor finančně zajišťuje.

5. V katastru obce působí také myslivecké sdružení Lišák Erpužice, které vlastní v bývalé cihelně loveckou chatu.

6. Obecní úřad zajišťuje ocenění občanů při životních výročích, které předává starosta obce.

7. V červnu obec společně s TJ Sokol pořádá dětský den, kdy jsou pro děti připraveny různé soutěže a hry, v odpoledních hodinách je akce ukončena táborákem s opékáním buřtů.

8. Obec společně s SDH pořádá Den s IZS pro děti, zpravidla v srpnu.

9. Advent- slavnostní rozsvěcení vánočního stromku na návsi.

 

Cíle, opatření a aktivity

II. Akce k obnově venkovské zástavby

1. Oprava a dostavba veřejného osvětlení v Trpístech a Sviňomazech

2. Rekonstrukce oplocení fotbalového areálu a vodárny

3. Výměna oken na obytné budově č.p. 58 (bývalá škola)

 

III. Akce k úpravě veřejných prostranství, zkvalitnění občanské vybavenosti a technické infrastruktury obce.

1. Revitalizace návsí Trpísty a Sviňomazy

2. Dokončení technické infrastruktura bytové zóny "Západ".

3. Vybudování chodníků od hřiště na náves a dále od zony Západ k uličce

4. Změna umístění a oplocení dětského hřiště Trpísty

 

IV. Akce k obnově a ochraně krajiny

1. Údržba zeleně v Trpístech a ve Sviňomazích.

2. Údržba zeleně ve fotbalovém areálu v Trpístech.

3. Odbahnění a úprava rybníku Sviňomazy 

 

V. Akce k záchraně a obnově kulturních a historických památek

1. Oprava kapliček Trpísty a Sviňomazy

2. Oprava hraničního kříže

3. Oprava sošky Panny Marie

 

d) Stanovení nákladů na jednotlivé akce a návrh způsobu financování

 

I. Osvětové, kulturní a společenské akce

1. Finanční příspěvek na obecní knihovnu ročně 3 000,- Kč

2. Vedení obecní kroniky ročně 3 500,- Kč

3. Podpora tělovýchovy v obci ročně 20 000,- Kč

4. Finanční zajištění sboru dobrovolných hasičů v obci ročně 8 000,- Kč

5. Jubilejní výročí starších občanů ročně 10 000,- Kč

6. Pořádání akcí pro děti , dětský den ročně 4 000,- Kč

7. Vítání občánků 1x za dva roky 3 000,- Kč

8. Advent ročně 4 000,- Kč

 

II.

1. Oprava a dostavba veřejného osvětlení v Trpístech a Sviňomazech 500.000,-Kč

2. Rekonstrukce oplocení fotbalového areálu a vodárny 800.000,-Kč

3. Výměna oken na obytné budově č.p. 58 (bývalá škola) 800.000,-Kč

 

III.

1. Revitalizace návsí Trpísty a Sviňomazy 600.000,-Kč

2. Dokončení technické infrastruktura bytové zóny "Západ" 2.500.000,-Kč

3. Vybudování chodníků od hřiště na náves a dále od zony Západ k uličce 2.000.000,- Kč.

4. Změna umístění a oplocení dětského hřiště Trpísty 150.000,-Kč

 

IV.

1. Údržba zeleně v Trpístech a ve Sviňomazích ročně 50.000,-Kč

2. Údržba zeleně ve fotbalovém areálu v Trpístech ročně 10.000,- Kč

3. Odbahnění a úprava rybníku Sviňomazy 2.000.000,-Kč

 

V. Akce k záchraně a obnově kulturních a historických památek

1. Oprava kapliček Trpísty a Sviňomazy 500.000,-Kč

2. Oprava hraničního kříže 5.000,-Kč

3. Oprava sochy Panny Marie 20.000,-Kč

 

e) Realizace programu

 

Číslo akce

Termín realizace

Celkový náklad

Zdroj financování - obec

Zdroj financování - dotace

II.1

2023

500.000,- Kč

500.000,- Kč

 300.000,-Kč

II.2

2023-2030

800.000,- Kč

800.000,- Kč

 500.000,-Kč

II.3

2024-2025

800.000,- Kč

800.000,- Kč

 500.000,-Kč

III.1

2023-2025

600.000,- Kč

600.000,- Kč

 300.000,-Kč

III.2

2027-2028

2.500.000,- Kč

2.500.000,- Kč

 2.500.000,-Kč

III.3

2027-2028

2.000.000,- Kč

2.000.000,- Kč

 2.000.000,-Kč

III.4

2023-2025

150.000,- Kč

150.000,- Kč

 

IV.1

2023-2030

50.000,- Kč

50.000,- Kč

 

IV.2

2023-2030

10.000,- Kč

10.000,- Kč

 

IV.3

2027-2030

2.000.000,- Kč

2.000.000,- Kč

 2.000.000,-Kč

V.1

2025-2027 500.000,-Kč 500.000,-Kč

 250.000,-Kč

V.2

2023 5.000,-Kč 5.000,-Kč  

V.3

2023-2025 20.000,-Kč 20.000,-Kč

 

 

Zastupitelstvo obce schválilo dne 25. ledna 2023

RSDr. Jaroslav Vrška

starosta obce

 

Územní plán obce Trpísty schválený zastupitelstvem obce dne 13.8.2014 s nabytím účinnosti 15.9.2014.

V obci nejsou provedeny komplexní pozemkové úpravy.

Obec nemá zpracovaný generel zeleně.

Obec má zpracovaný pasport dopravního značení.

 

7.3. Informační zdroje

V obci není obecní rozhlas. Pro informace obec využívá úřední desku na budově obecního úřadu a plakátovací plochu u zámku. 

 

7.4. Širší vztahy

Obec přináleží do správního území ORP Stříbro. 

 

Příslušnost k úřadům:

Stavební úřad

Městský úřad Stříbro - Stavební úřad
Masarykovo nám. 63
34901 Stříbro

Finanční úřad

Územní pracoviště ve Stříbře
Revoluční 1010
34901

Matriční úřad

Městský úřad Stříbro - Matrika
Masarykovo nám. 437
34901

Úřad práce

Úřad práce - Kontaktní pracoviště Stříbro
Benešova 511
34901

Úřad práce

Úřad práce - Kontaktní pracoviště Tachov
tř. Míru 1633
34701

Katastrální úřad

Katastrální pracoviště Tachov 
Zámecká 1551
34701

OSSZ

OSSZ Tachov 
Sadová 1694
34701

Živnostenský úřad

MÚ Stříbro - Obecní živnostenský úřad
Masarykovo nám. 63
34901

Soud a státní zastupitelství

Okresní soud v Tachově 
nám. Republiky 71
64730

Soud a státní zastupitelství

Okresní státní zastupitelství Tachov 
Václavská 1606
34701

Hygienická stanice

Územní pracoviště Tachov 
Pobřežní 140
34701

Pramen: www.risy.cz

 

Obec je členem Dobrovolného svazku obcí - Stříbrský region. 

 

 

7.5. Struktura obce

Obec není zřizovatelem žádné organizace.

Mezi orgány zastupitelstva obce patří finanční výbor zastupitelstva a kontrolní výbor zastupitelstva. 

 

  Srovnání struktury rozpočtových příjmů v období 2012 - 2021
Srovnání struktury rozpočtových příjmů v období 2012 - 2021
Zdroj: ČSÚ

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Trpísty v letech 2012 - 2021 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Trpísty v letech 2012 - 2021 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ

 

 

A.2 Východiska pro návrhovou část

SWOT analýza

Silné stránky

  • Atraktivní krajinný ráz
  • Čisté životní prostředí
  • Klidné místo pro bydlení
  • Dobrá dopravní obslužnost

Slabé stránky

  • Nedostatečná úroveň obchodu a služeb
  • Malý počet obyvatel s vyšším vzděláním
  • Společenský a kulturní život
    V obci není k dispozici sál k pořádání společenských a kulturních akcí bez ohledu na roční dobu a počasí

Příležitosti

  • Rozvoj turistiky, cykloturistiky a agroturistiky
  • Podpora kulturního života v obci
  • Prostředí pro šetrný cestovní ruch
  • Podpora podnikání v obci
  • Možnost získání financí z dotačních programů pro rozvoj obce

Hrozby

  • Stárnutí obyvatelstva
  • Omezené množství pracovních příležitostí pro absolventy SŠ a VŠ

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Obec Trpísty je přívětivé místo pro spokojený život na venkově. Veškeré činnosti a úsilí (především ze strany obecního úřadu) je nutno zaměřit na zkvalitnění vzhledu obce, zlepšování životního prostředí a zajištění spokojenosti obyvatel.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl: „Zkvalitnění infrastruktury”

Rekonstrukce a dostavba veřejného osvětlení v obcích, dokončení komunikací v obytné zóně Západ, výstavba chodníků, výměna oken na obytné budově č.p.58

Opatření: „Rekonstrukce a rozšíření veřejného osvětlení”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Výstavba chodníků”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Dokončení infrastruktury obytné zóny Západ”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Vodovodní řad ulička od pošty”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Oprava vodovodu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl: „Zkvalitnění životního prostředí a vzhledu obcí”

Revitalizace návsí, vyčištění a oprava rybníka Sviňomazy

Opatření: „Revitalizace návsí”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Revitalizace rybníka Sviňomazy”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl: „Péče o památky”

Oprava kapliček a ostatních sakrálních a historických památek

Opatření: „Oprava sakrálních staveb a památek”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl: „Sport a kultura”

Oprava oplocení hřiště, úprava dětských hřišť

Opatření: „Oplocení hřiště”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Zásobník aktivit

„Rekonstrukce veřejného osvětlení”

2023 - 2023 500 Vlastní + externí

„Revitalizace návsí Trpísty a Sviňomazy”

2024 - 2025 600 Vlastní + externí

„Výměna oken na obytné budově č.p.58”

2024 - 2026 600 Vlastní + externí

„Oprava oplocení hřiště”

2025 - 2027 600 Vlastní + externí

„Oprava sakrálních staveb a památkových objektů”

2023 - 2028 600 Vlastní + externí

„Výstavba chodníků”

2028 - 2030 3 Vlastní + externí

„Dokončení infrastruktury obytné zóny Západ”

2027 - 2030 3 Vlastní + externí

„Revitalizace rybníka Sviňomazy”

2029 - 2030 2 Vlastní + externí

„Oprava vodovodu”

2023 - 2024 120 Vlastní + externí

„Vodovodní řad v uličce od pošty”

2024 - 2026 250 Vlastní + externí

B.3 Podpora realizace programu

Navržené aktivity budou financovány z rozpočtu obce, případně z dotací z Plzeňského kraje, státního rozpočtu i evropských strukturálních a investičních fondů.

Za realizaci Programu rozvoje obce odpovídá zastupitelstvo obce. Plněním jednotlivých opatření a aktivit může pověřit starostu obce nebo jednotlivé zastupitele. Program rozvoje obce může být aktualizován na základě zjištění nových potřeb a skutečností.