Invence TODOTEXT

Publikace „Cestovní ruch v obcích“
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Publikace „Cestovní ruch v obcích“

Instituce / autor: MMR - odbor regionální politiky
Datum zveřejnění: 26.11.2017
Registrační číslo: 2
Klíčová slova: obec, cestovní ruch

Souhrn problematiky

Cílem publikace je informovat starosty a další zájemce z řad odborné i laické veřejnosti o tom, co cestovní ruch může přinést obci a jaká jsou úskalí jeho rozvoje, do čeho je vhodné se z pozice obce pustit, jak důležité je partnerství a na co si dát pozor při organizování akcí. Tyto informace mohou být využity např. při zpracování rozvojových dokumentů obcí (www.obcepro.cz), ale i dalších aktivitách.

Pro základní orientaci v potřebách a očekáváních návštěvníků venkova se využívá rozdělení na:

  • Rodiny (domácnosti s dětmi do 13 let
  • Dospělí středního věku (30-59 let, domácnosti bez dětí do 13 let)
  • Senioři 60+

Vybrané produkty cestovního ruchu - zážitkové a naučné stezky a panely - muzea a expozice - místní průvodci - aplikace - audioprůvodci - infocentra - místní akce.

K nejpoužívanějším prostředkům propagace patří Internet - tiskoviny - venkovní reklama - články v tisku, informace v rádiu, tiskové zprávy (PR) - orientační systémy a místní značení.

Provoz a dlouhodobou udržitelnost projektů cestovního ruchu formou dotací zpravidla nelze zajistit.

Spolupráce v cestovním ruchu v obcích napomáhá rozvíjet cestovní ruch v obci, spolupracujte. Bez pomoci ostatních se většinou neobejdete.

Financování cestovního ruchu v obcích - obce se budou muset mnohem více spoléhat na vlastní zdroje, případně zdroje spolehlivých partnerů.

Spokojenost s kvalitou služeb je hlavní důvod, proč se lidé vracejí a doporučují místo, zařízení či zážitek druhým. Turista si přitom všímá, co je jasně vidět - spolehlivosti - ochoty - důvěryhodnosti - empatie a individuálního přístupu.

Kdo posuzuje kvalitu a uděluje certifikáty - Ubytování v soukromí má na starost Svaz venkovské turistiky a agroturistiky (www.svazvt.cz). Kempy a chatové osady prověřuje Asociace kempů ČR (www.camp.cz). Certifikaci turistických ubytoven řeší Klub českých turistů (www.kct.cz).

K nejznámějším systémům kvality patří (www.cyklistevitani.cz). Značky Dovolená na statku, Dovolená na venkově a Zážitky na venkově certifikuje Svaz venkovské turistiky a agroturistiky (www.svazvt.cz).

Příklady dobré praxe:

Chlumany (www.chlumany.cz) s cca 350 obyvateli se na první pohled neliší od okolních obcí v podhůří Šumavy. Ve víceúčelové budově obecního úřadu najdete pohostinství, smíšené zboží a mateřskou školku. Za ní na vás ale čeká ukázková přírodní zahrada se zajímavým názvem: KyBy. Pod zmíněnou zkratkou se skrývají „kytky a bylinky“. Právě ty kdysi chyběly na místních trzích, a tak se obec rozhodla s tím něco udělat – založila přírodní zahradu.

Třešť (www.trest.cz) je město s přibližně 5 700 obyvateli, kterému se daří vytvářet dlouhodobou tradici akcí, do jejichž přípravy a organizace jsou aktivně zapojeny místní spolky (je jich kolem 50) i podnikatelé. Jedná se např. o tyto akce: Betlémská cesta (představení betlémů) - Dřevořezání - Divadelní jaro v Třešti - Jednorožné rožnění (sousedské posezení a kulturní program; obyvatelé „vytáhnou“ své grily na náměstí a soutěží mezi sebou) - zTřeštěné léto - Dostaveníčko s dechovkou - Otvíráček, Made in Třešť - Schumpeter open air theatre - Léto s párou (zábavná odpoledne na vlakovém nádraží spojená s jízdou parního vlaku).

Přílohy

  1. http://www.obcepro.cz/data/cestovni_ruch_v_obcich.pdf